EN

Polska Najwięcej mieszkań od 41 lat

Rynek mieszkaniowy
W Polsce po raz pierwszy w historii licznik istniejących domów i mieszkań przebił magiczną granicę 15 mln. Pomimo epidemii udało się też zbudować najwięcej nieruchomości od 1979 roku. Gorzej było tylko z liczbą rozpoczynanych inwestycji.

Bartosz Turek, główny analityk HRE Investments, zauważa, że pomimo zawirowań związanych z epidemią budownictwo mieszkaniowe wyznaczyło w 2020 roku dwa rekordy. Po pierwsze od stycznia do grudnia w Polsce powstały łącznie prawie 222 tys. mieszkań. Jest to wynik o 7 proc. lepszy niż w i tak już dobrym 2019 roku. Gdyby tego było mało to zeszłoroczny wynik jest najwyższy od 41 lat, czyli od końcówki tzw. epoki Gierka. Wtedy to – w 1979 roku powstało w Polsce 278 tysięcy mieszkań. Po wojnie tylko raz polskim budowlańcom udało się oddać więcej kluczy do nowych nieruchomości. Rekord padł w 1978 roku. Wtedy w Polsce powstały prawie 284 tys. mieszkań.

Rok 2020 przyniósł też kolejny historyczny rekord. Łączna liczba mieszkań i domów w Polsce po raz pierwszy przekroczyła 15 mln. I choć jest co świętować, to wciąż jest to tylko krok na drodze do europejskiego standardu mieszkaniowego. Powód? W Polsce wciąż prawie połowa osób w wieku 25-34 mieszka z rodzicami. Dane Eurostatu pokazują też, że mamy do dyspozycji znacznie mniej pokoi czy to, że „na głowę” przypada znacznie mniej metrów niż na Zachodzie. Średnie unijne są w tych przypadkach nawet o połowę wyższe niż w Polsce.
W niechlubnej czołówce są też rodzime wskaźniki przeludnienia mieszkań. Okazuje się bowiem, że w Polsce więcej niż jedno mieszkanie na trzy (37,6 proc.) jest przeludnione. Dla porównania średnia dla 28 krajów europejskich to 15,6 proc. To znaczy, że na starym kontynencie przeludnione jest przeciętnie tylko jedno mieszkanie na ponad sześć istniejących.

Z najnowszych danych GUS wynika ponadto, że pomimo stopniowego nadrabiania zaległości, nie udało się w pełni zasypać wyrwy, którą w liczbie rozpoczynanych inwestycji zrobił wiosenny lockdown. Przypomnijmy, że w kwietniu i maju deweloperzy przenieśli akcent z rozpoczynania nowych inwestycji na kończenie prowadzonych projektów. W efekcie przez te dwa miesiące zaczynano budowę o połowę mniejszej liczby mieszkań niż w analogicznym okresie 2019 roku.

Szybko te akcenty należało jednak znowu zmienić. Wszystko dlatego, że do biur sprzedaży deweloperów i wymusili odświeżanie i poszerzanie oferty w nich dostępnych. W efekcie kolejne miesiące przyniosły już wyraźną poprawę statystyk, a we wrześniu padł nawet historyczny rekord liczby rozpoczynanych inwestycji przez deweloperów.
Niestety podsumowanie roku 2020 sugeruje, że pomimo tych zmian w ciągu 12 miesięcy deweloperzy rozpoczęli budowę o około 12 tys. mniejszej liczby mieszkań niż rok wcześniej. W całym sektorze budownictwa mieszkaniowego - na który składają się nie tylko deweloperzy ale też osoby fizyczne budujące domy, TBS-y, spółdzielnie czy gminy - spadek liczby mieszkań, których budowę rozpoczęto można oszacować na 14-15 tysięcy.

W statystykach urzędowych widać już też pierwsze efekty wywołanej przez epidemię mody na budowę domów. Trzeba było na to trochę poczekać, bo osoby, które rozpoczęły poszukiwania działek w maju potrzebowały trochę czasu na znalezienie odpowiedniej parceli i uzyskanie niezbędnych pozwoleń. Efekt? W grudniu osoby fizyczne rozpoczęły budowę o ponad 30 proc. większej liczby domów niż pod koniec 2019 roku. W tym samym czasie o ponad 40 proc. wzrosła liczba pozwoleń na budowę wydanych osobom fizycznym. Czas pokaże, na ile ten trend będzie trwały.

