EN

Polska Zrównoważone budownictwo musi mieć wartość społeczną

ESG
Mimo rosnącej popularności zrównoważonych rozwiązań, branża budowlana wciąż w zbyt małym stopniu bierze pod uwagę wartość społeczną, apeluje Arup. Firma opracowała raport, w którym prezentuje kluczowe elementy projektowania z myślą o ludziach.

Kwestie ESG stają się priorytetem branży budowlanej, jednak zagadnienia wchodzące w skład litery S (Social) do niedawna schodziły na dalszy plan. W porównaniu z aspektami środowiskowymi niewiele uwagi poświęcano poprawie wpływu przestrzeni na jednostki i społeczności, co jest zrozumiałe wobec kryzysu klimatycznego. Jednocześnie to właśnie projektowanie z myślą o ludziach pozwala podnosić jakość życia. Arup w swoim najnowszym raporcie „Arup’s Social Value & Equity Theory of Change”, dotyczącym tworzenia wartości społecznej, wyróżnił kluczowe cele, do których branża powinna dążyć. Wśród nich znajdują się równość, sprawiedliwość społeczna, dostępność i poprawa jakości życia. Na świecie opracowywanych jest coraz więcej projektów, które powstają z myślą o kreowaniu wartości społecznej. Przykładem jest m.in. przedszkole w Gabonie, które inspiruje dzieci i jednocześnie całą społeczność do tworzenia zrównoważonych budynków.

Wartość społeczna w projektowaniu, to bardzo zawiły obszar, który w dużej mierze zależy od kontekstów historycznych i kulturowych, dlatego szczególnie trudno określić uniwersalne rozwiązania. Tworzenie ich musi być procesem dostosowywanym do danego miejsca i społeczności. W związku z tym do każdego aspektu podchodzimy bardzo indywidualnie, ale aby osiągać określone rezultaty, wyróżniliśmy ramy, w których warto się poruszać – tłumaczy Łukasz Olbromski, Property Leader w Arup.

Podnoszenie jakości życia jako cel w projektowaniu przestrzeni

W trakcie projektowania z myślą o społeczności, należy wziąć pod uwagę podstawowe cele, do których projekt powinien dążyć. Jednym z nich jest troska o równość, rozumianą w szeroki sposób. Dotychczas w ramach pojęcia „równość”, kierowano się definicją angielskiego odpowiednika „equality”, w której za „równość” przyjmuje się traktowanie wszystkich w ten sam sposób, niezależnie od ich potrzeb. Natomiast „równość” w zrównoważonym projektowaniu powinna mieć znaczenie angielskiego odpowiednika „equity”, pojęcia, w ramach którego, dąży się do uwzględnienia różnych historii, obciążeń, zdolności i potrzeb. Dzięki takiej zmianie, przestrzenie miejskie mogą stać się bardziej włączające, co pozwoli na większy udział różnych grup w życiu społecznym, dając im równiejsze szanse na rozwój.

Według twórców raportu równie istotne jest dążenie do zwiększania sprawiedliwości społecznej (justice), które uwzględnia w projektowaniu temat historycznych szkód i doświadczeń danej społeczności. Polega to na wzięciu pod uwagę istniejących przywilejów i uprzedzeń, a następnie opracowanie możliwości ich eliminacji. Sprawiedliwe środowiska powinny sprawiać, że osoby, które historycznie były i nadal są w niekorzystnej sytuacji traktuje się równiej. Projektanci troszcząc się o wypływ na społeczeństwo, powinni także zadbać o dostępność (inclusion), dążąc do tego, aby każdy czuł przynależność do danego miejsca. Działania w tym obszarze obejmują zapewnienie fizycznej dostępności i braku barier oraz aktywne wspieranie zróżnicowanych potrzeb ludzi.

Głównym celem wszystkich działań mających na celu wygenerowanie wartości społecznej powinno być podniesienie jakości życia, m.in. poprzez poprawę stanu zdrowia, komfortu i szczęścia doświadczanego przez jednostkę lub grupę. Jednocześnie jest to bardzo subiektywne kryterium. Dobra jakość życia to pojęcie różnorodnie zdefiniowane w zależności od lokalnych wartości i potrzeb, które z kolei są kształtowane przez czynniki społeczne, kulturowe, ekonomiczne i historyczne oraz osobiste doświadczenia. Sprawia to, że określenie tego elementu dla konkretnej grupy jest bardzo skomplikowane i czasochłonne, ale ma duże znaczenie – dodaje Łukasz Olbromski.

