EN

Toruńskie Centrum Kulturalno-Kongresowego prawie gotowe

POLSKA Na jesieni gotowe będzie Centrum Kulturalno-Kongresowe, które powstaje na Jordanach w Toruniu. Inwestycja, której budową zajmuje się Mostostal Warszawa, to została zaprojektowana przez hiszpańskiego architekta Fernando Menisa.

Architekt przyznał, że przy jego tworzeniu inspirował się architekturą Torunia. Nowoczesne centrum koncertowe to koncepcja surowej betonowo-ceglanej sali, która częściowo zanurzona jest pod ziemią. Głównym założeniem projektu było stworzenie wielofunkcyjnego obiektu, który pozwoli na organizację różnorodnych wydarzeń: koncertów muzycznych, zarówno symfonicznych, jak i popowych, widowisk teatralnych, musicali, a także projekcji kinowych, targów oraz pokazów mody. – W miejscu budowy centrum powstanie sześciokondygnacyjny budynek o powierzchni użytkowej 22 tys. mkw. W jego wnętrzu znajdą się: sala ze sceną posiadającą kanał dla orkiestry z widownią na 880 miejsc i scena plenerowa na 300 miejsc, a także pomieszczenia techniczne, administracyjne i socjalne. Obok obiektu powstanie parking na 185 stanowisk. Prace są na zaawansowanym etapie, a planowane zakończenie budowy to jesień tego roku – powiedział Arkadiusz Biniek, dyrektor kontraktu z Mostostalu Warszawa. Budowa rozpoczęła się w kwietniu 2013 roku.

Przy budowie Centrum Kulturalno-Kongresowego na Jordankach zastosowano technologię wyłożenia fasady obiektu tzw. PIKADO. Technika zakłada przyklejenie połamanej i chaotycznie ułożonej cegły – po jednej stronie szalunku, między drugą stroną, a cegłą wlewany jest beton, który wypełnia wszystkie szczeliny. Po utwardzeniu materiału betonowa powierzchnia jest skuwana w taki sposób, aby jak najmocniej ją odsłonić. Te zabiegi mają na celu uzyskanie zarówno efektu wizualnego, jak i odpowiednich parametrów akustycznych. Architekt Fernando Menis chciał w ten sposób osiągnąć efekt stylu gotyckiego, który jest architektoniczną i historyczną wizytówką Torunia.

Kategorie