EN

Europa Logistyka wciąż odporna

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne
Jak wynika z raportu European Real Estate Logistics Census 2022, przeprowadzonego przez firmę Analytiqua we współpracy z Savillsem, wolumen transakcji inwestycyjnych na rynku nieruchomości logistycznych w Europie w pierwszej połowie bieżącego roku sięgnął blisko 30 mld euro, czyli wzrósł w ujęciu rocznym o 9 proc. Popyt na powierzchnie magazynowe wzrósł, a średni wskaźnik pustostanów utrzymuje się na rekordowo niskim poziomie, co przyczyniło się z kolei do wzrostu czynszów bazowych.

Niepewność związana z przyszłością europejskiej gospodarki nie spowodowała spadku zainteresowania najemców powierzchniami logistycznymi – już w I półroczu 2022 popyt pobił ubiegłoroczny rekord o 12 proc. Jak podaje Savills, wynika to głównie ze wzrostu aktywności na rynkach najmu w Niemczech (4,61 mln mkw.) i Wielkiej Brytanii (3,93 mln mkw.), a także w Polsce (3,83 mln mkw.), która zajęła trzecie miejsce pod względem ilości wynajętej powierzchni.

W Polsce popyt na powierzchnię magazynową utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie, do czego przyczynia się duże zainteresowanie ze strony operatorów logistycznych, firm kurierskich oraz działających w branży e-commerce, handlowej i produkcyjnej. Na koniec I półrocza 2022 dostępne było zaledwie 822,5 tys. mkw., co sprawia, że znalezienie dużego obiektu magazynowego gotowego do wynajęcia jest niemal niemożliwe. Czynsze bazowe w Polsce wzrosły o około 15 proc., a efektywne są wyższe o około 20 proc. – komentuje Katarzyna Pyś-Fabiańczyk, dyrektorka Industrial Services Hub w firmie Savills Polska.

Wolumen transakcji inwestycyjnych również wzrósł w porównaniu z analogicznym okresem w ubiegłym roku, co stanowi potwierdzenie utrzymującego się zainteresowania inwestorów sektorem logistycznym, na który obecnie przypada 20 proc. całkowitego kapitału zainwestowanego w nieruchomości w Europie.

Pomimo istotnych problemów wpływających na kondycję globalnej gospodarki, optymizmem napawa fakt, że popyt ze strony najemców i inwestorów wcale nie słabnie. Łańcuchy dostaw w dalszym ciągu ewoluują, dostosowując się do popandemicznej rzeczywistości – mówi Kevin Mofid, dyrektor działu badań europejskiego rynku nieruchomości logistycznych, Savills EMEA.

Największy wzrost aktywności inwestycyjnej w porównaniu z I połową ubiegłego roku odnotowano w Portugalii, w czym największy udział miały dwie duże transakcje sfinalizowane przez firmę Blackstone, a w dalszej kolejności w Belgii, Włoszech, Czechach, Finlandii, Danii, Niemczech i Polsce. Według Savillsa, najbardziej aktywni w II kwartale bieżącego roku byli inwestorzy z Ameryki Północnej i Azji, którzy dokonywali odpowiedniej alokacji zebranego i dostępnego kapitału. Większość tegorocznych transakcji w UE zrealizowana została jednak w I kwartale. Wolumeny inwestycyjne w II kwartale zmniejszyły się o 34 proc. rok do roku.

Wzrost kosztów finansowania dłużnego wpływa na wszystkie sektory, dlatego spadek aktywności inwestycyjnej nie dotyczy wyłącznie branży logistycznej. Ze względu na utrzymujący się wysoki popyt wśród najemców inwestorzy nadal będą poszukiwali okazji inwestycyjnych na rynku, aczkolwiek przewidujemy, że w związku z dostosowywaniem strategii inwestycyjnych przez inwestorów i deweloperów do rosnących kosztów kredytów spadnie zainteresowanie finansowaniem inwestycji o charakterze spekulacyjnym – wyjaśnia Kevin Mofid.

