EN

Polska Magazyny nadal silne

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne
Z najnowszego raportu „DNA of Real Estate”, opracowanego przez firmę Cushman & Wakefield, wynika, że trend powolnego wzrostu czynszów i zmian stóp kapitalizacji na europejskich rynkach nieruchomości komercyjnych utrzymał się również w trzecim kwartale 2020 roku.

Trwająca globalna pandemia koronawirusa wpływa na europejski rynek nieruchomości komercyjnych, powodując w ujęciu kwartalnym kolejne spadki czynszów w obiektach handlowych oraz nieznaczne obniżki stawek czynszowych w budynkach biurowych. Natomiast w sektorze nieruchomości logistycznych czynsze nadal rosną, a stopy kapitalizacji ulegają dalszej kompresji, ponieważ dzięki pozytywnym wskaźnikom przyciąga on kolejnych inwestorów – mówi Silvia Jodlowski, starszy analityk w Cushman & Wakefield.

Sektor nieruchomości logistycznych pozostał w dość dobrej kondycji również w trzecim kwartale 2020 roku. W warunkach ograniczonej podaży oraz silnego popytu ze strony najemców i inwestorów osiąga on najlepsze wyniki spośród głównych sektorów nieruchomości, o czym świadczy dalszy wzrost czynszów i kompresja stóp kapitalizacji na większości rynków. Stawki czynszowe w przypadku najlepszych obiektów w Europie wzrosły średnio o 0,6 proc. w trzecim kwartale i aż o 2,1 proc. w ciągu roku. Największy wzrost miał miejsce w Berlinie, gdzie czynsze wzrosły w ciągu kwartału o 12 proc., a także w Rotterdamie – o 7,1 proc. Stopy kapitalizacji dla nieruchomości logistycznych w Europie spadły o 25 pb rok do roku i wyniosły 5,26 proc. w trzecim kwartale 2020 roku. Najniższe średnie stopy kapitalizacji na poziomie nieprzekraczającym 4 proc. utrzymują się we Francji i w Niemczech, a na większości rynków obniżyły się w ujęciu rocznym o co najmniej 20 pb.

Pomimo dynamicznej sytuacji na rynku i wciąż dużej niepewności spowodowanej pandemią koronawirusa perspektywy dla sektora magazynowego pozostają korzystne. Przewidujemy, że popyt na rynku magazynowym będą nadal generować przede wszystkim firmy z branży logistycznej, kurierskiej i handlowej w silnym powiązaniu z rozwojem sektora e-commerce. Do normalnej aktywności wracają powoli firmy z sektora produkcyjnego i motoryzacyjnego. Warto także wspomnieć o rosnącej aktywności firm z branży IT, które poszukują nowoczesnej powierzchni magazynowej z przeznaczeniem na centra przetwarzania danych. To szczególnie ciekawa grupa najemców, zupełnie odporna na aktualną sytuację rynkową – mówi Joanna Sinkiewicz, dyrektor Działu Powierzchni Przemysłowych i Logistycznych, Cushman & Wakefield Polska.

Czynsze za wynajem powierzchni biurowych spadły nieznacznie w trzecim kwartale (-0,1 proc. kwartał do kwartału), po dużo większym spadku o 0,7 proc. w poprzednim kwartale. Tempo wzrostu w ujęciu rocznym spowolniło jeszcze bardziej – stawki czynszowe są o zaledwie 1 proc. wyższe w porównaniu z analogicznym okresem w ubiegłym roku, co oznacza, że rosną one najwolniej od 2014 roku. Czynsze wzrosły tylko w pięciu miastach, przy czym najbardziej w Birmingham (o 7 proc. do 37,00 GBP/st. kw./rok) oraz w Leeds (o 6 proc. do 34,00 GBP/st. kw./rok). Spadki odnotowano w sumie na dziesięciu rynkach – o 10 proc. w Stambule oraz o 5 proc. w Berlinie, gdzie tym samym zakończył się okres nieprzerwanego wzrostu czynszów, w którym wzrosły one z poziomu 22,50 euro za mkw. miesięcznie w trzecim kwartale 2014 roku do 40 euro za mkw. miesięcznie w pierwszym kwartale 2020 roku.

