EN

Polska Warszawskie biura radzą sobie w pandemii

Biura i projekty wielofunkcyjne
Warszawski rynek biurowy okazał się bardziej odporny na skutki pandemii niż rynki regionalne. Zwolnił tempo, ale jego zasoby nadal rosną. Jednocześnie widać zainteresowanie najemców powierzchniami biurowymi o coraz wyższej jakości.

Zawirowania gospodarcze, które wywołała pandemia, nie pozostały bez wpływu na wyniki w sektorze nieruchomości komercyjnych w Polsce. Zachodzące zmiany szczególnie mocno odczuły biurowe rynki regionalne, które pożegnały się z rekordowymi rezultatami, jakimi mogły pochwalić się w ostatnich latach. Spadki w regionach widoczne są, zarówno jeśli chodzi o wolumen powierzchni wynajętej, jak i oddanej do użytkowania. W pierwszych trzech miesiącach tego roku do najemców trafiło ponad 40 proc. biur mniej niż w tym samym okresie rok wcześniej, a do oferty weszło najmniej powierzchni od sześciu lat. W miastach regionalnych systematycznie wzrasta też ilość powierzchni niewynajętej. Poziom pustostanów sięga prawie 13 proc.

Na rynku warszawskim najbardziej widoczny jest z kolei spadek aktywności deweloperów. W Warszawie powstaje najmniej biur od przeszło dekady. W budowie jest tylko nieco ponad 400 tys. mkw. powierzchni, podczas gdy w poprzednich latach w realizacji pozostawało około 700-800 tys. mkw. Niemal połowa z powstających biur ma zostać ukończona jeszcze w tym roku.

Boom deweloperski, jaki dało się zauważyć w sektorze biurowym jeszcze w pierwszych miesiącach 2020 roku zaczyna mocno wyhamowywać. W ubiegłym roku wydane zostały w Warszawie tylko dwa pozwolenia na budowę obiektów biurowych, podczas gdy rok wcześniej deweloperzy otrzymali zielone światło na realizację siedmiu projektów. Budowa kilkunastu inwestycji została tymczasowo wstrzymywana.

Inwestorzy planują jednak dalszy rozwój biznesu. Wskazuje na to liczba wniosków o pozwolenia na budowę złożonych w ubiegłym roku. Wpłynęło ich aż o 40 proc. więcej niż w 2019 roku.

Ostatni rok potwierdził, że biura nadal stanowić będą podstawę funkcjonowania organizacji. Powrót do standardowego sposobu pracy w systemie rotacyjnym deklaruje większość firm. Niemniej, preferencje firm zmieniają się. Najemcy koncentrują się przede wszystkim na wynajmie powierzchni o najwyższej jakości, kosztem biur w budynkach klasy B. Ogólnym trendem jest też wprowadzanie w obiektach komercyjnych rozwiązań służących bezpieczeństwu. Biurowiec EQ2, który wkrótce oddamy do użytkowania na warszawskiej Woli, został wyposażony w szereg systemów sprzyjających bezpieczeństwu sanitarnemu oraz wygodzie i elastyczności pracy – mówi Jarosław Kozak, prezes zarządu spółki Waryński Grupa Holdingowa.

Warszawski rynek biurowy zwolnił tempo, ale jego zasoby nadal rosną. Zaplecze wzbogaca się o duże obiekty, których realizacja rozpoczęła się dwa, trzy lata temu. Stąd w 2020 roku w Warszawie odnotowany został drugi, najwyższy w historii wynik pod względem ilości powierzchni biurowych oddanych do użytkowania.

Popyt na stołeczne biura w okresie ostatnich 12 miesięcy zmniejszył się prawie o jedną trzecią w porównaniu z rokiem poprzednim. Zainteresowanie wynajmem powierzchni biurowych w Warszawie utrzymuje się jednak nadal na znacznie wyższym poziomie niż na rynkach regionalnych. Należy przy tym zaznaczyć, że przedpandemiczny 2019 rok, kiedy do najemców trafiło 880 tys. mkw. powierzchni biurowych, był dla warszawskiego rynku pod tym względem absolutnie rekordowy. Przy tak dużej, nowej podaży i mniejszej chłonności rynku współczynnik pustostanów w aglomeracji warszawskiej sięga zaledwie 11 proc.

