Polska Łódź będzie mieć Flow
Rynek mieszkaniowyW ramach całego projektu powstanie pięć budynków. Teren Flow będzie otwarty na miasto i zagospodarowany zielenią. Za projekt odpowiada Pracownia PIG Architekci. Zakończenie całej inwestycji jest planowane na koniec 2028 roku.
Projekt Flow to kolejny etap zagospodarowania Nowego Centrum Łodzi. Flow uzupełni istniejącą tkankę miejską NCŁ, powstanie bowiem pomiędzy najważniejszymi obiektami – Bramą Miasta, Dworcem Łódź Fabryczna, kompleksem EC1 oraz planowanym Rynkiem Kobro.
Inwestycja realizowana będzie etapowo, a zakończenie prac zaplanowane jest do końca 2028 roku. Powierzchnie w częściach parterowych mieszkalnych budynków zostaną zagospodarowane na restauracje, kawiarnie oraz usługi. Wyróżnikiem projektu będzie zieleń, wśród której pojawią się miejsca do odpoczynku i relaksu, a także organizacji inicjatyw artystycznych.
Flow realizować będzie koncepcję „miasta 15-minutowego”, gdzie mieszkańcy będą mieli dostęp do wszystkich najpotrzebniejszych miejsc w obrębie 15 minut piechotą od miejsca zamieszkania. Projekt Flow będzie ściśle połączony z miastem, chcemy by była to przestrzeń, która żyje i przyczynia się do dobrostanu zarówno swoich mieszkańców, jak i wszystkich łodzian i gości – opowiada Waldemar Olbryk, prezes firmy Archicom.
Teren Flow zostanie wyłączony z ruchu samochodowego, a wjazd do parkingu podziemnego odbywał będzie się z drogi podziemnej w ciągu ul. Hasa. W garażu znajdą się też stanowiska do ładowania pojazdów elektrycznych. Zaplanowane w projekcie ciągi pieszo-rowerowe połączą komunikacyjnie osie północ-południe oraz wschód-zachód: Dworzec Łódź Fabryczna i przyległy do niego Plac Bronisława Sałacińskiego z kompleksem EC1 oraz Plac Strzemińskiego z planowanym Rynkiem Kobro.
Architektura budynków Flow będzie nawiązywać do kamienic i zabudowy poprzemysłowej. Elementy architektoniczne pierwszego etapu inwestycji, który znajdować będzie się najbliżej Dworca Łódź Fabryczna, będą inspirowane infrastrukturą kolejową.
We Flow pojawi się woonerf z wyższymi roślinami i drzewami w jego centralnej części oraz bujnymi ogrodami fasadowymi o zróżnicowanej wysokości, będą to m. in. trawy, krzewy i niższe drzewa. W bezpośrednim sąsiedztwie planowanego Rynku Kobro powstanie park kieszonkowy, w którym znajdzie się też plenerowa siłownia, plac zabaw, ławeczki i altanki do spotkań, a także organizacji wydarzeń kulturalnych. Roślinność pozwoli retencjonować deszczówkę, wpłynie na regulację temperatury oraz dodatkowo wyciszy przestrzeń.
Flow stanie się zielonym kwartałem tej części miasta i stanowić będzie kontrast do sąsiadujących z nią w dużej mierze utwardzonych przestrzeni publicznych. Zachęci do zatrzymania się i chwili odpoczynku. Układ roślin został zaplanowany jako nieregularny i organiczny, a dobrane gatunki będą na tyle zróżnicowane, by osiągnąć ciekawą i przyjemną w odbiorze przestrzeń – mówi Michał Lah z Pracowni PIG Architekci.
W I oraz II etapie projektu, które mają zakończyć się już w 2025 roku, powstanie odpowiednio 186 i 314 lokali mieszkalnych. Kolejne trzy obiekty są obecnie w fazie projektowania. Dla mieszkańców przewidziane zostały strefy rekreacyjne i wypoczynkowe, miejsca spotkań i wydarzeń kulturalnych wkomponowane w wewnętrzne dziedzińce. Lokatorzy Flow oraz goście korzystać będą mogli też ze zlokalizowanej w jednym z budynków strefy coworkingowej. Budynki wyposażone zostaną w przestrzenie do przechowywania rowerów, komórki lokatorskie oraz Klub Mieszkańca.
Inwestorem projektu Flow jest firma Archicom należąca do Grupy Echo Investment.
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Polski Związek Firm Deweloperskich
Najnowsze dane GUS pokazują dużą aktywność na rynku mieszkaniowym i to zarówno jeśli chodzi o inwestycje rozpoczynane przez deweloperów, jak i budownictwo indywidualne. Październik ...
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Powerdot Polska
9,8 tys. punktów ładowania aut elektrycznych jest już zarejestrowanych w systemie Urzędu Dozoru Technicznego. Dzięki dużym inwestycjom w infrastrukturę, Polska wypada coraz lepiej ...
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
PMR Market Experts
Problem z dostępnością pracowników na placach budów jest coraz większym wyzwaniem. Wpływ tego zjawiska na rosnącą popularność technologii prefabrykacji betonowej staje się bardziej ...