EN

Setką na siódemkę

Wydarzenia
Ponad setka rowerzystów, podzielonych na dwie zdyscyplinowane ekipy i prowadzonych przez przewodników z Zielonego Mazowsza, ruszyła 6 lipca spod Dworca Zachodniego oraz z ul. Krochmalnej. Przeprawiliśmy się przez Wisłę, przeniknęliśmy na Pragę i zajęliśmy pozycje w Centrum Praskim Koneser, gdzie świętowaliśmy siódmą edycję akcji "Garnitury na Rowery"

Obszerna fotorelacja z przejazdu w naszej galerii !!!

Eurobuild Conferences razem ze Stowarzyszeniem Zielone Mazowsze od siedmiu lat organizuje przejazd rowerowy ulicami Warszawy, żeby promować ten ekologiczny środek transportu jako najlepszy sposób podróżowania na co dzień. W tym roku, podobnie jak w poprzednim, honorowym patronatem naszą akcję objęła Ambasada Królestwa Niderlandów (to w tym kraju, według Global Bicycle Cities Index 20, znajduje się najbardziej przyjazne rowerzystom miasto świata – Utrecht, zaś Warszawa jest na 59. miejscu). Na naszym przejeździe jak zwykle stawili się przedstawiciele branży nieruchomości – jedni w garniturach, drudzy w krótkich spodenkach, niektórzy witali dawnych znajomych, inni dopiero wymieniali się wizytówkami. W punktach startowych witali nas i zaopatrywali w przekąski i napoje przedstawiciele głównych partnerów akcji – Panattoni i Arcadis. Wielu uczestników wsiadło na własne damki, górale i szosówki, część wybrała rowery udostępnione przez Nextbike, zaś wszyscy mogli skorzystać z bezpłatnego serwisu oferowanego przez The Bike Company.

Warszawska sieć dróg rowerowych ma już łącznie około 740 km, a najdłuższa trasa, licząca 37 km, biegnie z północy na południe miasta, z Łomianek do Powsina. Garnitury na Rowerach w tym roku przemknęły przez centrum Warszawy, które opuściły, zjeżdżając stromą Tamką. Minęliśmy warszawską Syrenkę i z Mostu Świętokrzyskiego ocenialiśmy postępy budowy kładki pieszo-rowerowej, która wkrótce połączy oba brzegi Wisły na wysokości Mariensztatu. Mijaliśmy zabytkowe kamienice i nowe biurowce, nowe i stare place, a także – jak to w stolicy – jedną demonstrację. Jadąc po asfalcie, kostce i po kocich łbach, mogliśmy ocenić, jak z perspektywy siodełka zmienia się Warszawa. Wprowadzane przy udziale aktywistów zmiany są skuteczne – w porannych godzinach szczytu w 2022 roku zarejestrowano ponad 37 proc. więcej rowerzystów niż w 2021 roku i o ponad 58 proc. więcej niż w 2020.

Dla akcji "Garnitury na Rowery" ten rok był wyjątkowy – nie tylko pokonaliśmy najdłuższą trasę w historii eventu (ponad 16 km!), ale po raz pierwszy zakończyliśmy go na Pradze oraz sfinalizowaliśmy pierwszą edycję konkursu Rowerowy Pracodawca Roku, w którym chcemy honorować firmy z branży nieruchomości najmocniej zaangażowane w popularyzowanie rowerowych dojazdów do pracy. W Centrum Praskim Koneser wręczyliśmy nagrody firmom Cavatina (I miejsce), Savills (II pozycja) i Sweco (III lokata). Przedstawiciele nagrodzonych firm, odbierając statuetki, opowiadali m.in. o wprowadzanych ułatwieniach dla rowerzystów, dofinansowywaniu sprzętu, wypraw i treningów, o sportowej rywalizacji, a także o konkursach dla pracowników i przejazdach charytatywnych.

Partnerami tegorocznej akcji "Garnitury na Rowery" były firmy: Panattoni, Arcadis, Liebrecht & wooD Group, Stowarzyszenie Zielone Mazowsze, Centrum Praskie Koneser, Nextbike Polska, The Bike Company, Pacama i Trigar. Dziękujemy!

Kategorie