EN

Polska Zrównoważone budownictwo musi mieć wartość społeczną

ESG
Mimo rosnącej popularności zrównoważonych rozwiązań, branża budowlana wciąż w zbyt małym stopniu bierze pod uwagę wartość społeczną, apeluje Arup. Firma opracowała raport, w którym prezentuje kluczowe elementy projektowania z myślą o ludziach.

Kwestie ESG stają się priorytetem branży budowlanej, jednak zagadnienia wchodzące w skład litery S (Social) do niedawna schodziły na dalszy plan. W porównaniu z aspektami środowiskowymi niewiele uwagi poświęcano poprawie wpływu przestrzeni na jednostki i społeczności, co jest zrozumiałe wobec kryzysu klimatycznego. Jednocześnie to właśnie projektowanie z myślą o ludziach pozwala podnosić jakość życia. Arup w swoim najnowszym raporcie „Arup’s Social Value & Equity Theory of Change”, dotyczącym tworzenia wartości społecznej, wyróżnił kluczowe cele, do których branża powinna dążyć. Wśród nich znajdują się równość, sprawiedliwość społeczna, dostępność i poprawa jakości życia. Na świecie opracowywanych jest coraz więcej projektów, które powstają z myślą o kreowaniu wartości społecznej. Przykładem jest m.in. przedszkole w Gabonie, które inspiruje dzieci i jednocześnie całą społeczność do tworzenia zrównoważonych budynków.

Wartość społeczna w projektowaniu, to bardzo zawiły obszar, który w dużej mierze zależy od kontekstów historycznych i kulturowych, dlatego szczególnie trudno określić uniwersalne rozwiązania. Tworzenie ich musi być procesem dostosowywanym do danego miejsca i społeczności. W związku z tym do każdego aspektu podchodzimy bardzo indywidualnie, ale aby osiągać określone rezultaty, wyróżniliśmy ramy, w których warto się poruszać – tłumaczy Łukasz Olbromski, Property Leader w Arup.

Podnoszenie jakości życia jako cel w projektowaniu przestrzeni

W trakcie projektowania z myślą o społeczności, należy wziąć pod uwagę podstawowe cele, do których projekt powinien dążyć. Jednym z nich jest troska o równość, rozumianą w szeroki sposób. Dotychczas w ramach pojęcia „równość”, kierowano się definicją angielskiego odpowiednika „equality”, w której za „równość” przyjmuje się traktowanie wszystkich w ten sam sposób, niezależnie od ich potrzeb. Natomiast „równość” w zrównoważonym projektowaniu powinna mieć znaczenie angielskiego odpowiednika „equity”, pojęcia, w ramach którego, dąży się do uwzględnienia różnych historii, obciążeń, zdolności i potrzeb. Dzięki takiej zmianie, przestrzenie miejskie mogą stać się bardziej włączające, co pozwoli na większy udział różnych grup w życiu społecznym, dając im równiejsze szanse na rozwój.

Według twórców raportu równie istotne jest dążenie do zwiększania sprawiedliwości społecznej (justice), które uwzględnia w projektowaniu temat historycznych szkód i doświadczeń danej społeczności. Polega to na wzięciu pod uwagę istniejących przywilejów i uprzedzeń, a następnie opracowanie możliwości ich eliminacji. Sprawiedliwe środowiska powinny sprawiać, że osoby, które historycznie były i nadal są w niekorzystnej sytuacji traktuje się równiej. Projektanci troszcząc się o wypływ na społeczeństwo, powinni także zadbać o dostępność (inclusion), dążąc do tego, aby każdy czuł przynależność do danego miejsca. Działania w tym obszarze obejmują zapewnienie fizycznej dostępności i braku barier oraz aktywne wspieranie zróżnicowanych potrzeb ludzi.

