EN

Polska Przemysł wprowadza się do Polski

Rynek inwestycyjny i finansowy
Polska jest szóstym co do wielkości rynkiem nieruchomości przemysłowych w Europie – wskazują autorzy kolejnej edycji raportu „Made in Poland”. Raport przygotowały wspólnie JLL Polska, Polska Agencja Inwestycji i Handlu, Hays i Alto.

Polska wciąż jest atrakcyjna dla znaczących zagranicznych inwestycji przemysłowych ze względu na lokalizację, otoczenie biznesowe, infrastrukturę oraz zachęty dostępne w ramach rządowych programów wsparcia biznesu. Jak można przeczytać w raporcie, w 2023 roku do kraju napłynęło rekordowe 7,4 mld euro inwestycji zagranicznych, zrealizowanych przy wsparciu PAIH, głównie w sektorach elektroniki, elektromobilności, motoryzacji, maszyn, komponentów OZE i przetwórstwa spożywczego.

Autorzy opracowania zwracają uwagę na korzyści biznesowe płynące z dogodnej lokalizacji Polski na mapie Europy. Infrastruktura transportowa w Polsce umożliwia połączenia z większością europejskich stolic. Przecięcie odcinków dwóch kluczowych korytarzy, a mianowicie autostrad A1 (Bałtyk-Adriatyk) i A2 (Morze Północne-Kraje Bałtyckie) zwiększyło atrakcyjność Polski pod względem logistyki europejskiej w regionie. Polska sieć drogowa będzie dalej rozbudowywana o nowe trasy, a istniejące drogi są modernizowane. Ponadto, Polska oferuje dostęp do dwóch znaczących portów morskich w Gdańsku i Szczecinie. Łączna przepustowość 15 największych europejskich portów kontenerowych wyniosła w 2023 roku 79,7 mln TEU (od I do III kwartału), z czego Gdańsk odpowiadał za 3 proc. tego wyniku. Polska ma również szansę skorzystać z „nowego jedwabnego szlaku", który łączy Europę z Chinami drogą kolejową. Jest to szansa na umocnienie pozycji jako kluczowy europejski hub dystrybucyjny dla producentów z Chin i innych krajów dalekiej Azji.

Rynek nieruchomości przemysłowych w Polsce i w całej Europie odnotowuje ciągły wzrost. Po wyzwaniach lat 2021 i 2022 sektor udowodnił swoją odporność, a uczestnicy rynku oczekują względnej stabilizacji w nadchodzących latach. Polska jest szóstym co do wielkości rynkiem nieruchomości przemysłowych w Europie, ze zróżnicowanym i nowoczesnym portfelem aktywów. Stawki czynszu za wynajem magazynów należą do jednych z najniższych w Europie i różnią się w zależności od regionu. Coraz większy nacisk kładzie się na zgodność z wymaganiami ESG, co wpływa na strategie największych graczy, a zrównoważone rozwiązania budowlane zyskują na wartości.

Przemysł w Polsce rozwija się w różnych sektorach. Motoryzacja (w tym elektromobilność), centra produkcyjne branży FMCG, medycznej, elektronicznej i AGD, oraz opakowań pozostają w czołówce. Pojawiają się nowoczesne inwestycje służące produkcji pomp ciepła i akumulatorów do samochodów elektrycznych, co podkreśla podążanie za globalnymi trendami. Projekty produkcyjne w całym kraju wykorzystują zaawansowane rozwiązania z zakresu nowych technologii, automatyki i ekologii. Coraz więcej polskich zakładów produkcyjnych stara się działać w sposób zrównoważony i zgodny ze standardami ESG – zauważa Maciej Kotowski, director, Research & Consultancy, JLL.

Ważnym aspektem sektora produkcyjnego w Polsce jest także rosnąca liczba centrów technologicznych i badawczo-rozwojowych, które świadczą usługi dla zagranicznych oddziałów firm.

W ostatnich latach obserwujemy intensywny napływ projektów inwestycyjnych z sektorów charakteryzujących się wysoką automatyzacją oraz wykorzystujących rozwiązania hi-tech. Dzięki temu stajemy się nie tylko liderem w regionie, ale o nowe projekty konkurujemy również z największymi gospodarkami świata. Wśród najważniejszych zalet, które decydują o wyborze Polski jako miejsca lokalizacji nowych projektów, można przede wszystkim wymienić dobrze wykwalifikowanych pracowników, rozwiniętą infrastrukturę i atrakcyjny system zachęt inwestycyjnych – przekonuje Monika Grzelak, zastępca dyrektora Departamentu Wsparcia Inwestycji, Polska Agencja Inwestycji i Handlu.