Z badania wynika również, że lokalizacja budynku wciąż jest najważniejszym kryterium inwestycyjnym. Oznacza to, że główne rynki nadal będą cieszyły się zainteresowaniem, a kwestie związane z ESG będą wpływały na decyzje podejmowane przez inwestorów. Wśród wyzwań stojących przed branżą w przyszłym roku Savills wymienia między innymi wzrost inflacji, ograniczanie wydatków konsumpcyjnych oraz rosnący koszt finansowania dłużnego.

Pomimo nadchodzących trudności wskaźniki rynkowe nadal będą podtrzymywać popyt wśród inwestorów, którzy będą jednak zachowywać pewną ostrożność przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych. Ze względu na prognozowane kolejne zakłócenia w łańcuchach dostaw, najemcy z pewnością będą poszukiwali dodatkowej powierzchni w ramach łagodzenia i minimalizowania ryzyka braku dostaw. Ograniczona dostępność i podaż nowej powierzchni magazynowej przełoży się na wzrost czynszów na głównych rynkach – tłumaczy Marcus de Minckwitz, dyrektor działu nieruchomości przemysłowych i logistycznych, Savils EMEA.

Savills prognozuje, że w 2022 roku najbardziej wzrosną czynsze za wynajem powierzchni w obiektach wykorzystywanych na potrzeby logistyki miejskiej, do czego przyczynią się między innymi szybko rosnące koszty transportu. Najemcy będą preferowali magazyny usytuowane blisko klientów, które umożliwią im ograniczanie wzrostu wydatków na ten cel. W perspektywie najbliższych trzech lat będą dążyć do zwiększenia ilości wynajmowanej powierzchni, dywersyfikacji bazy dostawców, inwestowania w automatykę oraz skracania łańcuchów dostaw (reshoring i nearshoring).

Kompleksowe rozwiązania ekologiczne i niezawodne dostawy energii elektrycznej zostały uznane przez najemców za priorytety. Jednocześnie, ze względu na sytuację makro może wzrosnąć znaczenie ESG, a wysokie koszty energii elektrycznej będą skłaniały do poszukiwania zrównoważonych i niezawodnych rozwiązań w zakresie łańcuchów dostaw, które pozwolą ograniczyć koszty i tworzyć wartość społeczną. Planując przyszłość najemcy przywiązują coraz większą wagę do automatyzacji i robotyzacji procesów – komentuje Katarzyna Pyś-Fabiańczyk.

Uczestnicy badania European Real Estate Logistics Census 2022 uważają pojazdy elektryczne za najbardziej przełomową innowację technologiczną, która zrewolucjonizuje łańcuchy dostaw w kolejnych trzech latach – to znaczący wzrost w porównaniu z ubiegłorocznymi odpowiedziami respondentów. Na kolejnych miejscach znalazły się inwestycje w automatykę (magazyny i pojazdy) oraz analitykę predykcyjną, których znaczenie również wzrosło w porównaniu z ubiegłym rokiem.

Logistyka okazała się jednym z najbardziej odpornych sektorów w czasie pandemii i zapewne przetrwa prognozowane zawirowania rynkowe. Biorąc pod uwagę wciąż duży wolumen kapitału posiadanego przez inwestorów zainteresowanych tym sektorem, jesteśmy przekonani, że jakakolwiek oznaka korekty zachęci ich do wykorzystania pojawiających się okazji inwestycyjnych – podsumowuje Marcus de Minckwitz.

Ostatnie nowości

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Colliers znów jedzie do Trójmiasta

schedule 08 grudnia 2022
Opr./edited by JC

Colliers przejął w zarządzanie kolejne obiekty należące do spółki joint venture funduszu Investika realitní fond i Bud Holdings – Łużycka Office Park i sąsiadujący z nim Łużycka Plus, zlokalizowane w Gdyni. Tym samym w Trójmieście pod opiekę firmy trafiło już sześć projektów biurowych.

