EN

Polska Mniej inwestycji i podwyżki czynszów

Biura i projekty wielofunkcyjne
Skala realizowanych w Polsce inwestycji biurowych jest dziś znacznie mniejsza niż w poprzednich latach, a zapotrzebowanie na powierzchnie wciąż duże – oceniają doradcy z firmy Walter Herz.

Jak podkreślają eksperci Walter Herz, trzy lata po pandemii, po przejściu na hybrydowy model pracy na rynku biurowym można mówić o zastoju inwestycyjnym. Koniunktura gospodarcza w Polsce i na świecie, presja inflacyjna oraz rosnące koszty budowy i finansowania inwestycji spowodowały, że inwestorzy sporadycznie inicjują teraz budowę nowych projektów biurowych. Na rynku widać dużą ostrożność w podejmowaniu decyzji, mimo że popyt na biura utrzymuje się na wysokim poziomie.

W 2022 roku warszawski rynek biurowy wrócił do najlepszych okresów pod względem popytu. Ograniczona nowa podaż i duże zainteresowanie wynajmem spowodowały, że w Warszawie nastąpił spory spadek wolnej powierzchni. W tym roku spodziewamy się kontynuacji tego trendu, za którym pójdą podwyżki stawek czynszowych. Nieduży wzrost cen wynajmu widoczny był już pod koniec minionego roku, a w tym roku mamy do czynienia z dalszą waloryzacją stawek. W odróżnieniu od Warszawy, w regionach nie ma tak silnego podłoża dla presji na podwyżki z uwagi na większą dostępność powierzchni – ocenia Bartłomiej Zagrodnik, managing partner, CEO w Walter Herz.

Doradcy Walter Herz spodziewają się, że w tym roku popyt na biura nieznacznie zmaleje ze względu na rosnące koszty wynajmu i wykończenia powierzchni. Stoi za tym coraz powszechniejsza weryfikacja zapotrzebowania na przestrzeń do pracy związana z jej nowym modelem. Najemcy rewidują zapotrzebowanie na biura, optymalizują wielkość zajmowanych powierzchni, jednocześnie podnosząc ich standard.

Walter Herz prognozuje, że w tym roku wzrośnie również poziom zainteresowania rozwiązaniami, które pozwalają na zmniejszenie opłat eksploatacyjnych i zużycia mediów. Właściciele budynków koncentrować się będą na wprowadzaniu rozwiązań z zakresu ESG. Eksperci Walter Herz spodziewają się, że w związku z rosnącymi wymaganiami środowiskowymi w najbliższym czasie podejmowane będą również realizacje mające na celu modernizację starszych obiektów biurowych.

Popyt na powierzchnie biurowe w Warszawie w 2022 roku był rekordowo wysoki, plasował się na podobnym poziomie, jak w czasie największej prosperity rynku przed pandemią. Przyczynił się do tego także biznes przenoszony zza naszej wschodniej granicy. Z danych Walter Herz wynika, że w 2022 roku do najemców trafiło około 846 tys. mkw. biur, o jedną trzecią więcej niż rok wcześniej. Firmy celowały przede wszystkim w lokalizacje centralne, gdzie zakontraktowane zostało około 60 proc. powierzchni.

Należy jednak zwrócić uwagę, że w ostatnim kwartale ubiegłego roku najemcy wyjątkowo byli zainteresowani bardziej biurami usytuowanymi poza centrum Warszawy, gdzie wynajęte zostało prawie dwa razy więcej powierzchni niż w centralnym obszarze miasta. Firmy zaczynają poszukiwać oszczędności, o czym świadczyć może również rosnący udział renegocjacji umów w całkowitym wolumenie najmu – informuje Jarosław Zdzitowiecki, associate partner / head of Tricity w Walter Herz.

W 2022 roku rynek warszawski zwiększył zasoby biurowe o prawie 236 tys. mkw. powierzchni. W budowie pozostaje o połowę mniej biur niż rok wcześniej. W trakcie realizacji jest w stolicy ponad 203 tys. mkw. powierzchni, podczas gdy w szczycie hossy rynkowej w 2019 roku było to 800 tys. mkw. Trwa budowa inwestycji The Bridge, Lixa, Vibe i Drucianka Campus, a w przygotowaniu do realizacji są m.in. projekty Upper One, T22 czy The Form.

