EN

Polski rynek e-commerce rozwija się najszybciej w Europie

W 2000 roku łączna powierzchnia magazynów w Polsce była liczona jedynie w setkach tysięcy mkw., a handel elektroniczny dopiero raczkował, generując obroty na poziomie kilkudziesięciu mln zł. Nikt, poza nielicznymi, nie zastanawiał się wówczas, czy warto poświęcić więcej czasu rozwojowi internetowego kanału sprzedaży i wydzielać dla niego powierzchnie magazynowe i operacje logistyczne. Nieliczni internauci, których w 2000 roku w Polsce było około 3 mln, zamówienia składali drogą mailową, a firmy traktowały handel internetowy jako dodatek, który nie generuje istotnych obrotów.

Dziś w Polsce istnieje ponad 16 mln mkw. nowoczesnej powierzchni magazynowej, a kolejne dwa są w budowie. Polski rynek e-commerce rośnie ponad 18 proc. rocznie i rozwija się najbardziej dynamicznie w Europie. Jego wartość przekroczyła już magiczną barierę 50 mld zł, a z zakupów internetowych w najróżniejszej formie korzysta blisko 28 mln Polaków.

Zakupy można robić nie tylko za pośrednictwem strony internetowej, ale również poprzez aplikację na smartfonie i przy pomocy mediów społecznościowych. Każdego dnia powstaje w naszym kraju 21 sklepów internetowych, a ich całkowita liczba sięga już ponad 30 tys., co stanowi wzrost o ponad 6 proc. rocznie. Tylko w ostatnich 12 miesięcach polski rynek sprzedaży internetowej urósł o 1,8 tys. nowych podmiotów. Skala zakupów przez Internet jest na tyle duża, że jedna z czołowych firm kurierskich w najgorętszym dniu roku obsługuje nawet milion paczek. Polska stała się dziś międzynarodowym hubem logistycznym, w którym obsługiwane są zamówienia i zwroty dla największych europejskich platform i sklepów internetowych.

Jeśli dodamy to tego atrakcyjny rynek pracy oraz – w porównaniu do średniej europejskiej – stosunkowo niewielki udział kanału internetowego w handlu detalicznym, płynie stąd wniosek, że rynek e-commerce w Polsce będzie się dalej rozwijał. Wpłynie to w coraz większym stopniu na krajobraz magazynowy w naszym kraju oraz popyt na nowe magazyny i wymagania w stosunku do ich specyfikacji technicznych, wyposażenia czy automatyzacji.

Kategorie

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła? Resetuj hasło

Twoje zamówienie

Twoje dane
Utwórz hasło dostępu
Hasło pozwoli na dostęp do materiałów z dowolnego urządzenia
Dane fakturowe
Podsumowanie zamówienia
Zamówienie netto
Podatek VAT (%)
Zamówienie brutto
Posiadasz już konto? Zaloguj się
Bezpiecze płatności zapewnia