EN

Polska Handel kwitnie w biurowcach

Biura i projekty wielofunkcyjne
Jak wynika z raportu „Retail @ Office”, przygotowanego przez ekspertów firmy Cushman & Wakefield, 64 proc. warszawskich biurowców oferuje przynajmniej jeden lokal usługowo-handlowy. Niska podaż nowej, typowo handlowej powierzchni w stolicy skłania usługodawców do szukania alternatywnych lokalizacji.

Jednocześnie ostatnie lata przyniosły wiele zmian w preferencjach użytkowników w zakresie wykorzystania przestrzeni biurowej oraz rodzaju usług dostępnych w biurowcach. Jak wynika z analizy firmy Cushman & Wakefield, średnio 6 proc. powierzchni w stolicy zajmują lokale usługowo-handlowe w budynkach biurowych. 87 proc. lokali handlowo-usługowych znajduje się na parterze, co podkreśla ich strategiczne umiejscowienie dla maksymalnej widoczności i dostępności. 390 tys. mkw. w 1,4 tys. lokalach w ponad 360 lokalizacjach – to zasób powierzchni usługowo-handlowej w biurowcach w Warszawie według stanu na koniec 2023 roku. Centrum i Centralny Obszar Biznesowy łącznie koncentrują ponad połowę wszystkich lokali handlowych w biurowcach, przy czym to w COB jest najwyższe nasycenie powierzchnią handlowo-usługową w obiektach biurowych – ponad 1,5 mkw. na osobę.

Jak podają eksperci, powierzchnie handlowo-usługowe w biurowcach zyskują na popularności. W nowszych projektach stanowią już nawet 7 proc. powierzchni. Wpływ na to mają zmiany zachodzące w tkance miejskiej związane z ewolucją potrzeb użytkowników biur i mieszkańców warszawskich dzielnic, trend tworzenia przestrzeni wielofunkcyjnych oraz kurczące się zasoby dostępnych gruntów w kluczowych dla biznesu lokalizacjach. W Warszawie zasób nowoczesnej powierzchni handlowej (wyłączając wolnostojące magazyny handlowe, a także powierzchnie w centrach handlowych zajmowane przez wielkopowierzchniowe hipermarkety spożywcze), to 1,2 mln mkw. w 45 lokalizacjach, przy czym w ostatnich dwóch latach dostarczone zostało zaledwie 37 tys. mkw.

Wobec niedostępności powierzchni w centrach handlowych, najemcy poszukują̨ innych lokalizacji, a ich uwaga w naturalny sposób kieruje się w stronę lokali w budynkach biurowych i mieszkalnych. Znajdujące się w ogromnej większości w parterze biurowców powierzchnie tworzą strefy usługowo-handlowe coraz bardziej otwarte na ruch z zewnątrz. Analizując dane dotyczące handlu w biurowcach skupiliśmy się na budynkach klasy A i B, ale pominęliśmy projekty typu mixed-use, które mają nieco inną specyfikę – tłumaczy Ewelina Staruch, analityczka rynku handlowego, Cushman & Wakefield.

Zmiany w modelu pracy, mocno widoczne między innymi w stolicy, wpłynęły na preferencje użytkowników w zakresie korzystania z biur oraz rodzaju usług dostępnych w budynku. W raporcie "Biuro czy dom? Co przyciąga Polaków do pracy w biurze" Cushman & Wakefield przedstawił wnioski z badania analizującego praktyczne zachowania użytkowników oraz ich oczekiwania związane z projektowaniem przestrzeni do pracy.

Respondenci wskazali, że aż 45 proc. z nich korzysta ze stref gastronomicznych w biurowcu przynajmniej raz w miesiącu, 1/3 wskazała też ofertę usługową, a blisko 30 proc. kluby fitness. Pracownicy często korzystają również ze stref relaksu, takich jak ogródki, ławki czy leżaki – tak odpowiedziało 36 proc. badanych – mówi Ewa Derlatka-Chilewicz, head of Research, Cushman & Wakefield.

Potwierdza to wyniki wcześniejszej ankiety, przeprowadzonej w 2022 roku wśród zarządców biur. Jako najważniejszą usługę wskazali oni wtedy restaurację/kantynę (67 proc.). Na kolejnych miejscach znalazły się: bankomat (43 proc.), sklep spożywczy (30 proc.), kawiarnia (21 proc.) oraz paczkomaty (19 proc.).

