EN

Polska Woda na wagę złota

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne
Recykling wody to oszczędność nawet do 50 proc. wody czystej zużywanej w budynku i obniżenie opłaty za usługi wodne do 90 proc. – taki wniosek wynika z najnowszego raportu firmy Cushman & Wakefield pt. „Industrial Goes Green”, w którym przeanalizowano najpopularniejsze ekorozwiązania stosowane w branży magazynowej.

Choć w ostatnich wakacyjnych miesiącach deszczu nam nie brakowało, to problem suszy nadal jest w Polsce aktualny. Według danych Państwowego Gospodarstwa Wodnego w ostatnich miesiącach około 10 proc. kraju zmagało się z suszą rolniczą, a niskie stany wód były obserwowane w 51 proc. wodowskazów sieci monitoringu hydrologicznego. Susza to więc nie tylko hasło z nagłówków gazet, lecz również realny problem, którego skutki zaczynamy już dostrzegać.

Zdaniem Wód Polskich, aby spowolnić ten proces, konieczne jest zatrzymywanie i ponowne wykorzystanie zużywanej wody – tak by nie korzystać z dodatkowych zasobów wodnych. Eksperci międzynarodowej firmy doradczej Cushman & Wakefield we współpracy z partnerami w najnowszym raporcie pt. „Industrial Goes Green” dokładnie przeanalizowali ten temat w kontekście branży magazynowej i przedstawili rozwiązania, dzięki którym można oszczędzić ilość zużywanej wody nawet do 50 proc.

Powierzchnie magazynowe to ogromne połacie dachów i wybetonowanej przestrzeni naziemnej. Retencja wody jest tu znacznie utrudniona i bardzo często woda opadowa po prostu się marnuje, spływając po betonie. Ukształtowanie powierzchni na działce, którą zajmuje magazyn, też nie sprzyja retencji – przestrzenie otwarte, niezadrzewione, bez zagłębień terenowych często tworzą obszary o temperaturze wyższej niż otoczenie. Odzyskiwanie wody – deszczowej lub ściekowej (szarej) może stać się istotne w kilku aspektach – oszczędności wody, minimalizowania kosztów związanych z usługami wodnymi, ale też ochładzania całej działki poprzez rozwój wegetacji na powierzchniach czynnych biologicznie – mówi Magda Gawron, managing partner w Proptech Foundation.

Jednym ze sposobów na zmniejszenie zużycia wody czystej jest zbieranie deszczówki do zbiorników magazynowych. Taka woda po odpowiednim przefiltrowaniu jest bezwonna, bezbarwna i nie zawiera zanieczyszczeń stałych, a filtry nie wymagają wymiany, jedynie oczyszczania raz na 8-10 lat. Można ją ponownie wykorzystać m.in. do zasilania spłuczek, podlewania roślin, chłodzenia maszyn czy procesów technologicznych w budynku.

Główne zalety zbierania wody opadowej to według autorów raportu: oszczędność 30-50% proc. wody czystej, zużywanej do celów innych niż technologiczne, obniżenie opłaty za usługi wodne (Prawo Wodne) nawet do 90 proc., dodatkowa punktacja w systemach certyfikacji BREEAM i LEED i zwrot z inwestycji w 4-6 lat.

Jak wynika z raportu, pozytywne działanie wody deszczowej zostało potwierdzone na roślinach, gdyż – w przeciwieństwie do wody wodociągowej – jest ona uboga w wapń, dzięki czemu jest łatwiej przyswajana przez rośliny.

Brak związków wapnia pozytywnie wpływa także na elementy instalacji i urządzeń, ponieważ nie powoduje osadzania się kamienia. W praktyce, w przypadku wody deszczowej zebranej z dachu budynku, najczęściej wystarczająca jest filtracja wielostopniowa połączona z filtracją na węglu aktywnym i (opcjonalnie) z dezynfekcją UV – mówi autor raportu Ryszard Gwóźdź, senior industrial technical manager w Cushman & Wakefield.

Według badania przeprowadzonego przez firmę Cushman & Wakefield 28 proc. deweloperów stosuje już takie rozwiązanie, a 36 proc. planuje to zrobić w najbliższym czasie. Jako główny powód zastosowania tej technologii, ankietowani podają dbałość o rozwiązania proekologiczne w firmie, natomiast niestosowania – brak zainteresowania ze strony najemców.