Materiał partnera

Polska Nieruchomość komercyjna na sprzedaż w Bielsku-Białej

schedule 15 listopada 2022
Eurobuild CEE

mBank S.A. ogłasza pisemny nieograniczony przetarg na sprzedaż nieruchomości położonej w Bielsku-Białej przy pl. Wolności 7 objętej księgą wieczystą BB1B/00070605/9. Działka zabudowana budynkiem o charakterze biurowo-usługowym o powierzchni ok. 1370 mkw. składającym się z trzech kondygnacji naziemnych oraz jednej kondygnacji podziemnej. Nieruchomość ma wewnętrzny dziedziniec z wjazdem od ul. Paderewskiego.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Pełniej w P180

schedule 08 grudnia 2022
Opr./edited by AKL

Dystrybutor surowców chemicznych, dołącza do najemców warszawskiej inwestycji P180, zrealizowanej przez firmę Skanska. Nowy najemca urządzi się na około 1,5 tys. mkw. powierzchni biurowej.

Materiał partnera

Polska Kształtowanie przyszłości przestrzeni elastycznych

schedule 05 grudnia 2022
Eurobuild CEE

Eksperci Colliers dyskutują na temat sposobu, w jaki rozwój hybrydowego modelu pracy w dalszym ciągu wpływa na rynek nieruchomości, dając początek interesującym możliwościom dla podmiotów wynajmujących nieruchomości i partnerów franczyzowych.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Retail parki jak grzyby po deszczu

schedule 08 grudnia 2022
Opr./edited by JC

Liczne obiekty typu convenience oddawane są w coraz mniejszych miejscowościach na terenie całej Polski. W ciągu dziewięciu miesięcy roku na terenie całego kraju oddanych zostało przeszło 300 tys. mkw. powierzchni handlowych.

Rynek mieszkaniowy

Polska Słoneczne Miasteczko vol. 13

schedule 08 grudnia 2022
Opr./edited by ANZ

Develia rozpoczęła przekazywanie nabywcom lokali w XIII etapie Słonecznego Miasteczka – osiedla, w ramach którego na przestrzeni dziesięciu lat firma wybudowała już blisko 1400 mieszkań.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Pierwszy najemca w 7R City Flex Katowice I

schedule 08 grudnia 2022
Opr./edited by MR

Firma JAS-FBG wybrała miejski magazyn 7R City Flex Katowice I. Operator logistyczny zajmie w nim ponad 6 tys. mkw. powierzchni. Oddanie obiektu do użytku zaplanowano na maj 2023 roku. 

Rynek mieszkaniowy

Polska Mieszkania tanieją, ale tylko trochę

schedule 08 grudnia 2022
Opr./edited by JC

Polacy coraz częściej zadają sobie pytanie, czy aktualna sytuacja na rynku nieruchomości pozwoli im kupić mieszkanie taniej. Mimo słabnącego popytu, deweloperzy nie są jednak skorzy do upustów. Jak wynika z analizy CBRE, Łódź i Kraków to miasta, w których nie ma żadnych obniżek. W Warszawie, Poznaniu i Wrocławiu można liczyć na kilka procent, a w Trójmieście – nawet na kilkanaście.

Społeczna odpowiedzialność biznesu

Polska Klony, lipy i buki w parkach CTP

schedule 08 grudnia 2022
Opr./edited by MR

CTP planuje zasadzić w Polsce 1,2 tys. drzew do końca III kwartału 2023 roku. Nasadzenia będą prowadzone na terenach, na których firma realizuje parki logistyczno-przemysłowe. W sumie to dziesięć lokalizacji na największych rynkach magazynowych w kraju.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Dobry lek na ból głowy

schedule 08 grudnia 2022
Eurobuild CEE

Sposób przechowywania produktów farmaceutycznych, odpowiedni podział stref magazynowych, zabezpieczenie łańcucha dostaw – to tylko kilka z kluczowych elementów, które należy wziąć pod uwagę podczas przygotowywania powierzchni magazynowej dla firmy farmaceutycznej. Logistyka farmaceutyczna to jeden z filarów sektora, a jej rozwój jest wyjątkowo intensywny.