Projekty, które wpływają na życie społeczności

Przykładem projektu, mającego dużą wartość społeczną jest przedszkole w Dwabor w Ghanie, które powstało przy wykorzystaniu zrównoważonych, lokalnych materiałów. W konstrukcji zastosowano m.in. bambus i łupiny kokosa, pokazując społeczności, w jaki sposób można używać tych materiałów w budownictwie. W budynku inżynierowie zmaksymalizowali dopływ światła dziennego, jednocześnie minimalizując przepływ ciepła i hałasu. Opracowali charakterystyczny metalowy dach szkoły, który zbiera deszczówkę do ponownego wykorzystania. Wewnątrz niego włókna z łupin kokosa ograniczają hałas i zapobiegają przerywaniu zajęć przez ulewne deszcze. Natomiast gdy świeci słońce, kolorowe okna bambusowe mogą się obracać, aby wpuścić światło. Zastosowano także bloczki ścian stabilizowane glebą, które podczas testów okazały się mocniejsze niż bloczki betonowe. Dzięki temu zmniejszono zarówno koszty, jak i wpływ na środowisko. Projekt wpływa także na edukację, ponieważ opracowana przestrzeń umożliwia dzieciom naukę ze swojego otoczenia: oprócz pomieszczeń, które są idealne do nauki opartej na aktywności i zabawie, w szkole znajdują się strefy do nauki na świeżym powietrzu.

Innym inspirującym przykładem jest projekt sieci rowerowych w regionie metropolitalnym Cali w Kolumbii. W obszarze znacznie zwiększyła się częstotliwość podróży rowerem, związanych z pracą i nauką wśród ekonomicznie wrażliwych grup społecznych. Uznając rower za niedrogi, wydajny, zdrowy i przyjazny dla środowiska środek transportu, samorządy zdecydowały się opracować sieć infrastruktury rowerowej łączącą obszar metropolitalny. W ramach projektu stworzono koncepcję aktywnej mobilności, tak aby ruch rowerowy o dużym natężeniu był bezpieczny i dostępny dla wszystkich, włączając w aktywność dzieci, kobiety, osoby starsze i osoby z niepełnosprawnością. Jednocześnie projekt zaangażował obywateli i zwiększył świadomość o korzyściach jazdy na rowerze.

Sposób, w jaki projektujemy i budujemy miejsca, w których żyją ludzie, napędza pozytywne zmiany. Właśnie dlatego tak istotne jest branie pod uwagę wartości społecznej tuż obok ograniczania wpływu projektu na środowisko naturalne. Korzyści płynące z takiego podejścia mogą znacząco podnieść jakość życia i umożliwić zwiększenie dostępności czy sprawiedliwości społecznej.

Ostatnie nowości

Hotele

Chorwacja Pierwszy Pullman w Zagrzebiu

schedule 23 października 2024
Opr./edited by MR

Pullman Hotels & Resorts, marka hotelowa Accor z segmentu premium, ogłasza otwarcie Pullman Zagrzeb – pierwszego obiektu tej sieci w Chorwacji.

Materiał partnera

Polska Rewitalizacja zamiast nowej zabudowy – odpowiedzialny rozwój w City Point Targówek

schedule 07 października 2024
Eurobuild CEE

Współczesne miasta stoją przed wyzwaniem dynamicznego rozwoju przy jednoczesnym ograniczaniu presji na środowisko. Rozbudowa infrastruktury często oznacza zajmowanie nowych terenów, co niesie za sobą negatywne konsekwencje dla ekosystemów oraz lokalnych społeczności. Alternatywą dla takiego podejścia jest rewitalizacja już istniejących obszarów miejskich, czego doskonałym przykładem jest inwestycja City Point Targówek realizowana przez Peakside Capital Advisors.

