Wejście giganta
HoteleHotelarskiego giganta ściągnął do Polski Alex Kloszewski z Colliers International. Zna on tę sieć doskonale. Pracował w niej 10 lat. Przełomowe dla polskiego rynku hotelarskiego porozumienie podpisane zostało podczas konferencji 2011 International Hotel Investment Forum, odbywającej się w Berlinie w marcu. Colliers rozpoczął rozmowy z Erickiem Danzigerem, prezesem Wyndham Hotel Group rok temu. Wśród marek tej grupy znajdują się takie obiekty jak słynna Ramada, ekonomiczne hotele Days Inn, Microhotel, Baymont, Howard Johnson, Travellodge, Knights Inn, Wingate by Wyndham, Hawthorn, Wyndham oraz dwugwiazdkowe motele Super 8, które jeszcze w tym roku mogą pojawić się w Polsce.
Skomplikowana układanka
Super 8 jest trzecią na świecie pod względem wielkości siecią moteli (posiada 2,1 tys. obiektów). Sieć nie działa jednak na terenie Europy - pierwszy obiekt powstanie w Amsterdamie. Wkrótce kolejne pojawią się także w Polsce. Colliers prowadzi obecnie rozmowy z trzema spółkami, które staną się inwestorami strategicznymi tego przedsięwzięcia. Wśród partnerów znajdują się dwie nieobecne dotychczas na polskim rynku firmy: jedna z Belgii, druga z Izraela. Ich partnerem ma być polska firma wywodząca się z rynku budowlanego. Ostateczne porozumienia zostaną podpisane najprawdopodobniej w czerwcu tego roku. Inwestorzy chcą mieć wyłączność na sieć w Polsce. Plany mają ambitne: w ciągu 10 lat chcą postawić 200 moteli. Po wybudowaniu pierwszych 7-10 obiektów planują wejść na giełdę. Colliers International prowadzi też negocjacje z trzema firmami (już działającymi na polskim rynku), które chciałyby zarządzać siecią.
Hotelarskie lego
Super 8 będą miały średnio po 80 pokoi. Największe - nawet 150. W dwugwiazdkowych obiektach nie znajdziemy spa czy sal konferencyjnych. Restauracje zastąpią małe barki przy recepcjach. - Dziś na rynku polskim brakuje tego typu produktu. Istnieją małe hoteliki stawiane przez indywidualnych inwestorów jednak nie mają one odpowiedniej marki, jakości, standardów czy systemów rezerwacji - mówi Alex Kloszewski, partner, szef działu inwestycji w sektorze hotelarskim w Colliers International. Moduły potrzebne do budowy moteli w ciągu pół roku powstawać będą w fabrykach, a ich instalacja będzie trwała miesiąc. Produkcją gotowych do montażu elementów chce zająć się jeden z trzech strategicznych inwestorów sieci. Dzięki takiej technologii koszt budowy średniej wielkości motelu wyniesie 4 mln euro (35-40 tys. euro za pokój). - Wielką zaletą tego produktu będzie możliwość stawiania obiektów na gruntach z zaledwie 10-letnią dzierżawą, czego nie praktykuje się na polskim rynku hotelowym ze względu na wysokie koszty budowy. Kiedy właściciel terenu wymówi dzierżawę, dzięki modułowej konstrukcji obiektu, będzie istniała możliwość przeniesienia go na inną działkę. Koszt takiej operacji, trwającej zaledwie 30 dni, wyniesie 300 tys. euro - dodaje Alex Kloszewski.
Blisko drogi
Pierwszy Super 8, jako inwestycja flagowa, powstanie najprawdopodobniej w stolicy. Docelowo jednak motele znaleźć się mają przede wszystkim przy głównych drogach. - Obecnie prowadzimy negocjacje z jedną z wiodących sieci paliwowych, która posiada w Polsce kilkaset stacji benzynowych. Na terenie części z nich mogłyby powstać motele Super 8. Do ich budowy potrzebne są stosunkowo małe działki o powierzchni ok. 1,7 tys. mkw., które mogłyby być od nich dzierżawione na preferencyjnych warunkach. W ciągu kilku najbliższych tygodni podpiszemy porozumienie w tej sprawie - zdradza Alex Kloszewski. Z naszych ustaleń wynika, że mowa jest o sieci Shell. Colliers International nie chce jednak potwierdzić tej informacji. Co ciekawe, hotele i motele obok stacji benzynowych chcą też stawiać inne koncerny paliwowe. Na razie jednak nie zdradzają szczegółów. Specjaliści szacują, że rocznie przy polskich drogach powstawać może 800-1000 pokoi motelowych, a około 600 w dobrze skomunikowanych miastach.
Colliers International będzie szukał na polskim rynku miejsca dla kolejnych marek sieci Wyndham jednak w tej materii nie podpisano jeszcze żadnego porozumienia. Półtora roku temu agencja podpisała już dwie licencje na prowadzenie w Dźwirzynie oraz w Zakopanem hoteli Ramada. Niestety, spółka, która miała wybudować hotele wycofała się z inwestycji.
Zuzanna Wiak