EN

Polska Spadek, czyli stabilizacja

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe
Obserwacja zachowań 450 tys. konsumentów w ponad 710 obiektach wykazała, że w I kwartale 2024 roku ruch w galeriach i centrach handlowych spadł o blisko 5 proc. r-d-r. Natomiast odwiedzających było o niecały 1 proc. mniej niż rok wcześniej – wynika z badań Proxi.cloud i UCE Research.

Dynamika ruchu w galeriach i centrach handlowych w I kwartale 2024 roku wyglądała bardzo podobnie jak rok wcześniej.

Pandemia zakończyła się już jakiś czas temu, a zachowania zakupowe Polaków zdążyły się od tego czasu ponownie unormować. Wydaje się, że najtrudniejszy czas galerie i centra handlowe mają już za sobą. Być może odpowiada za to rozwój oferty usługowej uzupełniającej doświadczenie zakupowe lub wyższy poziom dostosowania sklepów do wymagań dzisiejszych konsumentów. Niezależnie od powodu, początek tego roku przyniósł galeriom i centrom handlowym powiew optymizmu – ocenia dr Nikodem Sarna, jeden ze współautorów badania z Proxi.cloud.

Z raportu wynika również, że choć spadła nieco częstotliwość wizyt (o ponad 4 proc. r-d-r.), to zwiększył się czas spędzany w tego typu placówkach. W I kwartale tego roku trwał średnio prawie 44 min. w trakcie jednej wizyty (czyli o 2 min. i 21 sek. dłużej niż rok wcześniej) oraz blisko sześć i pół godz. (o 8 min. i 32 sek. dłużej niż w I kwartale 2023 roku).

Wzrost średniego czasu wizyty faktycznie może być pewnym sygnałem. W niektórych przypadkach ponad 2 min. pozwalają na upewnienie się co do jakości materiałów czy też pobieżne sprawdzenie kroju produktu. Wynik może też sugerować, że konsumenci są bardziej rozważni, porównując większą liczbę produktów offline, dokonując następnie ich zakupów online, korzystając przy tym z promocji i ze zniżek – komentuje Miłosz Sojka, drugi ze współautorów badania z Proxi.cloud.

Dr Sarna zaznacza, że nieco rzadsze zakupy konsumenci rekompensują sobie ilością czasu, który na nie poświęcają. Nie bez znaczenia wydaje się też coraz częściej stosowane przez marki łączenie kanałów w jedno spójne doświadczenie.

Dzięki temu w galeriach i centrach handlowych można nie tylko kupować, ale też odbierać zamówienia złożone przez Internet albo zamawiać produkty z dostawą do domu. To nieco wydłuża czas pojedynczych wizyt, które mogą odbywać się rzadziej – wyjaśnia ekspert.

Analiza pokazuje też, że zmiany na poziomie całej Polski są niewielkie, ale w podziale na województwa widać większe odchylenia. O ile różnice w liczbie klientów pomiędzy badanymi kwartałami mieściły się w przedziale od ponad -2 proc. do blisko +3 proc. rok do roku, o tyle w przypadku liczby odwiedzin był to przedział od ponad -12 proc. do przeszło +10 proc. W opinii Miłosza Sojki, względnie nieduże spadki lub wzrosty liczby klientów potwierdzają tezę o niezmiennej popularności galerii i centrów handlowych. Analitycy z UCE Research podkreślają, że dynamika ruchu była zróżnicowana lokalnie. Niektóre województwa zaliczyły solidne spadki, a inne odnotowały duże skoki.

Przyczyn można doszukiwać się w lokalnych inwestycjach lub remontach, które mogły zablokować funkcjonowanie wybranych galerii i centrów przez jakiś czas. Na wyniki poszczególnych województw mogła też wpłynąć dynamika lokalnych rynków. Weryfikacja obu tych hipotez wymagałaby jednak dodatkowych badań – stwierdza dr Sarna.