Rynek mieszkaniowy

Polska CFE znowu wybuduje dla Bouygues

schedule 23 października 2024
Opr./edited by MR

CFE zostało generalnym wykonawcą realizowanego przez Bouygues Immobilier Polska projektu Vilda Arte w Poznaniu. Poznańska budowa ma się zakończyć w II kwartale 2026 roku. 

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Największe rynki pod lupą PINK

schedule 23 października 2024
Opr./edited by JC

Polska Izba Nieruchomości Komercyjnych opublikowała dane dotyczące rynku przestrzeni biurowych na ośmiu głównych rynkach regionalnych w Polsce za III kwartał 2024. Podsumowanie dotyczy m.in. istniejących zasobów, nowych obiektów oddanych do użytku oraz ilości powierzchni niewynajętej.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Skomercjalizują na Zabłociu

schedule 23 października 2024
Opr./edited by MR

Agencja doradcza BNM - Real Estate Advisory będzie odpowiedzialne za komercjalizację projektu biurowo-usługowego Orange Office Park zlokalizowanego w Krakowie przy ul. Klimeckiego.

Obiekty użyteczności publicznej

Polska Powalczą w nowych murach

schedule 23 października 2024
Opr./edited by JC

Przy Zespole Szkół nr 8 w Poznaniu powstanie wielofunkcyjna hala sportów walki. Budynek przy ul. Jarochowskiego będzie dysponował powierzchnią blisko 2 tys. mkw.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Startują fleksy Ace of Space

schedule 23 października 2024
Opr./edited by JC

Globalworth uruchamia nową markę elastycznych przestrzeni biurowych Ace of Space. Dostosowane do potrzeb firmy powierzchnie będzie można wynająć w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Katowicach i Gdańsku.

Rynek mieszkaniowy

Polska Vinci buduje na Białołęce

schedule 23 października 2024
Opr./edited by JC

Grupa Antczak zawarła z Vinci Immobilier Polska umowę dotyczącą dalszego rozwoju projektu Światowida w Warszawie. W ramach inwestycji powstanie ponad setka mieszkań.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Serbia Sirius w pełni skomercjalizowany

schedule 23 października 2024
Opr./edited by MR

Sirius Offices w Belgradzie jest w pełni wynajęty. Kompleks biurowy został wybudowany i pozostaje własnością Erste Group Immorent, spółki zależnej Erste Group Bank.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Kolejny Rossmann nad morzem

schedule 23 października 2024
Opr./edited by JC

Rossmann wynajął około 400 mkw. powierzchni w Morskim Parku Handlowym w Gdańsku. W ciągu ostatnich kilku miesięcy do grona najemców obiektu dołączyły także marki T-Mobile oraz RRmoto.

Rynek mieszkaniowy

Węgry Studio albo penthouse w Budapeszcie

schedule 23 października 2024
Opr./edited by MR

III etap inwestycji mieszkaniowej Kassáka Terrace w Budapeszcie został zakończony. Projekt realizowany przez Wing Living uzyskał ostateczne pozwolenie przed planowanym terminem.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska IT patrzy z góry na Warszawę

schedule 23 października 2024
Opr./edited by MR

Wipro IT Services Poland wynajęło powierzchnię biurową w Varso Tower w Warszawie. Nowa siedziba firmy w wieżowcu zrealizowanym i zarządzanym przez HB Reavis zajmuje ponad 760 mkw. na 39. piętrze.

Budownictwo

Polska Remontują dla PKP

schedule 23 października 2024
Opr./edited by JC

Firma Berger Bau modernizuje kamienicę przy ul. Kamiennej 8 w Krakowie. Remont budynku należącego do PKP ma skończyć się jeszcze w tym roku.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Tissot odmierza czas w Złotych Tarasach

schedule 23 października 2024
Opr./edited by MR

Luksusowa marka zegarów Tissot otworzyła w warszawskich Złotych Tarasach swój pierwszy na polskim rynku stacjonarny salon. Do najemców galerii dołączyły też Kamalion i Pasibus.