Drugim ze sposobów oszczędzania wody, który zyskuje na popularności, jest recykling wody szarej, czyli takiej pochodzącej z kąpieli, prania czy mycia naczyń. Według ekspertów zaletą takiego rozwiązania jest niezależność od bieżących opadów deszczu. Taka technologia najlepiej sprawdzi się w obiektach, w których jest wiele pryszniców – dzięki temu w łatwy sposób można pokryć całe zapotrzebowanie wody do podlewania czy spłukiwania toalet.

Według ekspertów Cushman & Wakefield technologia charakteryzuje się tym, że oczyszczona woda jest bezwonna, klarowna i w pełni bezpieczna w użytkowaniu. System najlepiej sprawdzi się w budynkach przemysłowych, gdzie pracuje kilkaset osób. Przy prawidłowym doborze instalacji i dużym zużyciu wody, zwrot następuje w okresie 4-8 lat.

Stosowanie wody szarej może uzupełniać lub zastępować użycie wody deszczowej w miejsce wody czystej. Rozwiązanie to ma przede wszystkim uzasadnienie proekologiczne. Pozwala również na oszczędności kosztowe z tytułu niższego zużycia wody czystej, ale z uwagi na nadal niewielki koszt tej ostatniej, znaczenie tego rozwiązania rośnie wraz ze zużyciem wody. Stąd szczególnie interesujące może być dla najemców, wykorzystujących znaczne ilości tego czynnika w swoich procesach np. najemcy centrów danych czy najemcy produkcyjni – mówi Ryszard Gwóźdź.

Wyniki badania firmy Cushman & Wakefield wskazują, że 27 proc. deweloperów stosuje już taką technologię, a 36 proc. planuje ją wdrożyć w przyszłości. W tym przypadku głównym powodem zastosowania jest również dbałość o proekologiczne rozwiązania.

Odzyskiwanie wody szarej wymaga większych nakładów finansowych i technologicznych, lecz za kilka lat stanie się standardem, być może nawet wymuszonym prawnie, jeśli obecnie podejmowane przez rządy i społeczeństwo kroki okażą się niewystarczające do walki z suszą, a koszty wody zaczną rosnąć tym samym kilkukrotnie. Firmy, które wyprzedzą trend i zainwestują teraz, w przyszłości szybciej okażą się gotowe na nowe realia i związane z nimi ryzyka – dodaje Magda Gawron.

Rozwiązań, które mogą nam pomóc w walce o ochronę środowiska, jest zdecydowanie więcej. W raporcie firmy Cushman & Wakefield przedstawiono takie zagadnienia jak: stosowanie odzysku ciepła ze sprężarek powietrza, oświetlenia LED, fotowoltaika, gruntowe wymienniki ciepła, pompy ciepła, destratyfikatory powietrza, izolacyjność ścian i dachów oraz CO2 jako czynnik chłodniczy.

Ostatnie nowości

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Gama zabrzmi w Warce

schedule 26 października 2020
Opr./edited by AKL

W przyszłym roku otworzy się dla klientów Galeria Gama w Warce. Inwestycja dysponuje już pozwoleniem na budowę i jest w większości skomercjalizowana.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Europa 19 milionów metrów

schedule 26 października 2020
Opr./edited by AKL

Spółka Prologis podsumowała trzy pierwsze kwartały 2020 roku swojej działalności w Europie. Łączne portfolio to 19 mln mkw. powierzchni, z czego 95,9 proc. to powierzchnie wynajęte. Nowe umowy najmu to 321 tys. mkw.

Zielone budownictwo

Polska Adgar ponownie ze złotem

schedule 26 października 2020
Opr./edited by AKL

Kompleks Agdar Plaza ponownie uzyskał certyfikat LEED green building program, spełniając jego wymagania na poziomie Gold. Według danych U.S. Green Building Council zespół budynków jest pierwszym, który uzyskał certyfikat #LEED v4.1 na poziomie Gold oraz jednym z pierwszych w Polsce, który ponownie uzyskał certyfikat LEED dla budynków istniejących.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Total Fitness w Point 44

schedule 26 października 2020
Opr./edited by AKL

Point 44, budynek wielofunkcyjny, mieszczący się w Piasecznie przy ul. Puławskiej, zyskał nowego najemcę – sieć siłowni Total Fitness. Sieć zajmie 1,2 tys. mkw. powierzchni.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Nowe sklepy Aldi

schedule 26 października 2020
Opr./edited by AKL

W środę 28 października ruszą dwa nowe sklepy Aldi. Swoją działalność rozpocznie pierwszy sklep Aldi w Swarzędzu i drugi w Dąbrowie Górniczej.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Centralna logistyka

