EN

Polska Mniej inwestycji i podwyżki czynszów

Biura i projekty wielofunkcyjne
Skala realizowanych w Polsce inwestycji biurowych jest dziś znacznie mniejsza niż w poprzednich latach, a zapotrzebowanie na powierzchnie wciąż duże – oceniają doradcy z firmy Walter Herz.

Jak podkreślają eksperci Walter Herz, trzy lata po pandemii, po przejściu na hybrydowy model pracy na rynku biurowym można mówić o zastoju inwestycyjnym. Koniunktura gospodarcza w Polsce i na świecie, presja inflacyjna oraz rosnące koszty budowy i finansowania inwestycji spowodowały, że inwestorzy sporadycznie inicjują teraz budowę nowych projektów biurowych. Na rynku widać dużą ostrożność w podejmowaniu decyzji, mimo że popyt na biura utrzymuje się na wysokim poziomie.

W 2022 roku warszawski rynek biurowy wrócił do najlepszych okresów pod względem popytu. Ograniczona nowa podaż i duże zainteresowanie wynajmem spowodowały, że w Warszawie nastąpił spory spadek wolnej powierzchni. W tym roku spodziewamy się kontynuacji tego trendu, za którym pójdą podwyżki stawek czynszowych. Nieduży wzrost cen wynajmu widoczny był już pod koniec minionego roku, a w tym roku mamy do czynienia z dalszą waloryzacją stawek. W odróżnieniu od Warszawy, w regionach nie ma tak silnego podłoża dla presji na podwyżki z uwagi na większą dostępność powierzchni – ocenia Bartłomiej Zagrodnik, managing partner, CEO w Walter Herz.

Doradcy Walter Herz spodziewają się, że w tym roku popyt na biura nieznacznie zmaleje ze względu na rosnące koszty wynajmu i wykończenia powierzchni. Stoi za tym coraz powszechniejsza weryfikacja zapotrzebowania na przestrzeń do pracy związana z jej nowym modelem. Najemcy rewidują zapotrzebowanie na biura, optymalizują wielkość zajmowanych powierzchni, jednocześnie podnosząc ich standard.

Walter Herz prognozuje, że w tym roku wzrośnie również poziom zainteresowania rozwiązaniami, które pozwalają na zmniejszenie opłat eksploatacyjnych i zużycia mediów. Właściciele budynków koncentrować się będą na wprowadzaniu rozwiązań z zakresu ESG. Eksperci Walter Herz spodziewają się, że w związku z rosnącymi wymaganiami środowiskowymi w najbliższym czasie podejmowane będą również realizacje mające na celu modernizację starszych obiektów biurowych.

Popyt na powierzchnie biurowe w Warszawie w 2022 roku był rekordowo wysoki, plasował się na podobnym poziomie, jak w czasie największej prosperity rynku przed pandemią. Przyczynił się do tego także biznes przenoszony zza naszej wschodniej granicy. Z danych Walter Herz wynika, że w 2022 roku do najemców trafiło około 846 tys. mkw. biur, o jedną trzecią więcej niż rok wcześniej. Firmy celowały przede wszystkim w lokalizacje centralne, gdzie zakontraktowane zostało około 60 proc. powierzchni.

Należy jednak zwrócić uwagę, że w ostatnim kwartale ubiegłego roku najemcy wyjątkowo byli zainteresowani bardziej biurami usytuowanymi poza centrum Warszawy, gdzie wynajęte zostało prawie dwa razy więcej powierzchni niż w centralnym obszarze miasta. Firmy zaczynają poszukiwać oszczędności, o czym świadczyć może również rosnący udział renegocjacji umów w całkowitym wolumenie najmu – informuje Jarosław Zdzitowiecki, associate partner / head of Tricity w Walter Herz.

W 2022 roku rynek warszawski zwiększył zasoby biurowe o prawie 236 tys. mkw. powierzchni. W budowie pozostaje o połowę mniej biur niż rok wcześniej. W trakcie realizacji jest w stolicy ponad 203 tys. mkw. powierzchni, podczas gdy w szczycie hossy rynkowej w 2019 roku było to 800 tys. mkw. Trwa budowa inwestycji The Bridge, Lixa, Vibe i Drucianka Campus, a w przygotowaniu do realizacji są m.in. projekty Upper One, T22 czy The Form.

