Polska Mazowsze stawia na dworce
InfrastrukturaObecnie na dworcu Żytkowice zakończono już prace rozbiórkowe i prowadzone są roboty ogólnobudowlane. W Przetyczy trwa zaś przebudowa sieci uzbrojenia terenu i roboty konstrukcyjne związane z budową nowego obiektu. Obydwie inwestycje są realizowane w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 z dofinansowaniem ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Dworzec Żytkowice, który wybudowano w latach 60. XX wieku, po remoncie zyska odnowioną elewację, kominy i ślusarkę drzwiową i okienną. Na budynku pojawi się zegar i podświetlany napis z nazwą miejscowości. Wewnątrz zaprojektowano niewielką strefę obsługi podróżnych. Będzie ona wyposażona w ławki, gabloty z rozkładami jazdy, elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów oraz kosze. W sąsiedztwie poczekalni zaprojektowano toalety, a resztę przestrzeni zajmą pomieszczenia techniczne. Przebudowa obejmuje również najbliższe otoczenie dworca. Ułożone zostaną nowe chodniki oraz uporządkowana zieleń. Pojawi się wiata rowerowa, która pomieści około 20 jednośladów.
W Przetyczy w trakcie budowy jest niewielki obiekt odznaczający się ośmiometrową wieżą zegarową, powstający w formule Innowacyjnego Dworca Systemowego. Całość funkcji dworcowych zaprojektowano w budynku kubaturowym i pod wiatą, gdzie znajdzie się osłonięta z trzech stron poczekalnia z siedziskami. Zostaną w niej zamontowane promienniki ciepła, których zadaniem będzie zwiększenie komfortu termicznego podróżnych w miesiącach jesiennych i zimowych. Pod wiatą zlokalizowane będą stojaki rowerowe i stacja naprawy jednośladów, a także elektroniczne tablice wyświetlające przyjazdy i odjazdy pociągów. W budynku podróżni znajdą toaletę dostosowaną do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Kolorowa elewacja będzie wykonana z płyt laminowanych. Budowa nowego dworca obejmuje również jego najbliższe otoczenie: ułożone zostaną nowe chodniki, wyznaczone miejsca parkingowe oraz uporządkowana zieleń.
Budynki będą w pełni dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Zaprojektowano w nich m.in. takie ułatwienia dla podróżnych jak ścieżki prowadzące, oznaczenia w alfabecie Braille'a czy dotykowe mapy dworca. Każdy z dworców będzie posiadać również toalety dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Podczas inwestycji zostaną wdrożone rozwiązania przyjazne środowisku. Obydwa dworce zostaną wyposażone w energooszczędne oświetlenie oraz systemy inteligentnego zarządzania budynkiem, sterujące urządzeniami i systemami oraz optymalizujące zużycie energii elektrycznej, cieplnej oraz wody. Budynki zostaną wyposażone w systemy monitoringu, kontroli dostępu i sygnalizacji włamania i napadu.
Przebudowa dworca Żytkowice to koszt około 4 mln złotych brutto, a budowa nowego obiektu w Przetyczy zamknie się 5,4 mln złotych brutto. Inwestorem są Polskie Koleje Państwowe. W Programie Inwestycji Dworcowych w woj. mazowieckim zakończono 12 inwestycji, a na kolejnych 15 dworcach prowadzone są obecnie prace budowlane.
Nearshoring: jaka część usług i produkcji przypadnie Polsce?
Nearshoring: jaka część usług i produkcji przypadnie Polsce?
Walter Herz
Strategiczne rozproszenie usług dla biznesu Na rynku możemy obserwować obecnie trend, w którym firmy z sektora BPO/SSC, ale także z branży technologicznej, konsultingowej i finans ...
Na rynku ożywienie, ale inwestorzy wciąż są ostrożni
Na rynku ożywienie, ale inwestorzy wciąż są ostrożni
Baker McKenzie
Rosnący wolumen transakcji na warszawskim rynku nieruchomości biurowych, powrót inwestorów spoza regionu Europy Środkowo-Wschodniej oraz wzrost wynajętych powierzchni sygnalizują w ...
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Polski Związek Firm Deweloperskich
Najnowsze dane GUS pokazują dużą aktywność na rynku mieszkaniowym i to zarówno jeśli chodzi o inwestycje rozpoczynane przez deweloperów, jak i budownictwo indywidualne. Październik ...