Polska Zachodniopomorskie na fali
Powierzchnie magazynowe i produkcyjneW ciągu ostatnich paru lat rozwinęło się wiele projektów infrastrukturalnych na terenie Pomorza Zachodniego, które znacząco poprawiły dostępność komunikacyjną regionu i jego potencjał inwestycyjny. Na fali tych zmian rozwijał się też lokalny rynek projektów magazynowych, którego zasoby od 2016 roku wzrosły aż sześciokrotnie, a zabezpieczone przez deweloperów grunty pozwolą na budowę aż 900 tys. mkw. powierzchni magazynowo-logistycznej
Zachodniopomorskie coraz mocniej przyciąga uwagę zagranicznych inwestorów, zwłaszcza tych z Niemiec i krajów skandynawskich. Według danych udostępnionych przez Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej w maju 2023, w województwie działają aktualnie 1472 spółki z udziałem kapitału niemieckiego, duńskiego, fińskiego, norweskiego i szwedzkiego. Ich aktywność cały czas rośnie – spośród działających obecnie przedsiębiorstw, ponad 400 powstało latach 2018-2022, czyli o blisko 40 proc. więcej niż w okresie poprzednich pięciu lat.
Inwestorów z Niemiec i krajów skandynawskich przyciąga geograficzna bliskość Polski oraz fakt wieloletniej i udanej aktywności biznesowej innych podmiotów gospodarczych z tych krajów. Ważna jest także baza infrastrukturalna i dostęp do wykwalifikowanych pracowników. Te elementy pracują na sukces regionu i są obietnicą utrzymania wysokiego tempa rozwoju w kolejnych latach – komentuje Damian Kołata, partner, head of Industrial & Logistics Agency Poland, head of E-commerce CEE, Cushman & Wakefield.
Woj. zachodniopomorskie jest położone na styku logistycznego łańcucha dostaw łączącego Polskę z pozostałymi regionami kraju, a także Niemcami i Skandynawią.
Lokalizacja stanowi absolutny atut tego regionu w kontekście lokowania zachodnich inwestycji. Tę przewagę dodatkowo wzmacnia dostęp do wszystkich gałęzi transportu, co ułatwia tranzyt towarów pomiędzy południem Europy i krajami basenu Morza Bałtyckiego. Krzyżują się tu międzynarodowe – drogowe, morskie i kolejowe – szlaki komunikacyjne, a dobre zaplecze infrastrukturalne zapewnia bezpośredni dostęp do europejskiego systemu autostrad ze Skandynawii do Europy Południowej i Południowo-Wschodniej oraz z Europy Zachodniej do państw nadbałtyckich oraz Azji – tłumaczy Adrian Semaan, senior research consultant, Industrial & Logistics Agency, Cushman & Wakefield.
Obecnie najważniejszą realizowaną inwestycją drogową jest trasa ekspresowa S6, która połączy aglomerację szczecińską, Pomorze Środkowe i Trójmiasto, wpływając korzystnie na integrację logistyczną i gospodarczą regionów w północnej części Polski. W trakcie najbliższej dekady Szczecin i cały region uzyska też dostęp do nowych dróg ekspresowych S10 i S11, które skrócą czas dojazdu i usprawnią transport w kierunku największych aglomeracji w centralnej i południowej części kraju.
Trend rozwoju logistyki transgranicznej, rozbudowa sieci transportowej, a także dostępność gruntów inwestycyjnych przekłada się na dynamiczny rozwój zachodniopomorskiego rynku magazynowego. Pomorze Zachodnie należy do szybko rozwijających się rynków magazynowych. Na koniec 2022 roku była to siódma pod względem wielkości lokalizacja magazynowa w kraju. Podaż tego typu inwestycji w regionie sięgała już 1,15 mln mkw. powierzchni, z czego 85 proc. zasobów stanowiły inwestycje zrealizowane w trakcie ostatnich sześciu lat, a prawie 35 proc. ukończono w latach 2021-2022 – komentuje Paulina Machałowska, associate, Industrial & Logistics Agency, Cushman & Wakefield.
Większość projektów jest w pełni wynajęta, choć w 2022 roku odnotowano wzrost dostępności powierzchni magazynowej w rezultacie zwiększonej aktywności deweloperskiej, w tym podaży spekulacyjnej. Według danych firmy Cushman & Wakefield, w budowie pozostawało 94 tys. mkw. powierzchni magazynowej.
Gotowość deweloperów do realizowania inwestycji na zasadach spekulacyjnych to oznaka dojrzewania rynku i wiary inwestorów w dalszy rozwój gospodarczy regionu i stabilne zapotrzebowanie na nowoczesne powierzchnie przemysłowe i logistyczne. W rezultacie, zabezpieczony przez deweloperów i ich partnerów biznesowych bank gruntów inwestycyjnych pozwoli dostarczyć dodatkowych 900 tys. mkw. powierzchni przemysłowej w trakcie kilku najbliższych lat – dodaje Adrian Semaan.
Inwestycje deweloperskie w zachodniopomorskim znajdują się w kilku strategicznych lokalizacjach, wśród których trzy pierwsze miejsca zajmują Szczecin, Goleniów oraz Stargard. Szczecin, w tym rejony Dąbie oraz Załom, przyciąga firmy z różnych branż, w szczególności firmy logistyczne, dystrybucyjne oraz e-commerce, z których wiele obsługuje rynki skandynawskie. Goleniów z kolei jest przede wszystkim wybierany przez firmy logistyczne, a położony przy trasie S10 Stargard cieszy się szczególnym zainteresowaniem firm produkcyjnych ze względu na dostępność pracowników oraz dotychczasowe przemysłowe tradycje.
Inwestycje w infrastrukturę transportową oraz rozwój społeczno-gospodarczy subregionów województwa powodują jednak, że mapa projektów deweloperskich rozszerza się o nowe lokalizacje, takie jak Koszalin, Kołbaskowo czy Nowogard. Jak wynika z danych zgromadzonych przez firmę Cushman & Wakefield, na początku 2023 w obszarze Pomorza Zachodniego funkcjonowało 18 komercyjnych projektów przemysłowo-logistycznych. Biorąc pod uwagę także realizowane i planowane inwestycje, liczba ta rośnie do ponad 30 tego typu projektów. To jednak nie wyczerpuje potencjału inwestycyjnego regionu. Kolejne inwestycje infrastrukturalne to możliwość stworzenia następnych mini hubów przemysłowo-logistycznych, które wzmocnią rozwój Pomorza Zachodniego i przełożą się na stworzenie nowych miejsc pracy – podsumowuje Damian Kołata.
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Polski Związek Firm Deweloperskich
Najnowsze dane GUS pokazują dużą aktywność na rynku mieszkaniowym i to zarówno jeśli chodzi o inwestycje rozpoczynane przez deweloperów, jak i budownictwo indywidualne. Październik ...
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Powerdot Polska
9,8 tys. punktów ładowania aut elektrycznych jest już zarejestrowanych w systemie Urzędu Dozoru Technicznego. Dzięki dużym inwestycjom w infrastrukturę, Polska wypada coraz lepiej ...
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
PMR Market Experts
Problem z dostępnością pracowników na placach budów jest coraz większym wyzwaniem. Wpływ tego zjawiska na rosnącą popularność technologii prefabrykacji betonowej staje się bardziej ...