EN

Polska Nisza dla seniora

Rynek mieszkaniowy
Sektor senior living w Polsce dynamicznie zyskuje na znaczeniu i wykazuje ogromny potencjał wzrostu. Profesjonalne miejsca pobytu dla osób starszych wciąż stanowią jednak niszę na rynku nieruchomości – wskazują eksperci firmy Colliers. 

Jak wynika z publikacji Colliersa "Senior Living w Polsce", prywatne placówki oferują zakwaterowanie jedynie dla nieco ponad 29,3 tys. seniorów. Tymczasem, podobnie jak w innych krajach europejskich, społeczeństwo w Polsce się starzeje, co nieuchronnie prowadzi do rosnącego zapotrzebowania na usługi opiekuńcze. Prognozy Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) wyraźnie wskazują: do 2030 roku udział osób w wieku powyżej 65 roku życia ma osiągnąć 23,3 proc. w całej populacji, a do 2050 roku osoby te będą stanowić już jedną trzecią społeczeństwa. Ta demograficzna zmiana ma ogromny wpływ na kształtowanie się rynku opieki nad seniorami, kreując jednocześnie nowe wyzwania i możliwości.

W Polsce rośnie świadomość dotycząca opieki nad osobami starszymi, a jednocześnie zmieniają się potrzeby i mentalność samych seniorów. Część z nich poszukuje nie tylko miejsc zapewniających opiekę, ale również takich, które oferują możliwość aktywnego i ciekawego spędzania czasu na emeryturze. Przyczynia się to do stopniowego rozwoju inwestycji typu assisted living, łączących ideę samodzielnego mieszkania wraz z dostępem do opieki medycznej i szerokiej gamy aktywności dla seniorów. W dłuższej perspektywie mogą one nie tylko stanowić odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie w społeczeństwie, ale również stać się atrakcyjnym produktem inwestycyjnym na nienasyconym jeszcze rynku – uważa Dominika Jędrak, dyrektorka Działu Doradztwa i Badań Rynku, Colliers.

Na świecie sektor senior living z powodzeniem rozwija się już w krajach takich jak USA, Kanada, Wielka Brytania, Niemcy czy Holandia. Wśród sprawdzonych koncepcji funkcjonowania takich obiektów wyróżnić można m.in. te pozwalające na prowadzenie osobom starszym życia w sposób niezależny (tzw. independent living), mieszkania wspomagane (assisted living), a także domy opieki oferujące wsparcie zarówno dzienne, jak i całodobowe.

Większość istniejących w Polsce placówek wciąż skupia się jednak na świadczeniu podstawowych usług bytowych, opiekuńczych i wspomagających. W tym momencie krajowy rynek składa się głównie z publicznych domów pomocy społecznej (DPS) oraz prywatnych placówek całodobowej opieki. Zgodnie z danymi z rejestrów wojewódzkich, w Polsce funkcjonuje nieco ponad 1 tys. takich obiektów, z czego 29 proc. w ramach sektora publicznego, a 71 proc. prywatnego. Co istotne, w ostatnich latach można zauważyć wzrost liczby domów pomocy społecznej oraz całodobowych placówek opiekuńczych zlokalizowanych nie tylko w dużych miastach, ale coraz częściej także w mniejszych miejscowościach, na obrzeżach miast i na obszarach wiejskich.

Pod względem liczby miejsc dostępnych w DPS przoduje woj. śląskie, natomiast w liczbie miejsc w placówkach całodobowej opieki oraz placówkach sieciowych wciąż zdecydowanie dominuje woj. mazowieckie (około 7,1 tys. ), za nim natomiast plasują się województwa śląskie (około 4,1 tys.) i pomorskie (około 3 tys.). To jednak wciąż mało, biorąc pod uwagę fakt, że w samym tylko woj. mazowieckim mieszka obecnie ponad 1 mln osób w wieku powyżej 65 roku życia.

Liczba Polaków w wieku 60+ zbliża się w Polsce do 9,8 mln, a publiczne i prywatne ośrodki zapewniają w tym momencie około 50 tys. miejsc, czyli zaledwie dla 0,5 proc. tej populacji. To wskazuje na znaczący niedobór miejsc w stosunku do potrzeb oraz duży potencjał rozwoju tego rynku.