schedule 26 października 2020
Opr./edited by AKL

Polska Centralna to trzeci do co wielkości rynek magazynowy w Polsce, a także jeden z najważniejszych hubów dystrybucyjnych dla Polski, regionu Europy Środkowo-Wschodniej, a także krajów bałtyckich. Największe skupisko inwestycji magazynowych znajduje się na trzech subrynkach w Łodzi, Strykowie i Piotrkowie Trybunalskim – analizują eksperci Axi Immo.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Najemca dokleja od Segro

schedule 26 października 2020
Opr./edited by AKL

Colquimica Adhesives, producent przemysłowych substancji klejących, przedłużyła umowę najmu powierzchni magazynowej na terenie Segro Logistics Park Poznań, Komorniki. Przedsiębiorstwo zwiększyło też powierzchnię z 7,3 tys. mkw. do 11 tys. mkw.

Społeczna odpowiedzialność biznesu

Polska Bo liczy się dobre towarzystwo

schedule 26 października 2020
Opr./edited by TC

Covid-19 nie zatrzymał rozwijania społeczności biurowej w budynkach należących do Immofinanz, firma opracowała i wdrożyła program „Bezpiecznej rozrywki myhive”.

Infrastruktura

Polska Nidzica z nowym dworcem

schedule 26 października 2020
Opr./edited by AKL

Zakończyła się budowa nowego dworca kolejowego w Nidzicy. Obiekt powstał jako jeden z tzw. Innowacyjnych Dworców Systemowych według autorskiego projektu Polskich Kolei Państwowych.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Najaktywniej we Wrocławiu

schedule 26 października 2020
Opr./edited by AKL

Popyt na największych rynkach regionalnych w Polsce od stycznia do września był niższy o 11 proc. rok do roku. Jednak ze względu na obecną sytuację wielu najemców odkłada tymczasowo plany ekspansji lub decyzje o relokacji – firma JLL podsumowała sytuację na polskim rynku biurowym w III kwartale 2020 roku.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Biurowce Bumy w nowych rękach

schedule 26 października 2020
Opr./edited by AKL

Partners Group kupi nieruchomości krakowskiej grupy Buma warte ponad 200 mln euro. W ramach transakcji przejęte zostanie dziewięć działających biurowców oraz dwa obiekty w budowie o łącznej powierzchni najmu około 125 tys. mkw. Powstałym portfelem ma zarządzać Reino.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Echo z obligacjami na 40 mln euro

schedule 26 października 2020
Opr./edited by AKL

Echo Investment wyemitowało pierwszą transzę obligacji denominowanych w euro dla inwestorów instytucjonalnych, co pomoże w ustabilizowaniu bilansu pod względem wahań kursowych. Od dnia emisji obligacje zostały wprowadzone do obrotu na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Wydarzenia

Polska Jak wygląda projektowanie biur

schedule 26 października 2020
Opr./edited by AKL

Zodiak Warszawski Pawilon Architektury zorganizował wraz z partnerami z branży nieruchomości: BNP Paribas Real Estate Poland, Colliers International, Cushman & Wakefield, Knight Frank i Savills wystawę plenerową „Zza biurka na hamak”. Wystawa pokazuje, jak zmieniło się myślenie o projektowaniu biur i przestrzeni coworkingowych w ostatnich latach.

Rynek mieszkaniowy

Polska Wrocław wygrywa dziesiąty Ranking Miast

schedule 23 października 2020
Opr./edited by AKL

Wrocław, Bydgoszcz i Poznań to najsprawniejsze miasta w zakresie działalności administracyjnej w 2019 roku, obejmującej wydawanie decyzji administracyjnych potrzebnych do realizacji projektów deweloperskich – wynika z Rankingu Miast zorganizowanego po raz dziesiąty przez Polski Związek Firm Deweloperskich.

Infrastruktura

Polska Siedem ofert pod Sokółką

schedule 23 października 2020
Opr./edited by AKL

GDDKiA poznała oferty w przetargu na projekt i budowę drogi ekspresowej S19 Kuźnica - Sokółka o długości 10,55 km, oraz – w ramach tego zadania - dwujezdniowego odcinka drogi krajowej nr 19 klasy GP (ruchu głównego przyspieszonego) o długość 5,25 km, w pobliżu przejścia granicznego w Kuźnicy.

