Czechy Rynek hotelowy na ścieżce wzrostu
Hotele
Głównymi motorami wzrostu są: odbudowa popytu krajowego, powrót zagranicznych turystów oraz zmieniające się preferencje podróżnych. Międzynarodowe noclegi w czeskiej stolicy osiągają już 95 proc. poziomu z 2019 roku, a wartość inwestycji hotelowych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej wzrosła rok do roku o 12 proc.
W I kwartale tego roku Europa odnotowała 2-proc. wzrost liczby międzynarodowych przyjazdów, podczas gdy w Europie Środkowo-Wschodniej wzrost ten sięgnął aż 8 proc. Coraz bardziej widoczny jest trend podróży poza szczytem sezonu – turyści chętniej wybierają terminy poza wysokim sezonem, korzystając z niższych cen i większej dostępności. Taka zmiana sprzyja równomiernemu rozłożeniu ruchu turystycznego w ciągu roku, wzmacniając stabilność całej branży. Dodając do tego silny popyt weekendowy i wakacyjny, oczekujemy, że Praga jeszcze w tym roku przekroczy wyniki z rekordowego roku 2019 – komentuje Jakub Stanislav, szef działu inwestycyjnego w CBRE.
Zachód wraca, Azja zwalnia
Ożywienie przyjazdów do krajów CEE i SEE różni się w zależności od kraju pochodzenia turystów. Zdecydowana większość ruchu turystycznego z Europy Zachodniej – m.in. z Niemiec, Austrii, Włoch, Wielkiej Brytanii i Francji – już wróciła do wcześniejszych poziomów. Znaczący wzrost dotyczy również turystów z USA, którzy – po wznowieniu połączeń długodystansowych – chętnie wracają do swoich ulubionych europejskich kierunków, w tym Pragi. Rośnie także zainteresowanie ze strony turystów z krajów Zatoki Perskiej, którzy coraz częściej wybierają luksusowe i wellnessowe pobyty.
Dane za 2024 rok wskazują, że największy wzrost liczby turystów – względem 2019 roku – odnotowano wśród obywateli USA (o 18 proc.), Austrii (o 17 proc.) i Hiszpanii (o 14 proc.). Z kolei największy spadek dotyczył podróżnych z Azji Południowo-Wschodniej (spadek o 43 proc.) oraz regionu Azji i Pacyfiku (spadek o 33 proc.).
Hotelarstwo rośnie w siłę
Podstawowe wskaźniki operacyjne w branży hotelarskiej rosną we wszystkich głównych stolicach regionu. Średni poziom obłożenia wzrósł w 2023 roku o 6 punktów procentowych, a w tym roku utrzymuje się na wysokim poziomie: od 76 proc. w Warszawie do 82 proc. w Pradze. Średnia cena za pokój (ADR) jest dziś o 25 proc. wyższa niż w roku 2019, a przychód na dostępny pokój (RevPAR) wzrósł o 12 proc.
Rynek hotelowy wykazuje dużą odporność i dalszy potencjał wzrostu. Odnotowujemy nie tylko powrót popytu, lecz także zmiany jakościowe – turyści są gotowi inwestować więcej w doświadczenia, lokalne produkty i usługi premium. Ich średnie dzienne wydatki wyraźnie rosną, co pozytywnie wpływa na całkowite przychody z turystyki – wskazuje Jakub Stanislav.
Segment premium na fali wznoszącej
Region Europy Środkowo-Wschodniej i Południowo-Wschodniej oferuje dziś ponad 450 tys. pokoi hotelowych, a udział segmentu premium i luksusowego stale rośnie. Hotele czterogwiazdkowe stanowią obecnie 45-50 proc. całkowitej podaży, natomiast pięciogwiazdkowe – około 10-15 proc., z koncentracją w stolicach i miejscowościach turystycznych. Hotele trzygwiazdkowe nadal dominują w mniejszych miastach i na terenach wiejskich, ale ich udział systematycznie maleje na rzecz wyższych kategorii.
Choć pokoje standardowe wciąż przeważają w ofercie, rośnie zapotrzebowanie na apartamenty, pokoje rodzinne i opcje dla dłuższych pobytów – i to właśnie do tych trendów dostosowują się inwestorzy.
Region CEE i SEE dynamicznie rozwija się zarówno pod względem liczby, jak i jakości hoteli, z wyraźnym ukierunkowaniem na projekty cztero- i pięciogwiazdkowe. Obecnie w przygotowaniu znajduje się około 300 inwestycji hotelowych. Nowe projekty coraz częściej stawiają na zrównoważony rozwój, rewitalizację historycznych obiektów oraz funkcje łączone – z mieszkaniami, lokalami handlowymi i przestrzeniami coworkingowymi – opisuje Jakub Stanislav.
Czeski rynek liderem inwestycji
Rok 2023 przyniósł powrót aktywności inwestycyjnej w sektorze hotelowym. – Wartość transakcji w regionie CEE wzrosła rok do roku o 12 proc., a dobra passa utrzymuje się również w 2025 roku. Już w I kwartale zrealizowano transakcje o łącznej wartości 417 mln euro, co odpowiada 63 proc. wolumenu z całego poprzedniego roku. Liderem rynku pozostają Czechy, wyprzedzając wyraźnie Polskę i Węgry. Duży udział miała w tym sprzedaż hotelu Hilton Prague, którą zrealizowaliśmy jako największą tego typu transakcję w historii regionu – komentuje Jakub Stanislav.
Mimo wyzwań, takich jak inflacja, niedobór siły roboczej czy niepewność geopolityczna, perspektywy dla rynku hotelowego w Pradze oraz całym regionie CEE i SEE pozostają optymistyczne.
Region w ostatnich latach mocno inwestuje w cyfryzację, zrównoważony rozwój oraz rozbudowę oferty turystycznej. Praga i inne miasta są dzięki temu dobrze przygotowane, by w pełni wykorzystać aktualną falę wzrostu – podsumowuje Jakub Stanislav.
Budujemy na domysłach
Budujemy na domysłach
PlanRadar
Według analiz aż 90 proc. inwestycji budowlanych nie kończy się w planowanym terminie. Główna przyczyna? Nie brak funduszy czy materiałów, ale niedokładna, rozproszona i przestarza ...
Koniec ukrywania cen mieszkań
Koniec ukrywania cen mieszkań
Legal Hub Wojnarowska Ścigała Irlik
Jawność cen na rynku mieszkaniowym Nowelizacja ustawy deweloperskiej, która wejdzie w życie 11 lipca 2025 roku (a dla inwestycji z rozpoczętą sprzedażą – od 11 września), wp ...
Jak Małopolska może pomóc Ukrainie?
Jak Małopolska może pomóc Ukrainie?
Rohlig SUUS Logistics
Małopolska to jeden z kluczowych regionów logistycznych w Polsce. To doskonały hub nie tylko na rynek krajowy, ale także do Europy Środkowo-Wschodniej i na Bałkany. Sprzyja temu do ...