Głównym problemem, z jakim borykają się w tym momencie polscy seniorzy jest niska średnia kwota emerytury, wynosząca obecnie 3 311 zł brutto. Tymczasem ceny za pobyt w publicznym domu opieki społecznej w zależności od lokalizacji w 2023 roku wahały się od ponad 3 tys. zł miesięcznie w województwie łódzkim do blisko 10 tys. zł miesięcznie na Mazowszu, przy średniej dla całego kraju na poziomie około 5,5 tys. zł za miesiąc. Bez wsparcia rodziny lub dodatkowego zabezpieczenia finansowego, takiego jak nieruchomości na sprzedaż czy do wynajęcia, wielu seniorów nie jest w stanie pokryć kosztów pobytu w tego typu placówkach – podkreśla Dominka Jędrak.

W przypadku prywatnych placówek, koszty utrzymania zależą od standardu, zakresu świadczonych usług, a także stanu zdrowia pensjonariusza. Obiekty komercyjne mają istotną przewagę nad publicznymi także pod względem elastyczności oferty oraz szybkości przyjęć, ponieważ nie obowiązują ich długotrwałe procedury administracyjne.

W formule assisted living funkcjonuje obecnie w Polsce kilka inwestycji, np. Osiedle Bażantowo w Katowicach czy Senior Apartments w Majdanie koło Warszawy. Działają też trzy domy opieki należące do prywatnych sieci medycznych. Poza kilkoma wyjątkami, do których należą Orpea i Origin Polska, w Polsce brakuje operatorów sieciowych świadczących specjalistyczne usługi opiekuńcze.

Do zupełnie nowych konceptów zaliczyć można natomiast inwestycje oparte na idei tworzenia społeczności. Zgodnie z tą myślą działa już Park Seniora pod Koninem, a wkrótce dołączą do niego, aktualnie będące jeszcze w trakcie budowy, Apartamenty ReVital w Mechelinkach. Wszystkie te inicjatywy, choć wciąż nieliczne, pokazują, że rynek zaczyna reagować na rosnące zapotrzebowanie, tworząc innowacyjne rozwiązania mieszkalne dostosowane do potrzeb starszych osób – ocenia Michał Witkowski, dyrektor Living Services, Colliers.

Rosnące zapotrzebowanie oraz niska podaż powodują, że na rynku jest bardzo dużo miejsca do zagospodarowania przez nowych inwestorów. Jak zaznacza jednak Michał Witkowski, efektywne działanie w tym segmencie wymaga nie tylko zrozumienia specyficznych potrzeb osób starszych, ale również głębokiej wiedzy operacyjnej.

Istotne są kwestie związane z aranżacją przestrzeni, w tym udogodnienia architektoniczne oraz odpowiednie wyposażenie lokali, aby spełniały one wymogi bezpieczeństwa i komfortu. Równie ważne jest zapewnienie profesjonalnej kadry zdolnej do opieki nad seniorami, także w sytuacjach nagłego pogorszenia stanu zdrowia. Myślę, że rozwój oferty, bogacenie się społeczeństwa oraz zmiana mentalności seniorów, którzy obecnie w dużej mierze wolą zostać na starość we własnych domach, niż korzystać z przeznaczonych dla nich miejsc z profesjonalną opieką, spowodują, że budownictwo senioralne jako podsegment najmu instytucjonalnego ma szanse w przyszłości stać się alternatywnym produktem inwestycyjnym – dodaje ekspert Colliersa.

Potencjału wzrostu dla sektora senior living w Polsce upatrywać można także w zainteresowaniu ze strony seniorów zza granicy, np. z Niemiec czy krajów skandynawskich. Pobyt w polskich placówkach jest dla nich szczególnie atrakcyjny ze względu na koszty niższe nawet o 50 proc., a obiekty takie jak Rezydencja dla Seniorów w Zabełkowie, Dom Seniora Erania w Malechowie czy Wundervoller Morgen w Zebrzydowicach już teraz kierują swoją ofertę wyłącznie do klientów zagranicznych.

