EN

Plac Europejski nabiera kształtów

Trwają testy wodnych instalacji, które urozmaica plac przy powstającym w Warszawie kompleksie biurowym Warsaw Spire, którego deweloperem jest Ghelamco. Plac Europejski to przestrzeń publiczna zaprojektowana przez belgijskich architektów krajobrazu z pracowni Wirtz International Landscape Architects.

U zbiegu ulic Grzybowskiej i Wroniej powstało okrągłe jeziorko z fontannami i podświetleniami, które dodatkowo zdobią wysokie drzewa. Z jeziorka wypływa ponad 120-metrowej długości kaskadowy strumień o dnie wyłożonym kamieniami, który przecina plac – podnóża budynku wieżowego Warsaw Spire. Tam znajduje on swoje ujście przy fontannie z podświetlanymi, dżetowymi strumieniami o różnej wielkości.

Wokół wodnych instalacji zaplanowano zieleń. Wśród 80 wysokich drzew ze specjalistycznej szkółki w niemieckim Bruns, znajdują się metasekwoje, cypryśniki błotne oraz glediczje. Kolejna akcja nasadzenia drzew rozpocznie się w październiku tego roku, a ostatnie sztuki posadzone zostaną tuż po zamknięciu prac budowlanych, wiosną 2016 roku. W sumie na placu Europejskim zielenić się będzie 140 drzew. Pomiędzy budynkami kompleksu Warsaw Spire znajdą się również m.in. żywopłoty z buku zwyczajnego. Planowana liczba wszystkich roślin na placu Europejskim to ponad 14 tysięcy. Dotychczas posadzono około 4 tysięcy sadzonek.

Prace wykończeniowe związane z nawierzchnią placu Europejskiego są zaawansowane – do ułożenia została ostatnia warstwa granitu. Łącznie znajdzie się tam łącznie 1,3 tys. ton kamienia hiszpańskiego. Wokół planu zaplanowano też sporo atrakcji. Dawny budynek magazynowy przy ul. Wroniej zajmie restauracja Stixx Bar&Grill. Pozostałe obiekty restauracyjne i kawiarnie znajdą na parterach budynków A i C Warsaw Spire, na całym czwartym piętrze w budynku wieżowym A oraz w wolnostojącym pawilonie restauracyjnym. Lokale na parterach będą dostępne z poziomu placu – część z nich będzie miała otwierane, przeszklone elewacje.

Plac Europejski stać się ma też areną dla wydarzeń artystycznych i kulturalnych. Nie zabraknie również stacji rowerowej, mebli miejskich oraz letnich ogródków. Zakończenie wszystkich prac na placu Europejskim nastąpić ma w kwietniu 2016 roku. W tym czasie trwała już będzie najprawdopodobniej budowa biurowca planowanego przez Ghelamco u zbiegu ulic: Wroniej i Łuckiej. Gmach o powierzchni około 17 tys. mkw. nie wchodzi co prawda w ramy kompleksu Warsaw Spire, ale belgijski deweloper jest już na ostatniej prostej do rozpoczęcia jego budowy.

Kategorie