Przyrost podaży biurowej w tym i przyszłym roku w stolicy, jak szacuje Walter Herz, spadnie do poziomu około 80 tys. mkw. Duża chłonność warszawskiego rynku powoduje natomiast, że maleje współczynnik pustostanów, który wynosi dziś około 10,7 proc. To zjawisko odwrotne do obserwowanego w największych, europejskich ośrodkach biznesowych, co świadczy o dużym potencjale lokalizacji.
Na rynkach regionalnych sytuacja jest nieco inna niż w Warszawie. Buduje się więcej, poziom pustostanów (ponad 15 proc.) nie spada i może jeszcze wzrosnąć w miarę oddawania do użytkowania kolejnych projektów. Pod koniec 2022 roku w regionach było w budowie około 620 tys. mkw. powierzchni. Najwięcej we Wrocławiu – ponad 190 tys. mkw. W Katowicach deweloperzy mieli w realizacji 130 tys. mkw. powierzchni, a w Krakowie przeszło 100 tys. mkw. nowych biur.

W 2022 roku w regionach oddano ponad 405 tys. mkw. powierzchni, na rynki weszło o prawie 80 proc. więcej nowych biur niż rok wcześniej, ale i o 25 proc. mniej niż w czasie hossy. Najbardziej wzrósł rynek w Katowicach, Krakowie i Wrocławiu.

Rok 2023 upłynie pod znakiem optymalizacji w sektorze nieruchomości biurowych. Na rynkach w całej Polsce spodziewamy się lekkiego obniżenia popytu ze względu na pogarszające się warunki gospodarcze i rosnące ceny. Zarówno najemcy, jak i właściciele nieruchomości mierzą się aktualnie z wyższymi kosztami utrzymania powierzchni. Rosnące ceny energii oraz koszty pracy przełożyły się na wyższe stawki opłat eksploatacyjnych. W tym roku będziemy zatem świadkami jeszcze głębszego dostosowywania przez firmy wielkości wynajmowanych powierzchni biurowych do rzeczywistych potrzeb – prognozuje Mateusz Strzelecki, partner, head of Tenant Representation w Walter Herz.

W zeszłym roku na rynkach regionalnych, poza Warszawą wynajęte zostało łącznie około 624 tys. mkw. powierzchni biurowych, nieco więcej niż w 2021 roku i nieznacznie mniej niż w rekordowo dobrym pod tym względem 2019 roku. Największa aktywność najemców zarejestrowana została w Krakowie, gdzie podpisano umowy na prawie 200 tys. mkw. biur. We Wrocławiu zakontraktowane zostało 137 tys. mkw. powierzchni, a w Trójmieście około 100 tys. mkw.

W budowie na krakowskim rynku pozostaje około 115 tys. mkw. powierzchni. Największe projekty w trakcie realizacji to kolejne etapy kompleksu Ocean Office Park. Kreo, Fabryczna Office Park, Brain Park, Mogilska 35, The Park Kraków. W Trójmieście w budowie na przełomie roku było około 80 tys. mkw. powierzchni biurowych. Trwa realizacja m.in. Waterfront II w Gdyni oraz projektu Punkt, C300, Palio Office Park C w Gdańsku. Na katowickim rynku na koniec 2022 roku w budowie pozostawało przeszło 100 tys. mkw. biur. Wśród realizowanych inwestycji jest budynek Craft i kompleks Eco City Katowice. W Poznaniu w ciągu dwóch ostatnich lat nie oddano żadnego budynku biurowego. Nowy Rynek budynek E ma zostać ukończony w połowie 2023 roku. W budowie jest projekt Andersia Silver, którego oddanie planowane jest w 2025 roku. W fazie realizacji pozostaje łącznie ponad 93 tys. mkw. powierzchni. Na łódzkim rynku na koniec 2022 roku na etapie realizacji było ponad 48 tys. mkw. powierzchni biurowych. W trakcie budowy jest Widzewska Manufaktura i kolejny budynek Fuzji.

Całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej na dziewięciu największych rynkach w Polsce przekraczają 12,7 mln mkw. powierzchni.

Ostatnie nowości

Rynek mieszkaniowy

Polska Wybudują na Żeraniu

schedule 07 czerwca 2023
Opr./edited by MR

GH Development wybrało generalnego wykonawcę inwestycji przy ul. Kotsisa 2/4 na warszawskiej Pradze Północ. Budynek mieszkalny z lokalami usługowymi i garażem podziemnym zrealizuje firma Łucz-Bud.

