EN

Echo stawia na wielofunkcyjność

Trends
POLSKA Fujitsu Poland Global Delivery Centre zajmie 16,3 tys. mkw. powierzchni biurowej w łódzkiej Fuzji, najemca wprowadzi się do nowego biura w 2022 roku.

. Dotychczas centrum świadczące usługi IT dla klientów z całego świata działało w dwóch łódzkich lokalizacjach. W marcu 2009 roku rozpoczęło działalność łódzkie Fujitsu Poland Global Delivery Centre, kluczowa lokalizacja w globalnej sieci serwisowej Fujitsu. – Od momentu otwarcia pierwszego budynku w Łodzi każdy kolejny etap naszej przeprowadzki jest efektem nieustannego rozwoju. Z czasem otwieraliśmy nowe linie biznesowe, zatrudnialiśmy kolejnych specjalistów, więc nasze zespoły się powiększały. Wiosną 2016 roku podjęliśmy decyzję o uruchomieniu drugiego łódzkiego biura – opowiada Piotr Jankowski, dyrektor zarządzający Fujitsu Poland Global Delivery Center. – Uczyliśmy się funkcjonować w dwóch lokalizacjach, ale dynamika naszego rozwoju i postulaty pracowników wskazywały na potrzebę konsolidacji. Świetna atmosfera pracy oraz współpraca zacierająca podział na linie biznesowe czy hierarchię w strukturze – to dwa główne elementy wyróżniające nasze podejście do usług i kultury organizacyjnej. Powstało pytanie – jaki charakter powinna mieć nowa wspólna destynacja: czy bardziej kampusowy (wzorem Textorial Parku), czy bardziej biurowy (jak University Business Park). Zapytaliśmy o to naszych pracowników, a ankieta przeprowadzona przez Colliers International wyraźnie wskazała tendencje kampusowe. Taką możliwość da nam Fuzja – cały nasz łódzki zespół, pracując pod jednym dachem w samym centrum miasta, będzie mógł po pracy wyjść razem na obiad, zorganizować spotkanie integracyjne, kolację z klientem czy szybko załatwić swoje prywatne sprawy – dodaje Piotr Jankowski. Do wyboru lokalizacji i dopracowania szczegółów umowy przez firmę Fujitsu doszło dzięki współpracy z Colliers International, a w kwestiach prawnych doradcą Fujitsu była kancelaria Act BSWW. Fuzja to projekt realizowany przez Echo Investment, na blisko ośmiu hektarach przy ul. Tymienieckiego trwa rewitalizacja pofabrycznego fragmentu miasta.

Na zakupy to tylko do Tesco

Ponadto Echo Investment kupuje od Tesco trzy starsze centra handlowe w Poznaniu, Łodzi i Krakowie – na ich miejscu może powstać łącznie około 240 tys. mkw. powierzchni mieszkaniowej, biurowej i handlowo-usługowej. Cena zakupu netto wyniesie minimum 42,5 mln euro. Echo Investment podpisało przedwstępne umowy zakupu działek, w Poznaniu przy ul. Opieńskiego, w Łodzi przy ul. Widzewskiej oraz w Krakowie przy ul. Kapelanka, o łącznej powierzchni 190 tys. mkw. Deweloper zamierza przeznaczyć wszystkie działki pod zabudowę wielofunkcyjną – zaplanował łącznie około 4 tys. mieszkań i powierzchnię handlowo-usługową, natomiast w Krakowie – także biurową. Echo będzie zarządzało centrami handlowymi do czasu rozpoczęcia robót budowlanych. Przestrzeń biurowa i sklep Tesco w Krakowie będą funkcjonować bez zmian w trakcie budowy i po jej zakończeniu, zaś obiekty w Poznaniu i Łodzi będą działać do momentu uzyskania pozwoleń i rozpoczęcia prac rozbiórkowych. Echo Investment zamierza stworzyć przestrzeń dla obecnych najemców w planowanych projektach wielofunkcyjnych. Zawarcie umów przyrzeczonych powinno nastąpić najpóźniej na początku 2021 roku, po spełnieniu się warunków zastrzeżonych w umowach przedwstępnych. – Duże polskie miasta są już mocno zurbanizowane, w związku z czym dostępność terenów z jasną sytuacją prawną, dobrze skomunikowanych, objętych planami zagospodarowania przestrzennego lub o wyraźnym przeznaczeniu jest ograniczona. Chcąc pozyskać duże, bardzo atrakcyjne działki bierzemy pod uwagę zakup centrów handlowych starszej generacji, których lokalizacja wpisana jest już na stałe w tkankę miasta, a którym my możemy nadać nowe funkcje – mówi Małgorzata Turek, członek zarządu Echo Investment, odpowiedzialna za dział inwestycji. To kolejna transakcja Echo Investment z Tesco. Pod koniec ubiegłego roku deweloper odkupił od sieci teren w Warszawie przy al. KEN obok stacji metra Kabaty, obszar ten zostanie przekształcony w projekt miastotwórczy. Spółka na bieżąco uzupełnia bank ziemi, by mieć zabezpieczoną przyszłość na co najmniej 3-4 lata. W ostatnich miesiącach nie tylko Echo inwestuje w przejęcia nieruchomości Tesco. Kroki w tym kierunku poczyniły już: Carrefour, Kaufland i Leroy Merlin.

Elastycznie w biurach

Echo Investment rozwija też swojego operatora powierzchni elastycznych City Space, który w ubiegłym roku powiększył zarządzaną powierzchnię o 70 proc. i uruchomił ponad 800 dodatkowych stanowisk pracy. Firma wynajmuje już biurka w dziesięciu lokalizacjach w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Gdańsku i Katowicach. W 2020 roku City Space zamierza koncentrować się na poszukiwaniu nowych lokalizacji w głównych polskich miastach – w centralnych lub bardzo dobrze skomunikowanych punktach. Operator planuje uruchomienie lub powiększenie kolejnych czterech biur, m.in. w Łodzi i Gdańsku, które łącznie oferować będą ponad 600 stanowisk pracy.

Kategorie