Przyrost podaży biurowej w tym i przyszłym roku w stolicy, jak szacuje Walter Herz, spadnie do poziomu około 80 tys. mkw. Duża chłonność warszawskiego rynku powoduje natomiast, że maleje współczynnik pustostanów, który wynosi dziś około 10,7 proc. To zjawisko odwrotne do obserwowanego w największych, europejskich ośrodkach biznesowych, co świadczy o dużym potencjale lokalizacji.
Na rynkach regionalnych sytuacja jest nieco inna niż w Warszawie. Buduje się więcej, poziom pustostanów (ponad 15 proc.) nie spada i może jeszcze wzrosnąć w miarę oddawania do użytkowania kolejnych projektów. Pod koniec 2022 roku w regionach było w budowie około 620 tys. mkw. powierzchni. Najwięcej we Wrocławiu – ponad 190 tys. mkw. W Katowicach deweloperzy mieli w realizacji 130 tys. mkw. powierzchni, a w Krakowie przeszło 100 tys. mkw. nowych biur.

W 2022 roku w regionach oddano ponad 405 tys. mkw. powierzchni, na rynki weszło o prawie 80 proc. więcej nowych biur niż rok wcześniej, ale i o 25 proc. mniej niż w czasie hossy. Najbardziej wzrósł rynek w Katowicach, Krakowie i Wrocławiu.

Rok 2023 upłynie pod znakiem optymalizacji w sektorze nieruchomości biurowych. Na rynkach w całej Polsce spodziewamy się lekkiego obniżenia popytu ze względu na pogarszające się warunki gospodarcze i rosnące ceny. Zarówno najemcy, jak i właściciele nieruchomości mierzą się aktualnie z wyższymi kosztami utrzymania powierzchni. Rosnące ceny energii oraz koszty pracy przełożyły się na wyższe stawki opłat eksploatacyjnych. W tym roku będziemy zatem świadkami jeszcze głębszego dostosowywania przez firmy wielkości wynajmowanych powierzchni biurowych do rzeczywistych potrzeb – prognozuje Mateusz Strzelecki, partner, head of Tenant Representation w Walter Herz.

W zeszłym roku na rynkach regionalnych, poza Warszawą wynajęte zostało łącznie około 624 tys. mkw. powierzchni biurowych, nieco więcej niż w 2021 roku i nieznacznie mniej niż w rekordowo dobrym pod tym względem 2019 roku. Największa aktywność najemców zarejestrowana została w Krakowie, gdzie podpisano umowy na prawie 200 tys. mkw. biur. We Wrocławiu zakontraktowane zostało 137 tys. mkw. powierzchni, a w Trójmieście około 100 tys. mkw.

W budowie na krakowskim rynku pozostaje około 115 tys. mkw. powierzchni. Największe projekty w trakcie realizacji to kolejne etapy kompleksu Ocean Office Park. Kreo, Fabryczna Office Park, Brain Park, Mogilska 35, The Park Kraków. W Trójmieście w budowie na przełomie roku było około 80 tys. mkw. powierzchni biurowych. Trwa realizacja m.in. Waterfront II w Gdyni oraz projektu Punkt, C300, Palio Office Park C w Gdańsku. Na katowickim rynku na koniec 2022 roku w budowie pozostawało przeszło 100 tys. mkw. biur. Wśród realizowanych inwestycji jest budynek Craft i kompleks Eco City Katowice. W Poznaniu w ciągu dwóch ostatnich lat nie oddano żadnego budynku biurowego. Nowy Rynek budynek E ma zostać ukończony w połowie 2023 roku. W budowie jest projekt Andersia Silver, którego oddanie planowane jest w 2025 roku. W fazie realizacji pozostaje łącznie ponad 93 tys. mkw. powierzchni. Na łódzkim rynku na koniec 2022 roku na etapie realizacji było ponad 48 tys. mkw. powierzchni biurowych. W trakcie budowy jest Widzewska Manufaktura i kolejny budynek Fuzji.

Całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej na dziewięciu największych rynkach w Polsce przekraczają 12,7 mln mkw. powierzchni.

Ostatnie nowości

Rynek mieszkaniowy

Polska W Gdańsku powstaje Off Miasto

schedule 21 czerwca 2024
Opr./edited by MR

Invest Komfort zapowiada realizację nowego projektu w Gdańsku. Off Miasto ma powstać na działce o powierzchni około 56 tys. mkw., a powierzchnia użytkowa mieszkań wyniesie niemal 55 tys. mkw. Budowa I etapu już się rozpoczęła. Realizacja całej inwestycji potrwa kilkanaście lat. 