Wszystkie te wybory wskazują kierunek, w jakim powinni podążać właściciele obiektów biurowych, aby uzyskać przewagę konkurencyjną i stworzyć tętniący życiem obiekt pełen najemców – dodaje Ewa Derlatka-Chilewicz.

Chociaż średnio w Warszawie powierzchnia handlowo-usługowa zajmuje 6 proc. budynku biurowego, to dla obiektów oddanych do użytku w ciągu ostatnich 10 lat jest to już 7 proc. Jeszcze w 2013 roku lokale tego typu posiadało 60 proc. biurowców, na koniec 2023 roku było to już 64 proc. Eksperci Cushman & Wakefield szacują, że w 2025 roku ten udział jeszcze wzrośnie.

Największą koncentrację powierzchni handlowej w centrach biznesowych obserwujemy w COB, Służewcu i Centrum, jednak warto zaznaczyć, że w Ścisłym Centrum mówimy też o najmniejszych lokalach – średnio niewiele ponad 200 mkw. Najwyższą średnią powierzchnię lokalu, oscylującą wokół 400 mkw., oferuje strefa biurowa Zachód – wyjaśnia Magdalena Gniazdowska, leasing manager, Retail Agency, Cushman & Wakefield.

Aktualnie niewynajęte pozostaje 257 lokali handlowo-usługowych w warszawskich biurowcach o łącznej powierzchni 53 tys. mkw., czyli 18,2 proc. Dla porównania, w centrach i parkach handlowych wskaźnik pustostanów wynosi 9,3 proc. Najwięcej niewynajętej powierzchni handlowo-usługowej znajduje się w najnowszych budynkach biurowych, oddanych do użytku w latach 2020-2024. Aż 157 dostępnych lokali oferuje powierzchnię od 100 do 500 mkw., co ogranicza wachlarz potencjalnych najemców.

Przeważająca liczba lokali dostępnych obecnie do wynajęcia na rynku nie przekracza 500 mkw. Jednym z kluczowych wyzwań dla właścicieli budynków biurowych jest odpowiedzenie na potrzeby najemców i uzupełnienie deficytu dużych lokali. Marki handlowe aktywnie poszukujące powierzchni większych niż 500 mkw. spotykają się z bardzo ograniczoną ofertą. Wynika to z niskiej podaży oraz dużego obłożenia, a co za tym idzie niskiego poziomu pustostanów. Tylko 8 proc. wolnych lokali dostępnych obecnie na rynku można zaklasyfikować jako duże lub największe (o powierzchni ponad 500 mkw.) – dodaje Ewelina Staruch.

Najwyższy poziom pustostanów, biorąc pod uwagę ich powierzchnię w odniesieniu do całkowitego zasobu, występuje w strefach Wschód (28,4 proc.) i Służewiec (21,9 proc.). Jak wynika z raportu, handel w biurowcach zdominowany jest przez gastronomię (26 proc.) i usługi (22 proc.). Co ciekawe, te lokalizacje wybierają też chętnie centra medyczne (105 placówek, czyli 9 proc.), a także sklepy spożywcze (7 proc.).

Możemy mówić o synergii oferty dzielnic biznesowych i centrów handlowych. Należy jednak zaznaczyć, że w tych drugich zdecydowanie więcej jest punktów z kategorii moda, zdrowie i uroda, wyposażenie domu czy też elektronika. Tego typu sklepy wymagają przeważnie większych powierzchni niż te dostępne w biurowcach i preferują wyższą odwiedzalność, także, albo przede wszystkim, w weekendy – mówi Ewa Derlatka-Chilewicz.

Autorzy raportu wskazali, że w biurowcach w Warszawie obecnych jest aktualnie 806 unikalnych marek handlowych, z czego najwięcej lokali posiadają: Żabka, Gorąco Polecam, Zdrofit, Green Caffe Nero, Rossmann oraz Lux Med.

Widzimy ewolucję handlu w dużych miastach, zwłaszcza w Warszawie. Obserwujemy też sukcesywną odbudowę zainteresowania ulicami handlowymi. Powierzchnie handlowo-usługowe w biurowcach stanowią rozwinięcie czy też uzupełnienie tego konceptu. Warto zauważyć, że czynsze za te lokale w najlepszych biurowych lokalizacjach wynoszą dziś 50-60 euro/mkw., podczas gdy w centrach handlowych mówimy nawet o 150-170 euro. Oczywiście minusem handlu w biurowcach jest kwestia niższych obrotów w weekendy, brak wielkopowierzchniowych propozycji oraz trudności w zachowaniu kompromisu estetycznego pomiędzy budynkami biurowymi a handlowymi. Jednak dogodna lokalizacja i profil klienta mogą rekompensować te niedogodności – podsumowuje Magdalena Gniazdowska.