Sytuacja związana z pandemią sprawia, że zmienia się nie tylko aranżacja przestrzeni do pracy, ale także części wspólnych w budynkach. Inwestorzy w sektorze biurowym jeszcze mocniej stawiają na rozwiązania energooszczędne, ekologię i udogodnienia z zakresu wellbeingu. W budynkach i ich otoczeniu aranżowanych jest jeszcze więcej miejsc przeznaczonych do spotkań i odpoczynku.

Ostatnie nowości

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Rusza dziesiąty magazyn w Kokotowie

schedule 23 lipca 2021
Opr./edited by MR

Deweloper 7R oddał do użytkowania dziesiąty obiekt magazynowy w ramach 7R Park Kraków w Kokotowie. Na powierzchni ponad 33,3 tys. mkw. działalność będą prowadzić: ESA logistika, Styler, a także spółki Answear.com i BrandBQ, właściciel marki Medicine.

Materiał partnera

Polska Twój nowy flex, Twoi nowi najemcy

schedule 21 lipca 2021
Eurobuild CEE

Popyt na coworking nieustająco rośnie, bo w niepewnych czasach najemcy doceniają krótkie umowy i gotowe rozwiązania. Wielu właściciele powierzchni dostrzegło na tym rynku szansę dla siebie. I właśnie do nich skierowana jest usługa tworzenia, komercjalizacji i zarządzania elastycznymi biurami, którą oferuje firma Własne B.

Hotele

Polska Pierwszy Holiday Inn Resort w Polsce

schedule 23 lipca 2021
Opr./edited by MR

Grupa IHG Hotels & Resorts ogłosiła podpisanie umowy franczyzowej na Holiday Inn Resort Szklarska Poręba z firmą Akme Wiśniewski Szklarska Poręba. Otwarcie hotelu położonego w Dolinie Szczęścia planowane jest na rok 2022.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Kraków z milionami na inwestycje

schedule 23 lipca 2021
Opr./edited by MR

Kraków podpisał umowę z PKO Bankiem Polskim na emisję obligacji w wysokości 620 mln złotych. Środki mają być przeznaczone m.in. na budowę linii tramwajowej z Krowodrzy Górki do Górki Narodowej, skrzyżowania na ul. Opolskiej i przebudowy stacji kolejowej SKA Kraków-Swoszowice.

Style i wnętrza

Polska Loft i neony, czyli biuro dla branży farmaceutycznej

schedule 23 lipca 2021
Opr./edited by MR

Przy przeprowadzce do nowego biura w Warszawie firma z branży farmaceutycznej zaprosiła do współpracy Massive Design. Architekci stworzyli wyjątkową przestrzeń do pracy, przyjazną i funkcjonalną, odchodzącą od koncepcji biura nine-to-five.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Puro kupuje od Strabaga

schedule 23 lipca 2021
Opr./edited by MR

W Warszawie powstanie kolejny hotel Puro. Polska marka z norwesko-polskim kapitałem kupiła od Strabag Real Estate nieruchomość przy ul. Canaletta 4 na warszawskim Śródmieściu. Nieruchomość została nabyta wraz z ostatecznym pozwoleniem na budowę.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Sprzedali Krakowskie Przedmieście

schedule 23 lipca 2021
Opr./edited by MR

Real Management sprzedał prywatnemu przedsiębiorcy z Lublina zabytkową kamienicę zlokalizowaną przy ul. Krakowskie Przedmieście 34 w Lublinie. Budynek, który był w portfolio spółki od 2012 roku, oferuje około 1 tys. 750 mkw. powierzchni biurowej i handlowej. Jest skomercjalizowany w 100 proc.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Debiuty, dyskonty i obroty w centrach handlowych

schedule 23 lipca 2021
Opr./edited by MR

Wysokie wyniki odwiedzalności większości centrów handlowych w maju, otwarcia sklepów marki Primark i mocny debiut HalfPrice - to zdaniem ekspertów BNP Paribas Real Estate jedne z najważniejszych wydarzeń w sektorze handlowym w II kwartale 2021 roku.

