EN

Europa Środkowo-Wschodnia CEE z trzecim najlepszym wynikiem

Rynek inwestycyjny i finansowy
Pomimo pandemii Covid-19 całkowita wartość transakcji inwestycyjnych na rynkach nieruchomości komercyjnych Polski, Czech, Słowacji, Węgier i Rumunii wyniósł w pierwszych trzech kwartałach 2020 roku 7,6 mld euro, co stanowi trzecią najwyższą wartość w historii - wynika z najnowszego raportu firmy Savills.

Do wzrostu przyczynił się szereg transakcji portfelowych zawartych od początku bieżącego roku, które stanowiły 44 proc. łącznych obrotów na rynku inwestycyjnym w porównaniu z 24 proc. w ubiegłym roku. Szczególnie duży udział miały one w Polsce (47 proc.) i Czechach (67 proc.). Na tych dwóch rynkach sfinalizowane zostały jedne z największych transakcji 2020 roku, między innymi zakup portfolio mieszkań Residomo o wartości 1,3 mld euro w Czechach w pierwszym kwartale oraz sprzedaż regionalnego portfolio nieruchomości magazynowych grupy Goodman w trzecim kwartale za 1 mld euro.

Jak podaje Savills, nieruchomości biurowe nadal mają największy udział w obrotach na rynku inwestycyjnym (38 proc.), ale obiekty logistyczne odpowiadają już za 30 proc. całkowitej wartości transakcji i pod tym względem wyprzedziły nieruchomości handlowe, na które przypada jedynie 11 proc. Wartość transakcji inwestycyjnych w sektorze magazynowym za pierwsze trzy kwartały wyniosła 2,3 mld euro i jest już wyższa od odnotowanej za cały ubiegły rok.

Wśród inwestorów działających na rynku Europy Środkowo-Wschodniej najbardziej aktywni byli ponownie inwestorzy zagraniczni i to pomimo obostrzeń związanych z pandemią Covid-19. Zachęceni przez atrakcyjne stopy kapitalizacji i korzystne wskaźniki długoterminowe w regionie, wygenerowali 87 proc. wartości transakcji inwestycyjnych w okresie od pierwszego do trzeciego kwartału 2020 roku, czyli więcej, niż wynosi średnia pięcioletnia (84 proc.) – mówi Chris Gillum, dyrektor działu nieruchomości biurowych, zespół doradztwa inwestycyjnego w regionie EMEA, Savills.

Przykładem jest zakończona sukcesem transakcja sprzedaży dwóch budynków biurowych w Budapeszcie: Buda Square i Margit Palace, przy której firma Savills, we współpracy z lokalnym biurem stowarzyszonym Eston International, doradzała Adventum, węgierskiej firmie zarządzającej funduszami inwestycyjnymi. Nieruchomości te zostały sprzedane brytyjskiej spółce Resolution Property i chińskiemu konglomeratowi Fosun International. Oczekiwania kupujących i sprzedających stopniowo zbliżają się do siebie, co powinno przełożyć się na wzrost liczby transakcji w segmencie inwestycji typu core – dodaje Chris Gillum.

Całkowita wartość transakcji inwestycyjnych w pierwszych trzech kwartałach 2020 roku w analizowanych krajach regionu Europy Środkowo-Wschodniej wyniosła około 7,6 mld euro, z czego ponad 50 proc. przypada na Polskę, czyli większość kapitału zainwestowanego w tym czasie w nieruchomości komercyjne. Drugim największym rynkiem z blisko 30-procentowym udziałem w wartości inwestycji są Czechy. Inwestorzy z Europy Środkowo-Wschodniej nadal aktywnie działali w Polsce w pierwszych trzech kwartałach bieżącego roku, o czym świadczy między innymi nabycie udziału większościowego w GTC przez węgierską firmę Optimum. Przewidujemy, że w kolejnych kwartałach także zaznaczą swoją obecność na naszym rynku. Obserwujemy rosnące zainteresowanie alternatywnymi sektorami nieruchomości, takimi jak apartamenty na wynajem instytucjonalny, domy studenckie i centra danych, które prawdopodobnie utrzyma się również w przyszłym roku – komentuje Marek Paczuski, dyrektor, zastępca dyrektora działu doradztwa inwestycyjnego, Savills Polska.