Głównym celem wszystkich działań mających na celu wygenerowanie wartości społecznej powinno być podniesienie jakości życia, m.in. poprzez poprawę stanu zdrowia, komfortu i szczęścia doświadczanego przez jednostkę lub grupę. Jednocześnie jest to bardzo subiektywne kryterium. Dobra jakość życia to pojęcie różnorodnie zdefiniowane w zależności od lokalnych wartości i potrzeb, które z kolei są kształtowane przez czynniki społeczne, kulturowe, ekonomiczne i historyczne oraz osobiste doświadczenia. Sprawia to, że określenie tego elementu dla konkretnej grupy jest bardzo skomplikowane i czasochłonne, ale ma duże znaczenie – dodaje Łukasz Olbromski.

Projekty, które wpływają na życie społeczności

Przykładem projektu, mającego dużą wartość społeczną jest przedszkole w Dwabor w Ghanie, które powstało przy wykorzystaniu zrównoważonych, lokalnych materiałów. W konstrukcji zastosowano m.in. bambus i łupiny kokosa, pokazując społeczności, w jaki sposób można używać tych materiałów w budownictwie. W budynku inżynierowie zmaksymalizowali dopływ światła dziennego, jednocześnie minimalizując przepływ ciepła i hałasu. Opracowali charakterystyczny metalowy dach szkoły, który zbiera deszczówkę do ponownego wykorzystania. Wewnątrz niego włókna z łupin kokosa ograniczają hałas i zapobiegają przerywaniu zajęć przez ulewne deszcze. Natomiast gdy świeci słońce, kolorowe okna bambusowe mogą się obracać, aby wpuścić światło. Zastosowano także bloczki ścian stabilizowane glebą, które podczas testów okazały się mocniejsze niż bloczki betonowe. Dzięki temu zmniejszono zarówno koszty, jak i wpływ na środowisko. Projekt wpływa także na edukację, ponieważ opracowana przestrzeń umożliwia dzieciom naukę ze swojego otoczenia: oprócz pomieszczeń, które są idealne do nauki opartej na aktywności i zabawie, w szkole znajdują się strefy do nauki na świeżym powietrzu.

Innym inspirującym przykładem jest projekt sieci rowerowych w regionie metropolitalnym Cali w Kolumbii. W obszarze znacznie zwiększyła się częstotliwość podróży rowerem, związanych z pracą i nauką wśród ekonomicznie wrażliwych grup społecznych. Uznając rower za niedrogi, wydajny, zdrowy i przyjazny dla środowiska środek transportu, samorządy zdecydowały się opracować sieć infrastruktury rowerowej łączącą obszar metropolitalny. W ramach projektu stworzono koncepcję aktywnej mobilności, tak aby ruch rowerowy o dużym natężeniu był bezpieczny i dostępny dla wszystkich, włączając w aktywność dzieci, kobiety, osoby starsze i osoby z niepełnosprawnością. Jednocześnie projekt zaangażował obywateli i zwiększył świadomość o korzyściach jazdy na rowerze.

Sposób, w jaki projektujemy i budujemy miejsca, w których żyją ludzie, napędza pozytywne zmiany. Właśnie dlatego tak istotne jest branie pod uwagę wartości społecznej tuż obok ograniczania wpływu projektu na środowisko naturalne. Korzyści płynące z takiego podejścia mogą znacząco podnieść jakość życia i umożliwić zwiększenie dostępności czy sprawiedliwości społecznej.

Ostatnie nowości

Rynek mieszkaniowy

Polska Cavatina wchodzi w drugą fazę na Przemysłowej

schedule 27 września 2024
Opr./edited by MR

Cavatina Group zrealizuje II etap inwestycji mieszkaniowej Apartamenty Belg w Katowicach. W ramach tej fazy projektu deweloper uzupełni lokalną ofertę mieszkaniową o około 330 mieszkań.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Mota-Engil CE należy do Węgrów

schedule 27 września 2024
Opr./edited by MR

Zakończył się proces przejęcia 100 proc. udziałów spółki Mota-Engil Central Europe. Transakcja została zawarta pomiędzy dotychczasowym właścicielem – grupą Mota-Engil – oraz węgierską firmą Duna Aszfalt.