Rok 2020 zakończył się też pozytywnym bilansem dotyczącym liczby wydanych pozwoleń na budowę. Pomimo epidemicznych utrudnień w wydawaniu tych decyzji administracyjnych i tak udało się poprawić statystyki z 2019 roku. Na całym rynku liczba pozwoleń wzrosła o 2,8 proc. Przy tym trochę lepsze dokonania miały osoby fizyczne (wzrost liczby pozwoleń o 5 proc.) niż deweloperzy (wzrost o 2,5 proc.).

Ostatnie nowości

Infrastruktura

Polska Dworzec w Imbramowicach otwarty

schedule 26 lutego 2021
Opr./edited by AKL

PKP zakończyły przebudowę dworca kolejowego w Imbramowicach na Dolnym Śląsku. To dwunasty obiekt w tym województwie, zmodernizowany przez kolejową spółkę w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023. Koszt inwestycji wyniósł 6,4 mln zł brutto.

Infrastruktura

Polska Sześciu chętnych pod Tarczynem

schedule 26 lutego 2021
Opr./edited by AKL

W przetargu na zaprojektowanie i budowę niespełna 15-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S7 pomiędzy węzłem Lesznowola a węzłem Tarczyn Północ wpłynęło sześć ofert.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Więcej podnajmów i pustostanów

schedule 26 lutego 2021
Opr./edited by AKL

W 2020 roku całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej na dziewięciu największych rynkach w Polsce wzrosły o 6,2 proc. w stosunku do 2019 roku. Poziom pustostanów wyniósł z kolei 11,1 proc., a na rynku zauważalny jest przyrost powierzchni oferowanej w formie podnajmu, podliczają eksperci z Cushman & Wakefield.

Infrastruktura

Polska Jest umowa pod Lublinem

schedule 26 lutego 2021
Opr./edited by AKL

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę na zaprojektowanie i budowę odcinka drogi ekspresowej S19 między Lublinem a Lubartowem. Inwestycję zrealizuje firma Mota-Engil Central Europe.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Nowy terminal DB Schenker

schedule 26 lutego 2021
Opr./edited by AKL

Ruszył nowy terminal przeładunkowy firmy DB Schenker. Na terenie Parku Naukowo-Technologicznego Rzeszów-Dworzysko, na działce o powierzchni 4,4 hektara, powstał obiekt, oferujący 5,4 tys. mkw. powierzchni operacyjnej, 58 bram i około kilkaset mkw. powierzchni biurowo-socjalnej.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Zgoda dla Palio Office Park A

schedule 26 lutego 2021
Opr./edited by AKL

Pierwszy z ośmiu planowanych w ramach projektu Palio Office Park w Gdańsku budynków został oddany do użytku. Biurowiec zlokalizowany na terenie Stoczni Gdańskiej dostarczy na trójmiejski rynek 16,6 tys. GLA.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Najemcy zostają z Newbridge

schedule 26 lutego 2021
Opr./edited by AKL

W Nowych Czyżynach w Krakowie decyzję o przedłużeniu umów najmu podjęło 11 najemców, natomiast w Nowych Bielawach w Toruniu kontynuację działalności w obiekcie planuje 10 marek. Z kolei w Nowej Górnej w Łodzi umowy przedłużyło czterech najemców.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Trójmiasto z brązem

schedule 26 lutego 2021
Opr./edited by AKL

W 2020 roku na trójmiejski rynek dostarczono prawie 60,3 tys. mkw. powierzchni biurowej. Plasuje to aglomerację na trzeciej pozycji wśród regionów pod względem nowej podaży biur. Tym samym całkowita podaż powierzchni biurowej osiągnęła 888,6 tys. mkw. W najbliższych latach możemy spodziewać się kolejnych wzrostów i przekroczenia granicy 1 mln mkw. – prognozują eksperci z Colliersa.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Pierwszy Sinsay w Jastrzębiu Zdroju

schedule 26 lutego 2021
Opr./edited by AKL

Sinsay otworzył swój pierwszy salon w Jastrzębiu Zdroju. Sklep o powierzchni 991 mkw. przyjął pierwszych klientów w Galerii Jastrzębie przy ul. Warszawskiej 2.