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Rozrywka i moda w Bydgoszczy

schedule 21 czerwca 2024
Opr./edited by MR

Do najemców zarządzanej przez Sierra Balmain Galerii Pomorskiej w Bydgoszczy dołączył punkt Strefa Rozrywki. W bydgoskim centrum handlowym został również otwarty nowy, większy salon modowej marki Monnari.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Douglas startuje w Grójcu

schedule 21 czerwca 2024
Opr./edited by MR

W Grójcu został otwarty kolejny nowy budynek w ramach parku handlowego Dekada Grójec. W nowej części znalazła się m.in. perfumeria Douglas, która zajęła około 200 mkw.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Modne zmiany w tarnowskim Gemini

schedule 21 czerwca 2024
Opr./edited by MR

W Gemini Park Tarnów został ponownie otwarty salon Reserved. Lokal zyskał nową lokalizację w obiekcie i zajmuje obecnie większą o 300 mkw. powierzchnię.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Skechers jest w Manufakturze

schedule 21 czerwca 2024
Opr./edited by ANZ

Sportowa marka obuwnicza Skechers otworzyła nową placówkę w łódzkiej Manufakturze. Salon sieci zajął lokal o powierzchni 150 mkw. na pierwszym piętrze.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Optymistyczna perspektywa dla logistyki

schedule 21 czerwca 2024
Opr./edited by MR

Poprawiają się perspektywy dla logistyki i łańcucha dostaw w Polsce. Wskaźnik optymizmu w sektorze w 2024 roku wynosi 52,2, co jest najwyższym poziomem od pięciu lat – wynika z raportu Confidence Index 2024, zrealizowanego przez CBRE i P3.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Ostrów pełen Multiboksów

schedule 21 czerwca 2024
Opr./edited by MR

Budrem rozpoczął budowę kolejnego parku handlowego pod marką Multibox w Ostrowie Wielkopolskim. Inwestycja między ulicami Serwańskiego i Ofierskiego jest realizowana we współpracy z RG Leasing.

Rynek mieszkaniowy

Polska Starachowicka nad stawem

schedule 21 czerwca 2024
Opr./edited by MR

Atal wprowadził do sprzedaży około 300 mieszkań i sześć lokali usługowych w ramach II etapu inwestycji Starachowicka realizowanej we Wrocławiu.

Technologie

Polska Apollo będzie dźwigać, przenosić i skanować

schedule 21 czerwca 2024
Opr./edited by MR

GXO razem z firmą Apptronik rozpoczęło prace badawczo-rozwojowe nad zastosowaniem w swoich magazynach humanoidalnego robota Apollo.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Woolworth wprowadzi się do Mikołowa

schedule 21 czerwca 2024
Opr./edited by MR

Firma Woolworth Polska wynajęła prawie 1 tys. mkw. powierzchni w powstającym w woj. śląskim parku handlowym DL Shopping Park Mikołów.

Eurobuild FM

Polska Mateusz Polkowski o zmianach rynkowych po wejściu Polski do UE

schedule 20 czerwca 2024
Anna Zamyłka

W tym roku obchodzimy 20. rocznicę wejścia Polski do Unii Europejskiej, a firma JLL świętuje trzydziestolecie obecności na polskim rynku. Mateusz Polkowski, szef Działu Badań Rynku JLL Polska, podsumowuje zmiany, jakie zaszły na rynku nieruchomości i w polskiej gospodarce przez ostatnie dwie dekady.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Rumunia Tech-Con wybrał VLParks Bucharest West

schedule 20 czerwca 2024
Opr./edited by ANZ

Firma Tech-Con Industry wynajęła 3 tys. mkw. w realizowanym przez Villar International Group VLParks Bucharest West, Dragomirești, na swoją nową siedzibę i centrum magazynowe.

Rynek mieszkaniowy

Polska Dom Development buduje w Krakowie

schedule 20 czerwca 2024
Opr./edited by JC

Niedaleko krakowskiego Kazimierza i Starego Miasta, w bezpośrednim sąsiedztwie Parku Zdrojowego, Dom Development rozpoczyna realizację inwestycji Apartamenty Park Matecznego. Projekt składa się z dziewięciu budynków.