Polska oferuje wysoko wykwalifikowaną kadrę, z ponad 2,8 mln osób zatrudnionych w sektorze produkcyjnym w 2023 roku. Dodatkowo, nasz kraj odnotowuje stały wzrost liczby zatrudnianych pracowników zagranicznych, zarówno z krajów UE, jak i spoza Unii. W 2022 roku ponad 1 mln cudzoziemców zostało zarejestrowanych do ubezpieczenia społecznego. Zatrudnianie pracowników przybyłych z innych krajów stało się integralną częścią strategii wdrażanych przez organizacje produkcyjne w Polsce. W ciągu ostatnich pięciu lat liczba zarejestrowanych pracowników zagranicznych wzrosła prawie 2,5-krotnie.

Mimo że polski rynek przestał być postrzegany jako źródło relatywnie taniej siły roboczej, to wciąż oferuje doskonały stosunek jakości do ceny. Z uwagi na niskie bezrobocie, sukces rekrutacyjny zależy jednak w dużej mierze od jakości oferty pracodawcy wchodzącego na nasz rynek – komentuje Łukasz Grzeszczyk, CEE Executive Director - Investors Consulting & Talent Location Strategy w Hays.

W 2023 roku Polska odnotowała rekordowy wolumen inwestycji zagranicznych, z czego aż 7,4 mld euro to wartość inwestycji, przy których w trakcie procesu inwestycyjnego skorzystano z eksperckiego wsparcia Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.

Inwestorzy zagraniczni rozwijający dotychczas swoją działalność w Polsce pochodzą z różnych krajów świata, w tym z USA (około 4,6 mld euro wartości zainwestowanego kapitału), Niemiec i Wielkiej Brytanii, które były kierunkami wiodącymi (według danych z końca roku 2023). W ramach projektów BIZ we wspomnianym okresie utworzono około 20 tys. miejsc pracy. W dłuższej perspektywie, jak wskazują prognozy zawarte w raporcie, główni globalni gracze produkcyjni będą rozważać ekspansję w Europie w celu złagodzenia ryzyka związanego i reorganizacji łańcucha dostaw.

Zautomatyzowane rozwiązania stają się coraz bardziej dostępne, zwłaszcza w przypadku systemów typu „plug and play". Czynnik ten niewątpliwie będzie miał wpływ na sektor przemysłowy w regionie Europy Środkowo-Wschodniej w nadchodzących latach. Kolejnym niezwykle ważnym czynnikiem kształtującym przyszłość produkcji jest kwestia ochrony środowiska. Strategie zrównoważonego rozwoju i ESG mają duży wpływ na każdą gałąź sektora produkcyjnego. W połączeniu z rosnącymi kosztami energii oznacza to, że inwestorzy poszukują ekologicznych rozwiązań w zakresie nieruchomości i łańcuchów dostaw, w celu skracania dystansu między producentem a odbiorcą końcowym.

Ostatnie nowości

Rynek mieszkaniowy

Polska Francuzi budują na Pradze

schedule 19 czerwca 2024
Opr./edited by ANZ

Francuski deweloper Bouygues Immobilier Polska rozpoczyna realizację nowej inwestycji w warszawskiej dzielnicy Praga Południe. Osiedle Neo Praga powstanie przy ul. Drwęckiej, niedaleko planowanej stacji metra Mińska.

Rynek mieszkaniowy

Polska Wprowadzają się do Famy Jeżyce

schedule 19 czerwca 2024
Opr./edited by MR

Monday Development, poznański deweloper należący do grupy Unidevelopment, rozpoczął przekazywanie mieszkań w III etapie osiedla Fama Jeżyce. W dwóch siedmiopiętrowych budynkach powstało łącznie około 370 mieszkań oraz 12 lokali usługowych. 

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Wszystkie zalety Łodzi

schedule 19 czerwca 2024
Opr./edited by MR

Aglomeracja łódzka to jedna z najbardziej obiecujących lokalizacji dla nearshoringu w Europie – taki obraz regionu rysuje nowy raport „Towards Łódź” przygotowany przez KPMG w partnerstwie z Urzędem Miasta Łodzi.

