EN

POLSKA Rekordowy kwartał na rynku mieszkaniowym

Rynek mieszkaniowy
Deweloperzy mieszkaniowi działający na największych rynkach w Polsce w ciągu trzech pierwszych miesięcy 2021 roku pobili kwartalny rekord sprzedaży z 2017 roku. Eksperci JLL analizują, jak nadwyżka popytu nad podażą stymuluje dalszy wzrost cen.   

Deweloperzy działający w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Trójmieście, Poznaniu i Łodzi w I kwartale 2021 roku sprzedali łącznie 19,5 tys. mieszkań, o 40 proc. poprawiając wynik sprzed kwartału i o 3 proc. najlepszy dotychczas wynik z IV kwartału 2017 roku.

Nowe wprowadzenia mieszkań do sprzedaży wzrosły o 14 proc. kwartał do kwartału i 7 proc. rok do roku, osiągając poziom 13,9 tys. lokali. Jednak utrzymująca się od kilku kwartałów wyraźna przewaga popytu nad podażą sprawia, że oferta nowych mieszkań maleje, a to stymuluje dalszy wzrost cen.

Po chwilowym zastoju wynikającym z ograniczeń w przemieszczaniu się w II kwartale 2020 roku oraz okresie ostrożnej polityki banków w III kwartale 2020 roku, zainteresowanie zakupem mieszkań odbudowało się w zaskakującym tempie. Oferta deweloperów w największych miastach spadła do 42,1 tys. lokali – poziomu najniższego od 2014 roku.

Dane GUS o liczbie pozwoleń na budowę, które wydano od stycznia do marca 2021 roku, ale też w poprzednich miesiącach, może budzić nadzieję na powrót do równowagi na linii popyt-podaż. Trzeba jednak pamiętać, że sytuacja pomiędzy poszczególnymi rynkami lokalnymi różni się zasadniczo. Największe wyzwanie stoi dziś przed firmami działającymi w Warszawie, gdzie poziom oferty spadł do poziomu najniższego od 14 lat - komentuje Aleksandra Gawrońska, straszy konsultant w Zespole Badań Rynku Mieszkaniowego JLL.

Eksperci JLL ocenili tempo teoretycznej wyprzedaży. To czas potrzebny do całkowitego wyprzedania oferty na rynku pierwotnym przy założeniu, że nowe inwestycje nie będą uruchamiane oraz, że popyt utrzyma się na średnim poziomie z ostatnich 12 miesięcy. Tylko we Wrocławiu ten czas przekracza cztery kwartały, pokazując stan zbliżony do równowagi. Na pozostałych największych rynkach w Polsce oscyluje w granicach trzech kwartałów. W Warszawie nowych mieszkań zabrakłoby już po sześciu miesiącach.

W tej sytuacji trudno się dziwić, że ceny nie tylko nie spadły, ale po raz kolejny wzrosły. Średnie ceny mieszkań dostępnych w ofercie wzrosły w porównaniu do grudnia 2020 roku o 2 proc. w Poznaniu, 3 proc. w Krakowie i Trójmieście oraz 5 proc. w Łodzi, Wrocławiu i Warszawie.

Jeszcze większą dynamikę wzrostu cen eksperci JLL obserwowali w puli mieszkań wprowadzanych w I kwartale do oferty. W Warszawie i Wrocławiu ceny były średnio o 9 proc. wyższe. W Krakowie, jako jedynym mieście z analizowanej przez JLL szóstki, wprowadzane mieszkania miały niższą cenę ofertową niż te wprowadzane przed kwartałem. Spadek wynika jednak przede wszystkim z porównania z pulą bardzo drogich wprowadzeń z poprzedniego okresu, które uczyniły z Krakowa lidera wzrostu cen w 2020 roku.

