Rewitalizacja i co dalej
BudownictwoSpółka Wrocławska Rewitalizacja istnieje od 2008 roku. Jej pomysłodawcą był były prezydent Rafał Dutkiewicz. Rewitalizacja przywracała świetność budynkom będących w złym stanie technicznym, nieremontowanym od lat. Spółka zatrudniała architektów, urbanistów i specjalistów od obrotu nieruchomościami. Wśród prowadzonych przez nią inwestycji znalazły się m.in. takie projekty jak: Przedmieście Oławskie, rewitalizacja nabrzeży rzeki Oławy czy Nadodrze.
11 kwietnia tego roku wrocławscy radni podjęli decyzję o rozwiązaniu spółki. Uchwała weszła w życie 13 maja. – To jedna z najbardziej społecznie zaangażowanych instytucji Wrocławia. Z piękną historią umiejętnie prowadzonego dialogu społecznego, sąsiedzkich, wrocławskich zwyczajnych rozmów – napisał Rafał Dutkiewicz na Facebook’u.Projekty Wrocławskiej Rewitalizacji będą kontynuowane i prowadzone przez Wydział Partycypacji Społecznej Urzędu Miasta. W ramach nowego programu "Rewitalizacja Nowa" odbywają się obecnie konsultacje z mieszkańcami, które przyczynią się do opracowania Gminnego Programu Rewitalizacji (GPR).
Do 2018 roku rewitalizacja we Wrocławiu prowadzona była w oparciu o Lokalne Programy Rewitalizacji (LPR) i finansowano ją ze środków unijnych. Sytuacja zmieniła się z końcem 2018 roku, kiedy ostatni z LPR- ów nie został przedłużony i wygasł. Aby dalej móc prowadzić działania rewitalizacyjne konieczne jest więc opracowanie GPR -u, co potrwa minimum rok. Do tego czasu nie będzie możliwe prowadzenie we Wrocławiu nowych działań rewitalizacyjnych.
Jak dotąd rewitalizację przeszło wrocławskie Nadodrze, a w ostatnich latach Przedmieście Oławskie. Obecnie na Przedmieściu realizowane i wdrażane są takie projekty, jak: remonty kamienic, program zagospodarowania terenów nabrzeży rzeki Oławy, utworzenie wielofunkcyjnych miejsc aktywności społeczności lokalnej, zagospodarowanie wnętrz podwórzowych i program udostępniania lokali gminnych. Całkowita wartość realizowanych inwestycji wynosi około 35 mln zł.
W ostatnich latach Przedmieście Oławskie zaczęło przyciągać również prywatnych inwestorów, w tym firmę Angel Poland Group. Spółka zrealizowała do tej pory na Przedmieściu Oławskim dwie inwestycje: Angel Wings i Angel River, jest również w trakcie budowy swojego kolejnego projektu – Angel City. – Nasi architekci włożyli wiele pracy w zbadanie wszystkich kontekstów architektonicznych otaczających go kamienic Przedmieścia Oławskiego. Dodatkowo zrewitalizowaliśmy i oddaliśmy do użytku jeden z odcinków nabrzeży rzeki Oławy. Ten projekt jest teraz kontynuowany przez miasto – informuje Natalia Sawicka, dyrektor sprzedaży i marketingu w firmie Angel Poland Group.
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Polski Związek Firm Deweloperskich
Najnowsze dane GUS pokazują dużą aktywność na rynku mieszkaniowym i to zarówno jeśli chodzi o inwestycje rozpoczynane przez deweloperów, jak i budownictwo indywidualne. Październik ...
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Powerdot Polska
9,8 tys. punktów ładowania aut elektrycznych jest już zarejestrowanych w systemie Urzędu Dozoru Technicznego. Dzięki dużym inwestycjom w infrastrukturę, Polska wypada coraz lepiej ...
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
PMR Market Experts
Problem z dostępnością pracowników na placach budów jest coraz większym wyzwaniem. Wpływ tego zjawiska na rosnącą popularność technologii prefabrykacji betonowej staje się bardziej ...