Rynek mieszkaniowy

Polska Nowa inwestycja od Agrobexu

schedule 23 października 2020
Opr./edited by AKL

Osiedle Zielone Pobiedziska to kolejny projekt mieszkaniowy, realizowany przez spółkę Agrobex na terenie Pobiedzisk. Powstanie łącznie pięć budynków wielorodzinnych. Dwa z nich już są gotowe, a kolejne trzy zostaną zrealizowane w I kwartale 2021 roku.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Region EMEA Nawet 100 mld euro na inwestycje

schedule 23 października 2020
Opr./edited by AKL

Aktywność inwestycyjna w sektorze nieruchomości komercyjnych w regionie EMEA może wzrosnąć nawet do 100 mld euro w IV kwartale tego roku – wynika z raportu „Prevail & Prosper”, opracowanego przez Colliers International. Będzie to skutkiem zdecydowanego odwrócenia tendencji i większych transakcji sfinalizowanych w III kwartale.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Na dłużej w Bonarce

schedule 23 października 2020
Opr./edited by AKL

Dwóch najemców krakowskiego kompleksu Bonarka for Business przedłużyło umowy najmu. Firmy Pegasystems oraz Herbalife Nutrition zostaną na dłużej w kompleksie.

Koronawirus

Polska Pizza tylko na wynos

schedule 23 października 2020
Opr./edited by AKL

Od jutra wchodzą w życie nowe obostrzenia związane z pandemią, premier Mateusz Morawiecki ogłosił m.in. wprowadzenie zakazu działalności lokali gastronomicznych w trybie stacjonarnym.

Zarządzanie nieruchomościami

Polska Greenstone idzie do Cushmana

schedule 23 października 2020
Opr./edited by AKL

Greenstone rozpoczyna współpracę z firmą doradczą Cushman & Wakefield, która, z początkiem października, przejęła zarządzanie trzema nieruchomościami z portfela inwestora.

Najnowsze w Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

schedule 26 października 2020

19 milionów metrów

Spółka Prologis podsumowała trzy pierwsze kwartały 2020 roku swojej działalności w Europie. Łączne portfolio to 19 mln mkw. powierzchni, z czego 95,9 proc. to powierzchnie wynajęte. Nowe umowy najmu to 321 tys. mkw.

schedule 26 października 2020

Centralna logistyka

Polska Centralna to trzeci do co wielkości rynek magazynowy w Polsce, a także jeden z najważniejszych hubów dystrybucyjnych dla Polski, regionu Europy Środkowo-Wschodniej, a także krajów bałtyckich. Największe skupisko inwestycji magazynowych znajduje się na trzech subrynkach w Łodzi, Strykowie i Piotrkowie Trybunalskim – analizują eksperci Axi Immo.

schedule 26 października 2020

Najemca dokleja od Segro

Colquimica Adhesives, producent przemysłowych substancji klejących, przedłużyła umowę najmu powierzchni magazynowej na terenie Segro Logistics Park Poznań, Komorniki. Przedsiębiorstwo zwiększyło też powierzchnię z 7,3 tys. mkw. do 11 tys. mkw.

schedule 23 października 2020

Krakowski rynek ma potencjał

Krakowski rynek magazynowy nie należy do największych na logistycznej mapie Polski. Niemniej w ostatnich pięciu latach, dzięki ożywionej aktywności deweloperskiej, jego całkowite zasoby powiększyły się o niemal 260 proc. Atrakcyjna lokalizacja, a także duży potencjał biznesowy Krakowa sprawiają, że rynkiem tym interesują się zagraniczni inwestorzy i najemcy – analiza ekspertów Axi Immo.

schedule 22 października 2020

Więcej miejsca na opony

Nexen Tire Europe rozszerza swoją działalność w pobliżu Žatca. Firma wynajmie od CTP powierzchnię pod nowy centralny magazyn opon. Obiekt od marca 2021 roku będzie obsługiwał całą Europę.

schedule 22 października 2020

Żabka wskakuje pod Wrocław

Żabka Polska uruchomiła swoje siódme centrum logistycznego w Tyńcu Małym pod Wrocławiem. Obiekt docelowo będzie obsługiwać prawie 600 sklepów Żabka, zlokalizowanych w rejonie Dolnego Śląska i części województwa opolskiego.

schedule 21 października 2020

Wschodzący rynek magazynowy

Kielce to miasto pełniące funkcję centrum gospodarczego, a także główny ośrodek z województwa świętokrzyskiego, w którym rozwija się lokalny rynek magazynowy. Aktualnie, dzięki poprawie infrastruktury drogowej i centralnemu położeniu staje się nowym ważnym punktem na magazynowej mapie Polski – analizują eksperci z Axi Immo.

