EN

Polska Murapol sprzedaje mieszkania i rozwija segment PRS

Rynek mieszkaniowy
W ciągu trzech kwartałów 2021 roku grupa Murapol podpisała z klientami detalicznymi 2 tys. 316 umów deweloperskich i przedwstępnych, wobec 2 tys. 140 w tym samym okresie rok wcześniej. W III kwartale grupa rozbudowywała swój bank ziemi pod realizację projektów mieszkaniowych skierowanych do klientów detalicznych oraz na cele segmentu PRS. 

Od początku stycznia do końca września 2021 roku deweloper przekazał klientom klucze do 1 tys. 928 mieszkań, a w samym III kwartale było to blisko 1 tys. lokali. W III kwartale Murapol podpisał z klientami detalicznymi 841 umów deweloperskich i przedwstępnych, zachowując zgodny z dotychczasową strategią i zrównoważony poziom w ujęciu rok do roku.

Największym zainteresowaniem cieszyły się mieszkania GK Murapol w Krakowie i Wieliczce, gdzie nabywców znalazło odpowiednio po 416 lokali. Po 311 umów deweloperskich i przedwstępnych spółka podpisała w Łodzi i Poznaniu. 222 mieszkania zostały sprzedane we Wrocławiu, a 194 w Warszawie. Znaczącą liczbę lokali grupa sprzedała w Katowicach – 135, Gliwicach – 118, Gdyni – 117 i Toruniu – 103. Po blisko 100 umów zostało podpisanych w Gdańsku, Bydgoszczy i Siewierzu.

Do wypracowanego w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy 2021 roku wyniku należy doliczyć łącznie 1 tys. 723 lokale, które zostały sprzedane na rzecz instytucjonalnego wynajmu mieszkań. Zatem w sumie, w ciągu trzech kwartałów tego roku GK Murapol sprzedała aż 4 tys. 039 lokali, co jest rekordowym historycznym wynikiem sprzedaży.

W ciągu trzech kwartałów 2021 roku najwięcej kluczy do mieszkań zostało wydanych klientom w Krakowie i Wieliczce – 347, w Łodzi – 329, Gdyni – 246 i Wrocławiu – 233. W Poznaniu w ręce nowych właścicieli trafiło 199 mieszkań, 188 w Katowicach. 181 lokali zostało odebranych w Warszawie, a 121 w Mikołowie.

W analizowanym okresie, zgodnie z wcześniejszymi przewidywaniami, nastąpił znaczący, bo blisko dwukrotny względem zarówno I, jak i II kwartału 2021 roku, wzrost liczby przekazań, sięgający niemal 1 tys. mieszkań.

W okresie od stycznia do końca września br. GK Murapol zaoferowała klientom 2 tys. 099 nowych lokali wobec 1 tys. 667 w analogicznym okresie zeszłego roku. Wprowadzone do sprzedaży lokale powstają w 11 projektach na terenie dziewięciu miast. Najwięcej, bo 531 mieszkań, zostało zaoferowanych mieszkańcom Poznania, w tym w ramach nowej inwestycji – Murapol Zielony Żurawiniec. Na rynek Krakowa i Wieliczki trafiła pula 529 lokali mieszkalnych i inwestycyjnych realizowanych w kolejnych etapach przedsięwzięć deweloperskich prowadzonych w tych miastach. Z ofertą 299 nowych mieszkań grupa powróciła do Gdańska, gdzie rozpoczęła komercjalizację nowego przedsięwzięcia deweloperskiego – Murapol Osiedle Zdrovo. W Łodzi do sprzedaży trafiło kolejnych 276 lokali mieszkalnych w ramach nowego etapu Murapol Nowa Przędzalnia. Dla klientów w Warszawie deweloper przygotował 41 mieszkań w kolejnym budynku tamtejszego projektu – Murapol Dzieci Warszawy. Nowe lokale pojawiły się także w następnych etapach inwestycji realizowanych w Gliwicach, Toruniu i Sosnowcu.