Style i wnętrza

Polska Spektakularny apartament na 50. piętrze

schedule 23 lipca 2021
Opr./edited by MR

Złota 44 wprowadziła do sprzedaży apartament pokazowy o powierzchni 480 mkw. Lokal z numerem 504 znajduje się na 50. piętrze wieżowca i zajmuje całą wschodnią ścianę budynku.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Cavatina wystartowała na Głównym Rynku GPW

schedule 23 lipca 2021
Opr./edited by MR

Deweloper Cavatina Holding zadebiutował na Głównym Rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Wartość oferty wyniosła 187,5 mln złotych. Pozyskane z emisji środki będą przeznaczone na dalszy rozwój działalności, zwłaszcza na zakup nieruchomości gruntowych we Wrocławiu i realizację inwestycji biurowych.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Nowy House i większe Mohito

schedule 23 lipca 2021
Opr./edited by MR

Pod koniec sierpnia do Focus Mall po dłuższej nieobecności wraca salon House. Z kolei inna należąca do LPP marka, Mohito wraz z przedłużeniem umowy przeniesie się do dwukrotnie większego lokalu. Umowy zostały podpisane na pięć lat.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Europa Środkowo-Wschodnia Inwestorzy ożywieni i wymagający

schedule 23 lipca 2021
Opr./edited by MR

Wolumen transakcji inwestycyjnych na rynku komercyjnym w Europie Środkowo-Wschodniej wyniósł na koniec pierwszego półrocza 3,7 mld euro. Oznacza to wyniki o prawie 25 proc. niższy niż w analogicznym okresie w roku 2020. W II kwartale 2021 roku widać już było ożywienie inwestorów.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Reorganizacja z HalfPrice

schedule 23 lipca 2021
Opr./edited by MR

Jesienią w Nowej Stacji w Pruszkowie zostanie otwarty salon HalfPrice. W centrum trwa obecnie reorganizacja - część najemców zmienia lokalizacje sklepów.

Infrastruktura

Polska Przebudują Rondo Dmowskiego

schedule 22 lipca 2021
Opr./edited by MR

Podpisano umowę na przebudowę ronda Dmowskiego. Za realizację odpowiadać będzie firma Balzola. Finalizacja prac planowana jest na przełomie 2021 i 2022 roku. Koszt inwestycji wyniesie 11 mln 42 tys. złotych brutto.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Pierwsze magazyny od White Star Logistics

schedule 22 lipca 2021
Opr./edited by MR

White Star Logistics uruchomiło realizację dwóch centrów logistycznych. Łączna powierzchnia nieruchomości zlokalizowanych na przedmieściach Nowego Konika i Raszyna wyniesie około 120 tys. mkw.

Rynek mieszkaniowy

Polska Gorączka na rynku mieszkaniowym

schedule 22 lipca 2021
Opr./edited by MR

Ceny mieszkań rosną kolejny kwartał z rzędu, a wzrostom towarzyszy rekordowo wysokie zainteresowanie kredytami hipotecznymi. Najnowsze informacje dotyczące rynku mieszkaniowego prezentuje Barometr Metrohouse i Gold Finance za II kwartał 2021 roku.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Rumunia Będzie kolejny FunShop Park w Rumunii

schedule 22 lipca 2021
Opr./edited by MR

Polski deweloper Scallier kupił park handlowy w Timişoarze od Oasis Retail & Development Consulting za nieujawnioną kwotę.

Rynek mieszkaniowy

Polska Marinus koło parku i przy plaży

schedule 22 lipca 2021
Opr./edited by MR

Develia rozpoczęła sprzedaż mieszkań w osiedlu Marinus w Gdańsku. W czterech budynkach powstanie w sumie 81 mieszkań i dwa lokale usługowe. Osiedle ma zostać oddane do użytku w II kwartale 2023 roku.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Colliers komercjalizuje dla GTC

schedule 22 lipca 2021
Opr./edited by MR

Firma Colliers została wyłącznym doradcą odpowiedzialnym za komercjalizację kompleksu biurowego University Business Park w Łodzi.  Obiekt oferuje łącznie 40,4 tys. mkw. powierzchni do wynajęcia,

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Elastyczność w cenie

schedule 22 lipca 2021
Opr./edited by MR

Zainteresowanie klientów elastycznymi biurami utrzymuje się na wysokim poziomie, co sprawia, że takie przestrzenie nadal powstają. Najwięcej elastycznych biur w regionie CEE buduje się obecnie w Warszawie. Na drugim miejscu jest Wrocław, a podium zamyka Łódź. 