Stopy kapitalizacji dla najlepszych nieruchomości biurowych w Europie wzrosły do 4,34 proc. po spadku do 4,26 proc. w pierwszym kwartale bieżącego roku. Na głównych rynkach Francji, Niemiec i Wielkiej Brytanii zaobserwowaliśmy jednak w ciągu kwartału nieznaczną kompresję, co świadczy o zainteresowaniu inwestorów najbardziej atrakcyjnymi aktywami w kluczowych lokalizacjach – mówi Nigel Almond, dyrektor zespołu ds. analiz danych w Cushman & Wakefield.

W sektorze nieruchomości handlowych trend spadkowy utrzymał się również w trzecim kwartale 2020 roku. Tempo zmian na rynku handlowym, który znalazł się w trudnej sytuacji, przyspieszyło z powodu trwającej pandemii i spadku sprzedaży w sklepach stacjonarnych, zamarcia ruchu turystycznego w niektórych lokalizacjach oraz nieprzerwanego rozwoju sprzedaży w kanale online.

Od ponownego otwarcia centrów handlowych po wiosennym lock-downie obserwowaliśmy w Polsce systematyczny spadek udziału sprzedaży przez Internet, który w sierpniu 2020 roku wyniósł już tylko 6,1 proc., podczas gdy w kwietniu wynosił rekordowe 11,9 proc. Przed pandemią udział e-commerce w sprzedaży detalicznej ogółem oscylował w granicach 5-6 proc. Wraz z jesiennym nasilaniem się pandemii obserwujemy powrót konsumentów do zakupów internetowych. We wrześniu 2020 roku udział sprzedaży online wyniósł już 6,8 proc., czyli o 0.7 pp. więcej niż miesiąc wcześniej. W kolejnych miesiącach spodziewamy się dalszych wzrostów, których wysokość będzie uzależniona od rozwoju sytuacji epidemicznej – mówi Małgorzata Dziubińska, associate director, Cushman & Wakefield.

Czynsze za najlepsze powierzchnie handlowe obniżyły się w trzecim kwartale o 2,3 proc. – to mniej niż w drugim kwartale, w którym spadły o 4,3 proc. W ujęciu rocznym spadły one w trzecim kwartale jeszcze bardziej, bo aż o 7,2 proc., czyli najbardziej od czwartego kwartału 2009 roku, w którym spadki czynszów wyniosły 7,6 proc. Na żadnym rynku nie odnotowano wzrostów w ciągu kwartału, a na połowie rynków zarejestrowano spadki. Stopy kapitalizacji dla najlepszych nieruchomości handlowych w Europie wzrosły w trzecim kwartale 2020 roku do 4,67 proc. i były o 45 pb wyższe niż rok temu, przy czym największy wzrost do poziomu 6,19 proc. zaobserwowano w Wielkiej Brytanii.

Ostatnie nowości

Rynek inwestycyjny i finansowy

Europa Tańsze grunty w Polsce

schedule 15 stycznia 2021
Opr./edited by AKL

W ostatnim roku pomimo pandemii Covid-19 popyt na grunty w sektorze utrzymał się na wysokim, stabilnym poziomie. Wzrosło zainteresowanie inwestorów działkami typu „brownfield”. Firma Axi Immo przygotowała analizę cen na rynku gruntów inwestycyjnych pod zabudowę magazynowo-produkcyjną.

Artykuł sponsorowany

Polska PGNiG sprzedaje biurowiec

schedule 12 stycznia 2021

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA z siedzibą w Warszawie ogłasza przetarg ustny na sprzedaż łódzkiego budynku biurowego przy ul. Uniwersyteckiej 2/4, cena wywoławcza netto wynosi 19,14 mln zł.