Infrastruktura

Polska Sto megawatów w warmińsko-mazurskim

schedule 27 września 2024
Opr./edited by MR

Grupa Raen zawarła z Sungate International Services umowę o współpracy przy realizacji projektu budowy farmy wiatrowej o szacunkowej mocy około 100 MW.  

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Pośrednicy w Weście

schedule 27 września 2024
Opr./edited by JC

Do grona najemców obiektu West 4 Business Hub we Wrocławiu dołączyła firma PIB Group. Spółka zajmuje się pośrednictwem ubezpieczeniowym.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Dystrybucja dla Dino

schedule 27 września 2024
Opr./edited by MR

Mirbud oddał do użytku centrum dystrybucyjne sieci Dino w Bolewicku koło Nowego Tomyśla w Wielkopolsce. Powierzchnia użytkowa obiektu to około 50 tys. mkw.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Biuro w pierwszej klasie

schedule 27 września 2024
Opr./edited by JC

PKP, Xcity Investment i Ghelamco wznawiają współpracę. Podpisano aneks do umowy inwestycyjnej, który umożliwi realizację nowego dworca kolejowego Warszawa Gdańska wraz z kompleksem wielofunkcyjnym.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Dwa piętra dla New Yorkera

schedule 27 września 2024
Opr./edited by MR

W Alfa Centrum w Białymstoku otworzył się salon New Yorkera. Marka zajęła około 1,9 tys. mkw. na dwóch poziomach galerii. To drugi sklep marki w tym mieście. 

ESG

Polska Aldi wystawia się na słońce

schedule 27 września 2024
Opr./edited by MR

Aldi planuje inwestycje w fotowoltaikę. Do końca roku liczba polskich sklepów z instalacjami produkującymi zieloną energię wzrośnie o prawie 100 placówek.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Czechy Nearshoring i wysokie czynsze w regionie Pragi

schedule 27 września 2024
Opr./edited by MR

Popyt na powierzchnie przemysłowe stabilizuje się w całej Europie – wskazuje raport "European Logistic Update" firmy Cushman & Wakefield. W Czechach sytuacja powraca do poziomu sprzed pandemii, a popyt napędzają głównie firmy produkcyjne i logistyczne.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Niemcy Zagrają w padla na dachu

schedule 27 września 2024
Opr./edited by MR

ECE Marketplace zapowiedziało modernizację centrum handlowego Skyline Plaza we Frankfurcie. Wartość inwestycji to ponad 35 mln euro.

ESG

Polska Polski biznes w świecie zrównoważonego rozwoju

schedule 27 września 2024
Opr./edited by MR

69 proc. polskich przedsiębiorstw zatrudniających powyżej 50 pracowników nie traktuje zrównoważonego rozwoju priorytetowo - wynika z raportu LeasingTeam Group „Czy firmy w Polsce dbają o zrównoważony rozwój?”

Technologie

Świat Humanoid kompletuje zamówienia

schedule 27 września 2024
Opr./edited by MR

Humanoid opracowany przez Reflex Robotics będzie trzecim robotem pracującym w magazynie GXO Logistics pod Atlantą.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska W Gdańsku przy Łódzkiej

schedule 27 września 2024
Opr./edited by JC

W Trójmieście rozpoczęła się budowa kolejnego supermarketu Kaufland. Inwestycja zaprojektowana przez RWS Investment Group powstaje w dzielnicy Gdańsk Ujeścisko-Łostowice.

Rynek mieszkaniowy

Polska Jeżyce są w modzie

schedule 27 września 2024
Opr./edited by JC

Cordia Polska uzyskała pozwolenie na użytkowanie dla I etapu poznańskiej inwestycji Modena. Pierwsi właściciele odbierają już klucze do swoich mieszkań.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Karuzela się rozkręca

schedule 26 września 2024
Opr./edited by ANZ

Ruszyła rozbudowa parku handlowego Karuzela Puławy. Kompleks handlowy, który obecnie oferuje klientom 20 sklepów, zostanie powiększony o dodatkowe 1,5 tys. mkw. Zakończenie inwestycji planowane jest wiosną 2025 roku.