Wielu deweloperów ma trudności w uzupełnianiu oferty wynikające z przewlekłości procedur administracyjnych czy dostępności terenów inwestycyjnych. W tej sytuacji próbują ustabilizować tempo wyprzedawania istniejącej oferty i utrzymać ciągłość pracy biur sprzedaży poprzez odpowiednie sterowanie poziomem cen. Z drugiej strony zamożnych klientów, motywowanych presją inflacyjną, wzrost cen zdaje się nie odstraszać. Ci mniej zamożni natomiast, w obawie przed dalszym wzrostem cen, przyspieszają zakupy wspierając się najniżej w historii oprocentowanymi kredytami hipotecznymi - wylicza Kazimierz Kirejczyk, wiceprezes zarządu JLL.

Wyniki kolejnego kwartału pokażą, na ile świetna sprzedaż z pierwszego kwartału była w znaczącej części związana z realizacją odłożonego w okresie pandemii w 2020 roku popytu, a na ile wyznacza pułap dla kolejnych kwartałów 2021 roku. Kluczowa dla dalszego rozwoju sytuacji będzie zdolność deweloperów do uzupełniania oferty oraz poszukiwanie na poziomie legislacyjnym sposobów na schłodzenie popytu tezauryzacyjnego czy spekulacyjnego.

Ostatnie nowości

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Magazyny rekordowe i rozwojowe

schedule 21 czerwca 2021
Opr./edited by MR

Popyt na magazyny wzrósł w ostatnich miesiącach o jedną czwartą. Największym zainteresowaniem najemców cieszy się Wielkopolska i Mazowsze. W budowie pozostaje aż 2,5 mln mkw. powierzchni magazynowych. Sytuację w segmencie magazynowym podsumowują eksperci Walter Herz.

Materiał partnera

Polska Skracanie łańcuchów dostaw a inwestycje zagraniczne

schedule 14 czerwca 2021
Eurobuild CEE

Ubiegłoroczne wydarzenia związane z pandemią uwypukliły niebezpieczeństwa związane z funkcjonowaniem długich łańcuchów dostaw oraz były impulsem do wznowienia dyskusji o ich skracaniu oraz wyborze lokalizacji przedsiębiorstw. W efekcie w skali globalnej zmianom podlegają kierunki inwestycji zagranicznych. 

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Powstają kolejne Spary

schedule 21 czerwca 2021
Opr./edited by AKL

Kolejne trzy supermarkety działają pod marką Spar – Eurospar we Wrocławiu i Eurospar w Legionowie powstały w wyniku rebrandingu sklepów Piotr i Paweł. Spar w Przysiekach to nowy sklep w sieci, prowadzony przez niezależnego partnera detalicznego.

Wydarzenia

POLAND Powrót do biznesu

schedule 21 czerwca 2021
Eurobuild Conferences

Czas, w którym została zorganizowana 12. odsłona Konferencji Polski Rynek Biurowy – Trendy i Prognozy, zapisze się w naszej pamięci jako okres pełen wydarzeń, które odbywają się wyłącznie w formule online. Dlatego jesteśmy bardzo wdzięczni naszym gościom, którzy przyjęli zaproszenie do udziału w tym wirtualnym spotkaniu, że wygospodarowali dla nas czas i byli chętni podzielić się swoją ekspercką wiedzą.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Pięć konceptów w Atrium

schedule 21 czerwca 2021
Opr./edited by MR

Klienci galerii handlowej Atrium Reduta mogą już korzystać z oferty nowego food courtu Przystanek Smaku i sąsiadującej z nim bezpłatnej strefy zabaw dla dzieci. W nowo otwartej przestrzeni restauracyjnej do dyspozycji gości jest pięć konceptów gastronomicznych.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Doradcy przy Grzybowskiej 

schedule 21 czerwca 2021
Opr./edited by AKL

Krajowa Izba Doradców Podatkowych zakupiła od firmy Asbud lokal biurowy o powierzchni ponad 385 mkw. zlokalizowany w inwestycji przy ul. Grzybowskiej 85 w centrum Warszawy.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Czechy Missisippi i Missouri nad Wełtawą

schedule 21 czerwca 2021
Opr./edited by MR

CA Immo zakończyło budowę biurowców Mississippi House i Missouri Park w kompleksie River City Prague w czeskiej Pradze. Ich budowa kosztowała w sumie około 65 mln euro.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Dobre punkty od Real Management

schedule 21 czerwca 2021
Opr./edited by AKL

Spółka inwestycyjno-deweloperska Real Management jednoczy swoje nieruchomości magazynowe pod marką GoodPoint. Zapowiada też realizację projektów magazynowych i technologicznych o łącznej powierzchni 350 tys. mkw.