Najnowsze w Biura i projekty wielofunkcyjne

schedule 22 lipca 2021

Colliers komercjalizuje dla GTC

Firma Colliers została wyłącznym doradcą odpowiedzialnym za komercjalizację kompleksu biurowego University Business Park w Łodzi.  Obiekt oferuje łącznie 40,4 tys. mkw. powierzchni do wynajęcia,

schedule 22 lipca 2021

Elastyczność w cenie

Zainteresowanie klientów elastycznymi biurami utrzymuje się na wysokim poziomie, co sprawia, że takie przestrzenie nadal powstają. Najwięcej elastycznych biur w regionie CEE buduje się obecnie w Warszawie. Na drugim miejscu jest Wrocław, a podium zamyka Łódź. 

schedule 22 lipca 2021

Nowy ratusz z Widokiem

Urząd miasta stołecznego Warszawy wynajął 12 tys. mkw. powierzchni biurowej w nowo oddanym do użytku biurowcu Widok Towers w centrum stolicy.

schedule 21 lipca 2021

Warszawskie biura radzą sobie w pandemii

Warszawski rynek biurowy okazał się bardziej odporny na skutki pandemii niż rynki regionalne. Zwolnił tempo, ale jego zasoby nadal rosną. Jednocześnie widać zainteresowanie najemców powierzchniami biurowymi o coraz wyższej jakości.

schedule 21 lipca 2021

Apple w Fabryce Norblina

1500 eksponatów związanych z historią Apple pojawi się w interaktywnym Apple Muzeum Polska w Fabryce Norblina. Na powierzchni 320 mkw. znajdzie się największa na świecie kolekcja produktów marki. Otwarcie wystawy planowane jest jesienią tego roku.

schedule 21 lipca 2021

Roche zostaje nad Jeziorem Malta

Globalne Centrum Rozwiązań IT stanowiące część grupy Roche zostaje na kolejne pięć lat w Malta Office Park. Firma zajmuje cały budynek o powierzchni 3,3 tys. mkw.

schedule 20 lipca 2021

Konkurencja o najlepsze

Najemcy poszukujący biur o wysokim standardzie w Europie będą musieli liczyć się z silną konkurencją o najlepsze powierzchnie pomimo najwyższego od pięciu lat poziomu aktywności deweloperskiej, wynika z analizy firmy Savills.

schedule 20 lipca 2021

Elastyczność warta miliardy

Covid-19 całkowicie przedefiniował znaczenie biura, przez co firmy coraz częściej zwracają się w stronę elastycznych biur. Według raportu Coworking Space Global Market Report 2021: COVID-19 Growth and Change to 2030 oczekuje się, że globalny rynek tego typu powierzchni biurowych wzrośnie z 7,97 mld dolarów w 2020 roku do 8,14 mld dolarów w 2021 roku. Przy rocznym tempie wzrostu 2,1 proc., może osiągnąć nawet 13,03 mld dolarów do 2025 roku.

schedule 20 lipca 2021

Siedziba w Warszawie, biuro w Katowicach

Axi Immo przedłużyło umowę najmu w budynku Spektrum Tower w Warszawie. Jednocześnie firma zdecydowała się na zwiększenie zajmowanej powierzchni w biurowcu Muchowiec Active Park w Katowicach. Obie lokalizacje zostały dostosowane do najnowszych standardów bezpieczeństwa i do nowych modeli pracy.

schedule 20 lipca 2021

Biura z widokiem na Odrę

Kończą się prace konstrukcyjne przy inwestycji L’Uni we Wrocławiu. Pierwsi użytkownicy biur w budynku dawnego wydziału Farmacji Akademii Medycznej, będą mogli się wprowadzić w połowie 2022 roku. Obiekt będzie oferować około 3,6 tys. mkw. powierzchni biurowej z widokiem na Odrę.