Na koniec września 2021 roku portfel projektów w budowie grupy Murapol obejmował 6 tys. 694 lokale o łącznej powierzchni użytkowej blisko 268,5 tys. mkw., powstających w 75 budynkach, w ramach 21 projektów na terenie 14 miast.

Największy udział w portfelu budowanych inwestycji miały Łódź i Poznań (odpowiednio 1 tys. 311 i 1 tys. 158 lokali). Dalej uplasowały się Wrocław – 835 mieszkań w budowie, a także Kraków z Wieliczką z powstającymi 706 lokalami. 537 mieszkań było budowanych w Warszawie, 378 w Gliwicach, a 340 w Bydgoszczy. Portfel projektów w budowie w Gdańsku obejmował 299 lokali, 280 w Katowicach, a 241 w Sosnowcu. Na koniec września 2021 roku kolejne 221 lokali mieszkalnych powstawało w Siewierzu, 220 w Toruniu, a 168 w Gdyni.

Na dzień 30 września 2021 roku grupa dysponowała bankiem ziemi pod budowę ponad 19,9 tys. lokali mieszkalnych o łącznej powierzchni użytkowej blisko 881,5 tys. mkw. Nieruchomości stanowiące własność grupy miały decyzje o pozwoleniu na budowę blisko 7,9 tys. mieszkań o łącznym PUM około 351,5 tys. mkw. Pozostała część banku ziemi to tereny inwestycyjne objęte warunkowymi umowami przedwstępnymi, będące obecnie w toku postępowań związanych z wydawaniem odpowiednich pozwoleń administracyjnych.

Spośród 19,9 tys. lokali wchodzących w skład aktywnego banku ziemi, w budowie znajdowało się 5 tys. 276 mieszkań na rzecz klientów detalicznych oraz 1 tys. 654 pod segment PRS.

Z puli 19,9 tys. lokali znajdujących się w banku ziemi, grunty zakupione lub zakontraktowane w okresie od stycznia do września 2021 roku pozwolą na budową około 5,5 tys. lokali, z których około 3,85 tys. mieszkań zostanie przeznaczone dla klientów detalicznych, zaś pozostałe około 1,65 tys. pod segment PRS. Tylko w III kwartale tego roku grupa Murapol nabyła lub zakontraktowała tereny inwestycyjne m.in. w Gdańsku, Poznaniu czy Wrocławiu. Na gruntach tych GK Murapol planuje realizację zarówno projektów mieszkaniowych, jak również lokali z przeznaczeniem pod segment PRS.

Ponadto, grupa Murapol, zgodnie z zawartą w lipcu umową ramową ze swoim znaczącym akcjonariuszem (grupa Ares), stale poszukuje kolejnych terenów, które mogą zostać przeznaczone na realizację przedsięwzięć deweloperskich w segmencie PRS i będzie je przedstawiała inwestorowi do akceptacji. Odbywało się to będzie równolegle względem stałego uzupełniania banku ziemi pod projekty mieszkaniowe skierowane do podstawowego klienta detalicznego. Dla projektów z segmentu PRS będzie bowiem możliwe wykorzystywanie działek, które w planie zagospodarowania przestrzennego są przeznaczone pod zabudowę usługową z funkcją zamieszkania zbiorowego (w szczególności hotele czy akademik) i wykluczają zabudowę mieszkaniową wielorodzinną.

Traktując sprzedaż jako umowy podpisane z klientami detalicznymi i lokale sprzedane na rzecz segmentu PRS, przekroczyliśmy dotychczas nieosiągnięty przez jakikolwiek podmiot z branży poziom 4 tys. sprzedanych mieszkań w zaledwie dziewięć miesięcy. Możemy także pochwalić się sprawnością w uzupełnianiu banku ziemi i utrzymywaniu go na bezpiecznym dla rozwoju spółki poziomie. Wśród gruntów, które w trzecim kwartale go zasiliły, znajdują się także działki, na których planujemy realizację projektów z przeznaczeniem na rzecz segmentu PRS. Naszym założeniem jest wykorzystywanie koniunktury na szeroko rozumianym rynku nieruchomości, a niewątpliwie obszar instytucjonalnego wynajmu lokali ma przed sobą dobre perspektywy. Nie możemy ignorować tego trendu – podkreśla Nikodem Iskra, prezes zarządu spółki Murapol.