Ostatnie nowości

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Piątka dla CA Immo

schedule 04 marca 2024
Opr./edited by MR

W trzech budynkach należących do warszawskiego portfela CA Immo pojawi się w tym roku pięciu nowych najemców.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Archicom wyemitował kolejne obligacje

schedule 04 marca 2024
Opr./edited by MR

Archicom wyemitował obligacje o okresie spłaty przekraczającym trzy lata, o łącznej wartości 168 mln zł. Deweloper dywersyfikuje źródła finansowania nowych inwestycji, aby utrzymać tempo rozwoju i ekspansji, a także zadbać o stabilność organizacyjną.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Ekspansja po trzech miesiącach

schedule 04 marca 2024
Opr./edited by MR

Firma Chemart International Trader, cztery miesiące po decyzji o wejściu do Panattoni Park Tricity East I, zdecydowała się na ekspansję i zajęcie dodatkowych 3 tys. mkw.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Efigence zostaje na Mokotowie

schedule 04 marca 2024
Opr./edited by ANZ

Efigence, firma technologiczna specjalizująca się w projektowaniu i wdrażaniu rozwiązań dla sektora finansowego i e-commerce, przedłużyła umowę najmu 1,2 tys. mkw. powierzchni biurowej w Platinium Business Park na warszawskim Mokotowie.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Lubią The Park Warsaw

schedule 04 marca 2024
Opr./edited by MR

The Park Warsaw zyskał w ciągu III i IV kwartału 2023 roku nowych najemców i przedłużył umowy z dotychczasowymi partnerami. Kampus biurowy, którym zarządza White Star Real Estate, jest obecnie w 90 proc. wynajęty.

Rynek mieszkaniowy

Polska Przemyska Vita w sprzedaży

schedule 04 marca 2024
Opr./edited by JC

Develia wprowadziła do oferty mieszkania z II etapu osiedla Przemyska Vita na gdańskim Ujeścisku. W ramach tej fazy projektu powstanie 256 lokali.

Rynek mieszkaniowy

Polska Heimstaden gotów na kolejnych najemców

schedule 04 marca 2024
Opr./edited by ANZ

Do oferty Heimstaden dołączyły 104 mieszkania położone przy ul. Wschodu Słońca na granicy warszawskich dzielnic Włochy i Ochota. To I etap inwestycji, w ramach której do końca 2024 roku najemcom udostępnionych zostanie 400 lokali.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Czechy Trzech partnerów dla CTPark Prague North

schedule 04 marca 2024
Opr./edited by MR

Trzech najemców zajmie łącznie 60 proc. powierzchni nowego budynku w CTPark Prague North, który do końca II kwartału 2024 roku dostarczy na lokalny rynek 32 tys. mkw.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Stawiają na Park Rozwoju

schedule 04 marca 2024
Opr./edited by MR

Park Rozwoju na warszawskim Mokotowie pozyskał dwóch nowych najemców, a jeden z dotychczasowych przedłużył umowę. Łączna powierzchnia objęta umowami to blisko 1,4 tys. mkw. Kompleksem biurowym zarządza EPP.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Doradcy wybrali Quorum

schedule 04 marca 2024
Opr./edited by ANZ

Wrocławskie biuro EY przeniesie się w maju 2024 roku do budynku D w kompleksie Quorum, realizowanym przez grupę Cavatina. Firma EY zajmie niemal 1 tys. mkw. powierzchni.

Style i wnętrza

Polska Biurowa modernizacja nad Odrą

schedule 04 marca 2024
Opr./edited by MR

Reesco zakończyło modernizację biura firmy konsultingowej BPX. Siedziba spółki zlokalizowana jest przy ul. Grodzkiej we Wrocławiu, w biurowcu L’Uni, za którego rewitalizację również odpowiadają specjaliści z grupy Reesco.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Land ma nowych najemców

schedule 04 marca 2024
Opr./edited by MR

Współpracę z warszawskim centrum usługowo-handlowym Land rozpoczęło sześciu nowych najemców z branży sportowej i gastronomicznej.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska MSC zamieszka przy plaży

schedule 04 marca 2024
Opr./edited by JC

MSC Poland, reprezentująca w Polsce armatora MSC Mediterranean Shipping Company, wynajęła ponad 1,5 tys. mkw. powierzchni biurowej w kompleksie Gdynia Waterfront.

Eurobuild CEE

Polska Marcowy "Eurobuild" już dostępny!

schedule 04 marca 2024
Eurobuild CEE

Ukazała się marcowa edycja naszego miesięcznika – pismo jest dostępne online i w wersji papierowej, która za tydzień trafi do rąk gości targów MIPIM w Cannes.