schedule 19 lipca 2021

Biurowiec PID Polska rośnie na Ursynowie

Trwają prace budowlane nad inwestycją PID Polska. Na warszawskim Ursynowie powstaje czteropiętrowy budynek usługowo-biurowy. Generalnym wykonawcą jest FineTech Construction, zaś za zarządzanie projektem, nadzór inwestorki oraz kontrolę kosztów odpowiada APP-Projekt.

schedule 16 lipca 2021

Carbon Tower prawie do pełna

Oddany do użytku w połowie 2019 roku wrocławski projekt biurowy Cavatiny zapełnia się najemcami. Niedawno podpisane umowy najmu z firmami Farutex oraz Mitsubishi Electric, a także Kancelarią Prawną Lebek i Wspólnicy spowodowały wzrost stopnia wynajmu biurowca Carbon Tower do 94 proc.

schedule 15 lipca 2021

Red Court w Pradze

Kompleks biurowy Rustonka w Pradze powiększy się o kolejny budynek. Generalnym projektantem nowego biurowca Red Court w Karlínie w Pradze 8 jest Obermeyer Helika. W trakcie budowy firma będzie również pełnić nadzór autorski.

schedule 15 lipca 2021

Point72 wybiera Browary Warszawskie

Point72, firma zarządzająca aktywami z główną siedzibą w Stanach Zjednoczonych, wynajmie prawie 3 tys. mkw. w Biurach przy Warzelni, należących do wielofunkcyjnej inwestycji Browary Warszawskie. Od czasu oficjalnego wejścia na polski rynek, w sierpniu 2020 roku, firma korzystała z powierzchni tymczasowej zlokalizowanej w tym samym budynku.

schedule 15 lipca 2021

Play idzie do Holu

Firma P4, operator sieci Play, wynajęła 920 mkw. powierzchni biurowej w kompleksie Hol 7.7 na warszawskim Służewcu. Siedziba centrali Play znajduje się w kompleksie Neopark przy ulicy Wynalazek 1. Nowa umowa obejmuje część techniczną spółki.

schedule 15 lipca 2021

Fuzja posłodzona

Cukiernia Deseo Patisserie & Chocolaterie wybrała Fuzję na pierwszą lokalizację swojego konceptu poza granicami Warszawy. Marka zajmie powierzchnię 75 mkw. na parterze historycznego budynku tuż obok zabytkowej elektrowni Karola Scheiblera w Łodzi. Lokal zacznie działać w II kwartale przyszłego roku.

schedule 13 lipca 2021

Biura dostosują się do pracowników

Nigdy wcześniej pracownicy nie mieli takiej swobody decydowania o tym, gdzie i w jakich godzinach chcą wykonywać swoje służbowe obowiązki. Ta elastyczność stanowi wyzwanie dla pracodawców, którzy będą musieli zaoferować takie rozwiązania w biurze, żeby pracownicy chcieli do nich przychodzić. Eksperci CBRE wskazują na pięć trendów biurowych, które warto wdrożyć już teraz, żeby przyciągnąć kadrę do wspólnej przestrzeni.

schedule 13 lipca 2021

Słowacki rekord IBM

Na Słowacji rozpoczyna się największa relokacja w historii rynku biurowego tego kraju – firma IBM przenosi się z czterech różnych budynków do biurowca Nové Apollo wybudowanego przez HB Reavis. Zakończenie inwestycji jest planowane na 2022 rok, przeprowadzka ma nastąpić w I połowie 2023 r.

schedule 12 lipca 2021

UPC u Cavatiny

Cavatina podpisała z UPC umowę najmu prawie 4,3 tys. mkw. brutto powierzchni biurowej w kompleksie Global Office Park w Katowicach. Część biurowa kompleksu, której oddanie do użytku zaplanowano na II i III kwartał 2022 roku, jest już skomercjalizowana w 50 proc.

schedule 09 lipca 2021

Biuro w Krakowie czy Wrocławiu?

Atal Business Centers otrzymał decyzję o pozwoleniu na użytkowanie dla swoich dwóch inwestycji biurowych. Na najemców czeka Krakowska 35 we Wrocławiu i Aleja Pokoju 81 w Krakowie.

Kategorie