EN

Elastyczne obligacje

Z naszych analiz wynika, że w 2013 roku deweloperzy w Polsce wyemitowali obligacje korporacyjne o wartości około 1,8 mld zł. To prawie 40 proc. więcej niż w roku poprzednim (1,3 mld zł). Jest to rozwiązanie nieco droższe niż np. kredyt, ale w wielu przypadkach warunki emisji obligacji można indywidualnie dostosować do potrzeb danego przedsiębiorstwa.

Warto zwrócić uwagę, że instytucje bankowe często narzucają wymagania ograniczające możliwość dalszego pozyskiwania kapitału na poszczególne inwestycje deweloperskie. W przypadku emisji obligacji indywidualnie dostosowane warunki emisji pozwalają na ustalenie maksymalnego poziomu zadłużenia, do którego możliwe jest dalsze pozyskiwanie finansowania z innych źródeł niż obligacje. Dodatkowo, na polskim rynku obligacji korporacyjnych emitenci o dobrej kondycji finansowej są w stanie emitować obligacje niezabezpieczone, co jest niemożliwe w przypadku kredytu bankowego.

Emitent może wybrać pomiędzy prywatną a publiczną emisją obligacji. Najważniejsza różnica pomiędzy tymi dwoma trybami emisji polega na liczbie potencjalnych inwestorów, do których możemy skierować ofertę nabycia obligacji. W przypadku oferty niepublicznej propozycję nabycia obligacji można skierować maksymalnie do 149 inwestorów. Emisja publiczna wymaga zatwierdzenia dokumentu informacyjnego przez Komisję Nadzoru Finansowego, co dodatkowo wydłuża proces emisji obligacji. Obecnie na polskim rynku najbardziej powszechne są emisje niepubliczne. W ciągu ostatnich dwóch lat stanowiły one ponad 95 proc. wszystkich emisji obligacji. Jednak ze względu na ostatnie zmiany w ustawodawstwie dotyczące organizacji i funkcjonowania funduszy emerytalnych, można się spodziewać, że coraz częściej będą przeprowadzane emisje publiczne, aby fundusze emerytalne mogły brać w nich udział.

Kategorie