Obiekty użyteczności publicznej

Polska Odliczanie do otwarcia MSN

schedule 26 września 2024
Opr./edited by MR

Budynek Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie jest już gotowy. Uroczyste otwarcie zaplanowano na 25 października.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Multimedialna Baltona na lotnisku w Radomiu

schedule 26 września 2024
Opr./edited by MR

W terminalu Lotniska Warszawa-Radom powstało multimedialne centrum edukacyjno-rozrywkowe o lotnictwie i kosmosie, Flyport by Baltona.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Na kawę do Diuny

schedule 26 września 2024
Opr./edited by ANZ

W zespole biurowym Diuna  na warszawskim Służewcu została otwarta 82. kawiarnia sieci Green Caffè Nero. Lokal zajmuje 200 mkw. powierzchni na parterze jednego z czterech budynków kompleksu.

Obiekty użyteczności publicznej

Rumunia Mark Twain szykuje się na rok szkolny

schedule 26 września 2024
Opr./edited by MR

Mark Twain International School otworzy swój kampus w inwestycji mieszkaniowej Cosmopolis, realizowanej przez Opus Land Development w Bukareszcie. Prywatna dwujęzyczna szkoła i przedszkole będą zajmować łącznie 8 tys. mkw.

Rynek mieszkaniowy

Polska Po klucze na Czystą

schedule 26 września 2024
Opr./edited by MR

BPI Real Estate Poland zakończyło realizację inwestycji Czysta4 we Wrocławiu. Budynek jest gotowy do użytkowania, a właściciele już przystąpili do odbioru kluczy.

Najnowsze w ESG

schedule 27 września 2024

Aldi wystawia się na słońce

Aldi planuje inwestycje w fotowoltaikę. Do końca roku liczba polskich sklepów z instalacjami produkującymi zieloną energię wzrośnie o prawie 100 placówek.

schedule 27 września 2024

Polski biznes w świecie zrównoważonego rozwoju

69 proc. polskich przedsiębiorstw zatrudniających powyżej 50 pracowników nie traktuje zrównoważonego rozwoju priorytetowo - wynika z raportu LeasingTeam Group „Czy firmy w Polsce dbają o zrównoważony rozwój?”

schedule 26 września 2024

Odpady pod lupą

Skanska nawiązała współpracę ze startupem WasteTracker. Inteligentny licznik odpadów pomoże monitorować i raportować strumienie odpadowe, wspierając proces odpowiedzialnego zarządzania budynkami. System ten będzie działać w całym obecnym portfolio Skanska w tej części Europy.

schedule 25 września 2024

Długoterminowe wsparcie dla uchodźców

Stowarzyszenie Ukraine Relief na rzecz uchodźców z Ukrainy zebrało do tej pory 220 tys. zł.

schedule 25 września 2024

Zielono na Borowieckiej

Inwestycja Borowiecka Park w Warszawie firmy Vanguard Properties otrzymała precertyfikat Zielony Dom nadawany przez Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC.

schedule 25 września 2024

Arche pomaga po powodzi

Arche wdraża długofalowy pakiet pomocy dla powodzian. Wszelkie działania koordynowane są przez Fundację Leny Grochowskiej. Na wsparcie potrzebujących zabezpieczono już kwotę 5 mln zł.

schedule 25 września 2024

Specjalista od ESG poszukiwany

ESG staje się kluczowym elementem strategii biznesowych polskich organizacji. Jak pokazują dane ManpowerGroup, pracodawcy planują w ciągu najbliższych 12 miesięcy wdrożyć w tym obszarze kolejne rozwiązania.

schedule 20 września 2024

Certyfikowane zakupy w Malborku

Park handlowy Comfy Park w Malborku, otwarty jesienią 2023 roku, otrzymał certyfikat BREEAM na poziomie Very Good. Obiekt handlowy o powierzchni najmu 4,1 tys. mkw. stanowi część portfolio firmy Newgate Investment Poland. 

