EN

Polska Złapać oddech na zakupach

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe
Pomiędzy styczniem a marcem 2021 roku do użytku oddano blisko 93 tys. mkw. powierzchni handlowej, co było wynikiem porównywalnym do zeszłorocznego. Struktura nowej podaży objęła tylko dwa wielkopowierzchniowe formaty: sklepy wolnostojące (55 proc. nowego metrażu) i parki handlowe (31 proc.). Pozostałe 14 proc. dotyczyło centrów codziennych zakupów. JLL podsumowało sytuację na rynku nieruchomości handlowych w Polsce na koniec I kwartału 2021 roku.

Największym obiektem oddanym do użytku był salon Agata Meble (11 tys. mkw.) w Jeleniej Górze.

W budowie pozostaje prawie 490 tys. mkw. powierzchni handlowej we wszystkich formatach. Prognozowana struktura nowej podaży w 2021 roku odzwierciedla trend lokalności i wygodnych zakupów, który nasilił się podczas pandemii.

Pod względem powierzchni najmu wśród nowych obiektów w tym roku dominować będą parki handlowe, które mają odpowiadać za 36 proc. całkowitej powierzchni planowanej do oddania oraz wielkoformatowe sklepy wolnostojące z 27 proc. udziałem. Co ciekawe, po 18-19 proc. przypadnie na nowe centra handlowe i centra codziennych zakupów. To znacząca zmiana, jako że dominującym formatem rozwijanym na polskim rynku były dotychczas centra handlowe – wyjaśnia Joanna Tomczyk, starszy analityk rynku, JLL.

Mimo zawirowań na rynku handlowym, które w oczywisty sposób wpłynęły na plany ekspansji większości marek, na otwarcie pierwszych sklepów w Polsce zdecydowało się trzech nowych, zagranicznych graczy. W łódzkiej Manufakturze rozpoczęła działalność DentalPro Clinic z Włoch, a marki meblowe - Duxiana ze Szwecji i Rolf Benz z Niemiec otworzyły swoje sklepy w salonach wyposażenia wnętrz w Krakowie i Warszawie.

Na rynku spożywczym obserwowany jest stopniowy rozwój konceptu tzw. twardego dyskontu. Na polskim rynku obecne już są takie marki jak Supeco czy Mere oraz polski Vollmart, który zadebiutował właśnie w I kwartale. W ekspansji nie ustają także pozostali operatorzy spożywczy oraz najemcy z kategorii value retailers.

Ze względu na warunki rynkowe i wyzwania zarówno dla operatorów, jak i właścicieli obiektów handlowych, w polityce czynszowej coraz częściej pojawiają się elastyczne konstrukcje umów. Sprzyja to rozwojowi formatu typu pop-up. Sklepy tymczasowe to atrakcyjna propozycja dla rozwijających się marek, opcja sprzedaży nadwyżki towarów, ale także sposób na uzupełnienie niewynajętych przestrzeni w obiektach handlowych – wymienia Anna Wysocka, dyrektor Działu Wynajmu Powierzchni Handlowych, JLL.

Pomimo pandemii czynsze w parkach handlowych i centrach codziennych zakupów pozostają stabilne.

Jak podaje GUS, udział sprzedaży internetowej w sprzedaży detalicznej ogółem w Polsce spadł z 9,8 proc. w styczniu do 8,6 proc. w lutym, kiedy to otwarto centra handlowe dla kupujących. Spadek zaobserwowano w większości kategorii produktów, największy z nich dotyczył segmentu mody i obuwia. Wskaźniki e-commerce są skorelowane z terminami lockdownów.

Pomimo pandemii, łączna wartość transakcji inwestycyjnych w sektorze nieruchomości handlowych w I kwartale 2021 wyniosła ok. 190 mln euro, co dość nieoczekiwanie było drugim najsilniejszym otwarciem roku od ostatnich sześciu lat. Biorąc pod uwagę ograniczone funkcjonowanie dużych obiektów inwestorzy celują przede wszystkim w parki handlowe i centra codziennych zakupów, które od wielu miesięcy pozostają klasą produktów o największej płynności – komentuje Agnieszka Kołat, dyrektor Działu Rynków Kapitałowych Nieruchomości Handlowych, JLL.

