Polska Drążą na Bemowie, drążą na Bródnie
InfrastrukturaNa zachodnim fragmencie metra zakończono drążenie dwóch najkrótszych odcinków tunelowych, które pod skrzyżowaniem ulic Górczewskiej i Powstańców Śląskich łączą komorę torów odstawczych z korpusem stacji Powstańców Śląskich. Ukończone tunele mają po około 137 metrów długości. Niedawno tarcza Krystyna rozpoczęła drążenie kolejnego odcinka tunelowego w stronę stacji Ulrychów. Na tym odcinku ma do pokonania około 860 metrów. Łącznie do wydrążenia w kierunku stacji Księcia Janusza jest około 1370 m tunelu.
Tarcza Elisabetta znajduje się na stacji Powstańców Śląskich, prowadzone są prace serwisowe i przygotowawcze przed drążeniem kolejnego odcinka.
Równolegle na obu stacjach trwa budowa przejść podziemnych i wyjść z przyszłych stacji. Najbardziej skomplikowany układ wyjść jest budowany pod rondem na stacji Powstańców Śląskich. Prace związane z budową ich konstrukcji powinny zakończyć się w IV kwartale tego roku. Na obu stacjach (Powstańców Śląskich i Ulrychów) rozpoczęło się murowanie pierwszych pomieszczeń technicznych.
Na styku Woli i Bemowa powstaje najkrótszy odcinek linii M2. Składa się on z nieco ponad dwóch i pół kilometra tuneli oraz dwóch stacji: C05 – roboczo nazwanej "Ulrychów" – położonej w ciągu ul. Górczewskiej i C04 "Powstańców Śląskich" zlokalizowanej w pobliżu skrzyżowania ulic Górczewskiej i Powstańców Śląskich. Za stacją C04 będą się znajdować tory odstawcze dla pociągów metra. Wykonawcą tej inwestycji jest konsorcjum firm Gülermak Ağir Sanayi İnşaat ve Taahhüt (lider) i Astaldi. Wykonawca na zrealizowanie inwestycji wartej nieco ponad 959 mln zł ma czas do listopada 2021 roku.
Postępują też prace na budowie odcinka wschodniego M2 na Bródnie. Wydrążone są dwa odcinki tunelowe, łączące stacje C21 Bródno oraz C20 Kondratowicza. Aktualnie TBM Maria drąży tunel w kierunku stacji C19 Zacisze, zaś na tarczy Anna prowadzone są przeglądy serwisowe. W odcinku tunelowym D21, pomiędzy stacjami Bródno i Kondratowicza, budowane są łączniki wentylatorni szlakowej V21 z tunelem. Na powierzchni terenu można już zaobserwować konstrukcje pawilonów wyjściowych ze stacji. Na stacji C21 Bródno trwają prace związane z budową komory torów odstawczych. Po zakończeniu prac związanych z budową konstrukcji korpusów stacji, rozpoczęły się prace związane z murowaniem głównych pomieszczeń technicznych stacji, m.in. przyszłych podstacji energetycznych oraz pomieszczeń związanych z systemami sterowania ruchem. Na antresoli stacji C20 Kondratowicza zostały zaprezentowane pierwsze makiety z elementami wykończenia wnętrz.
Wykonawca, konsorcjum firm Astaldi i Gulermak, na zrealizowanie projektu wartego prawie 1,4 mld zł, ma łącznie 36 miesięcy.
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Polski Związek Firm Deweloperskich
Najnowsze dane GUS pokazują dużą aktywność na rynku mieszkaniowym i to zarówno jeśli chodzi o inwestycje rozpoczynane przez deweloperów, jak i budownictwo indywidualne. Październik ...
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Powerdot Polska
9,8 tys. punktów ładowania aut elektrycznych jest już zarejestrowanych w systemie Urzędu Dozoru Technicznego. Dzięki dużym inwestycjom w infrastrukturę, Polska wypada coraz lepiej ...
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
PMR Market Experts
Problem z dostępnością pracowników na placach budów jest coraz większym wyzwaniem. Wpływ tego zjawiska na rosnącą popularność technologii prefabrykacji betonowej staje się bardziej ...