schedule 20 października 2020

Trwa zrzutka na browar

Prawie 350 inwestorów zainwestuje w nowy browar, który powstaje w miejscowości Rumianek koło Poznania. Po miesiącu akcji crowdfundingowej spółka Browar za Miastem zgromadziła 1,7 mln zł, czyli 40 proc. celu, który wynosi 4,18 mln zł. Pierwsze piwa zostaną uwarzone we wrześniu 2021 roku.

schedule 20 października 2020

Dzieje się na Dolnym Śląsku

Region Dolnego Śląska, czyli czwarty co do wielkości rynek magazynowy w Polsce, nadal jest w fazie rozwoju. W pierwszych sześciu miesiącach 2020 roku deweloperzy oddali łącznie około 200 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni logistycznej, co przy obniżonym popycie przyczyniło się do wzrostu współczynnika pustostanów – analizują eksperci z Axi Immo.

schedule 20 października 2020

Rusza druga faza P3 Poznań

P3 rozpoczęło budowę drugiego etapu parku logistycznego P3 Poznań. Jako pierwsze powstaną dwa budynki, które będą miały łącznie ponad 23 tys. mkw. powierzchni najmu, z której 80 proc. jest już wynajęte.

schedule 19 października 2020

Ruszyła budowa parku MLP w Berlinie

MLP Group rozpoczął budowę parku biznesowego MLP Business Park Berlin I. Uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę centrum odbyła się w miejscowości Ludwigsfelde, przylegającej do Berlina.

schedule 19 października 2020

AMiO zaparkowało w Zabrzu

Firma AMiO, importer i dystrybutor akcesoriów samochodowych oraz części lotniczych, wynajął 2,8 tys. mkw. powierzchni magazynowej w kompleksie Panattoni Park Zabrze.

schedule 19 października 2020

Wielkie magazynowanie w Jankach

Panattoni zakupiło dodatkowe 3,14 ha gruntu w podwarszawskich Jankach, tuż przy trasie S8. Deweloper dysponuje obecnie 176 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni przemysłowej w tej miejscowości i zapowiada kolejne inwestycje.

schedule 16 października 2020

Produkcja potrzebuje powierzchni

Z najnowszego raportu międzynarodowej firmy Savills oraz prognoz Capital Economics wynika, że popyt na powierzchnię magazynową ze strony sektora produkcyjnego w Europie wzrośnie do końca 2022 roku o 11,6 mln mkw.

schedule 16 października 2020

Lubuskie coraz bardziej atrakcyjne

Lubuskie to stosunkowo młody rynek magazynowy w Polsce, który zlokalizowany jest głównie w takich ośrodkach jak Zielona Góra, Gorzów Wielkopolski, Świebodzin i Słubice - analizują eksperci Axi Immo. W ostatnich latach region ten przeżywa wzmożone zainteresowanie ze strony najemców, którzy poszukują dogodnej lokalizacji do obsługi klientów z Europy Zachodniej. Obecnie, na rynku magazynowym w Polsce Zachodniej budowane jest jedno z największych centrów dystrybucyjnych w Polsce o powierzchni ponad 200 tys. mkw.

schedule 15 października 2020

Nowy najemca w Ideal Idea Formad

Grupa Kaishan jest kolejnym najemcą Ideal Idea City Parku na granicy Warszawy i Raszyna.

schedule 14 października 2020

Panattoni buduje ekologiczną fabrykę

Panattoni rozpoczął budowę fabryki dla Danfoss Poland w Grodzisku Mazowieckim. Inwestycja o powierzchni 12 tys. mkw. będzie wyposażona w rozwiązania proekologiczne. Zakończenie obiektu zaplanowano na listopad 2021 roku.

schedule 14 października 2020

Ruda z kształtnymi stopkami

Silplast ulokował swój magazyn w kompleksie Hillwood Ruda Śląska, firma wynajęła w obiekcie 3,5 tys. mkw. powierzchni.

schedule 13 października 2020

MAG z nowym magazynem w Gdańsku

Morska Agencja Gdynia wynajęła magazyn o powierzchni 2,1 tys. mkw. w Panattoni Park Gdańsk East I.

schedule 13 października 2020

Nowe metry dla Tubądzina

Na listopad zaplanowano uruchomienie rozbudowanego centrum logistycznego grupy Tubądzin w Cedrowicach pod Łodzią, wartość inwestycji wyniosła 80 mln zł.

Kategorie