Rynek mieszkaniowy

Polska Lokum Verde otwiera się dla mieszkańców

schedule 07 grudnia 2022
Opr./edited by MR

Lokum Deweloper rozpoczyna przekazywanie mieszkań z I i II etapu osiedla Lokum Verde. Inwestycja powstała na wrocławskim Zakrzowie. Do użytku zostało oddanych około 250 lokali.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Rumunia 30 milionów dla DL Invest

schedule 07 grudnia 2022
Opr./edited by JC

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR) udzielił finansowania typu mezzanine w wysokości 30 mln euro dla DL Invest Group, polskiego inwestora i dewelopera nieruchomości komercyjnych. Kredyt wesprze rozwój zrównoważonych projektów w polskim sektorze magazynowym

Wydarzenia

Polska Browary Warszawskie są najlepsze!

schedule 07 grudnia 2022
Opr./edited by MR

Browary Warszawskie otrzymały nagrodę MAPIC Awards 2022 w kategorii Best Urban Regeneration. Tytuł najlepszej miejskiej rewitalizacji na świecie inwestycja zawdzięcza m.in. integracji projektu z miastem, zastosowanym rozwiązaniom ekologicznym i innowacjom.

Rynek mieszkaniowy

Polska Nowa Stara Cegielnia

schedule 07 grudnia 2022
Opr./edited by MR

Totalbud zakończył realizację III etapu poznańskiej inwestycji Stara Cegielnia w dzielnicy Grunwald. Za projekt odpowiada Pracownia Architektoniczna Ewy i Stanisława Sipińskich, a deweloperem inwestycji jest spółka Poznań Kartuska.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Posortują pocztę pod Warszawą

schedule 07 grudnia 2022
Opr./edited by MR

Rusza budowa sortowni Poczty Polskiej w okolicy Radzymina. Kompleks budynków Warszawa II ma być gotowy pod koniec 2023 roku. Obiekt zostanie zrealizowany przez Panattoni.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Świat Inwestorzy czekają na stabilizację

schedule 07 grudnia 2022
Opr./edited by MR

Globalna stabilizacja rynku nieruchomości zacznie się w połowie 2023 roku, ale jej tempo będzie zależeć od różnych, często nieprzewidywalnych czynników – oceniają eksperci firmy Colliers w swoim raporcie "2023 Global Investor Outlook".

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Wspólnymi siłami z MVGM

schedule 07 grudnia 2022
Opr./edited by JC

Firma MVGM podpisała z PineBridge Benson Elliot i Sharow Capital nową umowę, która rozszerza dotychczasową współpracę o komercjalizację powierzchni handlowo-usługowych, znajdujących się w pięciu budynkach biurowych należących do obu podmiotów. To pierwszy kontrakt dotyczący świadczenia usług wynajmu w sektorze biurowym, w którym MVGM zapowiada dalszy rozwój.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Antczak rośnie Magnicach

schedule 07 grudnia 2022
Opr./edited by JC

Powierzchnia dwóch magazynów wybudowanych przez Grupę Antczak dla firmy GLP sięgnęła prawie 90 tys. mkw. Oba obiekty powstały w podwrocławskich Magnicach, na terenie parku logistycznego Wrocław V Logistics Centre.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Cztery miliony w budowie

schedule 07 grudnia 2022
Opr./edited by JC

Według raportu "Occupier Insight – Rynek magazynowo-przemysłowy w I-III kw. 2022" , opublikowanego przez firmę Newmark Polska, na koniec III kwartału 2022 całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni magazynowo-przemysłowej w Polsce wyniosły prawie 27,4 mln mkw., co oznacza wzrost o 19,3 proc. w porównaniu z analogicznym okresem w 2021 r. Nowa podaż od początku roku już przekroczyła 3,58 mln mkw. i była wyższa od odnotowanej w całym 2021 roku o 15,6 proc.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Nemera ruszy pod Szczecinem

schedule 07 grudnia 2022
Opr./edited by JC

Kończy się budowa nowej fabryki firmy Nemera, produkującej sprzęt medyczny. Zakład powstaje przy ul. Tytanowej 3, na terenie o powierzchni pięciu hektarów, w szczecińskiej strefie ekonomicznej Trzebusz w Dąbiu. Wewnątrz budynku trwają prace wykończeniowe.

