EN

Dobre widoki na przyszłość

Small talk
Nasze najnowsze plany inwestycyjne pozostają zróżnicowane pod względem lokalizacji i funkcji. Na początku 2021 roku mamy nadzieję rozpocząć trzy nowe projekty – zapowiada Roger Andersson, dyrektor zarządzający Vastint Poland

Tomasz Cudowski: Projekt architektoniczny waszej flagowej inwestycji w Poznaniu – Starej Rzeźni będzie wkrótce gotowy. Jaki wygląd nadacie tej historycznej dzielnicy?

Roger Anderson: Prace projektowe nad Starą Rzeźnią wciąż trwają i mamy nadzieję, że zakończymy je na początku przyszłego roku. Szacujemy, że budowa rozpocznie się przed końcem 2021 roku. Projekt w sposób ciekawy i zrównoważony łączy funkcje: biurową, mieszkaniową i handlową, także w obiektach zabytkowych. Planujemy przywrócić dawną świetność budynkom starych zakładów mięsnych i przekształcić teren o powierzchni około 5,5 ha w spójny zespół urbanistyczny o interesującej architekturze w centrum miasta. Nasz projekt zapewni dostęp do wszystkich elementów niezbędnych, aby żyć pełnią życia. Szacunkowa powierzchnia Starej Rzeźni, obejmująca budynki biurowe, mieszkalne i publiczne, to 70 tys. mkw. Mamy nadzieję, że będziemy mogli przearanżować cały kwartał.

Jakie są najbliższe plany inwestycyjne Vastint i na jakich sektorach będziecie się koncentrowali? Dotychczas wasza aktywność była zróżnicowana.

Nasze najnowsze plany inwestycyjne pozostają zróżnicowane pod względem lokalizacji i funkcji. Na początku 2021 roku mamy nadzieję rozpocząć trzy nowe projekty. Pierwszy z nich będzie kontynuacją Gdynia Waterfront z dwoma budynkami biurowymi i dwoma mieszkalnymi. Nowy kompleks zapewni doskonały komfort użytkowania. Życie będzie ogniskowało się wokół centralnego placu z kinem, hotelami, galeriami, restauracjami oraz sklepami, luksusowymi butikami i spektakularnym widokiem na Morze Bałtyckie.

Drugim naszym przedsięwzięciem będzie projekt Nova Silesia w Katowicach, składający się z dwóch biurowców i hotelu Moxy. Kompleks powstanie w centrum miasta w miejscu dawnego hotelu Silesia zbudowanego w latach 70. Tworzące go obiekty – wysokiej klasy biura o powierzchni około 30 tys. mkw. oraz 150 komfortowych pokoi hotelowych – dodadzą elegancji zachodniej pierzei katowickiego Rynku. Inwestycja przyczyni się do zwiększenia powierzchni biurowej w Katowicach, a także ożywienia tej części miasta.

I wreszcie nasza trzecia inwestycja będzie kontynuacją kompleksu Business Garden Wrocław poprzez dodanie do niego kolejnego biurowca oraz hotelu. Sąsiedztwo tego kompleksu z dużą liczbą firm stwarza doskonałą lokalizację dla hotelu.

Dodatkowo mamy sześć innych projektów, w tym Starą Rzeźnię, których budowa mogłaby ruszyć przed końcem 2021 roku. Są to głównie projekty mieszkaniowo-biurowe w Warszawie, Poznaniu i Trójmieście.

Sądzi Pan, że pandemia trwale zmieni rynek nieruchomości? Jeśli tak, to jakie sektory i w jaki sposób?

Cokolwiek wydarzy się w najbliższych miesiącach, doświadczenie pandemii prawdopodobnie wpłynie na kształt rynku nieruchomości. Każdy z nas odczuł już zmiany w sposobie pracy i funkcjonowaniu miejsc pracy. Można sobie wyobrazić dwa scenariusze: popyt na powierzchnie biurowe wzrośnie z powodu zapotrzebowania firm na większe pomieszczenia ze względów bezpieczeństwa albo spadnie z powodu pracy zdalnej. Zapotrzebowanie na elastyczne i coworkingowe formaty będzie nadal rosło. Z drugiej strony krótkoterminowe rozwiązania mające na celu zmniejszenie liczby pracowników w biurze i zapewnienie pracownikom większego poczucia bezpieczeństwa mogą nie wystarczyć na dłuższą metę. Wierzę, że najemcy biur będą mieli zdrowsze i bezpieczniejsze podejście. Komfort i klimatyzacja powierzchni biurowych staną się jeszcze ważniejsze, a inwestycje z terenami zewnętrznymi zyskają na znaczeniu. Przy tak dużej niepewności związanej z rynkiem jest mało prawdopodobne, że w najbliższym czasie zostaną podjęte poważne prace rearanżacyjne, ale nie wykluczałbym możliwości modernizacji i dostosowania projektów przyszłych biurowców do warunków pandemicznych.

Czy miał Pan szansę odpocząć tego lata? Jak Pan zazwyczaj „ładuje baterie”?

Zwykle spędzam lato u siebie, w Szwecji. Ładuję baterie, po prostu spędzając czas z rodziną i grając w golfa. To niesamowity sport, który wymaga zarówno umiejętności, jak i odrobiny szczęścia. No i pozwala się zrelaksować.

Jakie jest Pana ulubione miasto w Polsce? Czy Pana preferencje są związane z inwestycjami firmy?

Mam kilka ulubionych miast w Polsce i rzeczywiście tak się składa, że ​​są one związane z naszymi projektami. Jak nie lubić takich miast, jak Sopot czy Gdynia? To tam mamy dwa odnoszące sukcesy hotele w najlepszych możliwych lokalizacjach, nad samym morzem. Gdańsk też jest na mojej liście. Niedawno zakończyliśmy realizację naszego pierwszego projektu mieszkaniowego, Riverview, w pobliżu Rynku Starego Miasta. W związku z obowiązkami zawodowymi często podróżuję do Trójmiasta i za każdym razem jest to wspaniałe doświadczenie. Ponadto lubię Wrocław i Poznań z ich pięknymi starówkami.

Wydanie 10 (252) październik 2020

Więcej w tym wydaniu arrow_forward

Kategorie