Największe spadki ruchu zanotowano w woj. śląskim (o ponad 12 proc. r-d-r), zachodniopomorskim (o blisko 11 proc. r-d-r) i pomorskim (o prawie 11 proc. r-d-r). Natomiast najmocniejsze wzrosty zaobserwowano w woj. opolskim (o ponad 10 proc. r-d-r), świętokrzyskim (o prawie 10 proc. r-d-r) oraz łódzkim (o blisko 2 proc. r-d-r).

W większości województw nastąpił niewielki spadek częstotliwości odwiedzin. To jest zgodne z dynamiką całego rynku. Niemniej w kilku przypadkach zanotowano jej zwiększenie. Biorąc pod uwagę, że jest to pochodna liczby klientów i liczby wizyt, potencjalne przyczyny zróżnicowania stanowią lokalne inwestycje. Może to być np. otwarcie nowych galerii lub sklepów w już obecnych centrach. Znaczenie może mieć też nieco lepsza koniunktura miejscowych rynków – analizuje dr Nikodem Sarna.

Analitycy z UCE Research uważają, że w dobie przeplatania się świata cyfrowego z fizycznym i łączenia kanałów sprzedaży póki co obiekty handlowe wychodzą obronną ręką.

Pomimo dużej popularności i szerokiej oferty sklepów online, istnieje małe ryzyko, że w perspektywie lat galerie i centra handlowe stracą na popularności. Są one bowiem miejscem, gdzie konsumenci nie tylko dokonują zakupów, ale spędzają również wolny czas – w kinach, na siłowniach czy w restauracjach. Ponadto w dalszym ciągu rzesza ludzi preferuje bezpośredni kontakt z produktem przed jego zakupem – zwraca uwagę Miłosz Sojka.

Jak zastrzega dr Sarna, pojedynczy kwartał to za mało, żeby wyciągać wnioski w szerszym horyzoncie czasowym. Niemniej obecnie nic nie wskazuje na to, żeby coś miało zakłócić stabilny rytm odwiedzin w galeriach i centrach handlowych.

Już nie pierwsze nasze badanie pokazuje, że – pomimo wahań w specyficznych okresach – ruch i liczba klientów galerii handlowych pozostają na stabilnym poziomie. Jeżeli na rynku nie wydarzy się nic spektakularnego, możemy zakładać, że w najbliższym czasie nie zmieni się sytuacja tych obiektów. W kolejnych kwartałach w dalszym ciągu powinniśmy obserwować nieduże różnice. Galerie i centra handlowe zawsze były, są i będą popularne ze względu na swoją szeroką ofertę usług. Jednak jak pokazały minione lata, spory wpływ potrafią mieć czynniki zewnętrzne, które bywają nieprzewidywalne – twierdzi Miłosz Sojka.

Autorzy raportu zauważają, że wyniki badań wskazują na to, że sytuacja galerii i centrów handlowych znacznie się poprawiła. I przypominają, że w czasach pandemii z podobnych analiz wychodziło, że spadki rok do roku są mocno dwucyfrowe. Dzisiaj widać, że sytuacja się stabilizuje, co dobrze wróży na przyszłość. Nadal trudno mówić o całkowitym odbiciu, ale patrząc na obecną sytuację gospodarczą w kraju, wyniki dla branży mogą być zadowalające.

Ostatnie nowości

Rynek mieszkaniowy

Polska Ciąg dalszy Syntezy na Morenie

schedule 17 maja 2024
Opr./edited by MR

Euro Styl rozpoczął sprzedaż mieszkań w kolejnych dwóch budynkach osiedla Synteza na Morenie w Gdańsku. W ofercie jest ponad 140 mieszkań z terminem odbioru w III kwartale 2026 roku.

Materiał partnera

Polska Excellent Fern w Off Piotrkowska

schedule 04 kwietnia 2024
Eurobuild CEE

Ruszyła intensywna komercjalizacja wielofunkcyjnego budynku Fern powstającego w Off Piotrkowska Center. Nowoczesny budynek, którego realizacja rozpocznie się na przełomie 2024/2025, oferuje 4,7 tys. mkw. powierzchni usługowej i 2,7 tys. mkw. powierzchni biurowej.