Hotele

Polska Nowe pięć gwiazdek w Zakopanem

schedule 26 lutego 2021
Opr./edited by AKL

Accor rozbudowuje w Polsce portfolio marek premium. Grupa podpisała z inwestorem Arturem Kozieją umowę o zarządzanie pięciogwiazdkowym Hotelem Mövenpick Zakopane Imperial, który obecnie funkcjonuje jako Hotel Imperial. Obiekt przejdzie rebranding i rozbudowę. Pierwszych gości przyjmie w I połowie 2023 roku.

Społeczna odpowiedzialność biznesu

Czechy CTP chce więcej lasu

schedule 26 lutego 2021
Opr./edited by AKL

CTP kupuje las o powierzchni 460 hektarów we wschodnich Czechach w pobliżu Zlína, zwiększając łączną powierzchnię lasów, należących do firmy, do 560 hektarów.

Hotele

Węgry Za rok do pałacu

schedule 25 lutego 2021
Opr./edited by AKL

Węgierska firma DVM group rozpoczęła realizację Drechsler Palace przy 25 Andrássy Avenue w Budapeszcie. Budynek jest własnością QPR Properties, który przekształca budynek w pierwszy W Hotel na Węgrzech - W Budapest.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Trochę węgla dla finansistów

schedule 25 lutego 2021
Opr./edited by AKL

Do grona najemców budynku Carbon Tower we Wrocławiu dołącza firma z branży finansowej, zajmując 4,5 tys. mkw. powierzchni. Tym samym poziom najmu w biurowcu należącym do Cavatina Holding zwiększył się do 80 proc.

Rynek mieszkaniowy

Polska Robyg razy cztery we Wrocławiu

schedule 25 lutego 2021
Opr./edited by AKL

Grupa Robyg zakończy w I kwartale 2021 roku cztery inwestycje we Wrocławiu: Willa nad Potokiem na Muchoborze Wielkim przy ul. Stanisławowskiej, kolejne etapy osiedli Wojszyckie Alejki przy ul. Gałczyńskiego na Wojszycach oraz Uroczysko przy ul. Przejazdowej na Sołtysowicach. W II kwartale 2021 deweloper rozpocznie przekazywanie mieszkań na osiedlu Robyg Jagodno.

Rynek mieszkaniowy

Polska Bacciarellego 54 po raz trzeci

schedule 25 lutego 2021
Opr./edited by AKL

Wrocław wzbogaci swoją ofertę mieszkaniową o kolejne 91 lokali. Trei Residential uruchomił sprzedaż wszystkich mieszkań w ramach III fazy budowy osiedla na Wielkiej Wyspie.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Europa Środkowo-Wschodnia Dziesięć razy więcej flexów

schedule 25 lutego 2021
Opr./edited by AKL

Na rynku biurowym zaszły w minionym roku ogromne zmiany. Z badań wynika, że powierzchnia elastycznych przestrzeni biurowych w Polsce, Czechach, Rumunii i na Węgrzech wzrosła dziesięciokrotnie, a potrzeby w zakresie miejsc pracy są teraz zupełnie inne niż dotychczas. Niebawem niemal na każdym rogu powinny znajdować przestrzenie “office to go” – wynika z raportu firmy New Work.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Nowe Netto w Pruszkowie

schedule 25 lutego 2021
Opr./edited by AKL

W Pruszkowie ruszył nowy sklep sieci Netto. Sklep zlokalizowany przy ulicy Poznańskiej 18.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Magazyny największym wygranym

schedule 25 lutego 2021
Opr./edited by AKL

Co czwarty metr kwadratowy nowoczesnej powierzchni magazynowej i przemysłowej w Polsce był w 2020 roku przedmiotem umowy najmu, podała firma Savills w swoim najnowszym raporcie. Pomimo pandemii, w zeszłym roku odnotowano rekordowy popyt na poziomie ponad 5 mln mkw., a zasoby powierzchni logistycznej w całym kraju przekroczyły próg 20 mln mkw.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Żabka razy siedem tysięcy

schedule 25 lutego 2021
Opr./edited by AKL

Ruszył siedmiotysięczny sklep sieci Żabka. Placówka zlokalizowana jest na rynku zabytkowej miejscowości Biecz. To pierwsza Żabka w tej miejscowości, prowadzona przez franczyzobiorczynię pochodzącą z regionu.

