Polska Poznań z zieloną Aurą
Architektura i urbanistykaW budynku przy ul. Słowiańskiej powstanie 55 lokali o metrażach od około 35 do 160 mkw. Plan zagospodarowania dopuszcza tu budowę hotelu. Przyszli właściciele mogą wykorzystywać lokale sami, ale też przeznaczyć je na wynajem długo- lub krótkoterminowy. Inwestorem Aury jest Human Touch Group, firma należąca do Piotra Voelkela (założyciela marki Vox), który zorganizował również konkurs architektoniczny na budynek.
Od dawna obserwuję to, co projektuje i jak myśli Robert Konieczny. Szukałem rozwiązania, które w tym miejscu pogodzi wiele oczekiwań: komfort przyszłych użytkowników, harmonię z zielonym, rekreacyjnym otoczeniem, odpowiedzialność za stan planety, energooszczędność i w efekcie ograniczenie kosztów eksploatacji, unikalną architekturę, która może być ikoną miasta i jest dziełem sztuki. Do takich zadań potrzeba partnera, który ma podobne wartości i rozumie wyznaczone cele oraz ma talent i rozmach - mówi Piotr Voelkel.
Głównym założeniem była minimalna ingerencja w istniejący ekosystem oraz, o ile to możliwe, jego wzbogacenie. Parkowy charakter otaczającego terenu, tuż obok parku Cytadela, oraz występujące tu skarpy były punktem wyjścia dla idei.
Pojawił się pomysł, aby bryła budynku wyrastała z istniejącego spiętrzenia terenu i niejako była jego przedłużeniem, tworząc zielone wzgórze - mówi Robert Konieczny.
System elewacyjny pozwala nie tylko regulować wilgotność i temperaturę powietrza wewnątrz budynku, ale także w najbliższym otoczeniu. Rośliny będą rosły na specjalnej konstrukcji, tworząc wertykalny ogród. Pomiędzy nimi a elewacją wytworzy się swoista poduszka powietrzna, będąca naturalnym izolatorem, chroniącym przede wszystkim przed nagrzewaniem się budynku w czasie upałów. Zieleń podlewana będzie przez automatyczny system korzystający z wód retencyjnych gromadzonych na terenie działki. Automatyzacja ograniczy do minimum tradycyjne zabiegi pielęgnacyjne, wykonywane ręką człowieka. Nawodnienie roślin w 90% pochodzić będzie z przefiltrowanej wody opadowej oraz roztopowej. System podlewania zasilą znajdujące się na dachu panele fotowoltaiczne.
Ze względu na innowacyjność rozwiązania, w proces projektowy zaangażowani zostali naukowcy z Politechniki Poznańskiej oraz Uniwersytetu Przyrodniczego. Powstało w ten sposób rozwiązanie wspierające istniejący ekosystem. Trwające ponad dwa lata badania z użyciem makiety elewacji w rzeczywistej skali, pozwoliły na optymalny dobór roślinności, uwzględniający różne warunki nasłonecznienia w zależności od stron świata, a także trwałość nasadzeń.
Na tej podstawie, spośród rodzimych gatunków dobrano takie, które są najbardziej odporne na zmienne warunki atmosferyczne i wymagają najmniej pielęgnacji, tak aby fasada tworzyła możliwie samowystarczalny system - wyjaśniają architekci.
Dzięki zaangażowaniu inwestora, w tworzenie projektu włączyli się również inni projektanci i artyści. Za projekt wnętrz stref wspólnych odpowiada pracownia Mode:lina. Pojawią się w nich m.in. stworzone specjalnie dla tego miejsca prace Alicji Białej i Oskara Zięty.
Wizualizacje Aury przygotowało studio Little Moon
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
PMR Market Experts
Problem z dostępnością pracowników na placach budów jest coraz większym wyzwaniem. Wpływ tego zjawiska na rosnącą popularność technologii prefabrykacji betonowej staje się bardziej ...
Certyfikacja budynków podnosi standardy. Kilku rzeczy wciąż jednak brakuje
Certyfikacja budynków podnosi standardy. Kilku rzeczy wciąż jednak brakuje
biuro projektowe PM Projekt
Lawinowo rośnie liczba certyfikowanych budynków. Jak wskazują eksperci, to przede wszystkim efekt presji regulacyjnej. Certyfikacje znacząco wpłynęły na poprawę standardów ESG, cho ...
Sektor deweloperski nadal buduje
Sektor deweloperski nadal buduje
Polski Związek Firm Deweloperskich
Najnowsze dane GUS potwierdzają wcześniejsze przypuszczenia analityków, które mówiły o stopniowym wyhamowywaniu i oznakach stabilizacji w zakresie nowych inwestycji. Nadal jednak u ...