Największą transakcją pierwszego kwartału było kupno przez EPP czterech parków handlowych za 106 mln euro. Była to ostatnia transza większej umowy obejmującej dwanaście aktywów z Chariot Top Group podpisanej w 2018 roku. Ponadto, w analizowanym okresie debiutujący w Polsce fundusz private equity Henley Investments przejął Galerię Pestka w Poznaniu od Blackstone. Była to pierwsza od 2019 roku transakcja dotycząca dużego centrum handlowego (z pominięciem Galerii Północnej i Galerii Jurajskiej, których własność przeszła w ramach nabycia udziałów w GTC przez Optimę). Co ciekawe, ponad połowa aktywów handlowych, które były przedmiotem transakcji w I kwartale to obiekty wycofującej się z Polski brytyjskiej sieci Tesco. Wydarzeniem wartym odnotowania w pierwszym kwartale jest również przejęcie przez grupę Salling biznesu operacyjnego Tesco Polska, obejmującego m.in. 301 sklepów, które będą dostosowywane do standardów Netto.

Mimo braku danych transakcyjnych za I kwartale stopy kapitalizacji za najlepsze centra handlowe szacuje się na 5,25 proc., spodziewana jest też dalsza dekompresja. JLL szacuje, że stopy kapitalizacji za najlepsze parki handlowe pozostaną stabilne na poziomie około 6,80 proc.

Ostatnie nowości

Materiał partnera

Europa Polskie firmy budowlane podbijają Zachód

schedule 17 maja 2021
Eurobuild CEE

Polska branża budowlana jest jednym z tych sektorów gospodarki, który od lat prężnie się rozwija. Wiele przedsiębiorstw po latach aktywności na rynku polskim decyduje się na ekspansję zagraniczną – nie tylko w formie eksportu, ale także inwestując poza granicami kraju. Przykładami takich firm są Poznańska Korporacja Budowlana Pekabex oraz Victoria Dom – spółki, które zainwestowały w Niemczech korzystając z oferty Funduszu Ekspansji Zagranicznej.

Wydarzenia

Polska Wypełnij ankietę i wygraj nagrody w konkursie!

schedule 24 marca 2021
Eurobuild Conferences

Wszystkich chętnych, zarówno aktywnych rowerzystów jak i tych, którzy nie korzystają z rowerów, zapraszamy do wypełniania ankiety i podzielenia się swoimi uwagami i opiniami na temat użytkowania roweru w drodze do pracy.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Z widokiem na Zamek Królewski

schedule 18 maja 2021
Opr./edited by AKL

Szwajcarski start up Batmaid (Vanguard Internet SA) przedłużył trwającą umowę z właścicielem budynku Plac Zamkowy – Business with Heritage, a także powiększył powierzchnię swojej siedziby. Firma obejmie łącznie około 600 mkw. na ostatniej kondygnacji budynku.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

POLSKA Designer Outlet oficjalnie z nowym skrzydłem

schedule 18 maja 2021
Opr./edited by MR

Więcej sklepów, nowe marki i przebudowany food court - Designer Outlet Warszawa otworzył oficjalnie nową część centrum. Dobudowane zachodnie skrzydło ma 5,5 tys. mkw., z czego niemal 1 tys. mkw. zajmuje salon Polo Ralph Lauren.

Materiał partnera

Polska Pół wieku trendsettingu

schedule 18 maja 2021
Eurobuild CEE

Po 20 latach budowania pozycji wiodącego gracza na polskim rynku producentów drzwi i ponad 6 tys. zrealizowanych projektów w prestiżowych inwestycjach mieszkaniowych, biurowych oraz użyteczności publicznej – wciąż mamy apetyt na więcej! – deklaruje w wywiadzie dla „Eurobuildu” Anna Gałązka, CFO Dierre Polska

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

POLSKA BIK Park Wrocław rośnie i szuka najemców

schedule 18 maja 2021
Opr./edited by MR

Biuro Inwestycji Kapitałowych rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja dostarczy około 22,5 tys. mkw. powierzchni magazynowej. Zakończenie prac budowlanych planowane jest do końca 2021 roku.