Eurobuild FM

Polska W biurach wciąż się dzieje, cz. 2

schedule 23 października 2024
Eurobuild CEE

Emocje po konferencji biurowej powoli opadają, ale Eurobuild FM nie pozwala o niej zapomnieć. Zapraszamy do odsłuchu kolejnych komentarzy i podsumowań.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Coraz mniej covidowych pustostanów

schedule 22 października 2024
Opr./edited by JC

Jak podaje JLL, w III kwartale 2024 aktywność najemców na warszawskim rynku biurowym utrzymała się na poziomie zbliżonym do wyników z początku roku. W tym czasie w stolicy wynajęto łącznie około 176 tys. mkw. powierzchni.

Infrastruktura

Polska Racibórz następny z kolei

schedule 22 października 2024
Opr./edited by JC

Podróżni mogą już korzystać z dworca kolejowego w Raciborzu (woj. śląskie). Wybudowana w latach 70. XX wieku bryła zyskała odświeżony wygląd – na elewacji zamontowano m.in. przeszklenia oraz iluminację, a jedna ze ścian obrośnięta jest zielenią.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Grundmanna Office Park A jest gotowy

schedule 22 października 2024
Opr./edited by ANZ

Cavatina Holding uzyskała pozwolenie na użytkowanie dla budynku biurowego Grundmanna Office Park w Katowicach. Budynek A dostarczy niemal 21 tys. mkw. przestrzeni biurowej oraz ok. 1 tys. mkw. powierzchni usługowych. To druga po Global Office Park inwestycja dewelopera w mieście. 

Obiekty użyteczności publicznej

Polska Poznań na tropie

schedule 22 października 2024
Opr./edited by JC

W Poznaniu przy ul. Kochanowskiego otwarto laboratorium kryminalistyczne. Obiekt został zrealizowany przez Dekpol Budownictwo dla Wojewódzkiej Komendy Policji.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Pożyczka dla Zgierza

schedule 22 października 2024
Opr./edited by JC

Hillwood Polska i mBank zamknęły transakcję finansowania na kwotę ponad 38 mln euro, dotyczącą budowy parku logistycznego Hillwood Zgierz II. To kolejna już współpraca pomiędzy spółkami.

Najnowsze w ESG

schedule 18 października 2024

Trzy tysiące drzew na trzydziestolecie

Baumit z okazji 30-lecia firmy na polskim rynku posadził prawie 3 tys. drzew w ramach współpracy z Tree Rebel.

schedule 17 października 2024

WSRE i BRDA ratują przed wysypiskiem

White Star Real Estate zakończył projekt realizowany we współpracy z Fundacją BRDA , ukierunkowany na wspieranie zrównoważonego rozwoju poprzez ponowne wykorzystanie materiałów budowlanych i mebli biurowych. W ramach inicjatywy ocalono materiały o wartości prawie 40 tys. zł.

schedule 15 października 2024

Studio B zbiera laury

Warszawski budynek Studio B uzyskał certyfikaty SmartScore i WiredScore. Skanska stała się w ten sposób pierwszą firmą w Polsce, która otrzymała te wyróżnienia dla zbudowanego przez siebie, użytkowanego już budynku.

schedule 11 października 2024

Odpowiedzialna i zrównoważona

Biedronka wylicza w swoim "Raporcie Zrównoważonego Rozwoju", że w 2023 roku udało się jej przekazać do odzysku ponad 90 proc. wytworzonych odpadów, sześciokrotnie zwiększyć liczbę sklepów z panelami fotowoltaicznymi i wesprzeć ponad 650 organizacji pomocowych.

schedule 10 października 2024

Centrum danych ogrzeje Poznań

Veolia Energia Poznań i Beyond.pl rozpoczęły współpracę przy projekcie odzysku ciepła pochodzącego z centrów danych Beyond.pl zlokalizowanych w Poznaniu.

schedule 09 października 2024

Apsys raportuje

Apsys Polska opublikował kolejny Raport ESG, podsumowujący działania w dziedzinie zrównoważonego rozwoju w 2023 roku i postępy w realizacji strategicznych celów grupy, założonych do 2030 roku.

schedule 08 października 2024

Świadomość ekologiczna w logistyce rośnie

Panattoni ponownie nawiązało współpracę z kancelarią HFW oraz firmami Pledge i Analytiqa, aby opublikować III edycję raportu na temat zrównoważonego rozwoju w europejskiej logistyce w 2024 roku. Wyniki wskazują na istotne postępy w dążeniach do obniżania śladu węglowego w sektorze.