ESG

Polska Była dyskusja, będzie raport

schedule 17 maja 2024
Opr./edited by MR

Okam zakończył dialog o I etapie planowanej inwestycji F.S.O. Park. W sześciu spotkaniach wzięło udział łącznie 109 osób. Dodatkowo zostały zgłoszone 43 opinie i zapytania dotyczące m.in. infrastruktury komunikacyjnej czy placówki edukacyjnej.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Ekspansja Sfinksa

schedule 17 maja 2024
Opr./edited by MR

Grupa Sfinks Polska w nadchodzących tygodniach otworzy pięć nowych restauracji. Będą to lokale pod szyldami Sphinx i The Burgers. Nowe restauracje ruszą w Rzeszowie, Poznaniu i podpoznańskich Komornikach, a także w Gorzowie Wielkopolskim i w Jarocinie.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Kraftowo w Browarach

schedule 17 maja 2024
Opr./edited by MR

W Browarach Warszawskich otworzył się nowy craft bar Veselka. Koncept gastronomiczno-rozrywkowy uzupełni ofertę gastronomiczną Browarów Warszawskich. Pierwszy lokal Veselka powstał Odessie w Ukrainie, warszawski jest drugą lokalizacją marki.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Maxima zbada wzrok w Rybniku

schedule 17 maja 2024
Opr./edited by MR

Salon Optyczny Maxima wynajął powierzchnię w DL Shopping Rybnik.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Dobrze im w Północnej

schedule 17 maja 2024
Opr./edited by ANZ

Od początku roku dziewięciu wieloletnich najemców Galerii Północnej w Warszawie przedłużyło umowy najmu w obiekcie. Łącznie podpisane aneksy opiewają na ponad 1,6 tys. mkw.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Venezia w Piasecznie

schedule 17 maja 2024
Opr./edited by ANZ

W Designer Outlet Warszawa, po kilkuletniej przerwie, ponownie pojawił się salon marki Venezia. Sklep otwarty w nowym koncepcie zajął lokal o powierzchni ponad 200 mkw.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Rumunia Cargus otwiera oddział w Sybinie

schedule 17 maja 2024
Opr./edited by ANZ

CTP rozszerza swoją współpracę z rumuńską firmą kurierską Cargus,  która otworzyła swoją nową placówkę w parku logistycznym w Sybinie.

Rynek mieszkaniowy

Polska Rusza trzeci etap Osiedla Poematu

schedule 17 maja 2024
Opr./edited by ANZ

Atal wprowadza do sprzedaży trzeci etap osiedla Poematu w warszawskiej dzielnicy Wawer. W ramach inwestycji powstanie 166 mieszkań o metrażach od 29 do 120 mkw.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Cavatina w złotówkach albo euro

schedule 17 maja 2024
Opr./edited by MR

KNF zatwierdziła prospekt nowego programu emisji obligacji Cavatina Holding, co pozwala spółce wyemitować obligacje o łącznej wartości do 150 mln zł (lub równowartość tej kwoty w EUR).

Rynek inwestycyjny i finansowy

Europa Środkowo-Wschodnia Kredyt na fotoelektrownie

schedule 17 maja 2024
Opr./edited by MR

Photon Energy Group pozyskało 15 mln euro wielotranszowego finansowania z EBOR. Fundusze ostaną wykorzystane m.in. na budowę sześciu elektrowni fotowoltaicznych w Rumunii o łącznej mocy 29 MWp.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Modernizują w Alejach Jerozolimskich

schedule 17 maja 2024
Opr./edited by MR

Warszawski budynek biurowy Alfa w kompleksie Eurocentrum przechodzi modernizację systemów technicznych.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Potrójnie w Zielonej Górze

schedule 17 maja 2024
Opr./edited by MR

Intermarché otworzyło swój trzeci supermarket w Zielonej Górze. Placówka ma ponad 1,2 tys. mkw. powierzchni. 