W ciągu ponad 20 lat działalności grupa Murapol zrealizowała 70 wieloetapowych inwestycji nieruchomościowych, w których powstały 324 budynki z blisko 20 tys. lokalami.

Ostatnie nowości

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Rembertów z parkiem handlowym

schedule 03 grudnia 2021
Opr./edited by AKL

W warszawskiej dzielnicy Rembertów ruszył park handlowy sieci Era Park. Inwestorem obiektu jest właściciel obiektów sieci Era Park Handlowy. Za koncepcję komercyjną i wynajem wszystkich parków odpowiedzialna jest firma Mallson Polska.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Kolejny rekord w magazynach

schedule 03 grudnia 2021
Opr./edited by AKL

Spektakularny popyt netto na poziomie 3,5 mln mkw. na koniec III kwartału to wynik lepszy niż kiedykolwiek odnotowany całoroczny rezultat. Polski rynek był też jedną z sił napędowych rekordowego popytu w Europie. Firma JLL analizuje rynek magazynowy na koniec III kwartału 2021 i przedstawia najważniejsze trendy i kierunki rozwoju sektora na kolejne miesiące.

Rynek mieszkaniowy

Polska Obligacje od Invest TDJ Estate

schedule 03 grudnia 2021
Opr./edited by AKL

Invest TDJ Estate uplasował na rynku obligacje o łącznej wartości 115 mln zł z 2,5-letnim terminem wykupu. Pozyskane fundusze zostaną przeznaczone na realizację inwestycji w sektorze nieruchomości mieszkaniowych. To pierwsze obligacje wyemitowane przez tę spółkę.

Rynek mieszkaniowy

Polska Zakątek pełen harmonii

schedule 03 grudnia 2021
Opr./edited by AKL

Atal rozszerza warszawskie portfolio o nową inwestycję. Zakątek Harmonia powstaje na Białołęce przy ul. Płochocińskiej. Do sprzedaży trafił właśnie I etap osiedla, składający się z dwóch trzykondygnacyjnych budynków, w których znajdzie się 60 mieszkań.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Rekordów magazynowych ciąg dalszy

schedule 03 grudnia 2021
Opr./edited by JC

Według najnowszego raportu Cushman & Wakefield, w trzecim kwartale 2021 roku w ramach 33 projektów do użytku oddano prawie 1,08 mln mkw. powierzchni przemysłowej, co jest rekordowym wynikiem aktywności deweloperskiej w ciągu trzech miesięcy.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Lux Med w Wola Center

schedule 03 grudnia 2021
Opr./edited by MR

Grupa Lux Med podpisała umowę najmu z firmą Hines na wynajem powierzchni w Wola Center. Centrum medyczne zajmie 46 proc. powierzchni handlowo-usługowej na parterze. Tym samym Lux Med stanie się największym najemcą warszawskiego kompleksu biurowego.

Infrastruktura

Polska Minimalistyczny dworzec w Pomiechówku

schedule 03 grudnia 2021
Opr./edited by MR

W Pomiechówku otworzono nowy dworzec, wybudowany w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 z dofinansowaniem ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Koszt inwestycji wyniósł łącznie 11,7 mln złotych brutto.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Europa NREP zaoferuje ekologiczne finansowanie

schedule 03 grudnia 2021
Opr./edited by MR

NREP wchodzi na rynek kredytów nieruchomościowych dzięki przejęciu M3 Capital Partners. Strategiczne przejęcie uzupełnia istniejącą ofertę NREP, jednocześnie zwiększając wartość zarządzanych przez firmę aktywów do około 14 mld euro.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Cushman & Wakefield partnerem WiredScore

