EN

GTC naładowało baterie

Rynek inwestycyjny i finansowy
Ponad 1,7 mln mkw. powierzchni komercyjnej oraz ponad 500 tys. mkw. powierzchni mieszkaniowej może wybudować, na posiadanym banku ziemi, notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, spółka Globe Trade Centre. - Co ważne, ponad 90 proc. gruntów z banku ziemi jest wolne od kredytów. W tym roku ukończymy budowę 89 tys. mkw. powierzchni komercyjnych, a rok później kolejnych 132 tys. mkw. - wyjaśnia Mariusz Kozłowski, członek zarządu firmy deweloperskiej, która obecna jest nie tylko w Polsce, ale również na dziewięciu innych rynkach Europy, począwszy od Rosji i Ukrainy, poprzez Serbię, Chorwację, Bułgarię, Rumunię, Węgry, Czechy aż do Słowacji.

Czas zakasać rękawy

Lata 2008-2009 były okresem oszczędności, deweloper nie inwestował w powiększanie zapasów gruntów. Jednak już miniony rok przyniósł znaczące transakcje - sprzedaż warszawskich biurowców Topaz i Nefryt oraz zakup 50 proc. udziałów w projekcie Galeria Wilanów. - Do końca tego roku chcemy zakończyć proces administracyjny, którego ostatnim etapem będzie wydanie pozwolenia na budowę centrum handlowego - wyjaśnia Mariusz Kozłowski, członek zarządu spółki. To chyba najbardziej oczekiwany przez warszawiaków projekt handlowy, budzący silne, skrajne emocje od blisko 10 lat. Na mieszkańców Wilanowa i okolic ma czekać 60 tys. mkw. powierzchni najmu. Koszt przedsięwzięcia, podjętego z inną spółką giełdową - firmą Polnord, jest szacowany na 170 mln euro. Prace w Miasteczku Wilanów rozpoczną się najwcześniej na przełomie tego i przyszłego roku, jednak jeszcze w tym roku koparki wjadą na budowę innej stołecznej inwestycji dewelopera - piątego biurowca w kompleksie Platinium Business Park. Właśnie wydano pozwolenie na budowę obiektu zaprojektowanego przez pracownię Grupa 5 Architekci. Dwunastokondygnacyjny biurowiec będzie miał 20,4 tys. mkw. powierzchni użytkowej. Architekci dodają, że już rozpoczęli prace projektowe przy kolejnym obiekcie tego kompleksu. Łopaty pójdą w ruch także na wrocławskiej i poznańskiej działce. - We Wrocławiu planujemy rozpoczęcie realizacji pierwszej fazy Centrum Biurowego Karkonoska, które powstanie przy al. Karkonoskiej i ul. Przyjaźni. W budynku znajdzie się 11 tys. mkw. powierzchni biurowej klasy ?A". W następnych latach w kompleksie planowana jest budowa kolejnych dwóch biurowców o 23,3 tys. mkw. powierzchni najmu. Natomiast poznańska inwestycja GTC to Wilson Office Park, w którym znajdzie się 12,5 tys. mkw. powierzchni biurowej. Na razie nie posiadamy jeszcze pozwolenia na budowę - wyjaśnia Mariusz Kozłowski.

Zagraniczne place budów
Deweloper pracuje intensywnie także poza Polską. Obecnie realizuje projekt Galerii Arad w Rumunii, której otwarcie zaplanowano na ostatni kwartał tego roku, centrum handlowego Avenue Mall Osijek w Chorwacji (tu pierwsze zakupy będzie można zrobić już niedługo) oraz Galerii Burgas w Bułgarii. Po ukończeniu prowadzonych obecnie budów, w portfolio posiadanych przez Grupę GTC inwestycji znajdzie się łącznie 11 centrów handlowych oraz 28 biurowców. Ich łączna powierzchnia na koniec 2011 roku wyniesie 621 tys. mkw. Rok później liczba ta wzrośnie do 753 tys. mkw. - podsumowali przedstawiciele spółki. Ponadto w tym roku GTC zamierza rozpocząć prace w Zagrzebiu przy budowie biurowca Avenue Park o 13 tys. mkw. powierzchni najmu. Rozważa także rozpoczęcie kolejnego projektu biurowego w Bukareszcie. Kierownictwo wierzy w potencjał rumuńskiego rynku nieruchomości. - Zawsze warto szukać okazji, a w stolicy Rumunii można takie znaleźć. W Rumunii będzie teraz mniej konkurencji niż jeszcze trzy lata temu, gdyż wielu deweloperów znikło z tego kraju z powodu trudności w pozyskaniu finansowania na projekty - wyjaśnia Eli Alroy, przewodniczący rady nadzorczej GTC, na spotkaniu podsumowującym wyniki, jakie spółka osiągnęła w minionym roku.

Słupki rosną
Globe Trade Centre wypracowała 169 mln euro łącznych przychodów operacyjnych (wzrost o 8 proc. w porównaniu z 2009 rokiem), z tego przychody z wynajmu wyniosły 97 mln euro (zwiększenie o 30 proc.), marża operacyjna na wynajmie wyniosła 76 proc. Zysk brutto dewelopera również zwyżkował: ze 139 mln euro straty w 2009 roku wzrósł do 29 mln euro. Dzięki aktualizacji wyceny portfela (43 mln euro na plusie), jego wartość skoczyła do 2,37 mld euro. Zysk brutto z działalności operacyjnej wzrósł rok do roku o 14 proc., osiągając poziom 97 mln euro. W tym roku spółka nie planuje wypłaty dywidendy, ale nie wyklucza tego w przyszłości. - Do tej pory istniało ryzyko, że Kardan, jako znaczący udziałowiec, będzie forsował wypłatę dużej dywidendy. Obecnie możliwość ta została ograniczona, co gwarantuje GTC większą stabilność planów inwestycyjnych - komentują przedstawiciele dewelopera styczniową transakcję sprzedaży 16 proc. udziałów spółki, która zachwiała kursem dewelopera. Kierownictwo firmy cieszy się jednak, że w perspektywie długofalowej był to dobry krok.

Kategorie

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła? Resetuj hasło

Twoje zamówienie

Twoje dane
Utwórz hasło dostępu
Hasło pozwoli na dostęp do materiałów z dowolnego urządzenia
Dane fakturowe
Podsumowanie zamówienia
Zamówienie netto
Podatek VAT (%)
Zamówienie brutto
Posiadasz już konto? Zaloguj się
Bezpiecze płatności zapewnia