Materiał partnera

Polska Złota 83 w Warszawie oficjalnie gotowa na wynajem!

schedule 05 czerwca 2023
Eurobuild CEE

Wytyczona już pod koniec XVII wieku ulica Złota w Warszawie ma na swoim koncie wiele wyjątkowych historii, atrakcyjnych budynków i dobrze prosperujących zakładów przemysłowych. Dziś jedna z najważniejszych ulic stolicy doczekała się także prawdziwego diamentu, który przeszedł generalny remont i renowację. Nowo oddany do użytku apartamentowiec pod numerem 83 zapiera dech. 

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Co trzeci magazyn dla e-commerce

schedule 07 czerwca 2023
Opr./edited by MR

Na początku roku dało się zaobserwować spadek wolumenu projektów w budowie i mniej podpisanych umów, w porównaniu z rekordami przypadającymi na rok 2021 i 2022 - wynika z raportu BNP Paribas Real Estate Poland. W ocenie ekspertów rynek napędza w dużym stopniu e-commerce.

Materiał partnera

Polska Mocne wejście BIG Shopping Centers Ltd. na polski rynek: do Andrychowa i Lubina przybył silny gracz

schedule 07 czerwca 2023
Eurobuild CEE

BIG Andrychów i BIG Lubin - to nowe nazwy Galerii Andrychów i Cuprum Park w Lubinie. Obiekty stanowią pierwsze parki handlowe firmy BIG w Polsce. Oba parki handlowe zostały przejęte przez BIG SHOPPING CENTERS LTD w 2022 roku i w ostatnim miesiącu przeszły proces całkowitego rebrandingu w stylu BIG.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Z Placu Teatralnego na plac Kościuszki

schedule 07 czerwca 2023
Opr./edited by MR

Koncept restauracyjny Dinette w I kwartale 2024 roku przeprowadzi się do wrocławskiej Renomy. Wystrój bistro będzie inspirowany stylem art déco i modernizmem.

Rynek mieszkaniowy

Polska Komfort nad morzem

schedule 07 czerwca 2023
Opr./edited by ANZ

Trójmiejski deweloper Invest Komfort zakończył budowę kompleksu apartamentów Smolna Sopot.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Logistyczna Polska rośnie

schedule 07 czerwca 2023
Opr./edited by JC

Jak wynika z najnowszego raportu firmy Cushman & Wakefield, początek roku w sektorze magazynowym w Polsce stanął pod znakiem najwyższej w historii nowej podaży dostarczonej przez deweloperów.

Architektura i urbanistyka

Polska Warszawski Plac Centralny

schedule 07 czerwca 2023
Opr./edited by MR

W Warszawie rozpoczęła się budowa placu Centralnego, który znajdzie się w środkowej części placu Defilad. Przed Pałacem Kultury i Nauki pojawi się ponad 100 nowych drzew, tysiące krzewów, trawniki oraz sadzawka.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Lightware w nowej siedzibie

schedule 07 czerwca 2023
Opr./edited by ANZ

Dostawca sprzętu audiowizualnego Lightware wynajął 7 tys. mkw. w Hungária Office Park w Budapeszcie na swoją nową siedzibę.

Rynek mieszkaniowy

Polska Karmar na swoim miejscu

schedule 07 czerwca 2023
Opr./edited by JC

Karmar wybuduje II etap osiedla In Place w stołecznych Włochach. W ramach inwestycji powstaną dwa budynki mieszkalne.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Czechy Zapakują w Pardubicach

schedule 07 czerwca 2023
Opr./edited by JC

Firma Ire-Tex Praha podpisała pięcioletnią umowę najmu hali produkcyjnej o powierzchni 7,5 tys. mkw. w strefie przemysłowej Fáblovka w czeskich Pardubicach.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska RealCo wyemitowało pierwsze obligacje

schedule 07 czerwca 2023
Opr./edited by MR

Firma deweloperska RealCo Property Investment and Development zakończyła pierwszą w historii grupy emisję obligacji skierowanych do inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych. Spółka uplasowała wszystkie oferowane obligacje serii A o łącznej wartości 21 mln zł.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Radioterapia i diagnostyka w Fabryce PZO

schedule 07 czerwca 2023
Opr./edited by MR

Powierzchnie biurowe w warszawskiej Fabryce PZO zostały w całości wynajęte. Najemcą około 380 mkw. na parterze budynku PZO II została firma medyczna Affidea, która w III kwartale 2023 roku otworzy swoją trzecią placówkę w Warszawie i 34. w Polsce.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Kredyt na Art Deco Marymont

