EN

Liczą się nie tylko pieniądze

Kilka dni temu IFMA Polska i PropertyTalents ogłosiły wstępne wyniki badania pracowników zatrudnionych w sektorze facility management w Polsce. Wynika z niego, że większość z nich zmieniłaby pracodawcę. W niektórych zawodach 100 proc. zatrudnionych deklaruje gotowość do podjęcia innej pracy.

Wyniki komentuje dla „Eurobuild CEE” Tomasz Kwiatkowski, prezes zarządu IFMA Polska

Odnosząc się wprost do wniosków z badania - respondenci rozważają zmianę pracy przede wszystkim dlatego, iż oczekują wzrostu swoich wynagrodzeń. Trudno jednak oczekiwać od rynku „malejących budżetów” nagłego wzrostu stawek. Pieniądze nie są jednak jedynym motywatorem zmian. Coraz więcej osób rozważa zmianę pracodawcy nie tylko z uwagi na możliwość polepszenia warunków finansowych, ale także chęć rozwijania się w innej, bardziej dojrzałej kulturze organizacyjnej. Nadal cenione są: stabilność zatrudnienia, dotrzymywanie złożonych obietnic, a także jasne określenie możliwości rozwoju dla danego pracownika. A gdy ten nie utożsamia się z polityką personalną lub jej nie akceptuje, wówczas rozważa zmianę pracodawcy. Mimo motywowania takich osób bonusami i premiami, co ma efekt krótkotrwały, ich wydajność będzie ulegała obniżeniu.

W czasach dobrej koniunktury obserwowano sytuację, w której pracownicy awansowali o jeden lub nawet dwa szczeble, jednak po pewnym czasie następował powrót na poprzednie stanowisko. Firmy poszukujące tańszej kadry menadżerskiej, oferowały „szybkie awanse”. Powyższe zjawisko daje często pozytywne efekty, kiedy mamy do czynienia z rekrutacją wewnętrzną, kandydat zna dobrze organizację i otoczenie biznesowe. Jednakże źle przeprowadzony proces może mieć odwrotny skutek. Znane mi są przypadki, gdy osoby, które nie zostały uwzględnione w procesie wewnętrznego awansu, a liczyły na rozwój, bardzo szybko znalazły swoje miejsce w innej organizacji.

Zachęcam do aktywniejszego udziału w przyszłym badaniu wszystkich uczestników rynku nieruchomości, zwłaszcza osoby spoza województwa mazowieckiego. Będziemy chcieli kontynuować badanie odrębnie dla rynku publicznego, komercyjnego oraz przemysłowego. Być może uda się zbadać i opublikować wskaźnik rotacji dla poszczególnych grup zawodowych dający więcej odpowiedzi nt. satysfakcji z poziomu otrzymywanego wynagrodzenia. Do tego potrzebna jest jednak większa otwartość nie tylko respondentów, ale również szefów działów HR, którzy operują danymi personalnymi i na bieżąco je analizują.

Kategorie