Rynek mieszkaniowy

Polska Miejskie wille przy plaży

schedule 19 czerwca 2024
Opr./edited by MR

Atal rozpoczął budowę i sprzedaż inwestycji w nadmorskiej dzielnicy Gdańska, w Stogach. Zawiślańska Wille Miejskie to 16 budynków z łącznie 64 lokalami.

Eurobuild FM

Polska Sebastian Sołtys o planach rozwoju LPP Logistics

schedule 19 czerwca 2024
Magda Rachwald

Najnowszy odcinek Eurobuild FM pachnie słonym wiatrem, jako że nagrywaliśmy go w Pruszczu Gdańskim, zwiedzając największy obiekt LPP Logistics. Ambitne plany, gigantyczny kapitał, nowe powierzchnie magazynowe i setki nowych salonów sprzedaży - szczegóły w najnowszej odsłonie podkastu.

Hotele

Polska Dobry Hotel planuje zagraniczną ekspansję

schedule 19 czerwca 2024
Opr./edited by MR

Grupa Dobry Hotel wprowadza na rynek własną markę dla hoteli i obiektów. Działanie pod nową marką Destigo Hotels jest m.in. elementem planowanej ekspansji zagranicznej firmy. 

Zarządzanie nieruchomościami

Polska Cushman bierze cały portfel

schedule 19 czerwca 2024
Opr./edited by JC

Firma Cushman & Wakefield została wybrana na zarządcę trzech warszawskich budynków biurowych należących do Vig Fund. Tym samym zespół agencji będzie zarządzał całym portfelem funduszu w Polsce.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Tata pod dachem Woli

schedule 19 czerwca 2024
Opr./edited by JC

Do warszawskiego budynku Wola Center wprowadził się nowy najemca – firma z branży IT, Tata Consultancy Services. Jednocześnie właściciel budynku, fundusz Hines European Value Fund, przedłużył umowę ze spółką FaktorOne.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Skok temperatury w Boosterze

schedule 19 czerwca 2024
Opr./edited by JC

Nagel-Group, firma zajmująca się logistyką produktów spożywczych, wynajmie jeden z budynków należących do kompleksu Booster Zabrze. Najemca wprowadzi się do obiektu w II kwartale 2025 roku.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Panattoni buduje w Szczecinie

schedule 19 czerwca 2024
Opr./edited by JC

Panattoni ruszyło z budową nowej inwestycji na Pomorzu Zachodnim. Panattoni Park Szczecin V przy ul. Lubczyńskiej będzie dysponować powierzchnią 30 tys. mkw.

Rynek mieszkaniowy

Polska Szykują klucze w Neo Natolinie

schedule 19 czerwca 2024
Opr./edited by MR

Real Management finalizuje budowę I etapu osiedla domów jednorodzinnych Neo Natolin. Przekazywanie lokali pierwszym mieszkańcom rozpocznie się w sierpniu. Inwestycja jest realizowana w warszawskim Wilanowie. 

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Multibox pod Wołominem

schedule 18 czerwca 2024
Opr./edited by ANZ

W Nowych Lipinach pod Wołominem otwarto park handlowy Multibox. Nowy obiekt oferuje powierzchnię 1,3 tys. mkw.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Chorwacja Studenac rośnie niedaleko stolicy

schedule 18 czerwca 2024
Opr./edited by JC

Studenac, chorwacki detalista spożywczy, zbuduje nowe centrum dystrybucyjne w pobliżu Zagrzebia. Obiekt o powierzchni 36 tys. mkw. ma zostać otwarty w 2025 roku.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska WPIP rozbuduje dla WRI

schedule 18 czerwca 2024
Opr./edited by JC

Wkopano kamień węgielny pod rozbudowę Chylonia Business Parku w Gdyni. W ramach nowej inwestycji WRI Investment powstanie hala magazynowo-usługowa o powierzchni ponad 3,5 tys. mkw.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Ambitne plany LPP

schedule 18 czerwca 2024
Opr./edited by ANZ

LPP Logistics planuje 50 proc. wzrost powierzchni magazynowej do końca 2025 roku. Operator logistyczny przewiduje wydatki na rozwój na poziomie 450 mln zł i wzrost powierzchni magazynowej do 700 tys. mkw.

Rynek mieszkaniowy

Polska Młynówka się rozkręca

schedule 18 czerwca 2024
Opr./edited by JC

Rusza budowa osiedla Młynówka w Jeleniej Górze. W ramach I fazy inwestycji Redkom Development i grupa Europlan zrealizują dwa pięciokondygnacyjne budynki.

