Sektor living w oczach inwestorów to bezpieczna przystań
Knight Frank
Inwestycje instytucjonalne w sektor living w Europie wyniosły łącznie około 44,5 mld euro w ciągu pierwszych trzech kwartałów 2022 roku. Oczekiwane spowolnienie dynamiki inwestycji w III kwartale 2022 roku przełożyło się na całkowity wolumen inwestycji niższy o 8 proc. w stosunku do tego samego okresu w 2021 roku. Według danych Knight Franka w III kwartale 2022 roku w sektor living zainwestowano w około 10,8 mld euro, czyli około 37 proc. więcej niż rok temu. Spowolnienie odzwierciedla trudne warunki makroekonomiczne i geopolityczne na świecie. Niższa poziom inwestycji jest efektem wysokiego poziomu inflacji, wyższych kosztów budowy i niższej podaży.
Żeby temu przeciwdziałać, banki centralne na całym świecie zaczęły zacieśniać politykę monetarną. Europejski Bank Centralny (EBC) podniósł w lipcu 2022 roku stopy procentowe po raz pierwszy od 11 lat i ponownie o rekordowe 75 pb. we wrześniu i październiku. Swap stopy procentowej w strefie euro poszedł do góry, prowadząc do rosnących kosztów finansowania dla części inwestorów, ale stwarzając szansę tym, którzy szukają wyższych zwrotów z inwestycji.
Wpływ, jaki ekonomiczne pokłosie wojny w Ukrainie miało na inwestorów, jest odzwierciedlony w wynikach ankiety przeprowadzonej przez firmę Knight Frank wśród 40 firm aktywnie inwestujących w sektor living w Europie. Spośród tych respondentów, tylko 15 proc. stwierdziło, ze aktualna sytuacja geopolityczna i makroekonomiczna nie miała „żadnego wpływu” na ich strategię inwestycyjną. W praktyce oznaczało to, że szczególnie ta część z inwestorów, która wymaga finansowania musiała wstrzymać planowane projekty. Ci, którzy chcieli pozostać aktywni, próbowali renegocjować oferty.
Inwestorzy chętni do lokowania kapitału
Mimo tych ograniczeń, inwestorzy dostrzegają różnice w popycie i podaży na korzyść pierwszego wskaźnika i widzą szanse w sektorze living. Liczba studentów rośnie, a w regionach ze starzejącym się społeczeństwem popyt na mieszkania dla seniorów będzie się rósł.
W ostatnich miesiącach możemy obserwować wzrost aktywności inwestorów, ponieważ uwaga jest skierowana na inwestycje długoterminowe, ale pewniejsze. Ceny wydają się stabilizować, chociaż widzimy też obniżki, w zależności od kraju, od 50 do 75 pb. Rynek PRS również postrzegany jest jako zabezpieczenie przed inflacją, z uwagi na krótsze umowy najmu i częstą rotację najemców. Ponad jedna trzecia (35 proc.) inwestorów, z którymi rozmawialiśmy, potwierdziła, że obecna sytuacja ma pozytywny wpływ na ich strategię inwestycyjną.
Są też inne powody do optymizmu. Stopa bezrobocia w całej strefie euro spadła w październiku 2022 roku do najniższego poziomu 6,5 proc. Rosną też płace wpływając na wzrost zainteresowania najmem, szczególnie w sytuacji wysokich stóp procentowych ograniczających dostęp do kredytów hipotecznych.
Pozytywna ankieta
Spośród ankietowanych 75 proc. planuje „znacząco zwiększyć” swoje europejskie inwestycje w sektor living. Co istotne, jedna czwarta (25 proc.) deklaruje ich podwojenie. W czasie pierwszych dziewięciu miesięcy 2022 roku inwestycje w sektor living w Europie były drugim największym wolumenem inwestycyjnym po biurach i stanowiły 22 proc. wszystkich inwestycji w komercyjny sektor nieruchomości. Warto zaznaczyć, że od siedmiu lat ich udział w rynku inwestycyjnym cały czas rośnie. Ponad połowa (53 proc.) wszystkich inwestycji w sektor living stanowiły inwestycje zagraniczne.
Wraz z umacniającym się dolarem amerykańskim, europejskie rynki zyskują na trakcyjności dla kapitału zza oceanu. Niedawno przeprowadzona przez firmę Knight Frank ankieta – Active Capital – wykazała, że 48 proc. skupia się właśnie na sektorze living. Inwestorzy wskazują Wielką Brytanię, Niemcy i Hiszpanię jako trzy najważniejsze kierunki inwestycji, z uwagi na ich pozycję bezpiecznej przystani.
Pozycja Polski
Główne źródła kapitału, które aktywnie analizują projekty i składają oferty, pochodzą ze Skandynawii, Bliskiego Wschodu i Stanów Zjednoczonych. W przypadku akademików inwestorzy wykazują zainteresowanie projektami w centralnych lokalizacjach lub bliskiej odległości od publicznych uczelni wyższych. Z uwagi na otoczenie czynniki geopolityczne i makroekonomiczne oferty, które składają, są często ze zniżką, ale istotne jest, że fundusze pozostają aktywne. Wzrasta również zainteresowanie inwestorów segmentem senior housing, który w dobie starzejącego się społeczeństwa postrzegany jest jako stabilnie rozwojowy.
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
9,8 tys. punktów ładowania aut elektrycznych jest już zarejestrowanych w systemie Urzędu Dozoru Technicznego. Dzięki dużym inwestycjom w infrastrukturę, Polska wypada coraz lepiej ...
Powerdot Polska
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
Problem z dostępnością pracowników na placach budów jest coraz większym wyzwaniem. Wpływ tego zjawiska na rosnącą popularność technologii prefabrykacji betonowej staje się bardziej ...
PMR Market Experts
Certyfikacja budynków podnosi standardy. Kilku rzeczy wciąż jednak brakuje
Certyfikacja budynków podnosi standardy. Kilku rzeczy wciąż jednak brakuje
Lawinowo rośnie liczba certyfikowanych budynków. Jak wskazują eksperci, to przede wszystkim efekt presji regulacyjnej. Certyfikacje znacząco wpłynęły na poprawę standardów ESG, cho ...
biuro projektowe PM Projekt