Infrastruktura

Polska Radymno z odnowionym dworcem

schedule 21 czerwca 2021
Opr./edited by AKL

Dworzec w Radymnie na Podkarpaciu został otwarty dla podróżnych. Modernizacja obiektu jest częścią Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 i była dofinansowana ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Holbox idzie do Gliwic

schedule 21 czerwca 2021
Opr./edited by AKL

Firma Holbox, która specjalizuje się w projektowaniu i produkcji ekspozytorów, zdecydowała się przenieść działalność operacyjną do GLP Gliwice Logistics Centre. Najemca będzie użytkował powierzchnię produkcyjno-magazynową i biurowo-socjalną o łącznym metrażu około 9,6 tys. mkw.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Aldi rozpędza się w Wielkopolsce

schedule 21 czerwca 2021
Opr./edited by MR

Aldi otwiera swój pierwszy sklep w Pleszewie, przy ul. Sienkiewicza 43A. W lokalizacji dawniej działał market Tesco. Nowy Aldi jest 174 sklepem sieci w Polsce.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Robią miejsce pod Lakeside

schedule 21 czerwca 2021
Opr./edited by AKL

Spółka Atenor rozpoczęła rozbiórkę budynku biurowego University Business Center I przy ul. Szturmowej 2 w Warszawie. Na jego miejscu powstanie Lakeside, biurowiec klasy A, który zapewni swoim przyszłym najemcom powierzchnię około 24 tys. mkw.

Rynek mieszkaniowy

Polska Neonowa Dzielnica Mieszkaniowa

schedule 21 czerwca 2021
Opr./edited by MR

Dom Development rozpoczął przekazania kluczy w ramach I etapu Dzielnicy Mieszkaniowej Metro Zachód. W dwóch pięciopiętrowych budynkach powstało 128 mieszkań i sześć lokali usługowych. Na jednym z nich pojawił się neon z napisem Hello.

Rynek mieszkaniowy

Polska Ma być niedrogo, ale nie "po babci"

schedule 21 czerwca 2021
Opr./edited by AKL

Firma Cushman & Wakefield przeanalizowała wyniki ankiety przeprowadzonej przez firmę badawczą SW Research na reprezentatywnej próbie mieszkańców największych polskich miast. Najważniejsze dla najemców są wysokość czynszu oraz standard lokalu.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Najemcy na dłużej w P3 Błonie

schedule 21 czerwca 2021
Opr./edited by AKL

Deweloper P3 podpisał kolejne przedłużenia umów z dotychczasowymi najemcami podwarszawskiego parku. Na dłużej w Błoniu zdecydowały się zostać firmy Katcon i Edu-Książka.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Fabryka Norblina na finiszu

schedule 21 czerwca 2021
Opr./edited by MR

Fabryka Norblina rewitalizowana przez grupę Capital Park na warszawskiej Woli wkroczyła w finalną fazę prac przed otwarciem. Uruchomienie pierwszych funkcji projektu nastąpi na początku września, a kolejne będą udostępniane odwiedzającym w następnych miesiącach.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Brama Oławska na surowo

schedule 21 czerwca 2021
Opr./edited by AKL

Zakończył się etap budowy wrocławskiego biurowca Brama Oławska w stanie surowym. Inwestorem jest Tower Inwestycje (spółka z grupy PZU), a wykonawcą firma Warbud. Komercjalizacją obiektu zajmuje się firma CBRE. Zakończenie całej inwestycji jest planowanie na II kwartał 2022 roku.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Mrówka rośnie w Zamościu

schedule 21 czerwca 2021
Opr./edited by MR

E.Leclerc rozpoczął kolejny etap modernizacji centrum handlowego przy ul. Wyszyńskiego w Zamościu. Istniejący obiekt zostanie powiększony o ponad 6 tys. mkw. GLA., na których powstanie sklep i zewnętrzny ogród sieci PSB Mrówka.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Przy Jagiellońskiej dla biznesu