Bieżący rok w Europie Środkowo-Wschodniej upłynie pod znakiem wzrostu inwestycji w nieruchomości logistyczne i najlepsze budynki biurowe. Sektor mieszkaniowy także zyskuje na znaczeniu, ale ograniczeniem jest brak produktów inwestycyjnych. Natomiast w sektorze nieruchomości handlowych największym zainteresowaniem będą cieszyły się obiekty handlowe typu convenience i sklepy ogólnospożywcze – dodaje Eri Mitsostergiou, dyrektor w dziale badań rynków europejskich, Savills.

Według najnowszych prognoz Oxford Economics, gospodarki pięciu analizowanych krajów mogą się skurczyć o 5,4 proc. w porównaniu ze spadkiem PKB o 7,4 proc. dla całej Unii Europejskiej. Pomimo korekt w dół, przewidujemy, że stolice państw Europy Środkowo-Wschodniej wyprzedzą inne stolice europejskie pod względem wzrostu PKB, a liderem wśród miast, które najlepiej poradzą sobie z zawirowaniami spowodowanymi przez pandemię koronawirusa, będzie Warszawa – podsumowuje Eri Mitsostergiou z Savills.

Ostatnie nowości

Rynek mieszkaniowy

Polska Będzie kolejna Linea

schedule 10 maja 2021
Opr./edited by AKL

Trójmiejski deweloper Allcon przygotowuje się do sprzedaży kolejnego budynku w ramach inwestycji Linea. Osiedle powstaje na granicy dzielnic Morena i Jasień. W ramach II etapu budowy powstaną 74 mieszkania o powierzchni od 40 do 102 mkw.

Wydarzenia

Polska Wypełnij ankietę i wygraj nagrody w konkursie!

schedule 24 marca 2021
Eurobuild Conferences

Wszystkich chętnych, zarówno aktywnych rowerzystów jak i tych, którzy nie korzystają z rowerów, zapraszamy do wypełniania ankiety i podzielenia się swoimi uwagami i opiniami na temat użytkowania roweru w drodze do pracy.

Materiał partnera

Europa Środkowo-Wschodnia Nadal tęsknimy za biurem

schedule 22 marca 2021

Globalworth rusza z drugą edycją akcji "Tęsknię za biurem", skierowaną do wszystkich osób, które od dawna pracują w domach i którym brakuje interakcji z ludźmi w tradycyjnych miejscach pracy. O szczegółach akcji, która objęła całą Polskę i Rumunię, mówi Paweł Słupski.

Rynek mieszkaniowy

Polska Są pieniądze na Ciepłą

schedule 10 maja 2021
Opr./edited by AKL

Nowa inwestycja powstanie przy ul. Ciepłej 38 w Białymstoku. Asko we współpracy z firmą doradczą Upper Finance pozyskała finansowanie na realizację projektu.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

POLSKA Douglas w Żorach i nowym koncepcie

schedule 10 maja 2021
Opr./edited by MR

W Galerii Wiślanka została otworzona pierwsza w Żorach perfumeria sieci Douglas. Lokal o powierzchni 195 mkw. jest urządzony w najnowszym koncepcie marki.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska W deszczu ogromnych, żółtych kwiatów...

schedule 10 maja 2021
Opr./edited by AKL

W ogrodzie na dachu Galerii Północnej powstała unikatowa scenografia stworzona m.in. z stu gigantycznych kwiatów o wysokości prawie 200 cm. To atrakcja zarówno dla klientów, jak i miłośników fotografii. Instalację można oglądać do 5 czerwca.

Rynek mieszkaniowy

Polska Z basenem i zejściem na plażę

schedule 10 maja 2021
Opr./edited by AKL

Firma Budnex wprowadziła do sprzedaży II etap inwestycji w Dziwnówku. Położona przy plaży Porta Mare Wellness & Spa to dwa budynki apartamentowe, w których łącznie znajdzie się ponad 400 lokali. II etap będzie gotowy do odbioru w połowie 2022 roku.

Rynek mieszkaniowy

POLSKA Fabrica Ursus dla singli i młodych

schedule 10 maja 2021
Opr./edited by MR

W warszawskim Ursusie rusza budowa osiedla, które będzie wkomponowane w zabudowę dawnej fabryki. Projekt przygotowała pracownia PBPA Projekt, a inwestycję realizuje Aurec Home. Docelowo w ramach Fabrica Ursus ma powstać około 800 mieszkań, projektowanych głównie z myślą o młodych ludziach.