schedule 08 października 2024

Bezpieczna przestrzeń w Forcie Wola

Fort Wola jest pierwszym centrum handlowym w Warszawie, w którym w całości wdrożono system TotuPoint - nowoczesne rozwiązanie, które wspiera osoby niewidome i słabowidzące, pomagając im w poruszaniu się po przestrzeni publicznej.

schedule 08 października 2024

Partnerstwo dla dostępności

Fundacja Integracja i platforma Redd ogłosiły rozpoczęcie strategicznej współpracy. Celem partnerstwa jest promowanie idei inkluzywności i zwiększenie świadomości na temat istoty dostępności w budynkach biurowych.

schedule 04 października 2024

Różowa Skrzyneczka od Aldi

Aldi podjęło współpracę z Fundacją Różowa Skrzyneczka, przekazując 12 tysięcy podpasek marki własnej Satessa. Działanie ma na celu wsparcie dziewcząt i młodych kobiet w szkołach, gdzie wciąż brakuje dostępu do środków higieny menstruacyjnej.

schedule 01 października 2024

Złoty Element we Wrocławiu

Należący do Vastinta wrocławski hotel Element otrzymał certyfikat LEED Gold. Budynek stanowi część kompleksu biurowego B10.

schedule 01 października 2024

Niskoemisyjny odcinek A2

Firmy Strabag oraz Cement Ożarów, producent cementu i hydraulicznych spoiw drogowych, zastosowały nowy materiał do budowy nawierzchni drogowej w inwestycji realizowanej dla GDDKiA. Na powstającym odcinku A2 Siedlce Zachód  – Malinowiec wybudowanych zostało blisko 19 km dwujezdniowej nawierzchni wykonanej w technologii o obniżonym śladzie węglowym. 

schedule 27 września 2024

Aldi wystawia się na słońce

Aldi planuje inwestycje w fotowoltaikę. Do końca roku liczba polskich sklepów z instalacjami produkującymi zieloną energię wzrośnie o prawie 100 placówek.

schedule 27 września 2024

Polski biznes w świecie zrównoważonego rozwoju

69 proc. polskich przedsiębiorstw zatrudniających powyżej 50 pracowników nie traktuje zrównoważonego rozwoju priorytetowo - wynika z raportu LeasingTeam Group „Czy firmy w Polsce dbają o zrównoważony rozwój?”

schedule 26 września 2024

Odpady pod lupą

Skanska nawiązała współpracę ze startupem WasteTracker. Inteligentny licznik odpadów pomoże monitorować i raportować strumienie odpadowe, wspierając proces odpowiedzialnego zarządzania budynkami. System ten będzie działać w całym obecnym portfolio Skanska w tej części Europy.

schedule 25 września 2024

Długoterminowe wsparcie dla uchodźców

Stowarzyszenie Ukraine Relief na rzecz uchodźców z Ukrainy zebrało do tej pory 220 tys. zł.

schedule 25 września 2024

Zielono na Borowieckiej

Inwestycja Borowiecka Park w Warszawie firmy Vanguard Properties otrzymała precertyfikat Zielony Dom nadawany przez Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC.

schedule 25 września 2024

Arche pomaga po powodzi

Arche wdraża długofalowy pakiet pomocy dla powodzian. Wszelkie działania koordynowane są przez Fundację Leny Grochowskiej. Na wsparcie potrzebujących zabezpieczono już kwotę 5 mln zł.

schedule 25 września 2024

Specjalista od ESG poszukiwany

ESG staje się kluczowym elementem strategii biznesowych polskich organizacji. Jak pokazują dane ManpowerGroup, pracodawcy planują w ciągu najbliższych 12 miesięcy wdrożyć w tym obszarze kolejne rozwiązania.

schedule 20 września 2024

Certyfikowane zakupy w Malborku

Park handlowy Comfy Park w Malborku, otwarty jesienią 2023 roku, otrzymał certyfikat BREEAM na poziomie Very Good. Obiekt handlowy o powierzchni najmu 4,1 tys. mkw. stanowi część portfolio firmy Newgate Investment Poland. 

Wydanie 10 (292) wrzesień 2024

Ostatnie komentarze

Kategorie