Polska Poznań z zieloną Aurą
Architektura i urbanistykaW budynku przy ul. Słowiańskiej powstanie 55 lokali o metrażach od około 35 do 160 mkw. Plan zagospodarowania dopuszcza tu budowę hotelu. Przyszli właściciele mogą wykorzystywać lokale sami, ale też przeznaczyć je na wynajem długo- lub krótkoterminowy. Inwestorem Aury jest Human Touch Group, firma należąca do Piotra Voelkela (założyciela marki Vox), który zorganizował również konkurs architektoniczny na budynek.
Od dawna obserwuję to, co projektuje i jak myśli Robert Konieczny. Szukałem rozwiązania, które w tym miejscu pogodzi wiele oczekiwań: komfort przyszłych użytkowników, harmonię z zielonym, rekreacyjnym otoczeniem, odpowiedzialność za stan planety, energooszczędność i w efekcie ograniczenie kosztów eksploatacji, unikalną architekturę, która może być ikoną miasta i jest dziełem sztuki. Do takich zadań potrzeba partnera, który ma podobne wartości i rozumie wyznaczone cele oraz ma talent i rozmach - mówi Piotr Voelkel.
Głównym założeniem była minimalna ingerencja w istniejący ekosystem oraz, o ile to możliwe, jego wzbogacenie. Parkowy charakter otaczającego terenu, tuż obok parku Cytadela, oraz występujące tu skarpy były punktem wyjścia dla idei.
Pojawił się pomysł, aby bryła budynku wyrastała z istniejącego spiętrzenia terenu i niejako była jego przedłużeniem, tworząc zielone wzgórze - mówi Robert Konieczny.
System elewacyjny pozwala nie tylko regulować wilgotność i temperaturę powietrza wewnątrz budynku, ale także w najbliższym otoczeniu. Rośliny będą rosły na specjalnej konstrukcji, tworząc wertykalny ogród. Pomiędzy nimi a elewacją wytworzy się swoista poduszka powietrzna, będąca naturalnym izolatorem, chroniącym przede wszystkim przed nagrzewaniem się budynku w czasie upałów. Zieleń podlewana będzie przez automatyczny system korzystający z wód retencyjnych gromadzonych na terenie działki. Automatyzacja ograniczy do minimum tradycyjne zabiegi pielęgnacyjne, wykonywane ręką człowieka. Nawodnienie roślin w 90% pochodzić będzie z przefiltrowanej wody opadowej oraz roztopowej. System podlewania zasilą znajdujące się na dachu panele fotowoltaiczne.
Ze względu na innowacyjność rozwiązania, w proces projektowy zaangażowani zostali naukowcy z Politechniki Poznańskiej oraz Uniwersytetu Przyrodniczego. Powstało w ten sposób rozwiązanie wspierające istniejący ekosystem. Trwające ponad dwa lata badania z użyciem makiety elewacji w rzeczywistej skali, pozwoliły na optymalny dobór roślinności, uwzględniający różne warunki nasłonecznienia w zależności od stron świata, a także trwałość nasadzeń.
Na tej podstawie, spośród rodzimych gatunków dobrano takie, które są najbardziej odporne na zmienne warunki atmosferyczne i wymagają najmniej pielęgnacji, tak aby fasada tworzyła możliwie samowystarczalny system - wyjaśniają architekci.
Dzięki zaangażowaniu inwestora, w tworzenie projektu włączyli się również inni projektanci i artyści. Za projekt wnętrz stref wspólnych odpowiada pracownia Mode:lina. Pojawią się w nich m.in. stworzone specjalnie dla tego miejsca prace Alicji Białej i Oskara Zięty.
Wizualizacje Aury przygotowało studio Little Moon
Polski rynek biurowy zaczyna się polaryzować
Polski rynek biurowy zaczyna się polaryzować
Walter Herz
W ostatnim czasie znacznie więcej dzieje się na warszawskim rynku biurowym niż na rynkach regionalnych, zarówno jeśli chodzi o popyt, jak i nowe inwestycje. W porównaniu do ubiegłe ...
Megainwestycje muszą się liczyć z opóźnieniami
Megainwestycje muszą się liczyć z opóźnieniami
Spectis
Jak wynika z raportu Spectis zatytułowanego „Rynek budowlany w Polsce 2024-2031”, pomiędzy 2016 a 2024 rokiem wartość rynku budowlanego wzrosła ze 177 mld zł do ponad 3 ...
Najem zwrotny nabiera rozpędu
Najem zwrotny nabiera rozpędu
INWI
Rosnąca stabilnie, lecz niegwałtownie i długo utrzymująca się inflacja przyspiesza rozwój rynku najmu zwrotnego nieruchomości. To jedna z najbezpieczniejszych metod uzyskania finan ...