schedule 21 czerwca 2021
Opr./edited by AKL

Do budynku DL Jagiellońska w Częstochowie wprowadziła się grupa Euvic, dostawca rozwiązań IT dla biznesu. Budynek, należący do DL Invest Group, oferuje 8,8 tys. mkw. powierzchni użytkowych.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Empik debiutuje w Augustowie

schedule 18 czerwca 2021
Opr./edited by AKL

Empik otworzył w Augustowie 284. salon sieci w Polsce. Do końca roku Empik zamierza uruchomić jeszcze około 25 sklepów pod główną marką oraz 10 lokalizacji Papiernik by Empik.

Najnowsze w Rynek mieszkaniowy

schedule 21 czerwca 2021

Neonowa Dzielnica Mieszkaniowa

Dom Development rozpoczął przekazania kluczy w ramach I etapu Dzielnicy Mieszkaniowej Metro Zachód. W dwóch pięciopiętrowych budynkach powstało 128 mieszkań i sześć lokali usługowych. Na jednym z nich pojawił się neon z napisem Hello.

schedule 21 czerwca 2021

Ma być niedrogo, ale nie "po babci"

Firma Cushman & Wakefield przeanalizowała wyniki ankiety przeprowadzonej przez firmę badawczą SW Research na reprezentatywnej próbie mieszkańców największych polskich miast. Najważniejsze dla najemców są wysokość czynszu oraz standard lokalu.

schedule 18 czerwca 2021

Mieszkania z plusem w Zgorzelcu

Ruszyła budowa 221 mieszkań przy ul. Lubańskiej w Zgorzelcu. Przedsięwzięcie jest realizowane przez spółkę PFR Nieruchomości w ramach rynkowej części rządowego programu mieszkaniowego. Partnerem inwestycji jest zgorzelecki samorząd, który wskazał grunt pod realizację tej inwestycji.

schedule 18 czerwca 2021

Schron dla muzeum od Atala

Atal przekaże zabytkowy schron z czasów II wojny światowej Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. Nowy właściciel odrestauruje schron i tchnie w niego nowe życie, dzięki czemu dzielnica wzbogaci się o atrakcyjny obiekt muzealny. Schron ukryty jest wśród drzew przy ul. Bosmańskiej na gdyńskim Oksywiu, niedaleko realizowanej przez dewelopera inwestycji Atal Bosmańska.

schedule 18 czerwca 2021

Zielona Dolina coraz większa

Firma TDJ Estate rozpoczęła II etap inwestycji mieszkaniowej Zielona Dolina w Zabrzu. W jego ramach powstaną cztery czterokondygnacyjne budynki z ogródkami, tarasami i balkonami oraz lokalami usługowymi. Zakończenie prac budowlanych planowane jest w IV kwartale 2022 roku.

schedule 17 czerwca 2021

Mieszkania z widokiem na stadion

100-metrowa wieża mieszkalna powstanie obok istniejącego stadionu Klubu Resovia w Rzeszowie. Za projekt architektoniczny Resovii Residence odpowiada pracownia MWM Architekci.

schedule 17 czerwca 2021

Baltic na Pomorskiej w Łodzi

Trwają prace nad Pomorską 185, inwestycją realizowaną przez Baltic Estate. W pięciokondygnacyjnym budynku znajdą się 62 mieszkania. 

schedule 16 czerwca 2021

Start budowy i plany Vantage Rent w Łodzi

Vantage Development zainaugurował budowę inwestycji Tuwima 64 w Łodzi. Budynek z 255 mieszkaniami na wynajem ma być gotowy pod koniec 2022 roku. Deweloper ogłasza też plany związane z kolejnymi projektami pod marką Vantage Rent w Łodzi.

schedule 16 czerwca 2021

Coraz bardziej dynamicznie w Gdańsku

Gdański Euro Styl z grupy Dom Development, największego dewelopera mieszkaniowego w Polsce, wprowadził do sprzedaży 100 mieszkań oraz sześć lokali usługowych w kolejnych budynkach na osiedlu Dynamika w Gdańsku przy ul. Człuchowskiej. Przekazanie tego etapu planowane jest na przełom II i III kwartału 2023 roku.