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Łódź w centrum uwagi

schedule 17 maja 2024
Opr./edited by MR

Woj. łódzkie to od lat atrakcyjna lokalizacja dla deweloperów ze względu na strategiczne położenie i rozwiniętą infrastrukturę drogową – lokalny rynek oceniają eksperci Axi Immo w publikacji „W centrum uwagi. Analiza rynku magazynowo–produkcyjnego w województwie łódzkim.”.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska UBC II znowu będzie nowoczesny

schedule 16 maja 2024
Opr./edited by MR

Atenor, belgijski deweloper odpowiedzialny za inwestycję Lakeside na warszawskim Mokotowie, zamierza odnowić sąsiedni budynek UBC II. W marcu tego roku projekt otrzymał pozwolenie na budowę.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Żabka gotowa na sezon

schedule 16 maja 2024
Opr./edited by MR

Żabka w miejscowościach turystycznych uruchomi latem ponad 140 sklepów sezonowych, czyli o blisko 20 proc. więcej niż w 2023 roku. Pierwsze z nich już zostały otwarte.

Infrastruktura

Polska Domkną obwodnicę Sanoka

schedule 16 maja 2024
Opr./edited by MR

GDDKiA podpisała umowę z firmą Budimex na budowę II etapu obwodnicy Sanoka w ciągu drogi krajowej nr 28. Wartość kontraktu to 152,3 mln zł.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Branża nieruchomości za biurkiem

schedule 16 maja 2024
Opr./edited by MR

Branża nieruchomości wróciła do biura po pandemii w 77 proc., a sektor usług wspólnych tylko w 21 proc. – wynika z raportu JLL „Rok 2024: nowa normalność czy następny etap transformacji hybrydowej … czyli jak Polacy wracają do biur?” 

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Nowi w wieży

schedule 16 maja 2024
Opr./edited by ANZ

Poznańska Andersia Tower poszerza portfolio najemców. Firma rekrutacyjna Hays Poland zajęła w obiekcie przestrzeń biurową o powierzchni 260 mkw. Agencja Sempire, będąca częścią grupy Shoper, zdecydowała się na wynajem 600 mkw.

Najnowsze w Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

schedule 17 maja 2024

Ekspansja Sfinksa

Grupa Sfinks Polska w nadchodzących tygodniach otworzy pięć nowych restauracji. Będą to lokale pod szyldami Sphinx i The Burgers. Nowe restauracje ruszą w Rzeszowie, Poznaniu i podpoznańskich Komornikach, a także w Gorzowie Wielkopolskim i w Jarocinie.

schedule 17 maja 2024

Kraftowo w Browarach

W Browarach Warszawskich otworzył się nowy craft bar Veselka. Koncept gastronomiczno-rozrywkowy uzupełni ofertę gastronomiczną Browarów Warszawskich. Pierwszy lokal Veselka powstał Odessie w Ukrainie, warszawski jest drugą lokalizacją marki.

schedule 17 maja 2024

Maxima zbada wzrok w Rybniku

Salon Optyczny Maxima wynajął powierzchnię w DL Shopping Rybnik.

schedule 17 maja 2024

Dobrze im w Północnej

Od początku roku dziewięciu wieloletnich najemców Galerii Północnej w Warszawie przedłużyło umowy najmu w obiekcie. Łącznie podpisane aneksy opiewają na ponad 1,6 tys. mkw.

schedule 17 maja 2024

Venezia w Piasecznie

W Designer Outlet Warszawa, po kilkuletniej przerwie, ponownie pojawił się salon marki Venezia. Sklep otwarty w nowym koncepcie zajął lokal o powierzchni ponad 200 mkw.

schedule 17 maja 2024

Potrójnie w Zielonej Górze

Intermarché otworzyło swój trzeci supermarket w Zielonej Górze. Placówka ma ponad 1,2 tys. mkw. powierzchni. 

schedule 16 maja 2024

Żabka gotowa na sezon

Żabka w miejscowościach turystycznych uruchomi latem ponad 140 sklepów sezonowych, czyli o blisko 20 proc. więcej niż w 2023 roku. Pierwsze z nich już zostały otwarte.