Ostatnie nowości

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Onde kupuje wielką farmę

schedule 22 maja 2024
Opr./edited by MR

Onde kupiło projekt PV o mocy 63 MWp. Zlokalizowana w woj. zachodniopomorskim farma ma zostać skomercjalizowana w połowie 2027 roku.

Materiał partnera

Polska Excellent Fern w Off Piotrkowska

schedule 04 kwietnia 2024
Eurobuild CEE

Ruszyła intensywna komercjalizacja wielofunkcyjnego budynku Fern powstającego w Off Piotrkowska Center. Nowoczesny budynek, którego realizacja rozpocznie się na przełomie 2024/2025, oferuje 4,7 tys. mkw. powierzchni usługowej i 2,7 tys. mkw. powierzchni biurowej.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Prologis kupuje hektary pod BTS

schedule 22 maja 2024
Opr./edited by MR

Prologis kupił grunt o powierzchni ponad 23 ha pod realizację nowych inwestycji BTS w centrum dystrybucyjnym Prologis Park Nadarzyn II. Działka znajduje się bezpośrednio przy zjeździe z trasy S8 w Siestrzeniu, w gminie Żabia Wola. 

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Mała aktywność w Krakowie

schedule 22 maja 2024
Opr./edited by MR

Kraków pozostaje liderem wśród rynków regionalnych pod kątem nowoczesnej powierzchni biurowej. Zasoby biurowe miasta stanowią 14 proc. udziału w krajowym wolumenie – podają eksperci firmy Knight Frank.

Rynek mieszkaniowy

Polska Trzeci raz Przy Unii

schedule 22 maja 2024
Opr./edited by MR

Spravia wybuduje III etap osiedla mieszkaniowego Przy Unii w Poznaniu. W tej fazie inwestycji powstaną dwa ośmiopiętrowe budynki, w których znajdzie się około 180 mieszkań.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Mercer zostaje w Nimbusie

schedule 22 maja 2024
Opr./edited by JC

Firma Mercer renegocjowała umowę najmu w budynku Nimbus, należącym do warszawskiego kompleksu myhive. Spółka nadal będzie zajmować w obiekcie powierzchnię 7,3 tys. mkw.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska CPIPG refinansuje się na zielono

schedule 22 maja 2024
Opr./edited by MR

Firma CPI Property Group Poland przeprowadziła z Aareal Bankiem transakcję zielonego refinansowania trzech warszawskich nieruchomości biurowych na łączną kwotę ponad 277 mln euro.

Budownictwo

Europa Środkowo-Wschodnia Nieefektywna branża budowlana

schedule 22 maja 2024
Opr./edited by MR

Produktywność w sektorze budownictwa jest niższa niż w 1995 roku, choć w całej gospodarce UE zwiększyła się w tym okresie o 40 proc. Jednocześnie trendowi temu towarzyszy brak rąk do pracy - oceniają autorzy raportu badawczego przygotowanego przez PlanRadar.

Rynek mieszkaniowy

Rumunia Rusza trzeci etap The Level Apartments

schedule 22 maja 2024
Opr./edited by ANZ

Rumuński deweloper mieszkaniowy Redport Capital ogłosił rozpoczęcie budowy III etapu kompleksu The Level Apartments. Projekt otrzymał pozwolenie na realizację 105 mieszkań w ramach inwestycji o wartości 13 mln euro.

Zarządzanie nieruchomościami

Czechy Cushman rządzi w Opatovskiej

schedule 22 maja 2024
Opr./edited by JC

Cushman & Wakefield objął zarządzanie centrum handlowym Opatovská w czeskiej Pradze. Właścicielem obiektu jest fundusz nieruchomościowy Conseq.

Rynek mieszkaniowy

Polska Pierwsze mieszkania w Towarowej 22

schedule 22 maja 2024
Opr./edited by MR

Startuje mieszkaniowa część projektu Towarowa 22 w Warszawie. Archicom rozpoczyna sprzedaż apartamentów w pierwszym budynku pod marką Archicom Collection, który stanie w bezpośrednim sąsiedztwie planowanego Parku Słowa.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Spadki na początek roku

schedule 22 maja 2024
Opr./edited by MR

Początek roku 2024 na wiodących rynkach regionalnych rozpoczął się zmniejszeniem zarówno popytu, jak i podaży – podaje JLL.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Bufet dla labradora

schedule 22 maja 2024
Opr./edited by JC

PsiBufet i Butternut Box wybudują w Zabrzu fabrykę, w której będą przygotowywać świeżą karmę dla psów. Obiekt o powierzchni najmu 40 tys. mkw. powstaje na terenie CTParku Zabrze.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Omega Pilzno może się wprowadzać

schedule 22 maja 2024
Opr./edited by ANZ

Panattoni ukończyło budowę Panattoni Park Kraków East IV. Realizacja będzie sfinansowana kredytem w wysokości 10,5 mln euro, udzielonym przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Obiekt został w całości wynajęty przez firmę Omega Pilzno.