Infrastruktura

POLSKA Kto wybuduje kładkę nad Wisłą?

schedule 10 maja 2021
Opr./edited by MR

Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie rozpisał przetarg na most dla pieszych i rowerzystów nad Wisłą. Przeprawa, która połączy Bulwary Wiślane z Pragą, będzie miała 452 metry długości, zgodnie z planami ma być gotowa najpóźniej wiosną 2024 roku.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

POLSKA Elektronika, rozbudowa i ożywienie w Tychach

schedule 10 maja 2021
Opr./edited by MR

Gemini Park Tychy podpisał umowę najmu z Media Expert. Pierwszy sklep tej sieci w Tychach zajmie w galerii lokal o powierzchni 578 mkw. Dział leasingu galerii prowadzi też rozmowy z kolejnymi nowymi najemcami.

Rynek mieszkaniowy

Polska Zupełnie nowy Koncept

schedule 10 maja 2021
Opr./edited by AKL

Deweloper Inpro rozpoczął sprzedaż nowej inwestycji - Osiedla Koncept. Kompleks powstaje w gdańskim Zakoniczynie. W ramach I etapu inwestycji powstaną dwa budynki mieszczące łącznie 87 lokali. Planowany termin zakończenia budowy to koniec października 2022 roku.

Rynek mieszkaniowy

POLSKA Wikana sprzedaje i planuje w Lublinie

schedule 10 maja 2021
Opr./edited by MR

Ruszyła sprzedaż mieszkań z projektu Nowe Bronowice w Lublinie. W I etapie inwestycji powstaje 112 mieszkań o łącznej powierzchni użytkowej 4,9 tys. mkw. Za realizację odpowiada grupa Wikana.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Podzespoły do elektryków w Poznaniu

schedule 10 maja 2021
Opr./edited by AKL

W ramach kompleksu 7R City Park Poznań powstanie pierwsza europejska fabryka Ningbo Tuopu Group, chińskiej firmy z branży motoryzacyjnej. Tuopu współpracuje m.in. z BMW, Mercedes-Benz, Audi, Porsche, Volkswagen, Chrysler, Ford, Geely i koncernem General Motors. Poznańska fabryka o powierzchni ponad 30 tys. mkw. produkować będzie podzespoły do samochodów elektrycznych.

Biura i projekty wielofunkcyjne

CZECHY Piwo pod kontrolą w BB Centrum

schedule 10 maja 2021
Opr./edited by MR

Budynek B w praskim kompleksie BB Center pozyskał kolejnego najemcę. Globalne centrum usług wspólnych koncernu browarniczego ABInBev, do którego należą takie marki jak Stella Artois, Leffe i Corona, zajęło powierzchnię ponad 7,4 mkw.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Suplementy w Panattoni Park Gdańsk Airport

schedule 10 maja 2021
Opr./edited by AKL

Firma Aura Herbals, producent suplementów diety, wynajęła magazyn i biuro o metrażu ponad 2,5 tys. mkw. w Panattoni Park Gdańsk Airport, położonym na terenie Trójmiasta.

Rynek mieszkaniowy

POLSKA Korczak od Antczaka w Kaliszu

schedule 10 maja 2021
Opr./edited by MR

338 mieszkań o łącznej powierzchni użytkowej 18,2 tys. mkw. powstało w ramach osiedla Nowy Korczak w Kaliszu. W maju 2021 roku nabywcy odbiorą klucze do lokali zrealizowanych w ramach ostatniego etapu inwestycji.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Sprzedaż ma się dobrze

schedule 10 maja 2021
Opr./edited by AKL

Skala odbicia sprzedaży detalicznej w cenach stałych w marcu 2021 roku zaskoczyła analityków, osiągając wartość o 15,2 proc. wyższą niż przed rokiem, wynika z podsumowania I kwartału 2021 roku na rynku nieruchomości handlowych, przygotowanego przez firmę Cushman & Wakefield. Analizowany kwartał to także wzmożony udział sprzedaży online.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Rosja Dla dzieci w Mega Teply Stan

schedule 10 maja 2021
Opr./edited by AKL

CDRL, właściciel marki Coccodrillo, poszerza dostępność swoich produktów w Rosji. Salon marki został otwarty w galerii Mega Teply Stan w Moskwie.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Cropp dwukrotnie większy

schedule 10 maja 2021
Opr./edited by AKL

W NoVa Park w Gorzowie Wielkopolskim otworzył się salon Cropp po relokacji. Powierzchnia sklepu powiększyła się dwukrotnie. Marka zajmuje obecnie 652 mkw. na pierwszym poziomie.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

POLSKA Nowy Spar i plan na 50 sklepów rocznie

schedule 10 maja 2021
Opr./edited by MR

Sieć Spar uruchomiła nowy supermarket w Godzieszowie, w województwie dolnośląskim. Placówka ma 271 mkw. sali sprzedaży i jest prowadzona przez niezależnych partnerów detalicznych.