Rynek mieszkaniowy

Polska Nowe kamienice w Ogrodach Staromiejskich

schedule 04 marca 2024
Opr./edited by MR

Apsys rusza ze sprzedażą mieszkań w inwestycji Ogrody Staromiejskie we Wrocławiu. Dwie nowe kamienice powstaną na terenach poprzemysłowych między ulicami Stawową a Kościuszki. Znajdzie się w nich około 70 mieszkań.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Nauka w biurowcu

schedule 04 marca 2024
Opr./edited by MR

Trzech nowych najemców z branż naukowej i edukacyjnej wybrało wrocławski biurowiec Silver Forum na swoje siedziby. Największą powierzchnię – prawie 2 tys. mkw. – zajmie prywatne Liceum Navigo Wrocław.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Niemcy Wynajmują od Dortmundu do Monachium

schedule 04 marca 2024
Opr./edited by MR

Palmira Capital Partners w imieniu funduszu Unternehmensimmobilien Club 2 zawarła kilka umów najmu na 10,7 tys. mkw. powierzchni łącznie. Największą z transakcji jest najem przez firmę Sauer Product 8,6 tys. mkw. w parku magazynowym w Dieburgu pod Frankfurtem nad Menem.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Rumunia Żabka ze zgodą na Rumunię

schedule 01 marca 2024
Opr./edited by MR

Grupa Żabka otrzymała zgodę rumuńskiego UOKIK-u na przejęcie większościowych spółki Drim Daniel Distributie, dystrybutora produktów FMCG.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Rekomercjalizacja w Zgierzu i Grodzisku

schedule 01 marca 2024
Opr./edited by MR

Firma Newgate Investment podpisała umowy najmu dotyczące dwóch lokali o łącznej powierzchni około 1,2 tys. mkw., których najemcą była wcześniej spółka Neonet. Na powierzchni w Zgierzu swój sklep otworzy Rossmann, a w Grodzisku Mazowieckim – Media Expert.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Dostali kredyt na fotowoltaikę

schedule 01 marca 2024
Opr./edited by MR

Litewska spółka inwestycyjna Atsinaujinančios energetikos investicijos pozyskała finansowanie w wysokości 45 mln euro na realizację 16 farm fotowoltaicznych w zachodniej Polsce. Kredytu udzieliły Eiffel Investment Group i Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju.

Najnowsze w Rynek mieszkaniowy

schedule 04 marca 2024

Przemyska Vita w sprzedaży

Develia wprowadziła do oferty mieszkania z II etapu osiedla Przemyska Vita na gdańskim Ujeścisku. W ramach tej fazy projektu powstanie 256 lokali.

schedule 04 marca 2024

Heimstaden gotów na kolejnych najemców

Do oferty Heimstaden dołączyły 104 mieszkania położone przy ul. Wschodu Słońca na granicy warszawskich dzielnic Włochy i Ochota. To I etap inwestycji, w ramach której do końca 2024 roku najemcom udostępnionych zostanie 400 lokali.

schedule 04 marca 2024

Nowe kamienice w Ogrodach Staromiejskich

Apsys rusza ze sprzedażą mieszkań w inwestycji Ogrody Staromiejskie we Wrocławiu. Dwie nowe kamienice powstaną na terenach poprzemysłowych między ulicami Stawową a Kościuszki. Znajdzie się w nich około 70 mieszkań.

schedule 01 marca 2024

ŚwiatoVida już w sprzedaży

Ruszyła sprzedaż mieszkań w inwestycji ŚwiatoVida na warszawskiej Białołęce. W ramach projektu powstaną dwa budynki, w których znajdzie się łącznie 311 mieszkań.

schedule 01 marca 2024

Nowa setka na Osiedlu Przyjemnym

Atal powiększył o około 100 mieszkań ofertę na Osiedlu Przyjemnym w Gdańsku. Inwestycja obejmująca dziewięć budynków powstaje w przy ul. Flisykowskiego.

schedule 28 lutego 2024

Pół tysiąca mieszkań w Wieży Jeżyce

Archicom uruchamia przedsprzedaż nowych etapów poznańskiego projektu Wieża Jeżyce – II oraz V. Deweloper przygotuje w nich łącznie ponad 500 mieszkań, a także osiedlowy hub mobilności do wyłącznej dyspozycji mieszkańców oraz strefę coworkingową.

schedule 28 lutego 2024

Blask na Bałutach

Trei Real Estate Poland zrealizuje swoją drugą w Łodzi inwestycję mieszkaniową. Przy ul. Smugowej na Bałutach w I etapie osiedla Blask powstanie sześciokondygnacyjny budynek z ponad 5,5 tys. mkw. PUM.

