Jak się kupowało A.D. 2023
Future Mind
Rok 2023 dla polskiego rynku e-commerce rozpoczął się od szoku spowodowanego decyzją Shopee - azjatycki gracz zniknął znad Wisły z dnia na dzień, tłumacząc swoją decyzję niepewnością makroekonomiczną. I ta niepewność, odczuwana przez konsumentów przede wszystkim w postaci inflacji, była motywem przewodnim dla polskiego handlu internetowego. Raport Izby Gospodarki Elektronicznej pokazał, że w związku z inflacją w sieci częściej kupuje co drugi polski konsument, a 24 proc. deklarowało, że w związku z kryzysem zamierza kupować online wszystko co się da. Kryzys “sprzyja” kanałowi cyfrowemu, ponieważ według Polaków w sieci łatwiej jest porównać ceny produktów (44 proc.), promocje są częstsze (37 proc.) i bardziej atrakcyjne (30 proc.), a i same ceny produktów są niższe (34 proc.).
Rok 2023 to także rok marketplace’ów. Badanie Gemius pokazało, że Polacy pytani o znajomość e-serwisów, spontanicznie wymieniają podmioty właśnie z tej kategorii: Allegro, OLX, Zalando, Amazon, AliExpress i Vinted. O ten segment rynku, w tym roku, postanowił powalczyć między innymi Comarch, otwierając swój marketplace - wszystko.pl, który co miesiąc notuje około 100 tys. wizyt. Większy sukces odniósł jednak w bieżącym roku inny debiutant marketplace’owy - Black Red White, który w swoim sklepie i marketplace notuje blisko 3 mln wizyt miesięcznie. Dynamika rozwoju marketplace’ów w Polsce jest wysoka - do gry na boisku, na którym są już także Empik, Decathlon, Leroy Merlin czy Media Markt, chciałby dołączyć także Orlen.
Warto podkreślić, że polski e-commerce to także m-commerce, czyli zakupy online wykonywane na urządzeniach mobilnych - mobilnych stronach www i aplikacjach. Już w zeszłym roku więcej Polaków dokonywało zakupów przy pomocy smartfona niż laptopa. Według badania Future Mind, do korzystania z mobilnych aplikacji zakupowych zachęcają Polaków przede wszystkim dostępne w aplikacjach zniżki i rabaty, łatwiejszy sposób dokonywania zakupów, możliwość wyboru i porównania produktów, dostęp do ocen i opinii, a także dostępne programy lojalnościowe.
Nie zaobserwowaliśmy za to w 2023 zalewu tzw. SuperApps (superaplikacji), czyli aplikacji mobilnych oferujących wiele różnych usług i funkcji. Tutaj prym wiedzie Allegro, które rozpoczęło budowę zestawu “miniapek”, które w zamyśle mają odpowiadać na potrzeby użytkowników, upraszczać procesy zakupowe i ułatwiać realizację zakupów, a w konsekwencji budować większe zaangażowanie i lojalność. W aplikacji Allegro mamy aktualnie dziesięć miniaplikacji, i są one bardzo różnorodne - od funkcji w zasadzie natywnej, i kluczowej w tego typu aplikacji jak “wystawianie przedmiotów na sprzedaż”, poprzez “prezentownik”, który jest de facto aplikacją Allegro z wybranymi już filtrami (dla taty, dla chłopaka, dla dziecka w wieku dwóch-trzech lat, etc.), aż po miniaplikację pokazującą jakość powietrza i miniapkę do przechowywania w jednym miejscu kart lojalnościowych różnych podmiotów.
Patrząc na e-commerce w 2023 roku nie sposób zadać sobie pytania o sztuczną inteligencję. Ta od lat była już wykorzystywana w systemach pozwalających na personalizację komunikacji czy rekomendowanie produktów. Jednak GenAI (generatywna AI) w branży objawiła się głównie po stronie dużych dostawców technologicznych oferujących swoje rozwiązania w obszarze sprzedaży i marketingu. Już w połowie roku obserwowaliśmy rebranding wielu technologii, które nagle w nazwach zyskały odwołanie do AI, ale dopiero na końcówce widzimy realne jej użycia i zastosowania. Na wdrożenia przyjdzie nam poczekać do przyszłego roku, i wtedy ocenimy efektywność tej technologii dla biznesu, i jej adopcję przez konsumentów.
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
9,8 tys. punktów ładowania aut elektrycznych jest już zarejestrowanych w systemie Urzędu Dozoru Technicznego. Dzięki dużym inwestycjom w infrastrukturę, Polska wypada coraz lepiej ...
Powerdot Polska
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
Problem z dostępnością pracowników na placach budów jest coraz większym wyzwaniem. Wpływ tego zjawiska na rosnącą popularność technologii prefabrykacji betonowej staje się bardziej ...
PMR Market Experts
Certyfikacja budynków podnosi standardy. Kilku rzeczy wciąż jednak brakuje
Certyfikacja budynków podnosi standardy. Kilku rzeczy wciąż jednak brakuje
Lawinowo rośnie liczba certyfikowanych budynków. Jak wskazują eksperci, to przede wszystkim efekt presji regulacyjnej. Certyfikacje znacząco wpłynęły na poprawę standardów ESG, cho ...
biuro projektowe PM Projekt