Rynek mieszkaniowy

Polska Dwadzieścia lat minęło

schedule 18 czerwca 2024
Opr./edited by JC

JLL podsumowuje sytuację na polskim rynku mieszkaniowym w ciągu ostatnich dwóch dekad. Jak zauważają eksperci, wejście Polski do UE stanowiło ważny czynnik rozwoju dla branży deweloperskiej, gdyż znacznie zwiększyło skalę napływu zagranicznego kapitału i know-how w tym sektorze.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Vittera wybrała Olivię

schedule 18 czerwca 2024
Opr./edited by ANZ

W gdańskim kompleksie Olivia Centre swoją nową siedzibę otworzyła Viterra, firma z branży handlu roślinami. Spółka zajęła przestrzeń na najwyższym piętrze najnowszego budynku Olivii – Olivia Prime.

ESG

Polska Precertyfikacja dla Saskiego

schedule 18 czerwca 2024
Opr./edited by JC

Butikowy biurowiec Nowy Saski Crescent z portfolio CA Immo uzyskał precertyfikację WELL. Stanowi to potwierdzenie, że budynek spełnia najwyższe standardy w zakresie zdrowia i dobrego samopoczucia użytkowników, a także minimalnego wpływu obiektu na środowisko naturalne.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Niemcy Garbe jest bardzo zajęte

schedule 18 czerwca 2024
Opr./edited by JC

Garbe Industrial Real Estate wynajęło w całości nieruchomość logistyczną położoną w niemieckim Duisburgu. Do obiektu wprowadzi się spółka TST.

Najnowsze w Rynek inwestycyjny i finansowy

schedule 19 czerwca 2024

Wszystkie zalety Łodzi

Aglomeracja łódzka to jedna z najbardziej obiecujących lokalizacji dla nearshoringu w Europie – taki obraz regionu rysuje nowy raport „Towards Łódź” przygotowany przez KPMG w partnerstwie z Urzędem Miasta Łodzi.

schedule 18 czerwca 2024

CTPark Warsaw West będzie większy

CTP zakupił działkę inwestycyjną o powierzchni 85 tys. mkw. w podwarszawskiej gminie Wiskitki, nabycie terenu pozwoli firmie rozbudować kompleks CTPark Warsaw West o dodatkowe 36 tys. mkw.

schedule 17 czerwca 2024

Ulice handlowe zaczną tętnić życiem

Jak zwracają uwagę eksperci firmy Cushman & Wakefield, rynek handlowy w Polsce znajduje się teraz w interesującym momencie rozwoju. Umowy najmu podpisane w ostatnich miesiącach w Warszawie mogą stanowić zapowiedź odrodzenia ulic handlowych nie tylko w stolicy.

schedule 17 czerwca 2024

Kredyt na Park Zgierz

Panattoni uzyskało finansowanie bankowe na inwestycję Panattoni Park Zgierz. Kredytu w wysokości 23,3 mln euro udzielił PKO Bank Polski.

schedule 17 czerwca 2024

Nowy właściciel i nowa koncepcja Liberty Residence

Resi Capital, spółka z grupy deweloperskiej Cavatina Group, nabyła działkę u zbiegu ul. Grzybowskiej i Żelaznej w Warszawie. Zgodnie z przedstawioną wstępną koncepcją, Liberty Residence ma być projektem wysokościowym i dostarczyć około 500 mieszkań.

schedule 14 czerwca 2024

Immofinanz sprzedał biurowce na Mordorze

Immofinanz sfinalizował sprzedaż trzech budynków biurowych na warszawskim Mokotowie firmie Archicom z grupy Echo Investment. Cena transakcji wyniosła 28,5 mln euro. Kompleks ma około 43 tys. mkw. powierzchni użytkowej, Archicom planuje jego wyburzenie i budowę budynków mieszkalnych.

schedule 12 czerwca 2024

W oczekiwaniu na kolejne transakcje

Całkowity wolumen transakcji ogłoszonych na polskim rynku inwestycyjnym w ciągu ostatnich pięciu miesięcy kształtuje się obecnie na poziomie około 885 mln euro, co zbliża nas do ubiegłorocznego wyniku – podają eksperci Avison Young.