Rynek mieszkaniowy

POLSKA Ceglana Park z tężnią i stawem

schedule 18 maja 2021
Opr./edited by MR

Develia rozpoczyna budowę III etapu osiedla Ceglana Park w Katowicach. Generalnym wykonawcą jest firma Kalter. W ciągu niecałych dwóch miesięcy blisko 50 proc. mieszkań w tym etapie inwestycji znalazło już przyszłych właścicieli.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Połączone siły w Galerii Warmińskiej

schedule 18 maja 2021
Opr./edited by AKL

Pierwszy w kraju wspólny salon Eobuwie i Modivo Collect ruszył w Galerii Warmińskiej. Sklep ma powierzchnię 222 mkw.

Technologie

POLSKA Posprzątają autonomicznie

schedule 18 maja 2021
Opr./edited by MR

Seris Konsalnet Cleaning, firma świadcząca usługi czystościowe, opracowała nowe standardy usług z wykorzystaniem autonomicznych robotów z oferty Kastell Robotics.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Kosmiczna idea pod Warszawą

schedule 18 maja 2021
Opr./edited by AKL

Jednym z najemców kończących komercjalizację City Parku na granicy Warszawy i Raszyna jest firma Sener Polska, zajmująca się inżynierią mechaniczną i naziemnymi urządzeniami wspomagającymi montaż i integrację satelitów.

Rynek mieszkaniowy

POLSKA Sonata koło Opery

schedule 18 maja 2021
Opr./edited by MR

Ruszyła przedsprzedaż pierwszego projektu Cordii w Sopocie. Leśna Sonata to osiedle z segmentu premium, które swoją nazwę zawdzięcza sąsiedztwu Opery Leśnej. Start prac budowlanych planowany jest na II kwartał 2021 roku.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Na dłużej w Ambassador Office Building

schedule 18 maja 2021
Opr./edited by AKL

Electronic Arts, jeden z amerykańskich producentów oraz wydawców gier komputerowych, przedłużył umowę najmu w warszawskim Ambassador Office Building. Firma zajmuje powierzchnię 528 mkw. na 10. piętrze.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Super-Pharm na nowo w Galerii Mokotów

schedule 18 maja 2021
Opr./edited by AKL

Z okazji 20 lat na polskim rynku Super-Pharm przygotował re-otwarcie flagowego sklepu sieci. Za projekt konceptu sprzedażowego w Galerii Mokotów odpowiada biuro architektoniczne Schwitzke Górski.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Galeria Maxim urośnie

schedule 18 maja 2021
Opr./edited by AKL

Dzięki uchwalonemu nowemu miejscowemu planu zagospodarowania przestrzennego, właściciel obiektu PIR przebuduje i rozbuduje Galerię Maxim w Legionowie.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska MidPoint71 z nowym najemcą

schedule 18 maja 2021
Opr./edited by AKL

MidPoint71, biurowiec realizowany przez Echo Investment we Wrocławiu, zostanie nową siedzibą Centrum Usług dla Biznesu firmy 3M. Najemca wprowadzi się do nowego biura w I kwartale 2022 roku.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Europa Środkowo-Wschodnia Optymizm w inwestycjach

schedule 18 maja 2021
Opr./edited by AKL

Jak wynika z raportu pt. „The CEE Investment Scene Q1 2021” firmy Colliers, wszystkie kraje w regionie Europy Środkowo-Wschodniej odnotowały spadki wolumenów rok do roku w porównaniu do pierwszych kwartałów 2020 roku (z wyjątkiem Węgier) oraz do 2019 roku (z wyjątkiem Polski). Nastroje inwestorów zapowiadają jednak wyraźne ożywienie na rynku w II połowie roku.

Style i wnętrza

POLSKA Złota w duńskim stylu

schedule 18 maja 2021
Opr./edited by MR

Złota 44 nowiązała współpracę z duńską marką meblową Carl Hansen & Søn i prezentuje nowy apartament pokazowy. Wnętrza urządzono klasykami skandynawskiego designu. W apartamencie dominują naturalne barwy.