Najnowsze w Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

schedule 08 grudnia 2022

Pierwszy najemca w 7R City Flex Katowice I

Firma JAS-FBG wybrała miejski magazyn 7R City Flex Katowice I. Operator logistyczny zajmie w nim ponad 6 tys. mkw. powierzchni. Oddanie obiektu do użytku zaplanowano na maj 2023 roku. 

schedule 08 grudnia 2022

Dobry lek na ból głowy

Sposób przechowywania produktów farmaceutycznych, odpowiedni podział stref magazynowych, zabezpieczenie łańcucha dostaw – to tylko kilka z kluczowych elementów, które należy wziąć pod uwagę podczas przygotowywania powierzchni magazynowej dla firmy farmaceutycznej. Logistyka farmaceutyczna to jeden z filarów sektora, a jej rozwój jest wyjątkowo intensywny.

schedule 07 grudnia 2022

Posortują pocztę pod Warszawą

Rusza budowa sortowni Poczty Polskiej w okolicy Radzymina. Kompleks budynków Warszawa II ma być gotowy pod koniec 2023 roku. Obiekt zostanie zrealizowany przez Panattoni.

schedule 07 grudnia 2022

Antczak rośnie Magnicach

Powierzchnia dwóch magazynów wybudowanych przez Grupę Antczak dla firmy GLP sięgnęła prawie 90 tys. mkw. Oba obiekty powstały w podwrocławskich Magnicach, na terenie parku logistycznego Wrocław V Logistics Centre.

schedule 07 grudnia 2022

Cztery miliony w budowie

Według raportu "Occupier Insight – Rynek magazynowo-przemysłowy w I-III kw. 2022" , opublikowanego przez firmę Newmark Polska, na koniec III kwartału 2022 całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni magazynowo-przemysłowej w Polsce wyniosły prawie 27,4 mln mkw., co oznacza wzrost o 19,3 proc. w porównaniu z analogicznym okresem w 2021 r. Nowa podaż od początku roku już przekroczyła 3,58 mln mkw. i była wyższa od odnotowanej w całym 2021 roku o 15,6 proc.

schedule 07 grudnia 2022

Nemera ruszy pod Szczecinem

Kończy się budowa nowej fabryki firmy Nemera, produkującej sprzęt medyczny. Zakład powstaje przy ul. Tytanowej 3, na terenie o powierzchni pięciu hektarów, w szczecińskiej strefie ekonomicznej Trzebusz w Dąbiu. Wewnątrz budynku trwają prace wykończeniowe.

schedule 07 grudnia 2022

Logmaster wprowadzi się pod Pruszków

Do najemców MLP Group dołączy Logmaster. Firma logistyczna wynajęła około 6,8 tys. mkw. powierzchni kompleksie magazynowym MLP Pruszków II. Przekazanie gotowego obiektu planowane jest na czerwiec 2023 roku.

schedule 06 grudnia 2022

Dwie dekady w Prologis Park Warsaw

Schrack Technik Polska, producent i dystrybutor produktów elektrotechnicznych, przedłużył umowę z Prologis Park Warsaw II o pięć lat i podwoił wynajmowaną powierzchnię magazynową i biurową do 6,7 tys. mkw.

schedule 06 grudnia 2022

Rośnie park pod Bukaresztem

Logicor ukończył budowę dodatkowego obiektu o powierzchni około 23 tys. mkw. w parku logistycznym Logicor Bucharest I. Obiekt znajduje się w Mogoşoaia, 12 km od centrum Bukaresztu.