Infrastruktura

Polska Centra danych z potencjałem

schedule 22 maja 2024
Opr./edited by MR

Rynek centrów danych w Polsce będzie w najbliższych latach rósł w tempie dwucyfrowym – przewidują eksperci DLA Piper.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Grzegórzki dla programistów

schedule 22 maja 2024
Opr./edited by MR

SoftServe otworzyła biuro w budynku Lubicz Park na krakowskich Grzegórzkach. Firma programistyczna zajęła około 660 mkw.

Rynek mieszkaniowy

Polska Atal zadomowi się w Szczecinie

schedule 21 maja 2024
Opr./edited by MR

Atal otwiera filię w Szczecinie, który jest ósmym regionalnym rynkiem ogólnopolskiego dewelopera. W stolicy woj. zachodniopomorskiego w przygotowaniu ma dwie inwestycje.

Rynek mieszkaniowy

Polska Mokotów nie tylko dla sportowców

schedule 21 maja 2024
Opr./edited by JC

Dom Development rusza z inwestycją Mokotów Sportowy, rozpoczynając tym samym realizację nowej dzielnicy mieszkaniowej w Warszawie. Spółka planuje wybudować w tej lokalizacji przynajmniej 1,3 tys. lokali.

Rynek mieszkaniowy

Polska Skarbiec w remoncie

schedule 21 maja 2024
Opr./edited by JC

Zabytkowa kamienica przy Placu Wolności 15 w Poznaniu zostanie poddana rewitalizacji. Inwestycja Skarbiec obejmie łącznie niemal 60 mieszkań o zróżnicowanych metrażach.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Inwestorzy nadal wolą parki

schedule 21 maja 2024
Opr./edited by JC

BNP Paribas Real Estate Poland przygotował raport „Rynek nowoczesnego handlu w Polsce”. W I kwartale 2024 najpopularniejszym oddawanym i budowanym formatem pozostają parki handlowe, a na rynku pojawiają się kolejne debiuty i rozwiązania wykorzystujące AI.

Najnowsze w Biura i projekty wielofunkcyjne

schedule 22 maja 2024

Mała aktywność w Krakowie

Kraków pozostaje liderem wśród rynków regionalnych pod kątem nowoczesnej powierzchni biurowej. Zasoby biurowe miasta stanowią 14 proc. udziału w krajowym wolumenie – podają eksperci firmy Knight Frank.

schedule 22 maja 2024

Mercer zostaje w Nimbusie

Firma Mercer renegocjowała umowę najmu w budynku Nimbus, należącym do warszawskiego kompleksu myhive. Spółka nadal będzie zajmować w obiekcie powierzchnię 7,3 tys. mkw.

schedule 22 maja 2024

Spadki na początek roku

Początek roku 2024 na wiodących rynkach regionalnych rozpoczął się zmniejszeniem zarówno popytu, jak i podaży – podaje JLL.

schedule 22 maja 2024

Grzegórzki dla programistów

SoftServe otworzyła biuro w budynku Lubicz Park na krakowskich Grzegórzkach. Firma programistyczna zajęła około 660 mkw.

schedule 21 maja 2024

Pierwszy kwartał bez zaskoczeń

Cushman & Wakefield podsumował I kwartał w sektorze biurowym w Polsce. Odnotowano wysoki udział renegocjacji umów w regionach i więcej dostępnej powierzchni na rynku, a wolumen całkowitej zajmowanej powierzchni znajduje się na drobnym plusie.

schedule 21 maja 2024

Na Batorym do pełna

Firma ZST (Zintegrowane Systemy Techniczne) powiększyła swoją siedzibę w budynku Batory I o dodatkowy metraż. Wskutek tej ekspansji warszawski biurowiec jest już w całości wynajęty. 