schedule 19 września 2024

Problemy z raportowaniem niefinansowym

Według raportu KPMG, jedynie 29 proc. ankietowanych globalnych firm jest gotowych na zewnętrzny audyt raportów ESG.

schedule 16 września 2024

NoVa Park wciąż jest eko

Centrum handlowe NoVa Park ponownie uzyskało certyfikację BREEAM In-Use. Obiekt zlokalizowany w Gorzowie Wielkopolskim najwyższe wyniki otrzymał w kategoriach dotyczących trwałości projektu oraz gospodarowania terenem i ekologii.

schedule 13 września 2024

Lakeside również jest Outstanding

Biurowiec Lakeside, którego deweloperem jest Atenor, uzyskał certyfikat BREEAM na poziomie Outstanding. Warszawski biurowiec zaprojektowała pracownia Grupa5 Architekci, a generalnym wykonawcą był Porr. Proces certyfikacji na etapie projektowania oraz realizacji prowadzi JWA.

schedule 13 września 2024

Magazyn 7R jest Outstanding

7R Park Wrocław West II, pierwszy magazyn z linii 7R Green Saver, uzyskał wynik 95,6 proc. w certyfikacji BREEAM International New Construction w wersji 6. To najwyższa ocena przyznana budynkowi przemysłowemu w Europie kontynentalnej.

schedule 12 września 2024

Zieleń to standard

Warszawa przyjęła zielony standard, dzięki któremu miejskie budownictwo będzie bardziej efektywne energetycznie i ekologiczne. Stolica jest pierwszym miastem w Polsce, które wdrożyło takie rozwiązanie.

schedule 11 września 2024

Śmieci nie wypłyną w morze

Przedstawiciele grupy Żabka, wraz z członkami UNEP/GRID-Warszawa i Fundacji Mare, zainicjowali wodowanie kosza morskiego w porcie w Dziwnowie. Urządzenie będzie oczyszczać Bałtyk ze śmieci. W ciągu roku jest w stanie zebrać do 1,4 tony odpadów. 

schedule 10 września 2024

Cushman sprawdza się sam

Eksperci firmy Cushman & Wakefield, którzy na co dzień zajmują się m.in. procesem tworzenia środowisk pracy dla innych, przeprowadzili audyt swojej warszawskiej siedziby. W jego procesie wskazano usprawnienia, jakie mogą przynieść dodatkowe korzyści osobom o różnych stylach poznawczych.

schedule 09 września 2024

LCP certyfikuje wszystko

LCP Properties rozpoczął pracę w zakresie certyfikacji swojego portfela w systemie BREEAM. Projekt, którego finalizacja przewidziana jest na koniec 2025 roku, obejmie swoim zasięgiem prawie setkę nieruchomości.

schedule 09 września 2024

Lepiej na placu Bema

Bema Plaza we Wrocławiu uzyskała certyfikat BREEAM In-Use na poziomie Excellent w kategoriach asset i management performance.

schedule 04 września 2024

Imagine w złotej sieci

Kompleks biurowy Imagine otrzymał certyfikat WiredScore, przyznawany budynkom zaawansowanym technologicznie w zakresie łączności cyfrowej, jakości rozwiązań teletechnicznych i planów awaryjnych.

schedule 03 września 2024

TBS z precertyfikatem

Katowickie osiedle przy ul. Kosmicznej otrzymało precertyfikat na poziomie Premium w ramach certyfikacji Zielony Dom, przyznawanej przez Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC. Inwestycja powstaje w ramach modelu budownictwa społecznego.

schedule 03 września 2024

Zasadzili przed Q22

Projekt rewitalizacji przestrzeni przed budynkiem biurowym Q22 został zakończony. Wprowadzono tam wielopoziomową strukturę zieleni, w tym wysokie drzewa, krzewy i byliny.

Wydanie 9 (291) wrzesień 2024

Ostatnie komentarze

Kategorie