schedule 28 lutego 2024

Granaria na sprzedaż

Dekpol Deweloper poszerzył swoją ofertę o 48 lokali w gdańskim projekcie Granaria. Inwestycja, obejmująca również lokale usługowe oraz handlowe, powstanie na Wyspie Spichrzów.

schedule 27 lutego 2024

Bouygues z trzema nowymi projektami

Bouygues Immobilier Polska wprowadza do sprzedaży nowe mieszkania w Warszawie. Łącznie do końca I kwartału firma wystartuje ze sprzedażą trzech inwestycji na terenie stolicy - dwóch na Chrzanowie i jednej w dzielnicy Włochy.

schedule 27 lutego 2024

Z widokiem na jezioro w Bukareszcie

Firma Kész przygotowuje się do realizacji projektu mieszkaniowego Corallis, zlokalizowanego w północnej części Bukaresztu, przy ul. Coralilor. Budowa zgodnie z planami ma się rozpocząć w I połowie 2024 roku.

schedule 27 lutego 2024

PRS na Żoliborzu

Przy ul. Słowackiego 12 w Warszawie do użytku zostanie oddana inwestycja PRS, która zaoferuje 50 mieszkań jedno- i dwupokojowych. Pierwsi najemcy mają wprowadzić się jeszcze w lutym.

schedule 26 lutego 2024

Zielone światło dla Riverview II

Pomorski wojewódzki konserwator zabytków zatwierdził rozwiązania projektowe dla budowy osiedla Riverview II w Gdańsku. Inwestycja Vastinta zlokalizowana jest nad Motławą, w sąsiedztwie Wyspy Spichrzów.

schedule 23 lutego 2024

Przedostatnia szansa na Lineę

Allcon wprowadza do oferty kolejny, przedostatni etap inwestycji Linea w Gdańsku. Klienci mogą wybierać spośród 55 mieszkań. Osiedle powstaje na granicy Moreny i Jasienia.

schedule 21 lutego 2024

Warszawskie Soho będzie większe

Yareal rozpoczyna sprzedaż 180 mieszkań w kolejnym budynku powstającym w ramach projektu Soho by Yareal na warszawskim Kamionku. Rozpoczęcie budowy tego etapu inwestycji planowane jest na wiosnę tego roku.

schedule 21 lutego 2024

Kościuszki na sprzedaż

Grupa J.W. Construction uruchomiła sprzedaż mieszkań w kolejnym budynku należącym do Osiedla Kościuszki w Chorzowie. W nowej puli dostępne są mieszkania o powierzchni od 31 do 80 mkw.

schedule 21 lutego 2024

Nowy Jork na dole rankingu

Według indeksu śledzącego zmiany cen na rynku najmu nieruchomości luksusowych Prime Global Index, publikowanego kwartalnie przez Knight Franka, najem w 10 badanych miastach na koniec IV kwartału 2023 roku, podrożał o 5,2 proc. w stosunku do końca grudnia 2022 roku.

schedule 20 lutego 2024

Studenci zamieszkają na Solcu

Zeitgeist Asset Management otrzymał pozwolenie na użytkowanie obiektu przy ul. Solec 22 w Warszawie. Miejsce dawnego biurowca zajął dom studencki, który prowadzić będzie Zeitraum.

schedule 20 lutego 2024

Zielone domy od BPI

Belgijski deweloper BPI Real Estate Poland zakupił teren pod realizację inwestycji mieszkaniowej w Gdańsku. W 2024 roku firma planuje również m.in. rozpoczęcie budowy nieruchomości na posiadanym gruncie w Warszawie.

schedule 19 lutego 2024

Matexi ze sprawdzonym wykonawcą

Matexi Polska zawarła z firmą CFE Polska umowę o generalne wykonawstwo inwestycji mieszkaniowej przy ul. Żelaznej 54 w Warszawie i przekazała jej teren budowy.

schedule 19 lutego 2024

Rutkowski sprzedaje w Gdańsku

Rozpoczęła się sprzedaż lokali w budynku B na osiedlu Matemblevo. Inwestycja zlokalizowana jest w gdańskiej dzielnicy Piecki-Migowo.

Wydanie 3 (286) marzec 2024

Ostatnie komentarze

Kategorie