Biura i projekty wielofunkcyjne

POLSKA Najemcy zostają w biurowcach CPIPG

schedule 18 maja 2021
Opr./edited by MR

CPI Property Group w pierwszych tygodniach wiosny tego roku podpisał osiem umów leasingowych w posiadanych i zarządzanych przez siebie biurowcach w Warszawie. Umowami objęte jest w sumie około 3,2 tys. mkw.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

POLSKA Pro-Logis na ostatniej mili

schedule 18 maja 2021
Opr./edited by MR

Firma Pro-Logis wynajęła blisko 10,5 tys. mkw. powierzchni magazynowo-biurowej w parku logistycznym Hillwood Targówek w Warszawie. W negocjacjach dewelopera reprezentowała agencja doradcza M4 Real Estate. 

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Regiony pełne pustych biur

schedule 18 maja 2021
Opr./edited by AKL

Ostatnie trzy lata na regionalnych rynkach biurowych odznaczały się rekordową aktywnością najemców i przyzwyczaiły nas do dobrych wyników. W I kwartale 2021 roku na ośmiu rynkach wynajęto łącznie jedynie 98,3 tys. mkw. powierzchni, z czego najwięcej w Trójmieście (głównie w Gdańsku) i w Krakowie. Poziom powierzchni niewynajętej wyniósł rekordowe 12,9 proc.

Najnowsze w Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

schedule 18 maja 2021

Designer Outlet oficjalnie z nowym skrzydłem

Więcej sklepów, nowe marki i przebudowany food court - Designer Outlet Warszawa otworzył oficjalnie nową część centrum. Dobudowane zachodnie skrzydło ma 5,5 tys. mkw., z czego niemal 1 tys. mkw. zajmuje salon Polo Ralph Lauren.

schedule 18 maja 2021

Połączone siły w Galerii Warmińskiej

Pierwszy w kraju wspólny salon Eobuwie i Modivo Collect ruszył w Galerii Warmińskiej. Sklep ma powierzchnię 222 mkw.

schedule 18 maja 2021

Super-Pharm na nowo w Galerii Mokotów

Z okazji 20 lat na polskim rynku Super-Pharm przygotował re-otwarcie flagowego sklepu sieci. Za projekt konceptu sprzedażowego w Galerii Mokotów odpowiada biuro architektoniczne Schwitzke Górski.

schedule 18 maja 2021

Galeria Maxim urośnie

Dzięki uchwalonemu nowemu miejscowemu planu zagospodarowania przestrzennego, właściciel obiektu PIR przebuduje i rozbuduje Galerię Maxim w Legionowie.

schedule 18 maja 2021

Mango wraca do Jurajskiej

Hiszpańska marka szykuje się do otwarcia flagowego salonu w Galerii Jurajskiej. Umowa została już podpisana. Mango zajmie w centrum handlowym lokal o powierzchni 680 mkw. Otwarcie zaplanowano na I połowę czerwca 2021 roku.

schedule 18 maja 2021

Ponad tysiąc dla Sinsaya

W gronie przyszłych najemców parku handlowego Stop Shop w Zielonej Górze znajdzie się marka odzieżowa z grupy LPP – Sinsay. Najemca ten zajmie w nowym projekcie prawie 1,1 tys. mkw.

schedule 17 maja 2021

Północna na poziomie

Mimo utrudnień związanych z pandemią, Galeria Północna może pochwalić się największym w swojej historii poziomem wynajmu powierzchni, wynoszącym blisko 92 proc. GLA. To w dużej mierze zasługa otwarć dwóch nowych sklepów o łącznej powierzchni 4,2 tys. mkw.

schedule 17 maja 2021

Wielka sztuka w Fabryce Norblina

Realizowana przez grupę Capital Park Fabryka Norblina zaprosiła do współpracy kolejnego partnera artystycznego. Obok kina, muzeum, czy piano baru z muzyką na żywo, działać będzie galeria sztuki Flow Art House. Dzieła współczesnych artystów prezentowane będą podczas organizowanych cyklicznie wystaw w specjalnie przystosowanej do tego celu przestrzeni ekspozycyjnej o powierzchni 250 mkw.