Rynek mieszkaniowy

Polska Poligonowa do usług

schedule 15 stycznia 2021
Opr./edited by AKL

W 2020 roku uruchomiono sprzedaż i budowę trzech etapów Apartamentów Poligonowa. W lubelskiej inwestycji firmy RWP Development udostępniono właśnie do sprzedaży lokale usługowe.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Rhenus Logistics zostaje w Szczecinie

schedule 15 stycznia 2021
Opr./edited by AKL

Rhenus Logistics przedłużył umowę, a także powiększył wynajmowaną powierzchnię magazynową w Mapletree Park Szczecin do około 52 tys. mkw.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Al dente w Nowych Czyżynach

schedule 15 stycznia 2021
Opr./edited by AKL

Z początkiem roku strefa gastronomiczna centrum handlowego Nowe Czyżyny zyska nową restaurację. W krakowskim obiekcie zadebiutuje Al dente by Makarun Premium.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska BioBazar wraca do Fabryki Norblina

schedule 15 stycznia 2021
Opr./edited by AKL

BioBazar w II połowie roku powróci do zrewitalizowanej Fabryki Norblina. Pierwszy w Polsce targ oferujący ekologiczne produkty zajmie jedną z zabytkowych, pofabrycznych hal o powierzchni 1,8 tys. mkw.

Rynek mieszkaniowy

Polska PHN zaczyna przy Instalatorów

schedule 15 stycznia 2021
Opr./edited by AKL

Polski Holding Nieruchomości rozpoczyna kolejną inwestycję mieszkaniową w Warszawie przy ul. Instalatorów 21. W styczniu ruszają prace budowalne, które potrwają 18 miesięcy.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Shell na dłużej w Bitwy Warszawskiej Business Center

schedule 15 stycznia 2021
Opr./edited by AKL

Shell Polska, część globalnej grupy spółek energetycznych i petrochemicznych, przedłużyła umowę najmu w biurowcu Bitwy Warszawskiej Business Center, należącym do CA Immo. To główna siedziba Shell w Polsce.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Biurowce Bumy już u Partnersów

schedule 15 stycznia 2021
Opr./edited by TC

Partners Group podpisała umowę nabycia 11 nieruchomości biurowych z portfela Grupy Buma w Krakowie i Wrocławiu, wartość obiektów o łącznej powierzchni najmu ok. 125 tys. mkw. przekroczyła 200 mln euro.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Czechy Deka kupuje Parkview

schedule 15 stycznia 2021
Opr./edited by AKL

Skanska sprzedała biurowiec Parkview w Pradze firmie Deka Immobilien. To druga transakcja pomiędzy stronami w ciągu ostatnich 12 miesięcy, cena zakupu wyniosła 77 mln euro.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Będzie nowa galeria w Zduńskiej Woli

schedule 15 stycznia 2021
Opr./edited by AKL

W Zduńskiej Woli Karuzela przygotowuje projekt o powierzchni GLA 10 tys. mkw. Obiekt powstanie przy ulicy Łódzkiej.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Oddział banku w Manufakturze

schedule 15 stycznia 2021
Opr./edited by AKL

Oferta usługowa łódzkiej Manufaktury poszerzyła się o nową placówkę banku Credit Agricole. Tym samym marka otworzyła swój pierwszy oddział w centrum handlowym w Polsce.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Nowy najemca przy Grzybowskiej

schedule 15 stycznia 2021
Opr./edited by AKL

Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej wynajęło ponad 2 tys. mkw. powierzchni biurowej w warszawskim budynku Kolmex.

Zielone budownictwo

Polska Kolejne zielone galerie NEPI

schedule 15 stycznia 2021
Opr./edited by AKL

Centrum Handlowe Bonarka w Krakowie, Galeria Warmińska w Olsztynie oraz CH Platan w Zabrzu dołączyły do grupy centrów NEPI Rockcastle wyróżnionych certyfikatem BREEAM In-Use.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Magazyny BIK pełne

schedule 15 stycznia 2021
Opr./edited by AKL

Biuro Inwestycji Kapitałowych w 2020 roku podpisało umowy najmu na ponad 22 tys. mkw. powierzchni magazynowej i biurowej. Posiadane obiekty pozostają praktycznie w całości skomercjalizowane. Aktualnie grupa BIK planuje rozbudowę centrów logistycznych pod Wrocławiem i Sosnowcem.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska ELI buduje pod Krakowem

schedule 15 stycznia 2021
Opr./edited by AKL

European Logistics Investment (ELI) wybuduje centrum logistyczne o powierzchni 18,3 tys. mkw. w Skawinie w powiecie krakowskim. Obiekt Kraków V będzie realizowany razem z partnerem – Panattoni. Prawie 20 proc. powierzchni zajmie firma RTV Euro AGD.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Terez przy rzeszowskim lotnisku

schedule 15 stycznia 2021
Opr./edited by AKL

Firma Terez Performance Polymers, zajmująca się produkcją tworzyw konstrukcyjnych, wynajęła ponad 5 tys. mkw. powierzchni magazynowej w obiekcie 7R City Flex Rzeszów Airport.