Najnowsze w Rynek inwestycyjny i finansowy

schedule 10 maja 2021

Europa inwestuje w polskie biura i magazyny

W pierwszym kwartale 2021 roku na nieruchomości komercyjne w Polsce wydano 1,25 mld euro. Oznacza to spadek o zaledwie 1,5 proc. względem pięcioletniej średniej dla pierwszych kwartałów z lat 2017-2021. Największy udział w rynku inwestycyjnym mają biura. Duża część rynku należy też do segmentu przemysłowo-logistycznego.

schedule 05 maja 2021

Sklepy spożywcze coraz atrakcyjniejsze

W ubiegłym roku udział transakcji inwestycyjnych w segmencie supermarketów, hipermarketów i dyskontów spożywczych w całkowitej wartości inwestycji na europejskim rynku nieruchomości handlowych osiągnął rekordowy poziom 21 proc. w porównaniu ze średnią pięcioletnią wynoszącą 7 proc, analizują eksperci firmy Savills.

schedule 05 maja 2021

Polska i Czechy na czele

Firma Cushman & Wakefield podsumowała I kwartał 2021 roku na rynku nieruchomości komercyjnych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Wolumen inwestycyjny na koniec pierwszego kwartału wynosi 2 mld euro i jest niższy o około 20 proc. w porównaniu z wartością z tego samego okresu w 2020 roku.

schedule 04 maja 2021

Rekordowe transakcje w Wilnie i Rydze

Szwedzka spółka Eastnine kupiła od firmy Vastint dwie nieruchomości biurowe w Rydze i Wilnie za 35,5 mln euro. To największa jak do tej pory transakcja w 2021 roku na rynku nieruchomości biurowych w krajach bałtyckich.

schedule 04 maja 2021

PHN poprawił wyniki

W 2020 roku Polski Holding Nieruchomości zwiększył przychody z najmu do 188,9 mln zł z 171,9 mln zł w 2019 roku, w efekcie czego zysk z najmu wzrósł do 105,4 mln zł wobec 98,1 mln zł rok wcześniej. W ubiegłym roku spółka odnotowała także wzrost zysku z działalności deweloperskiej o 92,9 mln zł do 97,2 mln zł.

schedule 04 maja 2021

KGAL pędzi z wiatrem

KGAL Investment Management zrealizuje swoja trzecią farmę wiatrową w Polsce – projekt Rywald będzie dysponował mocą 27 MW. Tym samym spółka zwiększa dywersyfikację funduszu specjalnego AIF KGAL ESPF 4. Z dostępu KGAL do rynków Europy Środkowo-Wschodniej skorzysta również fundusz KGAL ESPF 5.

schedule 30 kwietnia 2021

Nieruchomości bez rekordu, ale z perspektywą

I kwartał 2021 roku na rynku inwestycji w sektorze nieruchomości zakończył się wynikiem 1,3 mld euro. W analogicznym okresie ubiegłego roku wartość transakcji wyniosła 1,7 mld euro, ale był to efekt projektów rozpoczętych jeszcze w 2019 roku.

schedule 29 kwietnia 2021

LPP ze stratą i miliardem na inwestycje

Przychody LPP w roku obrotowym 2020/21 wyniosły 7,8 mld złotych i były niższe rok do roku o prawie 15 proc. Grupa po raz pierwszy w historii zanotowała stratę netto. Jednak dzięki wzmocnieniu kanału e-commerce i usprawnieniom w logistyce zakończyła rok z lepszym wynikiem niż pierwotnie przewidywano i zaplanowała budżet na inwestycje w wysokości 1,1 mld złotych.

schedule 29 kwietnia 2021

BIK planuje rozbudowę dwóch parków

Grupa BIK opublikowała wyniki finansowe, zgodnie z którymi w 2020 roku osiągnęła 17,3 mln zł skonsolidowanych przychodów (6 proc. mniej niż rok wcześniej). Wypracowała 9,2 mln zł zysku netto, co oznacza ponad dwukrotny wzrost w porównaniu z poprzednim rokiem. Ponadto, BIK posiadała prawomocne pozwolenia na rozbudowę dwóch parków logistycznych łącznie o 36,4 tys. mkw. powierzchni magazynowej.