schedule 05 grudnia 2022

Habasit się konsoliduje

Panattoni kończy realizację 13 tys. mkw. dla firmy Habasit – producenta i dostawcy innowacyjnych rozwiązań przenośnikowych, taśm transportujących i pasów napędowych dla sektora produkcyjnego. Spółka w styczniu 2023 roku w ramach Panattoni Park Czeladź V skonsoliduje dwie lokalizacje w woj. śląskim, a w przyszłości planuje ekspansję w ramach parku.

schedule 01 grudnia 2022

Producent aut w halach Garbe

Znany niemiecki producent samochodów wprowadzi się do Niedersachsenpark w Dolnej Saksonii. Obiekt o łącznej powierzchni około 18,5 tys. mkw. należy do firmy Garbe, i jest jedną z trzech nieruchomości nabytych przez firmę w zeszłym roku od Engler Immobilien Gruppe. Producent samochodów chce w nowej placówce przechowywać komponenty do produkcji.

schedule 01 grudnia 2022

W Czechach rządzą roboty

DB Schenker otworzy w przyszłym roku nową placówkę w czeskiej Pradze. Magazyn o wysokim stopniu automatyzacji poszerzy możliwości logistyczne firmy i skróci czas dostawy. Oprócz operacji detalicznych, centrum dystrybucyjne będzie również odpowiedzialne za działalność w zakresie handlu elektronicznego B2C, w tym za rozbudowany obszar usług dodanych.

schedule 01 grudnia 2022

Logistyka (jeszcze) stabilna

Rynek powierzchni logistycznych, magazynowych i przemysłowych jest w trakcie dynamicznych zmian. Autorzy kwartalnego raportu z BNP Paribas Real Estate Poland wskazują na utrzymujący się wysoki popyt, któremu od dłuższego czasu towarzyszy niski wskaźnik pustostanów, a od niedawna też spowolnienie po stronie deweloperów.

schedule 01 grudnia 2022

7R ruszy pod Wrocławiem

7R Park Wrocław West II otrzymał pozwolenie na budowę. Kolejna inwestycja dewelopera w woj. dolnośląskim powstanie w Kątach Wrocławskich.

schedule 29 listopada 2022

Atlas Ward buduje dla Skandynawów

Atlas Ward Polska nawiązał współpracę ze skandynawską firmą HydraSpecma. W ramach zawartej umowy, w Stargardzie wybudowane zostanie centrum produkcyjno-magazynowe o powierzchni blisko 16 tys. mkw. To drugi projekt, jaki generalny wykonawca zrealizuje na rzecz producenta.

schedule 29 listopada 2022

Logistyk bierze 30 tysięcy

Panattoni realizuje kolejny projekt dla ESA Logistika w regionie Radzymina. Operator logistyczny zajmie 30 tys. mkw. Z powierzchni skorzysta na początku 2023 roku.

schedule 29 listopada 2022

ID Logistics na fali

Grupa ID Logistics podsumowała wyniki finansowe za III kwartał 2022 roku. W porównaniu z analogicznym okresem 2021, firma odnotowała wzrost przychodów do 641,8 mln euro, większy o 37,1 proc. i 11,1 proc. w ujęciu like-for-like.

schedule 29 listopada 2022

Allianz inwestuje w sektorze logistycznym

Monachijski Allianz Real Estate zawarł z DHL, niemieckim dostawcą usług logistycznych, umowę terminową kupna pięciu obiektów logistycznych budowanych obecnie w Polsce, Holandii i Finlandii.

schedule 29 listopada 2022

CTP otacza Bukareszt

Przedmieścia Bukaresztu stają się hubem logistycznym. CTP rozbudowuje kolejną inwestycję, tym razem w południowym rejonie Popesti - Leordeni. Grupa powiększa istniejący CTPark Bucharest South do 150 tys. mkw. powierzchni.

schedule 28 listopada 2022

Flex w warmińsko-mazurskim

Spółka Flex wynajęła 17,1 tys. mkw. w Panattoni Park Elbląg. Firma zajęła niemal całą powierzchnię w obiekcie, drugim wynajmującym jest sieć kurierska DPD. Flex zacznie korzystać z wynajętej powierzchni w lutym 2023 roku.

Kategorie