schedule 17 maja 2021

Krakowiacy mają wiele Atutów

Krakowski deweloper KG Group rozwija sieć parków handlowych Atut. Obecnie w przygotowaniu znajduje się sześć nowych obiektów, a jeden jest już budowany. Parki powstaną w Małopolsce i w podwarszawskich Dawidach Bankowych, zaś w pobliżu tego ostatniego deweloper planuje również budowę osiedla mieszkaniowego Sfera.

schedule 17 maja 2021

Drzwi jak spod igły

Producent drzwi, firma Dierre, otwiera nowy showroom w Warszawie. Na ponad 140-metrowej przestrzeni, mieszczącej się przy ul. Chełmżyńskiej 180G w warszawskim Rembertowie, klienci mogą znaleźć produkty w kilkunastu konfiguracjach wyeksponowanych w sposób odzwierciedlający końcowy montaż drzwi we wnętrzach.

schedule 17 maja 2021

Kiwi dla zwierząt w Żyrardowie

Marka Kiwi Zoo zasiliła ofertę Dekady Żyrardów. Nowy sklep zajął lokal o powierzchni około 97 mkw.

schedule 14 maja 2021

Sekunda i gotowe!

Galeria Sekunda w Jędrzejowie wystartowała. Oferuje ponad 13 tys. mkw. powierzchni handlowej, prawie 40 sklepów, parking na 300 aut, a także stację paliw, stację kontroli pojazdów i myjnię Karcher. Inwestorem jest spółka Quantum One.

schedule 14 maja 2021

Nowe biuro podróży w Blue City

W warszawskim Blue City ruszyło nowe biuro podróży Coral Travel. Salon zajął powierzchnię 78 mkw. na poziomie +1.

schedule 13 maja 2021

Dla wzroku w Alfa Centrum

Do grona najemców białostockiego Alfa Centrum dołączył EliteOptyk Malinowscy. Salon znajduje się na pierwszym piętrze i zajmuje 39 mkw. powierzchni.

schedule 13 maja 2021

Bezpieczna Galeria Bronowice

Krakowska Galeria Bronowice, należąca do Ceetrus Polska i zarządzana przez Nhood Polska, uzyskała certyfikat SafeGuard wydany przez Bureau Veritas Polska. Dokument jest potwierdzeniem wdrożenia rozwiązań i działań, mających na celu zminimalizowanie ryzyka zakażenia oraz zapewnienie właściwej ochrony sanitarnej.

schedule 13 maja 2021

Tatuum w formacie posezonowym

Atrium Molo wzbogaca swoje portfolio o sklep odzieżowy Tatuum. To jeden z pierwszych lokali marki działający w formacie tzw. seasonal store z ofertą dostępną w obniżonych cenach. Salon zajmuje powierzchnię 265 mkw.

schedule 13 maja 2021

Intermarché jest coraz bardziej Drive

Sieć Intermarché uruchomiła rozwiązanie Drive w ramach usługi click & collect w pięciu kolejnych placówkach. Łącznie udogodnienie jest dostępne w 53 supermarketach sieci.

schedule 13 maja 2021

Netto uruchamia magazyn po Tesco

Netto rozpoczęło towarowanie produktów w nowym magazynie w Gliwicach, który duńska sieć sklepów przejęła od Tesco. Magazyn od 24 maja będzie obsługiwał sklepy Netto w formacie 3.0, które po transformacji zastąpiły wybrane sklepy Tesco.

schedule 13 maja 2021

Nowa Górna po nowemu

Ofertę handlową centrum handlowego Nowa Górna w Łodzi powiększy Pepco, salon zostanie otwarty jesienią 2021 roku. Właściciel centrum planuje również nowe inwestycje i modernizację wnętrz.

schedule 13 maja 2021

Kolejne Vendo Parki od Trei

Deweloper Trei Real Estate Poland oddał do użytku trzy obiekty handlowe: w Myśliborzu i Koszalinie w woj. zachodniopomorskim oraz w Piekarach Śląskich na Górnym Śląsku. Trzy nowe Vendo Parki dostarczyły w sumie 17,8 tys. mkw. powierzchni najmu.

Kategorie