schedule 28 kwietnia 2021

Premium Park w nowych rękach

Grupa Fortis sfinalizowała transakcję sprzedaży parku handlowego Premium Park w Strzelcach Opolskich. Nowym właścicielem została LCP Group, brytyjski inwestor, działający w sektorze nieruchomości komercyjnych.

schedule 28 kwietnia 2021

GTC kupuje nad Dunajem

GTC po raz kolejny zdecydował się powiększyć swoje węgierskie portfolio. Deweloper zainwestował 160 mln euro w zakup dwóch biurowców: Ericsson Headquarters i Siemens Evosoft Headquarters. Obydwa budynki oferują powierzchnię biurową klasy A i posiadają certyfikaty LEED Gold.

schedule 28 kwietnia 2021

Powroty w inwestycjach

Minął rok od rozpoczęcia pandemii Covid-19. Inwestorzy, którzy dopasowali swoje strategie inwestycyjne do nowych warunków rynkowych, kontynuują działania. Większość z nich skupia się głównie na bezpiecznych, przewidywalnych inwestycjach. Wynik I kwartału 2021 to prawie 1,3 mld euro zrealizowane w 31 transakcjach - to trzeci najlepszy wynik I kwartału w historii.

schedule 27 kwietnia 2021

Warimpex na minusie

Warimpex odnotował za działalność operacyjną w 2020 roku wzrost przychodów z nieruchomości biurowych o 4 proc. Wynik finansowy netto wyniósł -31,1 mln euro z powodu m.in. pogorszenia się wyników hoteli.

schedule 27 kwietnia 2021

Inwestorzy szykują się do transakcji

W I kwartale 2021 roku sektory magazynowy i mieszkaniowy utrzymały w regionie EMEA duże tempo rozwoju. Jednocześnie, zgodnie z analizami firmy Colliers w wielu krajach odnotowano spadek ogólnej aktywności inwestorów i całkowitego wolumenu inwestycji o połowę w porównaniu z I kwartałem 2020 roku.

schedule 27 kwietnia 2021

ASLI kupuje Panattoni Łódź City VIII

Brytyjski inwestor Aberdeen Standard European Logistics Income PLC (ASLI) podpisał umowę zakupu parku logistycznego Panattoni Łódź City VIII za 28 mln euro. Wartość transakcji odzwierciedla początkową stopę zwrotu netto w wysokości 5,6 proc.

schedule 27 kwietnia 2021

45 mln zł na nowe projekty

Spółka inwestycyjno-deweloperska Real Management pozyskała finansowanie w wysokości 45 mln zł na rozwój nowych inwestycji. Pożyczki deweloperowi udzielił jeden z banków europejskich.

schedule 26 kwietnia 2021

Pepco idzie na GPW

Pepco zamierza złożyć wniosek o dopuszczenie oraz wprowadzenie akcji zwykłych spółki do obrotu na rynku regulowanym prowadzonym przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie. Oferta będzie obejmowała sprzedaż istniejących akcji przez obecnych akcjonariuszy.

schedule 23 kwietnia 2021

Ghelamco sprzedaje na Mokotowie

Wołoska 24, biurowiec wybudowany przez Ghelamco w 2016 roku, ma nowego właściciela. Został nim czeski fundusz inwestycyjny ZFP Investments. Wartość transakcji wyniosła ponad 60 mln euro.

schedule 22 kwietnia 2021

Atal z emisją obligacji na 120 mln zł

Atal wyemitował dwuletnie obligacje serii AX na kwotę 120 mln zł. Termin wykupu obligacji nowej emisji przypada 21 kwietnia 2023 roku. Obligacje będą przedmiotem obrotu w alternatywnym systemie w ramach rynku Catalyst. Pozyskane środki zostaną przeznaczone na zakup gruntów oraz finansowanie wybranych przedsięwzięć deweloperskich.

schedule 22 kwietnia 2021

Hines i Union Investment biorą w Monachium

Hines i Union Investment kupiły projekt biurowy MediaWorks w monachijskiej dzielnicy Werksviertel w ramach pozarynkowej transakcji joint-venture. Union Investment posiada zdecydowaną większość udziałów, podczas gdy Hines działa jako partner kapitałowy i deweloper operacyjny.

Kategorie