schedule 14 maja 2024

Pierwszy Michael Kors na Pomorzu

Marka odzieżowa Michael Kors otworzyła swój salon w Designer Outlet Gdańsk. Nowo otwarty sklep zajął lokal o powierzchni ponad 270 mkw.

schedule 14 maja 2024

BIG Poland rozbudowuje w Andrychowie

Park handlowy BIG Andrychów zwiększy powierzchnię o dodatkowe 1,5 tys. mkw. Zakończenie prac i otwarcie nowej części handlowej planowane jest jeszcze w 2024 roku.

schedule 13 maja 2024

Koszalin idzie na zakupy do Oto Parku

Oto Park w Koszalinie został oficjalnie otwarty. W parku handlowym o powierzchni 38 tys. mkw. znajduje się supermarket Lidl, hipermarket budowlany Leroy Merlin, salon meblowy sieci Agata oraz 30 sklepów. 

schedule 13 maja 2024

Był pożar, będzie odbudowa

W ostatni weekend, w niedzielę nad ranem zaczął się pożar warszawskiego centrum handlowego Marywilska 44 Spłonęło sześć hal targowych. Właściciel, spółka Mirbud, ogłosił decyzję o odbudowie.

schedule 13 maja 2024

Cappucino w Diunie

Sieć Green Caffè Nero dołączyła do grona najemców kompleksu biurowego Diuna. Kawiarnia zajmie w warszawskim obiekcie 200 mkw. powierzchni.

schedule 13 maja 2024

Rośnie sprzedaż i powierzchnia

Inwestycje w obiekty handlowe w Polsce koncentrują się na parkach handlowych w małych miastach. W I kwartale 2024 roku na rynku przybyło 86,5 tys. mkw. powierzchni handlowej, z czego 96 proc. w postaci parków – wynika z najnowszego raportu CBRE.

schedule 10 maja 2024

4F będzie mieć przystanek w Karkonoszach

W parku handlowym Przystanek Karkonosze otworzy się sklep 4F. Obiekt jest najnowszą inwestycją Redkom Development i powstaje w Miłkowie, na przedmieściach Karpacza. 

schedule 10 maja 2024

Rodzinnie w wydaniu premium

W Magnolia Parku we Wrocławiu otworzył się multibrandowy salon z modą premium. Sklep Pauloadriani znajduje się na pierwszym piętrze centrum handlowego.

schedule 10 maja 2024

Kobieco w Gemini Park Bielsko-Biała

Do grona najemców Gemini Park Bielsko-Biała dołączyła marka Esotiq, a dwie inne marki bieliźniarskie, Triumph i Aren, wróciły w nowej odsłonie.

schedule 10 maja 2024

Bricomarché chce być na podium

Bricomarché uruchomiło w kwietniu sześć nowych placówek w różnych regionach kraju. Tym samym, w ciągu pierwszych czterech miesięcy 2024 roku sieć zrealizowała prawie 70 proc. całorocznego planu otwarć. Marka ma ambicję, by zająć trzecie miejsce na rynku DIY w Polsce.

schedule 10 maja 2024

Drifting i outfit w Rzeszowie

Na wiosnę w CH Plaza Rzeszów pojawił się sklep dla sportowców Fit&Train i driftingowy tor kartingowy Crazy Carts. Otworzono również odnowiony salon Martes Sport.

schedule 09 maja 2024

Galeria Twierdza Kłodzko się rozrasta

EPP rozpoczyna rozbudowę parku handlowego przy Galerii Twierdza Kłodzko. Nowa część kompleksu zaoferuje powierzchnię blisko 4,2 tys. mkw. Otwarcie nowego obiektu zaplanowano na II kwartał 2025 roku.

schedule 09 maja 2024

Castorama po setce

Castorama otworzyła w Pile swój 104. market budowlany. Nowy sklep przy ul. Bydgoskiej 135 to prawie 8 tys. mkw. powierzchni handlowej.

Wydanie 5 (288) maj 2024

Ostatnie komentarze

Kategorie