E-commerce

Niemcy Wildberries rusza w Niemczech

schedule 15 stycznia 2021
Opr./edited by AKL

Wildberries, międzynarodowy sklep internetowy, wchodzi na niemiecki rynek. Niemcy stały się dziesiątym krajem obecności firmy. Wildberries planuje wejść też na rynek francuski, włoski i hiszpański.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Nadal rekrutują w Placu Unii

schedule 15 stycznia 2021
Opr./edited by AKL

Marka Antal, specjalizująca się w rekrutacji, zostaje na dłużej w obiekcie wielofunkcyjnym Plac Unii w Warszawie. Firma zajmuje 1,4 tys. mkw. powierzchni.

Infrastruktura

Polska Przebudują kolejne dworce

schedule 15 stycznia 2021
Opr./edited by AKL

PKP na przełomie 2020 i 2021 roku ogłosiły przetargi na wybór wykonawców prac budowlanych kolejnych dworców kolejowych na Pomorzu, w pobliżu Radomia oraz na Śląsku.

Najnowsze w Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

schedule 15 stycznia 2021

Rhenus Logistics zostaje w Szczecinie

Rhenus Logistics przedłużył umowę, a także powiększył wynajmowaną powierzchnię magazynową w Mapletree Park Szczecin do około 52 tys. mkw.

schedule 15 stycznia 2021

Magazyny BIK pełne

Biuro Inwestycji Kapitałowych w 2020 roku podpisało umowy najmu na ponad 22 tys. mkw. powierzchni magazynowej i biurowej. Posiadane obiekty pozostają praktycznie w całości skomercjalizowane. Aktualnie grupa BIK planuje rozbudowę centrów logistycznych pod Wrocławiem i Sosnowcem.

schedule 15 stycznia 2021

ELI buduje pod Krakowem

European Logistics Investment (ELI) wybuduje centrum logistyczne o powierzchni 18,3 tys. mkw. w Skawinie w powiecie krakowskim. Obiekt Kraków V będzie realizowany razem z partnerem – Panattoni. Prawie 20 proc. powierzchni zajmie firma RTV Euro AGD.

schedule 15 stycznia 2021

Terez przy rzeszowskim lotnisku

Firma Terez Performance Polymers, zajmująca się produkcją tworzyw konstrukcyjnych, wynajęła ponad 5 tys. mkw. powierzchni magazynowej w obiekcie 7R City Flex Rzeszów Airport.

schedule 13 stycznia 2021

Niemiecka firma w czeskim magazynie

Niemiecki producent wynajął prawie 16 tys. mkw. powierzchni w parku magazynowym CTPark Bor.

schedule 13 stycznia 2021

VGL na dłużej w Mapletree Park Gdańsk

Firma VGL Distribution Services, specjalizująca się w logistyce magazynowej, przedłużyła umowę najmu prawie 12,3 tys. mkw. powierzchni magazynowej i biurowej w gdańskim Mapletree Park.

schedule 12 stycznia 2021

LUG rozbuduje fabrykę

Grupa kapitałowa LUG rozbuduje Centrum Badawczo-Rozwojowe, zlokalizowane w Nowym Kisielinie k. Zielonej Góry. Firma zainwestuje w ten projekt 7,1 mln zł. Umowa obejmuje rozbudowę hali magazynowej z zapleczem biurowo-socjalnym.

schedule 12 stycznia 2021

Rekordowy rok Panattoni

Przez dwanaście miesięcy 2020 roku Panattoni podpisało umowy najmu na ponad 2,1 mln mkw. powierzchni, o 800 tys. mkw. więcej niż rok wcześniej. Wśród klientów są Media Expert, 4f, Inpost, Allegro i Phoenix Contact.

schedule 11 stycznia 2021

Optymistyczny rynek magazynowy

Ponad 90 proc. deweloperów oczekuje, że sytuacja rynkowa w 2021 roku będzie pozytywna lub zdecydowanie pozytywna. Eksperci firmy Cushman & Wakefield, we współpracy z deweloperami magazynowymi, działającymi w Polsce, podsumowali miniony rok na rynku magazynowym i przedstawiają plany na rok 2021.

