EN

Branża fitness z coraz większym wpływem na footfall galerii handlowych

W klubach fitness obserwujemy najwyższy wzrost frekwencji od 10 lat. To pozytywna tendencja, która pokazuje, że zbliżamy się coraz mocniej do trendów zachodnich. Kluby fitness zlokalizowane w centrach handlowych będą w związku z tym napędzać ruch klientów, zwłaszcza w mniej popularne dni tygodnia. Badania pokazują, że duża część odwiedzających centra handlowe to stali klienci, którzy regularnie korzystają z usług i rozrywek oferowanych w galeriach, takich jak kluby fitness czy kina.

Kondycja Polaków i kondycja centrów handlowych zdecydowanie się poprawiły w porównaniu do pandemicznego okresu w latach 2020-2021. Jednocześnie epidemia koronawirusa sprawiła, że niektóre potrzeby i zachowania konsumentów zmieniły się nieodwracalnie. Jednym z przykładów jest zanik widocznej wcześniej sezonowości, jeśli chodzi o wizyty w klubach fitness.

Branża fitness stale modyfikuje swoją ofertę i dopasowuje ją do najważniejszej obecnie potrzeby klientów – wsparcia szeroko pojmowanego zdrowia fizycznego i psychicznego. Wiele klubów fitness w odpowiedzi na potrzeby rynkowe wprowadza dodatkowe usługi, takie jak zabiegi spa czy przestrzenie do relaksu. Z tego powodu, projektując w Krakowie nowe, wielkopowierzchniowe kluby My Fitness Place uwzględniliśmy także lokalne potrzeby zdrowotne i dodaliśmy rozbudowane części wellness, w których można zrelaksować się po ciężkim treningu, zadbać o zdrowie czy zredukować stres.

Amerykańskie badania Creditntell pokazują, że sklepy znajdujące się w centrach handlowych z klubem fitness mają więcej wizyt miesięcznie w porównaniu do sklepów bez sąsiedztwa klubu fitness. Obiekty te częściej przyciągają klientów galerii handlowych w pierwszych trzech dniach tygodnia i we wczesnych godzinach porannych – czyli w te dni i godziny, kiedy ruch w galeriach jest najmniejszy.

Jednocześnie, grupa osób aktywnych fizycznie systematycznie rośnie, co potwierdza rekordowa sprzedaż kart MultiSport - tylko w 2022 roku do programu MultiSport dołączyło łącznie 345 tys. osób, co w ujęciu rocznym oznacza wzrost o 41 proc. Dziś z kart korzysta w Polsce już blisko 1,2 mln użytkowników. Po pandemii zmieniły się też główne motywacje Polaków do podejmowania aktywności fizycznej. Według badania MultiSport Index 2022 aż 42 proc. ćwiczących decyduje się na treningi, by wesprzeć swoją kondycję psychiczną, odreagować ciężki dzień w pracy lub rozładować stres.

Dzięki rosnącej liczbie ćwiczących Polaków w zeszłym roku powierzchnia naszych klubów fitness zwiększyła się łącznie do blisko 250 tys. mkw. Otworzyliśmy siedem nowych klubów: cztery w Warszawie (Zdrofit PZO, Zdrofit Lazurowa, Zdrofit The Warsaw HUB, Zdrofit Mennica) oraz po jednym w Starej Iwicznej (Zdrofit NPark), Wodzisławiu Śląskim (Fabryka Formy) i Łodzi (FitFabric Strażacka). Od początku stycznia działają również dwa kluby wielkopowierzchniowe My Fitness Place w Krakowie.

Na koniec III kwartału dysponowaliśmy 73 klubami fitness marki Zdrofit, 25 klubami Fabryki Formy, 17 klubami Fitness Academy, 16 klubami Fit Fabric, 15 pod marką My Fitness Place, 10 siłowniami sieci S4 oraz – od listopada 2021 roku – 14 klubami Total Fitness. Aż 54 kluby z tych sieci zlokalizowane są w galeriach handlowych, a 36 w parkach handlowych. Niekwestionowany rozwój branży podkreślają również kolejne przejęcia i planowane otwarcia – z końcem lutego ogłosiliśmy przejęcie kolejnych 16 klubów Calypso w atrakcyjnych lokalizacjach, powiększając sieć własnych obiektów fitness do 186. Lokalizacje tych obiektów są bardzo atrakcyjne i na trwałe wrosły w infrastrukturę usługową miast. Dobrym przykładem jest chociażby Calypso Galaxy w Szczecinie, zlokalizowane w największym centrum handlowo-rozrywkowym w regionie. W 2023 roku planujemy jeszcze otwarcie trzech klubów w rejonie centralnej i południowej Polski oraz pięciu klubów na rynkach zagranicznych.

Jaka będzie przyszłość rozwoju sieci fitness w galeriach handlowych? Wzrost zainteresowania wellbeingiem wskazuje, że kluby fitness będą coraz istotniejszym elementem mix tenant nowoczesnych centrów. Zyskają na tym wszyscy: branża fitness, galerie i sami klienci.

Kategorie