EN

Gdynia goni biurowy Gdańsk

W ostatnim okresie rozwój trójmiejskiego rynku biurowego był jednoznacznie ukierunkowany na Gdańsk. Lokalni deweloperzy intensywnie rozwijali nowe inwestycje, pojawili się również międzynarodowi gracze. Nie oznacza to jednak, że Gdynia jest skazana na marginalizację. W najbliższych kilku latach powstanie tam okolo 100 tys. mkw. nowej powierzchni biurowej, co oznacza wzrost o ponad 65 proc. To gigantyczny impuls rozwojowy dla miasta. Niewielka dostępność budynków biurowych w Gdyni sprawia, że najemcy, zwłaszcza poszukujący dużej powierzchni, automatycznie kierują się w stronę Gdańska. Co więcej, w związku z niewielką podażą stawki najmu w Gdyni są porównywalne i wynoszą około 12,5-13,5 euro za 1 mkw. miesięcznie. Wniosek? Firmy, które chcą otworzyć biuro w Trójmieście, raczej wybierają Gdańsk. Oferta jest szersza i bardziej kompleksowa, a budynki – nowocześniejsze.
Sytuacja zmieni się po oddaniu do użytku nowych projektów biurowych w Gdyni – dwie duże inwestycje planuje m.in. Vastint: Waterfront (15 tys. mkw. powierzchni biurowej) powstaje w miejscu wyburzonego niedawno Centrum Gemini i będzie miał charakter mieszkalno-biurowo-handlowy, natomiast przy ul. Kieleckiej, w miejscu po dawnym biurowcu Nordei, powstanie nowoczesny budynek o powierzchni 11 tys. mkw. Z kolei Allcon jest w trakcie realizacji kompleksu 3T Office Park (38 tys. mkw.) przy ul. Łużyckiej, a AB Investor buduje Square u zbiegu ul. Świętojańskiej i Partyzantów (5 tys. mkw.). Jedną z największych planowanych realizacji jest Marina Office (27 tys. mkw.), której inwestorem jest PHN. Interesującym projektem jest inicjatywa spółki Semeko Grupa Inwestycyjna, która – wraz z należącą do PKP spółką Xcity Investment – planuje zagospodarowanie Międzytorza, gdzie ma powstać zabudowa mieszkalna, biurowa i usługowa na dużą skalę, tworząc doskonale zlokalizowaną, nową tkankę miejską w centrum Gdyni.

Nowe projekty to dobra informacja dla wszystkich zainteresowanych gdyńskim rynkiem biurowym. Miasto zwiększy szanse przyciągnięcia nowych, dużych inwestorów. Firmy, które funkcjonują już w Gdyni, zyskają możliwość ekspansji w ramach istniejącej infrastruktury. Relokacja do Gdańska przestanie być koniecznością. Pracodawcy zyskają dostęp do nowoczesnej powierzchni biurowej klasy A. To szczególnie istotne ze względu na wyzwania, jakie stawia przed nimi rynek pracownika – dobrze zlokalizowane, odpowiednio zaaranżowane biuro o wysokim standardzie ma coraz większe znaczenie przy wyborze pracodawcy. To kluczowe narzędzie dla firm, które walczą o największe talenty. Pojawienie się wielu nowych projektów w krótkim czasie będzie również impulsem rozwojowym dla istniejących budynków. Część z nich zapewne przejdzie modernizację. Zaktywizuje się rynek wtórny, co otworzy profesjonalny rynek biurowy dla nowych najemców.

Co dalej? Obserwujemy aktywność deweloperów mającą na celu zabezpieczenie gruntów pod przyszłe projekty. Gdynia ma potencjał – to kameralne w porównaniu do Gdańska miasto ma dobrze rozwiniętą sieć transportu publicznego, w tym połączenia SKM i PKM. Do centrum można bez problemu wjechać samochodem. Część projektów ma doskonałą lokalizację – powstają nad brzegiem morza, co bez wątpienia jest atutem z punktu widzenia pracodawców i pracowników.

Kategorie