schedule 03 grudnia 2021
Opr./edited by MR

Firma doradcza Cushman & Wakefield została nowym i pierwszym w Polsce partnerem programu certyfikacji WiredScore Occupied Accredited Professional. Akredytowanym ekspertem z ramienia spółki została Justyna Kwiatkowska.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Cyberbezpieczeństwo w Katowicach

schedule 03 grudnia 2021
Opr./edited by MR

Capgemini otworzyło w Katowicach Cyber Defense Center (CDC). Nowe centrum jest w pełni zintegrowane z globalną siecią Capgemini i będzie odgrywać kluczową rolę w świadczeniu regionalnych i międzynarodowych usług firmy w tym zakresie.

Eurobuild CEE

Polska Awanse i nowe twarze w Eurobuildzie

schedule 03 grudnia 2021
Eurobuild CEE

Od 1 grudnia nastąpiły zmiany w zespole redakcyjnym Eurobuildu. Anna Korólczyk-Lewandowska awansowała na stanowisko zastępczyni redaktora naczelnego, a do zespołu dziennikarzy dołączyła Julia Cudowska.

Rynek mieszkaniowy

Polska Budują mieszkania w parku

schedule 03 grudnia 2021
Opr./edited by AKL

Totalbud realizuje dla spółki Liberty Investment inwestycję mieszkaniową Park Poniatowskiego I w Łodzi. Obiekt stanie przy ul. Rembielińskiego 33/35 na działce o powierzchni niecałych 2 tys. mkw. Budynek na planie litery „U” zaprojektowała pracownia Now Biuro Architektoniczne.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska ISS zajmuje całe piętro w Fabryce Norblina

schedule 02 grudnia 2021
Opr./edited by MR

ISS World Services otworzyło oficjalnie stałą siedzibę swojej nowej centrali na warszawskiej Woli. Firma zajmuje całe trzecie piętro o powierzchni 4 tys. mkw. w budynku A w Fabryce Norblina.

Rynek mieszkaniowy

Polska @Home na wynajem

schedule 02 grudnia 2021
Opr./edited by AKL

W Gdańsku przy Al. Rzeczypospolitej powstaje pięcikondygnacyjny @Home. Ma być gotowy w I kwartale 2022 roku. Lokale będą przeznaczone na wynajem długoterminowy. Projekt realizowany jest technologią prefabrykacji i budownictwa modułowego.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Można zwiedzać Muzeum Fabryki Norblina

schedule 02 grudnia 2021
Opr./edited by AKL

Ruszyło Muzeum Fabryki Norblina, które upamiętania dwa wieki historii tego miejsca i ludzi, którzy je tworzyli. 10 zabytkowych obiektów budowlanych, 50 maszyn i urządzeń datowanych od końca wieku XIX do lat 60. XX wieku oraz około 400 pozycji posrebrzanych wyrobów metalowej galanterii – to wszystko zobaczyć można na muzealnej wystawie stałej.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Kamień węgielny dla Maxi Zoo

schedule 02 grudnia 2021
Opr./edited by AKL

Panattoni wmurowało kamień węgielny pod realizację 35 tys. mkw. dla FM Logistic w ramach Panattoni Park Głogów. W nowym obiekcie najemca obsłuży e-commerce B2C sieci sklepów zoologicznych grupy Fressnapf, w Polsce działającej pod nazwą Maxi Zoo. Panattoni Park Głogów docelowo zajmie 20ha, w tym 110 tys. mkw. pod dachem.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Po bieliznę do Manufaktury

schedule 02 grudnia 2021
Opr./edited by MR

Do grona najemców łódzkiej Manufaktury dołączyli przedstawiciele branży bieliźniarskiej – włoskie Intimissimi Uomo i francuski Etam. Oba salony znajdują się na parterze galerii handlowej.

Infrastruktura

Czechy Parkuj i jedź w Pradze

schedule 02 grudnia 2021
Opr./edited by MR

Obermeyer Helika zakończyła prace przy przy budowie parkingu P+R w Pradze. Inwestorem projektu jest miasto Praga, a koszt inwestycji to 525 mln czeskich koron.

