Świat Cyfryzacja z przeszkodami
Budownictwo
PlanRadar, platforma cyfrowa do zarządzania budową i nieruchomościami, opublikowała swój najnowszy raport „Cyfryzacja w branży budownictwa i nieruchomości”. Prezentuje on dane zebrane wśród ponad 1,3 tys. specjalistów z tego sektora i obejmuje opinie przedstawicieli firm z czołowych rynków europejskich, w tym także z Polski, a poza nimi również ekspertów z Australii i Brazylii. Badanie pokazuje, jak wygląda poziom cyfryzacji przedsiębiorstw i ich inwestycji w nowe technologie, a także czego możemy się spodziewać w tym obszarze w najbliższych latach. Pomimo zauważonych przeszkód wszyscy respondenci zadeklarowali gotowość do wdrażania innowacji i usprawnień w swoich organizacjach, a co trzeci badany potwierdził, że jego firma zamierza zwiększyć nakłady finansowe w tym obszarze o ponad 31 proc. na przestrzeni najbliższych trzech lat.
Jednym z głównych wniosków płynących z raportu jest to, że profesjonaliści z sektora budowlanego napotykają wiele trudności w związku z wprowadzeniem nowych narzędzi technologicznych w swoich firmach. Dla 78 proc. ankietowanych w Polsce wdrożenie technologii cyfrowych w ich organizacjach jest trudne lub bardzo trudne. Pod tym względem najlepiej wypadają Niemcy, Austria, Wielka Brytania i Czechy, gdzie łącznie około 29 proc. respondentów uważa ten proces za łatwy lub bardzo łatwy.
Choć przeszkody w rozwoju technologicznym są bardzo zróżnicowane, to w przypadku Polski wyróżniają się dwa główne czynniki. Po pierwsze, aż 23 proc. badanych uważa, że jednym z głównych wyzwań związanych z wprowadzaniem nowoczesnych technologii jest tradycyjne podejście przedstawicieli branży. Drugą poważną barierę stanowi brak szkoleń i wykwalifikowanych pracowników specjalizujących się w nowych technologiach. Taki pogląd podziela 18 proc. respondentów. Pomimo trudności z wprowadzaniem nowych technologii w organizacjach, wszystkie firmy budowlane w naszym kraju planują zwiększyć nakłady finansowe na cyfryzację w ciągu najbliższych trzech lat, z czego aż 34 proc. zamierza zwiększyć inwestycje w ten obszar o ponad 31 proc. To drugi najlepszy wynik w całym badaniu – pod tym względem lepiej wypada jedynie Australia (38 proc.).
Badanie PlanRadaru pokazuje również, w jakie technologie firmy z branży budowlanej i nieruchomości inwestują najchętniej. Zdecydowanie najpopularniejszym obszarem w tym zakresie jest oprogramowanie do zarządzania projektami budowlanymi. W Polsce 81 proc. menedżerów zamierza zwiększyć wydatki na ten typ technologii, co stawia nasz kraj na siódmym miejscu tuż po Brazylii (96 proc.), Australii (89 proc.), Hiszpanii (88 proc.) Rumunii (86 proc.), Francji (85 proc.) czy Niemczech (82 proc.), a jednocześnie wyraźnie powyżej średniej światowej wynoszącej 77 proc.
W ostatnich latach wzrosło również zainteresowanie cyfrowymi rozwiązaniami w obszarze efektywności energetycznej, czego powodem jest wzmożona troska sektora o kwestie środowiskowe i coraz bardziej rygorystyczne przepisy europejskie. W ujęciu globalnym tylko dwie trzecie firm z branży budowlanej planuje zwiększyć wydatki w tym obszarze technologicznym. To mniej niż w przypadku przedsiębiorstw z Polski (74 proc.) i innych krajów takich jak Niemcy (80 proc.), Austria, Francja i Hiszpania (74 proc.). Metodologia modelowania informacji o budowaniu, znana również jako BIM, jest trzecią technologią o największym potencjale inwestycyjnym wśród badanych ekspertów. W Polsce niemal 70 proc. menedżerów spodziewa się zwiększenia inwestycji w tę technologię, ustępując jedynie Brazylii (93 proc.), Francji (77 proc.) oraz Włochom i Hiszpanii (75 proc.). W oczekiwaniach inwestycyjnych profesjonalistów budowlanych zaczynają wyróżniać się również inne technologie, takie jak wirtualna rzeczywistość, sztuczna inteligencja, robotyka czy druk 3D. Jednak w przypadku polskich firm tego typu rozwiązania są zdecydowanie mniej popularne.
W ramach badania PlanRadar zapytał profesjonalistów z branży, czy korzystają już z oprogramowania do zarządzania projektami budowlanymi (jest to obszar, w którym najwięcej, bo aż 77 proc. firm z wszystkich krajów spodziewa się wzrostu inwestycji), a jeśli tak, to jakie są szacowane oszczędności, które udało się uzyskać dzięki zastosowaniu tego rodzaju rozwiązania cyfrowego. Wyniki przedstawiają się następująco: 95 proc. respondentów uważa, że korzystanie z oprogramowania pozwoliło ograniczyć koszty realizacji projektów. Aż 35 proc. szacuje, że oszczędność wyniosła od 10 do 30 proc., a 33 proc., że plasuje się w przedziale 5-10 proc.
Nie ma wątpliwości, że nowoczesne technologie będą stanowiły nieodłączny element branży budowlanej przyszłości. Ta transformacja dzieje się już teraz, a przedsiębiorstwa, które zaczynają inwestować w tego typu rozwiązania, będą osiągać najlepsze wyniki pod względem efektywności i wydajności realizacji projektów, co potwierdzają przeprowadzone przez nas badania. Wyjście poza tradycyjne schematy oraz otwarcie się na nowe technologie jest więc absolutną koniecznością w drodze do osiągania biznesowych sukcesów – mówi Krzysztof Studziński, regional manager PlanRadaru w Polsce.
Inwestorzy na strategicznych zakupach
Inwestorzy na strategicznych zakupach
Avison Young
Polski rynek nieruchomości komercyjnych ma solidne fundamenty, a aktywni na nim inwestorzy udowodnili, że potrafią adaptować się do zmian. Świadczą o tym wyniki osiągnięte w ostatn ...
Deweloperzy zaczęli o ponad 70 proc. więcej budów niż przed rokiem
Deweloperzy zaczęli o ponad 70 proc. więcej budów niż przed rokiem
HRE Investments
Październik okazał się już czwartym z rzędu miesiącem, w którym deweloperzy zaczęli budować znacznie więcej nowych osiedli. To odpowiedź na wyższe zainteresowanie ze strony kupując ...
2023 to rok aplikacji mobilnych, marketplace’ów i decyzji konsumenckich dyktowanych inflacją
2023 to rok aplikacji mobilnych, marketplace’ów i decyzji konsumenckich dyktowanych inflacją
Future Mind
Rok 2023 dla polskiego rynku e-commerce rozpoczął się od szoku spowodowanego decyzją Shopee - azjatycki gracz zniknął znad Wisły z dnia na dzień, tłumacząc swoją decyzję niepewnośc ...