schedule 06 czerwca 2023
Opr./edited by MR

Alior Bank sfinansuje budowę Art Deco Marymont w Warszawie. Inwestor projektu, spółka Terra Casa, poprzez spółkę celową podpisała z bankiem umowę kredytową na realizację apartamentowca.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Prawnicy z widokiem na centrum Warszawy

schedule 06 czerwca 2023
Opr./edited by MR

Polskie biuro międzynarodowej sieci prawniczej Eversheds Sutherland zajmie 18. i częściowo 17. piętro biurowca Widok Towers w centrum Warszawy. Na powierzchni ponad 1,4 tys. mkw. powstaje przestrzeń zaprojektowana z myślą o dobrostanie pracowników i dostosowana do unikalnych potrzeb branży prawniczej. 

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Oprogramowanie dla biznesu w Nimbusie

schedule 06 czerwca 2023
Opr./edited by MR

LeverX otwiera biuro w budynku Nimbus Office w Alejach Jerozolimskich w Warszawie. To drugie biuro amerykańskiej firmy w Polsce, po siedzibie we Wrocławiu.

Hotele

Polska Nickel Hospitality z operatorem

schedule 06 czerwca 2023
Opr./edited by MR

Nickel Development oraz VHM Hotel Management zawarły porozumienie dotyczące współpracy operatorskiej w ramach sieci Nickel Hospitality. VHM Hotel Management będzie zarządzać hotelami i apartamentami wypoczynkowymi pod marką Nickel.

Rynek mieszkaniowy

Polska Nowocześnie pod miastem

schedule 06 czerwca 2023
Opr./edited by ANZ

CK Development wprowadza do sprzedaży osiedle domów Bliska Magdalenka. W ramach inwestycji wybudowanych zostanie 35 domów. Oddanie inwestycji do użytku przewidziano na IV kwartał 2024 roku.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Sezon na Żabkę

schedule 06 czerwca 2023
Opr./edited by JC

Sieć Żabka planuje uruchomić w tym roku 124 sklepy sezonowe. Pierwsze z nich, zlokalizowane w nadbałtyckich kurortach, zostały już otwarte.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Mniej inwestycji, więcej pustostanów

schedule 06 czerwca 2023
Opr./edited by MR

Według raportu firmy doradczej Newmark Polska, I kwartał 2023 roku deweloperzy oddali do użytku blisko 2 mln mkw. powierzchni magazynowej, a na najemców czeka prawie 2 mln mkw. magazynów dostępnych od ręki. W budowie pozostaje niewiele ponad 2 mln mkw.

Najnowsze w Biura i projekty wielofunkcyjne

schedule 07 czerwca 2023

Lightware w nowej siedzibie

Dostawca sprzętu audiowizualnego Lightware wynajął 7 tys. mkw. w Hungária Office Park w Budapeszcie na swoją nową siedzibę.

schedule 07 czerwca 2023

Radioterapia i diagnostyka w Fabryce PZO

Powierzchnie biurowe w warszawskiej Fabryce PZO zostały w całości wynajęte. Najemcą około 380 mkw. na parterze budynku PZO II została firma medyczna Affidea, która w III kwartale 2023 roku otworzy swoją trzecią placówkę w Warszawie i 34. w Polsce.

schedule 06 czerwca 2023

Prawnicy z widokiem na centrum Warszawy

Polskie biuro międzynarodowej sieci prawniczej Eversheds Sutherland zajmie 18. i częściowo 17. piętro biurowca Widok Towers w centrum Warszawy. Na powierzchni ponad 1,4 tys. mkw. powstaje przestrzeń zaprojektowana z myślą o dobrostanie pracowników i dostosowana do unikalnych potrzeb branży prawniczej. 

schedule 06 czerwca 2023

Oprogramowanie dla biznesu w Nimbusie

LeverX otwiera biuro w budynku Nimbus Office w Alejach Jerozolimskich w Warszawie. To drugie biuro amerykańskiej firmy w Polsce, po siedzibie we Wrocławiu.

schedule 06 czerwca 2023

Promocje i kupony w Life Building

Firma Cuponation wynajmie około 200 mkw. w Life Building, którego właścicielem jest austriacka spółka VIG Fund należąca do grupy ubezpieczeniowej Vienna Insurance Group. 

schedule 05 czerwca 2023

Stali lokatorzy w ZenGarden

Firma Salzgitter Mannesmann Acélkereskedelmi podpisała kolejną długoterminową umowę najmu na powierzchnię w biurowcu ZenGarden w Budapeszcie.