ESG

Polska Dziesiątka w złocie i platynie

schedule 20 czerwca 2024
Opr./edited by JC

Firma Deka Immobilien zakończyła proces certyfikacji WiredScore dla 10 obiektów ze swojego polskiego portfolio. Nagrodzone budynki znajdują się w Warszawie, Wrocławiu i Poznaniu.

Rynek mieszkaniowy

Polska Mieszkania na Śląsku coraz droższe

schedule 20 czerwca 2024
Opr./edited by JC

Eksperci JLL podsumowują sytuację rynku mieszkaniowym w konurbacji górnośląskiej. Jak twierdzą eksperci, równolegle do Katowic rozwijają się tam inne ośrodki, konkurujące ze stolicą województwa o kapitał inwestycyjny.

Rynek mieszkaniowy

Polska Startuje krakowska Wita

schedule 20 czerwca 2024
Opr./edited by JC

Grupa Echo-Archicom rozpoczyna budowę projektu Wita. To pierwsza krakowska inwestycja realizowana w formacie destination.

Rynek mieszkaniowy

Polska Miasto Moje na finiszu

schedule 20 czerwca 2024
Opr./edited by ANZ

Ronson Development rozpoczął sprzedaż lokali w ostatnim etapie osiedla Miasto Moje. Ósmy etap inwestycji dostarczy 145 mieszkań w metrażach od 25 do 64 mkw.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Pol-Mak rośnie w Iławie

schedule 20 czerwca 2024
Opr./edited by ANZ

Grupa Pol-Mak, producent ozdobnych artykułów papierniczych, powiększa swój zakład w Iławie. W ramach inwestycji rozbudowana zostanie hala magazynowo-produkcyjna, a także powstanie budynek biurowy. Generalnym wykonawcą oraz projektantem jest firma WPIP Construction.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Tony paczek w BI Parku Radom

schedule 20 czerwca 2024
Opr./edited by JC

Grupa InPost otwiera nowy oddział w Radomiu. Na terenie parku logistycznego BI Park Radom, wybudowanego przez Bojanowicz Investments, firma zajmie 6,5 tys. mkw. powierzchni magazynowo-biurowej.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska 190 mln od Archicomu

schedule 20 czerwca 2024
Opr./edited by JC

Archicom ruszył z kolejną emisją obligacji. Pozyskane środki zostaną przeznaczone na rozbudowę banku ziemi i realizacje nowych inwestycji.

Najnowsze w Biura i projekty wielofunkcyjne

schedule 19 czerwca 2024

Tata pod dachem Woli

Do warszawskiego budynku Wola Center wprowadził się nowy najemca – firma z branży IT, Tata Consultancy Services. Jednocześnie właściciel budynku, fundusz Hines European Value Fund, przedłużył umowę ze spółką FaktorOne.

schedule 18 czerwca 2024

Vittera wybrała Olivię

W gdańskim kompleksie Olivia Centre swoją nową siedzibę otworzyła Viterra, firma z branży handlu roślinami. Spółka zajęła przestrzeń na najwyższym piętrze najnowszego budynku Olivii – Olivia Prime.

schedule 18 czerwca 2024

Finanse w America House

Do grona najemców America House dołączyły dwie firmy z sektora usług finansowych – VSR i Ebury. Łącznie spółki wynajęły 1,5 tys. mkw. powierzchni biurowej.

schedule 18 czerwca 2024

Infinity z biurami flex

The Shire – Beyond Coworking dołączył do grona najemców wrocławskiego biurowca Infinity. Sieć biur serwisowanych zajmie ponad 2 tys. mkw. powierzchni na trzecim piętrze budynku. Otwarcie przestrzeni coworkingowej zaplanowano na I kwartał 2025 roku.

schedule 17 czerwca 2024

Outsourcing IT w Infinity

Firma Natek Poland, dostawca usług IT i outsourcingu, otworzył nowe biuro w biurowcu Infinity we Wrocławiu. Wrocławska siedziba firmy zajmuje około 600 mkw.

schedule 14 czerwca 2024

Colossyan wybrał Academię

Colossyan, startup rozwijający platformę do generowania materiałów wideo opartą na sztucznej inteligencji, podpisał umowę najmu biura o powierzchni 1 tys. mkw. w Academia Offices w Budapeszcie.

