Polska Klimatyczny kampus we Wrocławiu
Architektura i urbanistykaPrzy lokalizacji istniejącej zabudowy w orientacji wschód-zachód (najmniej korzystnej pod względem efektywności energetycznej) priorytet ma ochrona budynku przed przegrzewaniem i zapewnienie pomieszczeniom naturalnego oświetlenia. Światło północne jest najkorzystniejsze do pracy artystycznej i ekspozycji sztuki. Stąd pomysł na odchylenie pionowych pasów wschodniej i zachodniej elewacji – najbardziej narażonych na przegrzewanie – pod kątem odpowiednio 35° i 45°.
Skierowanie wszystkich przeszkleń na północ chroni przed nadmiernym nasłonecznieniem i zapewnia zrównoważone naturalne oświetlenie. W ten sposób budynek sam staje się „łamaczem światła” – komentuje Wojciech Krassowski, architekt SRDK Studio.
W konsekwencji tego zabiegu bryła obrysowana jest zygzakowatą linią. W załamaniach elewacji powstają trójkątne rabaty z pnączami. Naturalna regulacja temperatury i wilgotności dzięki roślinom łączy się z ich pozytywnym wpływem na samopoczucie użytkowników.
W projekcie zaproponowano również biały dach odbijający ponad 90 proc. światła słonecznego, co ogranicza efekt miejskiej wyspy ciepła. Jako opcję dla tego rozwiązania inwestor otrzymał możliwość zastosowania zielonego dachu ekstensywnego. Nad zielonymi dachami temperatura jest średnio o dwa stopnie niższa niż nad dachami pozbawionymi zieleni. Zatrzymują one wodę opadową (od 15 do 60 proc. opadu), a hałas uliczny zmniejszają nawet o 30 dB.
Zielonym akcentem dziedzińca jest istniejący rozłożysty kasztanowiec. Wyeksponowano go na tle szklanego łącznika pomiędzy budynkiem planowanego domu studenckiego a istniejącą zabudową kampusu.
Każdy zielony teren we Wrocławiu jest wart współdzielenia. Autorki i autorzy koncepcji proponują otwarcie skweru ASP dla mieszkańców. Zaproszenie przechodniów do wnętrza założenia ze starodrzewem i plenerową ekspozycją dzieł sztuki stanowiłoby wartość dodaną inwestycji – podkreśla architektka Gabriela Cader z SRDK Studio.
Ważnym aspektem jest zagospodarowanie wody deszczowej, np. na potrzeby podlewania zieleni wewnątrz kwartału zabudowy. Jednym z rozwiązań jest usytuowanie pod podjazdem zbiornika retencyjnego. Retencję zwiększa też zastosowanie powierzchni przepuszczalnych i półprzepuszczalnych na wewnętrznych drogach i dojazdach.
Na nieprzeziernych kwaterach w pasach międzykondygnacyjnych elewacji południowej oraz na dachach zaplanowano panele fotowoltaiczne. Windy będą wyposażone w moduły odzyskiwania energii. Dla zachowania zrównoważonego wykorzystania energii, istotnym aspektem jest inteligentne sterowanie systemami HVAC.
Obserwujemy korzystny zwrot w stronę rozwiązań bardziej zrównoważonych zarówno pod względem środowiskowym, jak i ekonomicznym. Najbardziej pożądane są takie rozwiązania, które w sposób pasywny – bez użycia dodatkowej energii, zapewniają użytkownikom komfort. Prostym przykładem jest choćby rezygnacja z klimatyzowanych pomieszczeń przy pomocy urządzeń zasilanych z sieci. Dobrze zaprojektowana i osadzona w terenie bryła budynku rozwiązuje problem przegrzewania – zwraca uwagę Gabriela Cader.
Nearshoring: jaka część usług i produkcji przypadnie Polsce?
Nearshoring: jaka część usług i produkcji przypadnie Polsce?
Walter Herz
Strategiczne rozproszenie usług dla biznesu Na rynku możemy obserwować obecnie trend, w którym firmy z sektora BPO/SSC, ale także z branży technologicznej, konsultingowej i finans ...
Na rynku ożywienie, ale inwestorzy wciąż są ostrożni
Na rynku ożywienie, ale inwestorzy wciąż są ostrożni
Baker McKenzie
Rosnący wolumen transakcji na warszawskim rynku nieruchomości biurowych, powrót inwestorów spoza regionu Europy Środkowo-Wschodniej oraz wzrost wynajętych powierzchni sygnalizują w ...
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Polski Związek Firm Deweloperskich
Najnowsze dane GUS pokazują dużą aktywność na rynku mieszkaniowym i to zarówno jeśli chodzi o inwestycje rozpoczynane przez deweloperów, jak i budownictwo indywidualne. Październik ...