Obiekty użyteczności publicznej

Polska Nowe brzmienie Poznania

schedule 02 grudnia 2021
Opr./edited by JC

Nowa siedziba Teatru Muzycznego w Poznaniu coraz bliżej - inwestycja uzyskała właśnie pozwolenie na budowę. Jeszcze w tym roku ma zostać podpisana umowa z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a w 2025 r. widzowie zobaczą pierwsze spektakle.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Czechy Dwa czeskie parki handlowe zmieniają właściciela

schedule 02 grudnia 2021
Opr./edited by MR

Focus Estate Fund sfinalizował transakcję sprzedaży dwóch swoich nieruchomości handlowych w Czechach grupie inwestycyjnej DRFG – Centro Ostrava w Ostrawie i parku handlowego w mieście Most. Na dzień transakcji obie nieruchomości były wynajęte w 100 proc.

Najnowsze w Rynek mieszkaniowy

schedule 03 grudnia 2021

Obligacje od Invest TDJ Estate

Invest TDJ Estate uplasował na rynku obligacje o łącznej wartości 115 mln zł z 2,5-letnim terminem wykupu. Pozyskane fundusze zostaną przeznaczone na realizację inwestycji w sektorze nieruchomości mieszkaniowych. To pierwsze obligacje wyemitowane przez tę spółkę.

schedule 03 grudnia 2021

Zakątek pełen harmonii

Atal rozszerza warszawskie portfolio o nową inwestycję. Zakątek Harmonia powstaje na Białołęce przy ul. Płochocińskiej. Do sprzedaży trafił właśnie I etap osiedla, składający się z dwóch trzykondygnacyjnych budynków, w których znajdzie się 60 mieszkań.

schedule 03 grudnia 2021

Budują mieszkania w parku

Totalbud realizuje dla spółki Liberty Investment inwestycję mieszkaniową Park Poniatowskiego I w Łodzi. Obiekt stanie przy ul. Rembielińskiego 33/35 na działce o powierzchni niecałych 2 tys. mkw. Budynek na planie litery „U” zaprojektowała pracownia Now Biuro Architektoniczne.

schedule 02 grudnia 2021

@Home na wynajem

W Gdańsku przy Al. Rzeczypospolitej powstaje pięcikondygnacyjny @Home. Ma być gotowy w I kwartale 2022 roku. Lokale będą przeznaczone na wynajem długoterminowy. Projekt realizowany jest technologią prefabrykacji i budownictwa modułowego.

schedule 02 grudnia 2021

Więcej łóżek na Skwerze Kościuszki

Grupa Allenort, działająca do tej pory na rynku usług medycznych, zrealizuje przy gdyńskim Skwerze Kościuszki projekt apartamentowo-hotelowy. Finansowanie inwestycji pozyskano z emisji obligacji.

schedule 02 grudnia 2021

Kiedyś odlewnia żelaza, dziś osiedle

Jeszcze w tym roku rozpocznie się budowa Strefy Progress w Łodzi, zakończenie prac planowane jest zaś na IV kwartał 2023 roku. W ramach przedsprzedaży kupiono tam już 30 proc. mieszkań.

schedule 02 grudnia 2021

Latarnicy przed terminem

Do budynków I etapu Osiedla Latarników na gdańskiej Letnicy wkrótce wprowadzą się pierwsi mieszkańcy. Deweloper inwestycji, firma Develia, otrzymała właśnie pozwolenie na użytkowanie premierowej fazy projektu i rozpoczęto przekazywanie lokali właścicielom.

schedule 02 grudnia 2021

Salsa na Zabłociu

Lokum Deweloper zakończył budowę oraz otrzymał pozwolenie na użytkowanie I i II etapu inwestycji Lokum Salsa na krakowskim Zabłociu. Przy ul. Klimeckiego 8 oraz 8A w Krakowie powstały mieszkania o powierzchni od 28 do 115 mkw.