schedule 21 maja 2024

Przeprowadzka do Oxygen Parku

LSI Software, dostawca nowoczesnych systemów informatycznych wspierających działalność operacyjną i zarządzanie przedsiębiorstwem, został najemcą kompleksu biurowego Oxygen Park w Warszawie. Firma wynajęła ponad 400 mkw. powierzchni biurowej.

schedule 20 maja 2024

Nowy dom dla Baskervilla

Baskervill, międzynarodowa firma architektoniczna, inżynieryjna i projektowa, otworzyła w Officynie biuro o powierzchni ponad 200 mkw. Budynek zlokalizowany jest w gdańskiej dzielnicy Wrzeszcz.

schedule 20 maja 2024

Bolero zatrzymało Konsorcjum

Konsorcjum doradczo-szkoleniowe, które jest właścicielem marek House of Skills oraz e-learning.pl, przedłużyło najem powierzchni biurowej w warszawskim Bolero Office Point 1.

schedule 17 maja 2024

Modernizują w Alejach Jerozolimskich

Warszawski budynek biurowy Alfa w kompleksie Eurocentrum przechodzi modernizację systemów technicznych.

schedule 16 maja 2024

UBC II znowu będzie nowoczesny

Atenor, belgijski deweloper odpowiedzialny za inwestycję Lakeside na warszawskim Mokotowie, zamierza odnowić sąsiedni budynek UBC II. W marcu tego roku projekt otrzymał pozwolenie na budowę.

schedule 16 maja 2024

Branża nieruchomości za biurkiem

Branża nieruchomości wróciła do biura po pandemii w 77 proc., a sektor usług wspólnych tylko w 21 proc. – wynika z raportu JLL „Rok 2024: nowa normalność czy następny etap transformacji hybrydowej … czyli jak Polacy wracają do biur?” 

schedule 16 maja 2024

Nowi w wieży

Poznańska Andersia Tower poszerza portfolio najemców. Firma rekrutacyjna Hays Poland zajęła w obiekcie przestrzeń biurową o powierzchni 260 mkw. Agencja Sempire, będąca częścią grupy Shoper, zdecydowała się na wynajem 600 mkw.

schedule 16 maja 2024

Centrum i Służewiec rządzą

Jak podaje Knight Frank, w I kwartale 2024 roku popyt na powierzchnie biurowe w Warszawie wyniósł 139 tys. mkw., co stanowiło połowę całej wynajętej powierzchni w Polsce. Najemcy zdecydowanie częściej podpisywali umowy w obiektach zlokalizowanych poza strefami centralnymi.

schedule 16 maja 2024

Axi Immo zostaje w Spektrum

Axi Immo zdecydowało się na przedłużenie dotychczasowej umowy najmu oraz dobranie nowej powierzchni pod rozwijające się linie biznesowe w warszawskim biurowcu Spektrum Tower.

schedule 16 maja 2024

Technologia w Skylinerze

Warszawski Skyliner zyskał nowego najemcę. Xperi, amerykańska firma technologiczna, zajmie w biurowcu blisko 3 tys. mkw. powierzchni.

schedule 16 maja 2024

Mniej znaczy więcej

Jak wskazuje „Przewodnik po kosztach wykończenia biura 2024” dla regionu EMEA, przygotowany przez firmę Cushman & Wakefield, wśród aktualnych trendów biurowych jednym tchem wymieniane są takie hasła jak dostosowanie przestrzeni do pracy hybrydowej, zrównoważony rozwój czy inkluzywność.

schedule 15 maja 2024

Europlex pod opieką JLL

Firma JLL Polska została wybrana wyłącznym agentem reprezentującym warszawski biurowiec Europlex. Wielofunkcyjny budynek, zlokalizowany na pograniczu Śródmieścia i Mokotowa, oferuje blisko 20 tys. mkw. powierzchni biurowej i około 3 tys. mkw. powierzchni usługowej. 

schedule 14 maja 2024

Hub technologiczny w Brain Parku

Volvo Tech Hub zajmie 10 tys. mkw. powierzchni w budynku Brain Park C należącym do Echo Investment. Nowa część spółki Volvo Car Poland będzie przenosić się do krakowskiego biurowca etapami, zaczynając od września 2024 roku.

schedule 14 maja 2024

Adara wybiera Oxygen Park

Adara, dystrybutor surowców kosmetycznych, przeprowadzi się do Oxygen Park, warszawskiego kompleksu biurowego należącego do Golden Star Group. Firma wynajęła 366 mkw. powierzchni na 4. piętrze budynku A.

Wydanie 5 (288) maj 2024

Ostatnie komentarze

Kategorie