schedule 11 stycznia 2021

Cosentino wchodzi na Śląsk

Hiszpańska firma Cosentino, producent materiałów wykończeniowych, otwiera drugie centrum dystrybucyjne w Polsce. Od stycznia, poza podwarszawskim Parzniewem, firma będzie działać w Katowicach.

schedule 08 stycznia 2021

Magazyny na medal

Rynek magazynowy okazał się odporny na pandemię, a e-commerce pozostawał głównym motorem napędowym rynku w 2020 roku – podają eksperci Cushman & Wakefield w podsumowaniu minionego roku.

schedule 07 stycznia 2021

Można budować M7 Tárnok Business Park

Węgierski projekt magazynowy M7 Tárnok Business Park otrzymał pozwolenie na budowę. Za inwestycję odpowiada firma ConvergenCE.

schedule 04 stycznia 2021

Najemcy zostają z Tristarem

Projekt Tristar, czyli wspólne przedsięwzięcie Tristan Episo 4 i White Star Real Estate, na koniec 2020 roku może się zanotował prawie 98 proc. wskaźnik przedłużonych umów. Przedłużono i podpisano nowe umowy o łącznej powierzchni przekraczającej 74,6 tys. mkw.

schedule 30 grudnia 2020

Sprawne operowanie w Komornikach

Operator logistyczny Arvato Supply Chain Solutions wynajął 15,6 tys. mkw. w ukończonym Panattoni Parku Poznań IV w Komornikach. Kompleks po całkowitej rozbudowie osiągnął blisko 87 tys. mkw.

schedule 24 grudnia 2020

Panattoni wchodzi do Koszalina

Panattoni rozpoczyna kolejną inwestycję na Pomorzu Zachodnim – budowa Panattoni Parku Koszalin o łącznej powierzchni 65 tys. mkw. ruszy w przyszłym roku. Będzie to pierwszy obiekt typu multi-tenant w Koszalinie.

schedule 17 grudnia 2020

Mało pracowników i podaży

W sektorze nieruchomości logistycznych można zauważyć braki w dwóch kluczowych obszarach: jednym z nich jest niedobór wykwalifikowanych pracowników, a drugim niewystarczająca podaż powierzchni logistycznych w odpowiednich lokalizacjach – wynika z drugiej części raportu Prologis Research, poświęconego automatyzacji na rynku nieruchomości logistycznych.

schedule 17 grudnia 2020

Panattoni rusza w Kaliszu

Panattoni rozpoczął budowę Panattoni Park Kalisz w południowo-zachodniej części strefy przemysłowej miasta. Będzie to pierwszy kompleks klasy A w okolicy, a jego powierzchnia wyniesie docelowo ponad 35 tys. mkw. Inwestycja powstaje według formuły Small Business Units. Najemcy wprowadzą się w kwietniu 2021 roku.

schedule 17 grudnia 2020

Polska przyciąga atrakcyjnymi cenami

Międzynarodowe zrzeszenie firm doradczych Gerald Eve przygotowało przewodnik po głównych rynkach magazynowo-produkcyjnych w Europie. Publikacja prezentuje średnie stawki czynszów oraz stopy kapitalizacji. Ponadto eksperci przygotowali zestawienie cen gruntów pod inwestycje magazynowe. Polska pozostaje jednym z najbardziej atrakcyjnych pod względem cen rynków w Europie.

schedule 17 grudnia 2020

Telewizja z magazynem

Wydawca i nadawca kanałów dystrybucyjnych telewizji płatnej dołączył do grona najemców w centrum logistycznym MLP Pruszków II i otrzyma blisko około 2,7 tys. mkw.

schedule 16 grudnia 2020

Jest dobrze, będzie dobrze

Rynek magazynowy uchodzi za wielkiego wygranego w starciu z pandemią Covid-19. Eksperci Colliers International poddali analizie mijający rok i wybrali najważniejsze wydarzenia, jakie miały miejsce w sektorze magazynowym, a także przygotowali prognozy dla rynku na 2021 rok.

Kategorie