schedule 01 grudnia 2021

Erbud buduje dla Spravii

Firma Erbud podpisała ze Spravią umowę na budowę zespołu budynków mieszkalnych w Krakowie przy ulicy Aleksandra Fredry. Wartość kontraktu opiewa na kwotę 94,6 mln zł.

schedule 01 grudnia 2021

Nautic Park za chwilę

Jeszcze w tym roku zakończy się realizacja nadmorskiego projektu apartamentowego Nautic Park. Inwestycja powstaje w kurorcie Darłówko w pierwszej linii brzegowej.

schedule 01 grudnia 2021

Zielone Apartamenty Ludwiki na Woli

Dom Development rozpoczęło sprzedaż mieszkań w nowym projekcie, Apartamentach Ludwiki. Osiedle powstaje na warszawskiej Woli i składa się z pięciu budynków, w których znajdą się 403 mieszkania.

schedule 01 grudnia 2021

Horizon za dwa lata

Pod koniec listopada został wmurowany akt erekcyjny pod budowę Osiedle Horizon w Gdańsku, które pomieści 629 mieszkań i dziewięć lokali usługowych.

schedule 01 grudnia 2021

Wikana z rekordowymi wynikami

Wikana zakończyła dziewięć miesięcy 2021 roku z 121,3 mln złotych skonsolidowanych przychodów, 42,6 mln złotych zysku operacyjnego oraz 34 mln złotych zysku netto. Wypracowane wyniki są, na poziomie EBIT i zysku netto, o kilkadziesiąt procent wyższe od rekordowych rocznych wyników grupy.

schedule 01 grudnia 2021

Sokołówka zgodnie z planem

Osiedle Sokołówka na łódzkich Bałutach weszło w kolejny, czwarty etap realizacji. Budowa zbliża się do finalizacji stanu surowego otwartego. Docelową wysokość osiągnął już pięciopiętrowy budynek, zaś ośmiopiętrowy jest gotowy w 70 proc. Deweloper przewiduje też wprowadzenie dodatkowych udogodnień.

schedule 01 grudnia 2021

Miasto Moje nadal rośnie

Ronson Development zakończył kolejny, IV etap, projektu – Miasto Moje. Obecnie trwają odbiory mieszkań. Do sprzedaży trafiły z kolei mieszkania, realizowane w ramach VI etapu inwestycji.

schedule 30 listopada 2021

Dom studencki dobrze zaprojektowany

Atrakcyjność Polski dla studentów z całego świata rośnie od kilku lat. Taka sytuacja skutkuje stałym wzrostem popytu na usługę zamieszkania w nowoczesnych obiektach.

schedule 30 listopada 2021

Develia z kolejnym etapem w Krakowie

Develia kontynuuje rozbudowę jednego ze swoich osiedli w Krakowie. W VIII etapie inwestycji Centralna Park powstanie w sumie 139 mieszkań. Zakończenie budowy zaplanowane jest na początek 2024 roku.

schedule 26 listopada 2021

Erbud buduje na Pradze

Erbud podpisał umowę z Polish Export Trade & Investment na budowę zespołu trzech budynków mieszkalnych wielorodzinnych w Warszawie w dzielnicy Praga-Południe. Wartość kontraktu wynosi 52,8 mln zł.

schedule 26 listopada 2021

Żorro w Żorach

Firma Blockhous realizuje w Żorach apartamentowiec Żorro. Projekt budynku z 51 mieszkaniami przygotowała pracownia Franta Group. Inwestycja ma być zakończona na przełomie III i IV kwartału 2023 roku.

schedule 25 listopada 2021

Victoria Dom z kolejnymi mieszkaniami w Krakowie

Ruszyła sprzedaż mieszkań w II etapie osiedla Viva Piast, budowanego przez Victorię Dom w krakowskich Mistrzejowicach. W ofercie jest 126 lokali w dwóch budynkach. Mieszkanie można kupić od 306 tys. zł.

Kategorie