Polska potęgą wśród EMEA Tech Cities
Biura i projekty wielofunkcyjneW szczególności Kraków w ciągu ostatnich 10 lat zwiększył zatrudnienie w sektorze hi-tech aż o 66 proc., a Poznań o 64 proc.
– Kategoria, w której wysokie miejsca zajęły aż trzy polskie miasta, jest chyba najciekawszą ze wszystkich czterech wyodrębnionych w raporcie, głównie z uwagi na ogromne zróżnicowanie pomiędzy sklasyfikowanymi klastrami. Część z nich wyrosła na centra technologiczne dzięki wykwalifikowanym specjalistom, część dzięki relatywnie konkurencyjnym kosztom pracy, a część jako wsparcie dla innych sektorów działających w danym regionie. Na przykład Kraków pozostaje niekwestionowanym polskim liderem sektora usług dla biznesu oraz usług IT, a w Poznaniu istnieje ogromny potencjał pod kątem zatrudnienia specjalistów IT, którzy obok finansistów i lingwistów stanowią największą grupę studentów. Wysokie lokaty naszych miast w kategorii najbardziej rozwijających się lokalizacji technologicznych są również dobrym prognostykiem na przyszłość. Jeśli będą napływały kolejne inwestycje z sektora hi-tech i dzięki temu utrzyma się wysoka dynamika zatrudnienia, z pewnością za kilka lat polskie miasta będą wysoko sklasyfikowane wśród technologicznych klastrów rozwiniętych – zwraca uwagę Joanna Mroczek, szefowa Działu Doradztwa i Badań Rynku CBRE.
Kluczowym czynnikiem, który zdecydował o wysokiej pozycji stolicy Małopolski w rankingu CBRE wśród lokalizacji technologicznych o największym potencjale rozwoju (nr 3), był aż 66 proc. wzrost zatrudnienia w sektorze technologicznym. Pochodną tego jest wysoki udział młodych pracowników – 2/3 to osoby posiadające mniej niż 10 lat doświadczenia zawodowego, a tylko 38 proc. pracuje już ponad 10 lat.
Podobnie jak w innych centrach technologicznych Europy Środkowo-Wschodniej, zatrudnienie w krakowskim sektorze technologicznym jest zdecydowanie zdominowane przez bardzo duże organizacje. To wynik krakowskiego sukcesu w przyciąganiu inwestycji nearshore i offshore międzynarodowych firm technologicznych. Atrakcyjność Krakowa potwierdza również raport Antal „Potencjał inwestycyjny Krakowa” z którego wynika, że aż 12 proc. przedsiębiorców chce przenieść swój biznes do tego miasta, które może pochwalić się największą dostępnością wykwalifikowanych pracowników w Polsce oraz drugim co do wielkości rynkiem nowoczesnych powierzchni biurowych.
Biorąc pod uwagę strukturę firm z sektora technologicznego (udział w transakcjach najmu w nowoczesnych obiektach biurowych), aż 72 proc. stanowią dostawcy tradycyjnych usług takich jak IT (32 proc.), telekomunikacyjnych (21 proc.) oraz oprogramowania (19 proc.). Największymi graczami na rynku są Comarch, Capgemini, Saber Corporation i Luxoft. 12 proc. firm zajmuje się reklamą i marketingiem, 6 proc. grami, a 5 proc. e-commerce.
Szóste miejsce stolicy Wielkopolski w kategorii "Growth Cluster", podobnie jak w przypadku Krakowa, to przede wszystkim efekt bardzo dużej dynamiki zatrudnienia w sektorze technologicznym. W ciągu ostatnich 10 lat miasto osiągnęło aż 64 proc. wzrost. W zdecydowanej większości pracownicy hi-tech to osoby z maksymalnie 10-letnim stażem pracy. Drugim czynnikiem, który zdecydował o wysokiej pozycji Poznania to fakt, że w tym mieście powstało wiele firm, które osiągnęły nie tylko ogólnopolski, ale i międzynarodowy sukces. W 2008 roku zostało założone Netguru oferujące oprogramowania i usługi doradcze, prężnie działa Talex – dostawca zaawansowanych technologicznie usług i rozwiązań IT, podobnie telekomunikacyjne przedsiębiorstw Inea. Ogromny sukces osiągnęło poznański sklep internetowy Allegro oraz sprzedawca sprzętu elektrycznego Komputronik. Ponadto w Poznaniu ma siedzibę wiele korporacji międzynarodowych takich jak Capgemini, Cognifide i Roche.
Jeśli chodzi o strukturę najemców hi-tech w nowoczesnych obiektach biurowych, to największą grupę stanowią firmy oferujące usługi internetowe (40 proc.). Co czwarty podmiot jest dostawcą usług IT, co piaty usług telekomunikacyjnych, a 1 na 10 oprogramowania.
CBRE zrobiło szczegółowy przegląd klastrów technologicznych wśród krajów Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki i w raporcie "EMEA Tech Cities" podzieliło je na cztery kategorie w zależności od wielkości, wzrostu i charakterystyki danego rynku pracy. Pierwsza to "Scale Clusters", czyli supercentra technologiczne w stolicach Europy, które zatrudniają ponad 70 tys. osób w zaawansowanych technologiach. TOP3 w tej kategorii zajęły kolejno Londyn, Madryt i Dublin. W drugiej kategorii "Super Clusters" zostały ujęte lokalizacje z zatrudnieniem od 50 tys. do 70 tys. w sektorze technologicznym. Na jej czele uplasowały się Thames Valley (Wielka Brytania), Zurich oraz M3 Corridor (Wielka Brytania). Top3 kategorii "Normal Clusters", czyli miejsc z zatrudnieniem od 20 tys. do 50 tys. w sektorze technologicznym, tworzą Oslo, Bazylea i Hamburg. Czwarta kategoria "Growth Clusters", najważniejsza z punktu widzenia Polski, klasyfikuje najbardziej rozwijające się lokalizacje w regionie EMEA, z dwucyfrowym wzrostem zatrudnienia w sektorze technologicznym od 2010 roku i prognozowanym wzrostem zatrudnienia w zakresie zaawansowanych technologii w ciągu najbliższych pięciu lat. Top 3 tej kategorii tworzą kolejno Derby/Nottingham, Florencja i Kraków.
Definiując sektor technologiczny, CBRE wzięło pod uwagę dwa rodzaje firm technologicznych – tradycyjne i niedawno powstałe. W pierwszej grupie znajdują się dostawcy oprogramowania, usług IT, usług telekomunikacyjnych oraz sprzętu IT. Drugą grupę stanowią dostawcy usług internetowych, e-commerce, firmy zajmujące się reklamą i marketingiem, grami, cyberprzestępczością oraz fintechy.
Pełna wersja raportu "EMEA Tech Cities" jest dostępna w serwisie internetowym CBRE.
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Polski Związek Firm Deweloperskich
Najnowsze dane GUS pokazują dużą aktywność na rynku mieszkaniowym i to zarówno jeśli chodzi o inwestycje rozpoczynane przez deweloperów, jak i budownictwo indywidualne. Październik ...
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Powerdot Polska
9,8 tys. punktów ładowania aut elektrycznych jest już zarejestrowanych w systemie Urzędu Dozoru Technicznego. Dzięki dużym inwestycjom w infrastrukturę, Polska wypada coraz lepiej ...
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
PMR Market Experts
Problem z dostępnością pracowników na placach budów jest coraz większym wyzwaniem. Wpływ tego zjawiska na rosnącą popularność technologii prefabrykacji betonowej staje się bardziej ...