Polska W Gdyni wyrośnie Skycity
Rynek mieszkaniowyNa terenie blisko 2 ha przy skrzyżowaniu ul. Kieleckiej z Drogą Gdyńską powstanie około 50 tys. mkw. powierzchni użytkowej. Skycity Gdynia to docelowo cztery budynki z usługami w parterach: trzy mieszkalne o siedmiu, 17 i 35 kondygnacjach oraz jeden biurowy. Najwyższy z budynków osiągnie wysokość 120 m, co lokuje go w czołówce polskich wysokościowców mieszkaniowych.
Wyniki konkursu na koncepcję architektoniczną Skycity Gdynia Allcon ogłosił w grudniu 2020 roku. W jury zasiedli przedstawiciele Miasta Gdyni, członkowie Izby Architektów oraz inwestor. Grupa 5 Architekci zaproponowała miastotwórczy koncept, zgodny z praktykami światowego budownictwa.
Ze względu na zrównoważony rozwój i wygodę mieszkańców, współczesne miasta dogęszczają się na terenach położonych w ich bezpośrednich granicach. Tendencję tę możemy zaobserwować zarówno w znanych europejskich stolicach, jak też w polskich miastach, np. Warszawie, Wrocławiu i Gdańsku. Eliminacja zanieczyszczeń czy śladu węglowego, związanego m.in. z korkami samochodowymi i długim dojazdem jest tak samo ważna, jak obniżenie wydatków miejskich na nową infrastrukturę, niezbędną dla rozrastających się przestrzeni podmiejskich – podkreśla architekt Rafał Zelent z pracowni Grupa 5 Architekci.
Nowa inwestycja trójmiejskiego dewelopera Allcon wyróżnia się nie tylko skalą i architekturą, ale także lokalizacją.
Skycity Gdynia w oczywisty sposób wpisuje się w popularny koncept miasta 15-minutowego, oferując jednak znacznie więcej. Analizując tę lokalizację, szybko można zweryfikować, jak wiele miejsc, ważnych z punktu widzenia codziennego życia znajduje się w sąsiedztwie. Możemy więc w tym przypadku mówić o idei miasta 5-minutowego – przekonuje Piotr Tarkowski, członek zarządu spółki deweloperskiej Allcon.
Projekt będzie sąsiadować z lasami Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Urząd Miasta, ul. Świętojańska i prowadzący do morza Park Centralny znajdują się w odległości 5 minut spacerem od planowanej inwestycji. W bliskiej okolicy są również m.in.: centrum handlowe z kompleksem kinowym, centra biurowe, miejskie centrum sportu, stacje SKM i PKM.
Najważniejszą zmianą względem koncepcji konkursowej jest rezygnacja z jednego z budynków mieszkalnych. Inwestor zmniejszył liczbę metrów kwadratowych na sprzedaż, by uzyskać więcej przestrzeni publicznej i terenów zielonych. Kolejnym istotnym krokiem była zamiana lokalizacji budynków 17- i 35-kondygnacyjnych. Najwyższy z nich został odsunięty do drugiej linii zabudowy, tworząc efekt łagodniejszej gradacji budynków w pierzei ulic Kieleckiej i Drogi Gdyńskiej.
Położona najbliżej Drogi Gdyńskiej część biurowa stanowi bufor akustyczny, zapewniający kameralność i ciszę usytuowanej na kolejnych tarasach części mieszkaniowej. Tym samym zapewniliśmy również odseparowanie lokali usługowych i nowego placu miejskiego od apartamentów. Projekt zachował oryginalną, zaproponowaną w konkursie architekturę, w tym rytmy otworów i wcięć w elewacjach oraz obrócenie jednego z budynków względem pozostałych - opowiada architekt Rafał Zelent.
W czasie pracy nad projektem przestrzeni publicznych Allcon konsultował się ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Integracji. Inwestorowi zależało, by stworzyć miejsce dostępne dla wszystkich, przyjazne dla pieszych, minimalizując przy tym ruch samochodowy. Allcon poddał projekt ocenie BREEAM Communities.
Projekt zakłada zastosowanie licznych rozwiązań z zakresu zrównoważonego budownictwa: zagospodarowanie wody szarej, montaż paneli fotowoltaicznych na dachach wszystkich budynków czy zainstalowanie stacji ładowania pojazdów elektrycznych.
Poza zielonymi dachami i tarasem z roślinnością, przygotowaliśmy urozmaicony projekt architektury krajobrazu, który zakłada m.in. nasadzenia wielogatunkowych rabat bylin i traw. Ograniczyliśmy natomiast do minimum koszone trawniki. Powierzchnia biologicznie czynna będzie zdecydowanie większa niż zakłada plan miejscowy – mówi Łukasz Śledź, dyrektor Działu Przygotowania i Realizacji Inwestycji w spółce deweloperskiej Allcon.
Allcon ma prawomocne pozwolenie na budowę i zapowiada rozpoczęcie realizacji w IV kwartale 2024 roku. W I etapie powstanie 17-kondygnacyjny budynek z 93 apartamentami i lokalami usługowymi przystosowanymi pod gastronomię. W kolejnych etapach powstaną budynki mieszkalne 35- i siedmiokondygnacyjny oraz budynek biurowy, który ma szansę uzyskać certyfikat BREEAM New Construction z oceną na poziomie Outstanding.
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Polski Związek Firm Deweloperskich
Najnowsze dane GUS pokazują dużą aktywność na rynku mieszkaniowym i to zarówno jeśli chodzi o inwestycje rozpoczynane przez deweloperów, jak i budownictwo indywidualne. Październik ...
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Powerdot Polska
9,8 tys. punktów ładowania aut elektrycznych jest już zarejestrowanych w systemie Urzędu Dozoru Technicznego. Dzięki dużym inwestycjom w infrastrukturę, Polska wypada coraz lepiej ...
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
PMR Market Experts
Problem z dostępnością pracowników na placach budów jest coraz większym wyzwaniem. Wpływ tego zjawiska na rosnącą popularność technologii prefabrykacji betonowej staje się bardziej ...