Rynek mieszkaniowy

Polska Klonowe Osiedle w sprzedaży

schedule 25 lutego 2021
Opr./edited by AKL

Wikana rozpoczęła sprzedaż lokali z inwestycji Klonowe Osiedle, realizowanej w Świdniku. W ramach I etapu projektu powstanie 108 mieszkań o łącznej powierzchni użytkowej 5 tys. mkw.

Najnowsze w Rynek mieszkaniowy

schedule 25 lutego 2021

Robyg razy cztery we Wrocławiu

Grupa Robyg zakończy w I kwartale 2021 roku cztery inwestycje we Wrocławiu: Willa nad Potokiem na Muchoborze Wielkim przy ul. Stanisławowskiej, kolejne etapy osiedli Wojszyckie Alejki przy ul. Gałczyńskiego na Wojszycach oraz Uroczysko przy ul. Przejazdowej na Sołtysowicach. W II kwartale 2021 deweloper rozpocznie przekazywanie mieszkań na osiedlu Robyg Jagodno.

schedule 25 lutego 2021

Bacciarellego 54 po raz trzeci

Wrocław wzbogaci swoją ofertę mieszkaniową o kolejne 91 lokali. Trei Residential uruchomił sprzedaż wszystkich mieszkań w ramach III fazy budowy osiedla na Wielkiej Wyspie.

schedule 25 lutego 2021

Klonowe Osiedle w sprzedaży

Wikana rozpoczęła sprzedaż lokali z inwestycji Klonowe Osiedle, realizowanej w Świdniku. W ramach I etapu projektu powstanie 108 mieszkań o łącznej powierzchni użytkowej 5 tys. mkw.

schedule 25 lutego 2021

Rodzinne Podolany rosną

Osiedle Rodzinne Podolany przy ulicy Heleny Rzepeckiej w Poznaniu powiększa się o kolejne lokale w zabudowie szeregowej. Wystartowała sprzedaż nowego - IV etapu tej inwestycji. Osiedle realizowane jest przez Sky Investments.

schedule 24 lutego 2021

Kamienica od Virke gotowa

Poznański deweloper Virke uzyskał pozwolenie na użytkowanie inwestycji Kamienica 176 w dzielnicy Wilda. Projekt powstał przy ulicy 28 Czerwca 1956 r. Znalazło się w nim 67 lokali. Pierwsi klienci odebrali klucze do nowych mieszkań.

schedule 24 lutego 2021

Kolejne mieszkania Wilna w ofercie

Dom Development rozpoczyna sprzedaż kolejnego etapu Osiedla Wilno na warszawskim Targówku. W czterech budynkach, zlokalizowanych przy skrzyżowaniu ul. Wiernej z ul. Ponarską, powstają łącznie 152 mieszkania i dwa lokale usługowe. Przekazanie kluczy zaplanowane jest na IV kwartał 2022 roku.

schedule 24 lutego 2021

Jaśminowo po raz czwarty

Skanska rusza z budową IV etapu warszawskiego osiedla Jaśminowy Mokotów. Sześć dwupiętrowych budynków, zaprojektowanych przez pracownię BBGK Architekci, pomieści 83 mieszkania o powierzchniach od 25 do 127 mkw. oraz trzy lokale usługowe.

schedule 24 lutego 2021

O rynek najmu zadba fundacja

Mieszkań na wynajem jest coraz więcej. Geometrycznie wzrasta przy tym odsetek lokali oferowanych przez profesjonalne firmy najmu instytucjonalnego. Z myślą zadbania o zrównoważony rozwój tego rynku i jasne zasady działania, powołana została Fundacja Rynku Najmu.

