EN

O Polsce i trendach w nieruchomościach

Niemal żaden kraj w Unii Europejskiej nie może wykazać się tak dynamicznym rozwojem makroekonomicznym jak Polska. Gospodarka rośnie, podobnie jak zatrudnienie. Rynek nieruchomości komercyjnych Polski rozwija się wyjątkowo pozytywnie. Wszystkie kategorie aktywów mogą teraz liczyć na wysoki popyt. Istnieje jednak ryzyko, że wątpliwości, szczególnie inwestorów międzynarodowych, dotyczące sytuacji politycznej w Polsce będą wykazywały tendencję narastającą. Polityka gospodarcza musi bowiem do pewnego stopnia być przewidywalna, aby inwestorzy odczuwali bezpieczeństwo swoich inwestycji.

Na tegorocznych targach Expo Real nadal będą toczyły się dyskusje na temat digitalizacji. A także czy podmioty finansujące nieruchomości mogą utracić rację bytu na przykład w wyniku rozwoju technologii blockchain. Wyraźnie odpowiadamy: „nie”, ponieważ przy finansowaniu nieruchomości nie chodzi tylko o udostępnienie pieniędzy. O wiele ważniejsza jest głęboka znajomość produktu, umożliwiająca skuteczne i całościowe konstruowanie projektów nieruchomościowych. W planie zadań związanych z digitalizacją znajdują się ponadto zagadnienia dotyczące przejrzystości i ochrony danych oraz oczekiwany szybki czasy reakcji. Z tego względu multidyscyplinarne zespoły pracują u nas nad realizacją naszej cyfrowej mapy drogowej.

Jest jasne, że wszystkie kategorie aktywów w najbliższych latach staną przed ogromnymi wyzwaniami w ramach trendu związanego z digitalizacją. Nieruchomości handlowe podlegają przy tym największym zmianom. Przyczyny tkwią oczywiście w handlu online, który zmienia nie tylko zachowanie konsumpcyjne, lecz także nasze miasta. Potrzebne są tu nowe koncepcje. Dojdzie zatem do silniejszego połączenia handlu internetowego ze stacjonarnym, który będzie na przykład udostępniać inteligentne oferty sprzedaży detalicznej, w ramach których będzie można dokonać zakupu w sklepie internetowym, gdy produkt nie będzie dostępny na miejscu.

Kategorie