schedule 11 czerwca 2024

Szwedzi na zakupach w Poznaniu

Skanska sprzedała poznański biurowiec Nowy Rynek E szwedzkiej firmie Eastnine AB, skupiającej się na wybranych rynkach w krajach bałtyckich i w Polsce. Wartość transakcji wyniosła ponad 79 mln euro.

schedule 11 czerwca 2024

Odbicie na rynku nieruchomości

Polski rynek nieruchomości inwestycyjnych spodziewa się odbicia – takie wnioski płyną z raportu „Investing in Poland 2024” przygotowanego przez analityków BNP Paribas Real Estate Poland.  

schedule 10 czerwca 2024

Kupili sobie szpital

Grupa Lux Med kupiła krakowski szpital Ortopedicum. To 16. szpital działający w ramach struktur grupy w Polsce.

schedule 10 czerwca 2024

Kasa płynie do Cityflow

Okam Academicus, spółka należąca do grupy Okam Capital, podpisała umowę z PKO BP. Pozyskane w ten sposób środki przeznaczone zostaną na finansowanie realizacji II etapu warszawskiej inwestycji Cityflow.

schedule 10 czerwca 2024

mBank finansuje Karuzelę

Mitiska REIM pozyskała od mBanku refinansowanie w wysokości 40 mln euro dla czterech obiektów: we Wrześni, Turku, Lublińcu i Wodzisławiu Śląskim. Centra typu convenience zajmują łącznie niemal 34 tys. mkw. GLA.

schedule 06 czerwca 2024

Pozytywne prognozy na drugie półrocze 

W raporcie „At A Glance – Rynek inwestycyjny w Polsce, I kwartał 2024 roku”, analitycy BNP Paribas Real Estate Poland zauważają, że pomimo trudnego początku roku, rynek wykazuje oznaki stabilizacji, a prognozy wskazują na wzrost aktywności inwestycyjnej w II połowie 2024.

schedule 06 czerwca 2024

Park handlowy w Bielsku-Białej sprzedany

Powstający w miejscu sklepu Tesco, przy ul. Warszawskiej, park handlowy w Bielsku-Białej ma nowego właściciela. Redkom Development odpowiedzialny za budowę i komercjalizację obiektu sprzedał projekt firmie Newgate Investment.

schedule 05 czerwca 2024

Polska w pierwszej trójce

Aktywność inwestycyjna na rynku nieruchomości komercyjnych będzie stopniowo odżywać w II połowie 2024 roku. Skorzystać na tym może Polska, znajdująca się w pierwszej trójce europejskich krajów, w których inwestorzy oczekują najwyższego zwrotu z nieruchomości – wynika z raportu CBRE.

schedule 05 czerwca 2024

Nowy projekt LCP

LCP Properties, należący do grupy M Core inwestor i deweloper na polskim rynku parków handlowych, sfinalizował zakup działki od Genesis Property. Inwestor rozpoczyna budowę kolejnego M Parku.

schedule 05 czerwca 2024

Śląsk kopalnią biznesu

Jak czytamy w raporcie "Kopalnie Biznesu", opublikowanym przez agencję Cushman & Wakefield, w latach 2021-2023 nigdzie w Polsce nie powstało tak dużo magazynów jak w regionie śląskim. Podaż nowoczesnej powierzchni przemysłowej w tym obszarze sięga już prawie 5,5 mln mkw.

schedule 05 czerwca 2024

Na wynajem dla Czechów

Mint Residential Fund nabył od firmy Metrostav Development około 300 mieszkań, które powstają w ramach III etapu kompleksu Vysočanský Mlýn. Dzięki transakcji portfel funduszu obejmuje obecnie około 1 tys. mieszkań na wynajem.

schedule 05 czerwca 2024

Transakcja na berlińskim rynku

Grupa BlueRock nabyła w Berlinie portfel składający się z czterech nieruchomości z mieszkaniami na wynajem. Transakcja została przeprowadzona na polecenie rodzinnej firmy, która chciała rozszerzyć swoje udziały w stolicy Niemiec. Sprzedającym był prywatny inwestor.

schedule 04 czerwca 2024

Sprzedaż wielkiego Formatu

Greenstone, fundusz specjalizujący się w inwestycjach private equity, zakupił pakiet blisko 80 proc. udziałów w spółce celowej będącej właścicielem budynku Format w Gdańsku. Obiekt dysponuje niemal 16 tys. mkw. powierzchni biurowej.

Wydanie 6 (289) czerwiec 2024

Ostatnie komentarze

Kategorie