EN

Czy najemcy oczekują zrównoważonych biur?

Branża nieruchomości ma ogromny wpływ na środowisko. Budynki odpowiadają za około 40 proc. globalnego zużycia energii oraz 30 proc. emisji gazów cieplarnianych. W związku z tym, dążenie do zrównoważonego rozwoju w sektorze nieruchomości stało się priorytetem nie tylko dla firm deweloperskich, inwestorów, ale również najemców. Czy coraz większa świadomość ekologiczna w czasach przywiązywania dużej wagi najemców do ograniczania kosztów przekłada się na wynajem biur?

Globalne trendy pokazują, że aspekty związane ze środowiskiem mają coraz większy wpływ na społeczeństwo. Wynika to głównie ze zmian klimatycznych, świadomości ludzi i regulacji prawnych. Firmy oraz ich pracownicy oczekują od właścicieli budynków biurowych minimalizacji negatywnego wpływu na środowisko. W konsekwencji tego, w biurowcach inwestuje się w technologie energooszczędne, wprowadza się systemy odnawialnych źródeł energii, np. panele słoneczne czy inteligentne systemy zarządzania energią, które monitorują i optymalizują zużycie mediów.

Zrównoważona certyfikacja

Budynki, które posiadają certyfikację ekologiczną, np. BREEAM lub LEED, dają pewność najemcom, że obiekt został zaprojektowany i zbudowany zgodnie z najwyższymi standardami ekologicznymi. Jest to bardzo istotne, ponieważ w ostatnich latach temat zrównoważonego rozwoju stał się priorytetem dla wielu firm na całym świecie. Obserwujemy, że w Warszawie mamy wzrost udziału powierzchni wynajętej w budynkach certyfikowanych. W 2023 roku stanowiły one 54 proc., a w I połowie 2024 roku nastąpił wzrost do 75 proc. Z jednej strony, wskazuje to na coraz większe przywiązanie najemców do ekologicznych i zrównoważonych budynków biurowych, a z drugiej na rosnącą liczbę obiektów z zielonymi certyfikatami.

Firmy, szczególnie te międzynarodowe, w swoich strategiach zakładają minimalizowanie swojego wpływu na środowisko, co obejmuje działania takie jak: ograniczenie emisji gazów cieplarnianych, zarządzanie odpadami, efektywne wykorzystanie zasobów naturalnych oraz ochrona bioróżnorodności. Wytyczne środowiskowe wymagają od nich monitorowania i raportowania swojego śladu węglowego, ale również podejmowania konkretnych działań mających na celu osiągnięcie neutralności węglowej.

Modernizacja pod kątem ESG

W naszym globalnym badaniu ESG Property Investor Survey zapytaliśmy 45 inwestorów zarządzającymi aktywami o wartości 300 mld funtów, czy chcą poprawić jakość swoich istniejących portfeli poprzez modernizację. Ponad trzy czwarte respondentów zadeklarowało taką chęć. Co więcej, 58 proc. inwestorów starało się nabyć aktywa o słabej wydajności ESG w celu ich modernizacji.

Oczekiwania najemców względem zrównoważonych biur będą rosły. Zmieniające się przepisy, a także nacisk na odpowiedzialność społeczną i środowiskową, wpłyną na kształt rynku biurowego. Wzrost liczby młodych pracowników, dla których kwestie ekologiczne są istotne, też nie pozostaje bez znaczenia.

Kategorie