schedule 05 czerwca 2023

Glovo bierze całe piętro

Platforma dostawcza Glovo wynajęła ponad 2 tys. mkw. w warszawskim biurowcu Q22. Firma zajmie w obiekcie całe piętro.

schedule 05 czerwca 2023

Zostają w Retro

Firma Vonage przedłużyła na kolejne pięć lat umowę najmu we wrocławskim Retro Office House. Spółka zajmuje powierzchnię biurową na dwóch piętrach biurowca.

schedule 02 czerwca 2023

Z Islandii do Focusa

Ambasada Republiki Islandii została najemcą warszawskiego biurowca Focus. To kolejna instytucja dyplomatyczna, po Ambasadzie Norwegii i Norwegian Refugee Council, która doceniła zalety budynku przy al. Armii Ludowej.

schedule 01 czerwca 2023

Also w nowym domu

Savills IM podpisał nową umowę w kompleksie biurowym Gdański Business Center, położonym przy ul. Inflanckiej w Warszawie. Nowym najemcą obiektu została firma Also Group, która zdecydowała się wynająć ponad 2,6 tys. mkw. powierzchni w budynku C. 

schedule 31 maja 2023

Zdrowo i sportowo w The Park Kraków

Benefit Systems został kolejnym najemcą w The Park Kraków – najnowszym projekcie biurowym realizowanym przez White Star Real Estate i Cain International. Benefit Systems uruchomi klub fitness pod marką My Fitness Place. Otwarcie nowej placówki zaplanowane jest na IV kwartał 2023 roku.

schedule 31 maja 2023

Stolica zamyka pierwszą dziesiątkę

Rynek elastycznych powierzchni biurowych w Europie rośnie. Według najnowszych danych CBRE, popyt na tego typu przestrzenie był w 2022 roku o ponad jedną trzecią wyższy niż w roku 2021, a zasoby zwiększyły się o 10 proc.

schedule 31 maja 2023

Zaprogramują w Infinity

Zespół firmy programistycznej ingage Poland zajmie 700 mkw. przestrzeni biurowej we wrocławskim Infinity. Nowy najemca obiektu zdecydował się wynająć zlokalizowaną na V piętrze budynku powierzchnię z widokiem na Rynek.

schedule 30 maja 2023

Szóstka na Żeraniu

Okam zawarł umowę najmu z sześcioma nowymi najemcami na terenie działki przy ul. Jagiellońskiej 88 w Warszawie. Firmy zajmą w obiekcie łączną powierzchnię ponad 5 tys. mkw.

schedule 30 maja 2023

Medycyna w Noble Tower

Grupa Scanmed na początku kwietnia otworzyła nowe Centrum Medyczne w Poznaniu. Placówka działa w biurowcu Nobel Tower w dzielnicy Jeżyce.

schedule 29 maja 2023

Globalworth przedłuża współpracę z Honeywell

Globalworth ogłosił rozszerzenie i przedłużenie umowy najmu z firmą Honeywell w budynku BOC w Bukareszcie. Powierzchnia najmu obejmuje obecnie ponad 24 tys. mkw.

schedule 25 maja 2023

Bankierzy i technologie dla infrastruktury w .KTW II

Biurowiec .KTW II w Katowicach ma nowych najemców. Aebi Schmidt i PKO Bank Polski wynajęły powierzchnię na 26. piętrze, bank dodatkowo zajął też lokal na parterze.

schedule 25 maja 2023

Coworking i artyści w Red Tower

W łódzkim Red Tower otwarto kolejną przestrzeń coworkingową. Nowym coworkiem na pierwszym piętrze biurowca zarządza Memos, spółka powołana przez właściciela budynku, firmę Warimpex. We wnętrzach znalazły się prace łódzkich artystów.

schedule 24 maja 2023

Nowy Rynek, nowe technologie

Do grona najemców poznańskiego kompleksu Nowy Rynek dołącza GFT. Międzynarodowa firma zajmująca się tworzeniem rozwiązań cyfrowych zajmie 1 tys. mkw. powierzchni biurowej w budynku E.

schedule 24 maja 2023

Archer się relokuje

Firma Archer zdecydowała się na relokację w ramach kompleksu Alchemia w Gdańsku. W elastycznej przestrzeni Chilliflex w biurowcu Ferrum wynajmuje 50 stanowisk do pracy.

Kategorie