schedule 16 czerwca 2021

Porta Mare dla mistrzów

Firma Budnex wprowadziła do sprzedaży II etap projektu Porta Mare Wellnes & Spa w Dziwnówku. Jeden z apartamentów kupił żużlowy mistrz, zawodnik Stali Gorzów, Bartosz Zmarzlik.

schedule 15 czerwca 2021

Można zamieszkać w Zajezdni Wrocław

Zajezdnia Wrocław otrzymała pozwolenie na użytkowanie. W sześciopiętrowym budynku znajduje się prawie 200 mieszkań o powierzchni od 25 do 56 mkw. Projekt zrealizował Bouygues Immobilier Polska.

schedule 15 czerwca 2021

Żurawie startują nad morzem

Fiński deweloper Yit rozpoczyna sprzedaż I etapu inwestycji Żurawie. Wielofunkcyjny obiekt powstanie na terenie Młodego Miasta w Gdańsku. Nazwa nawiązuje do żurawi dźwigowych Stoczni Gdańskiej. Za projekt odpowiedzialny jest Rainer Mahlamäki.

schedule 15 czerwca 2021

Ursus Centralny w budowie

Ruszyły prace budowlane na kolejnym etapie osiedla Ursus Centralny w Warszawie. Inwestycję realizuje Ronson Development, a generalnym wykonawcą etapów IIB oraz IIC została firma Karmar.

schedule 15 czerwca 2021

Ptasie domy pod Piasecznem

Ruszyła sprzedaż I etapu Osiedla Bażantów pod Piasecznem. Inwestycja to kolejny projekt Pantera Premium Home, wchodzącej w skład warszawskiej firmy Pantera Invest.

schedule 14 czerwca 2021

Można się wprowadzać na Mińską

Mińska 63 otrzymała pozwolenie na użytkowanie. Inwestycję na warszawskim Kamionku na Pradze Południe zrealizowała firma Syrena Invest. Wkrótce na rynek trafi też nowy projekt mieszkaniowy dewelopera, zlokalizowany na Targówku.   

schedule 14 czerwca 2021

Więcej Kraftu w Łodzi

Deweloper Trei Real Estate Poland rozpoczął budowę kolejnego etapu osiedla Kraft w Łodzi. W ramach inwestycji powstanie 88 mieszkań. Planowany termin oddania do użytkowania II fazy projektu przy ul. Traktorowej 50 to IV kwartał 2022 roku.

schedule 11 czerwca 2021

Nowe Miasto Polesie po raz kolejny

Deweloper Atal uruchomił sprzedaż kolejnej części realizowanego w Łodzi wieloetapowego osiedla Nowe Miasto Polesie. Rozpoczęła się budowa dwóch budynków ze 140 mieszkaniami i 40 lokalami usługowymi. Ceny za mkw. zaczynają się od 6 100 zł brutto.

schedule 10 czerwca 2021

Trzecia Jutrzenka w budowie

Rusza budowa dwóch budynków w ramach II etap Miasteczka Jutrzenki. Inwestycję w warszawskiej dzielnicy Włochy realizuje Aurec Home. W II etapie Miasteczka sprzedano już 100 ze 140 dostępnych lokali.

schedule 10 czerwca 2021

Buduje się Zakątek Dąbie

Atal rozpoczął realizację projektu Zakątek Dąbie w krakowskiej dzielnicy Grzegórzki. W projekcie zaplanowano 121 mieszkań o funkcjonalnych układach i zróżnicowanych metrażach. Wstępną rezerwacją jest już objętych ponad 50 proc. lokali. 

schedule 10 czerwca 2021

Grunwaldzka w Poznaniu ma wykonawcę

Ronson Development wybrał generalnego wykonawcę poznańskiej inwestycji Grunwaldzka 240. Projekt zrealizuje spółka Karmar. Firmy współpracowały już wcześniej ze sobą, m.in. przy projektach Miasto Marina we Wrocławiu czy Viva Jagodno.

Kategorie