schedule 13 czerwca 2024

Tetra Pak z widokiem na jezioro

Firma Tetra Pak wynajęła około 1,2 tys. mkw. powierzchni w biurowcu Lakeside na warszawskim Mokotowie.

schedule 13 czerwca 2024

Kolejna Panorama w Kościelnej Wsi

W Kościelnej Wsi koło Kalisza rozpocznie się wkrótce budowa nowego obiektu usługowo-handlowego Panorama Park II, również z powierzchniami biurowymi. Inwestorem projektu jest spółka FM Invest Bydłowscy, która podpisała umowę o generalne wykonawstwo z grupą Antczak.

schedule 12 czerwca 2024

Koreańczycy zostają na Powiślu

Centrum Kultury Koreańskiej zdecydowało się pozostać w należącym do Globalworth biurowcu Nordic Park w Warszawie. Instytucja zajmuje w budynku ponad 1,1 tys. mkw. powierzchni.

schedule 12 czerwca 2024

IWG otwiera się w Hanzie

International Workplace Group, globalna firma zajmująca się pracą hybrydową i właściciel takich marek jak Spaces i Regus, otworzy w szczecińskiej Hanza Tower nową przestrzeń coworkingową. To 30. lokalizacja sieci w Polsce.

schedule 11 czerwca 2024

W biurach liczy się prostota

Cushman & Wakefield opublikował raport "UX Office w Polsce. Biura przyjazne użytkownikom. Kwestie wpływające na użyteczność i odbiór środowiska pracy”. Z zebranych danych wynika, że 84 proc. pracowników odwiedza biura przynajmniej raz w tygodniu, a 61 proc. z nich działa wyłącznie stacjonarnie.

schedule 11 czerwca 2024

Modernizacja i rebranding w Pradze

Kompleks biurowo-handlowy Charles Square Center w centrum Pragi przejdzie modernizację. Zyskał też nową nazwę – Karlák Shopping Square. Właścicielem budynku jest KGAL.

schedule 11 czerwca 2024

Webcon wybiera Dot Park

Webcon wynajął około 1,6 tys. mkw. w krakowskim kompleksie Dot Park. Siedziba firmy będzie zlokalizowana na drugim piętrze budynku D. Webcon wprowadzi się do należącego do Golden Star Group parku biurowego w październiku tego roku.

schedule 10 czerwca 2024

Fort 7 i Lakeside II pod opieką JLL

JLL będzie odpowiedzialne za wynajem kolejnych projektów firmy Atenor w Polsce. Deweloper zdecydował się powierzyć agencji komercjalizację dwóch projektów - Lakeside II, czyli zmodernizowanego budynku UBC II, oraz Fortu 7.

schedule 07 czerwca 2024

Fern z restauracją na dachu

Restauracja Rooftop to pierwszy najemca wielofunkcyjnego budynku Fern powstającego w Off Piotrkowska Center, zarządzanym przez OPG Property Professionals. 

schedule 06 czerwca 2024

Młodzi w domu, silversi w biurze

Według raportu JLL, różnice w podejściu do pracy z biura między baby boomersami i pokoleniem X a milenialsami i pokoleniem Z są bardzo widoczne.

schedule 06 czerwca 2024

Skyliner ma nowego najemcę

Warszawski biurowiec Skyliner należący do Karimpol Polska zostanie nową siedzibą firmy Process Solutions. Najemca zajmie około 1 tys. mkw. na trzecim piętrze i wprowadzi się do nowego biura na początku 2025 roku.

schedule 06 czerwca 2024

Biurowe Puzzle w Fabryce Norblina

Puzzle Office to nowy operator biur serwisowanych. W kompleksie obiektów Fabryki Norblina, Puzzle Office udostępni na wynajem blisko 3,9 tys. mkw. powierzchni klasy A.

schedule 05 czerwca 2024

Orlęta pod skrzydłami BNM

Biurowiec Centrum Orląt trafia pod skrzydła BNM - Real Estate Advisory. Firma jest odpowiedzialna za najem powierzchni w zmodernizowanym budynku.

schedule 05 czerwca 2024

Nowy lokator w Unity

Grupa Masterlease dołącza do grona najemców kompleksu Unity Centre. Firma zajmie 160 mkw. powierzchni na parterze biurowca Unity Tower, najwyższego budynku w Krakowie.

Wydanie 6 (289) czerwiec 2024

Ostatnie komentarze

Kategorie