schedule 24 lutego 2021

Przy plaży od Multico

Rusza sprzedaż apartamentów w ramach inwestycji Rezydencja Niechorze. Grupa Multico realizuje inwestycję we wschodniej części Niechorza nad Bałtykiem.

schedule 23 lutego 2021

Życie to są Hville, Hville

Rozpoczęła się budowa osiedla w zabudowie jednorodzinnej pod Bielanami Wrocławskimi. Inwestycja Hville realizowana jest przez grupę By Made, która tym samym poszerza swoją ofertę o nowy produkt.

schedule 23 lutego 2021

Przy Jeziorach za chwilę

Przy ulicy Golęczewskiej w Poznaniu trwa budowa drugiej części Osiedla Przy Jeziorach. Pierwsze lokale w ramach tego etapu mają być oddane nabywcom wiosną 2021 roku.

schedule 22 lutego 2021

Poematy tworzą w Wawrze

Atal rozpoczął realizację kolejnej inwestycji w warszawskim Wawrze, osiedle Poematu zaoferuje 163 mieszkania i jeden lokal usługowo-handlowy. Cena mkw. zaczyna się od 7,6 tys. zł brutto.

schedule 22 lutego 2021

FB Antczak buduje w Ursusie

136 mieszkań o łącznej powierzchni użytkowej prawie 7 tys. mkw. wybuduje FB Antczak w ramach inwestycji Ursus Nova. Termin zakończenia budowy zaplanowano na połowę 2022 roku. Finansowanie na realizację inwestycji pozyskała grupa Upper Finance.

schedule 19 lutego 2021

Reduta Nowe Podolany niebawem

Trwają zaawansowane prace budowlane nad dziewiątym budynkiem na osiedlu Reduta Nowe Podolany. Inwestycja zlokalizowana przy ulicy Jasielskiej na poznańskich Podolanach osiągnęła szóstą kondygnacje. Projekt zostanie oddany w ręce właścicieli w III kwartale 2021 roku.

schedule 18 lutego 2021

Echo przejmuje Archicom

Echo Investment przejmie pakiet większościowy wrocławskiej firmy Archicom od jej założycieli. Po sfinalizowaniu transakcji grupa Echo-Archicom będzie największym deweloperem mieszkaniowym w Polsce – tylko w 2021 r. rozpocznie łącznie budowę 7 tys. mieszkań na sprzedaż oraz na wynajem.

schedule 17 lutego 2021

Wileńska Express za chwilę

Dobiegła końca budowa dużej inwestycji mieszkaniowej na Pradze w Warszawie. Osiedle realizuje Bougues Immobilier Polska.

schedule 17 lutego 2021

Nowa Racławicka gotowa

Develia zakończyła budowę osiedla Nowa Racławicka na wrocławskich Krzykach. Pierwsi klienci odbiorą klucze do swoich mieszkań pod koniec marca, po uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie budynków.

schedule 17 lutego 2021

Zgoda dla Nowej Grochowskiej III

Atal zakończył budowę i uzyskał pozwolenie na użytkowanie dla III etapu warszawskiego osiedla Nowa Grochowska. Zgodnie z planem mieszkańcy z końcem marca będą mogli odebrać klucze i wprowadzać się do swoich mieszkań. Osiedle Nowa Grochowska zlokalizowane jest na Pradze Południe.

schedule 16 lutego 2021

Ostatni Enter w Poznaniu

Echo Investment rozpoczęło sprzedaż III etapu osiedla Enter, zlokalizowanego na poznańskich Naramowicach. Powstające budynki będą oferować ponad 150 mieszkań, część wspólną oraz przestrzenie do relaksu i rekreacji.

schedule 15 lutego 2021

Viva Piast wychodzi z podziemia

Na krakowskim osiedlu Viva Piast zakończono prace podziemne. Inwestycja Victorii Dom w krakowskich Mistrzejowicach jest realizowana zgodnie z harmonogramem. Oddanie całości do użytku – tak jak zostało zaplanowane – nastąpi w II kwartale 2022 roku.

Kategorie