EN

Urodzaj na doradców

 Firmy CB Richard Ellis, Cushman & Wakefield, King Sturge postanowiły zawalczyć o rynek mieszkaniowy. Coraz silniejszą pozycję w branży konsultingowej zdobywa także RedNet, wcześniej kojarzony głównie z serwisem internetowym

 Pomysł międzynarodowych agencji na znalezienie dla siebie miejsca w mieszkaniówce nie jest nowy. Firma Colliers International dysponowała takim działem już w 1997 roku, a więc w chwili otwarcia swojej polskiej filii. Komórka zajmowała się głównie obsługą cudzoziemców przy wynajmie mieszkań i domów oraz prowadziła marketing projektów mieszkaniowych. Ze względu na trudną sytuację na rynku mieszkaniowym dział został jednak zamknięty w 2001 roku. Obecnie zarząd Colliers International nie myśli o reaktywacji, gdyż  firma dąży do tego, by specjalizować się w nieruchomościach komercyjnych. Na tworzenie takiej struktury nie zdecydowały się także agencje DTZ i Jones Lang LaSalle.

 Z Madrytu do ziemi polskiej

Za to swojego miejsca w tym sektorze postanowiła poszukać firma CB Richard Ellis. 

– W wielu krajach europejskich, m.in. w Wielkiej Brytanii i Hiszpanii, nasz dział mieszkaniowy osiąga sukcesy w sprzedaży mieszkań. Oprócz tego wielu europejskich deweloperów chce wejść na polski rynek, zatem naturalną konsekwencją było otwarcie działu nieruchomości mieszkaniowych w Polsce. Jest to wspólne przedsięwzięcie z kolegami z biura CB Richard Ellis w Hiszpanii – opowiada Mikołaj Martynuska, dyrektor Działu Nieruchomości Mieszkaniowych w polskim oddziale firmy CB Richard Ellis. Departament rozpoczął działalność w czerwcu, ale oficjalną fetę zaplanowano dopiero po wakacjach. Mikołaj Martynuska w kraju corridy zajmował się rynkami mieszkaniowymi Europy Środkowej, czyli krajów, które w 2004 roku wstąpiły do Unii Europejskiej. Jest także Polakiem, który rozumie specyfikę naszej rzeczywistości, był więc naturalnym kandydatem na to stanowisko. Do końca roku do niego i Marii Hahn dołączą jeszcze co najmniej 2 osoby.  – Główny ciężar położymy na opracowywanie strategii marketingowych dla projektów oraz wsparcie deweloperów w procesie sprzedaży – informuje Mikołaj Martynuska.

 Epizody z mieszkaniówką

– Chcemy zapewnić deweloperom pomoc od początku inwestycji aż do jej zakończenia, czyli od wyszukania odpowiedniej lokalizacji i przejścia drogi administracyjnej poprzez doradztwo przy projektowaniu budynku, aż po sprzedaż gotowych mieszkań – informuje Anna Kwiatkowska, szef nowego Działu Mieszkaniowego w Cushman & Wakefield.

Kwiatkowska jest związana z C&W od 10 lat. Wcześniej pracowała w dziale biurowym, ale na swoim koncie ma przygody związane z mieszkaniówką. To ona doradzała przy sprzedaży warszawskiego kompleksu Holland Park, inwestycji ING Real Estate – jeden budynek trafił  w 2003 roku w ręce spółki Yours Investment, a dwa następne w 2006 roku kupił Marcol Group.

Dział mieszkaniowy w King Sturge z kolei opiera się na Philipie Evisonie, który do pracy w polskiej filii King Struge przyjechał z londyńskiego oddziału w połowie zeszłego roku. King Sturge od początku tego roku jest wyłącznym przedstawicielem w Polsce funduszu Tri Investment, który jest w stanie zapewnić finansowanie dla projektów mieszkaniowych do 25 mln euro.

Zadaniem Evisona jest wyszukiwanie deweloperów zainteresowanych współpracą z funduszem. – W tym momencie to jest nasze podstawowe zajęcie i wyzwanie. Jednak jesteśmy gotowi, by doradzać deweloperom przy nowych projektach także na innych płaszczyznach – mówi Philip Evison.

 Pierwsze sukcesy

Nowi gracze niechętnie mówią o swoich osiagnięciach. Ich zdaniem jest za wcześnie, by chwalić się sukcesami, na razie pracują nad zaprezentowaniem siebie i swoich możliwości. Anna Kwiatkowska z firmy Cushman & Wakefield zdradza jednak, że jest trakcie podpisywania czterech umów – dwie dotyczą sprzedaży działek (7 i 36 ha) pod zabudowę mieszkaniową w Warszawie. Kolejny kontrakt da firmie wyłączność na sprzedaż 240 mieszkań, a czwarty dotyczy znalezienia inwestora, który kupi gotowy projekt mieszkaniowy na około 900 mieszkań w Krakowie (deweloper chce zaangażować się w inną działalność).

– Wykonywaliśmy już pierwsze kompleksowe analizy rynku oraz studia opłacalności inwestycji dla klientów. Doradzamy również w procesie przejęcia polskiej firmy przez Hiszpanów, a także ekspansji hiszpańskiego dewelopera na polskim rynku poprzez realizację wspólnego przedsięwzięcia joint venture z polskim partnerem. Natomiast sprzedaż mieszkań planujemy rozpocząć na przełomie 2006 i 2007 – informuje Mikołaj Martynuska z CB RE.

 Czerwona ofensywa

Nad umocnieniem swojej pozycji intensywanie pracuje także coraz liczniejszy zespół z firmy RedNet Property Group. W 2001 roku zaczynali od serwisu internetowego tabelaofert.pl, potem rozszerzyli działalność na organizację targów mieszkaniowych dla klientów indywidualnych. Dziś przygotowują raporty rynkowe, doradzają deweloperom, pośredniczą przy zakupie pakietowym mieszkań przez inwestorów oraz organizują Środkowoeuropejskie Targi Nieruchomości i Inwestycji CEPIF.

 Idziemy na zakupy

Zatem którego doradcę wybrać, by efektywniej działać na rynku? Nałatwiej podjąć decyzję, gdy chodzi o inwestycyjny zakup mieszkań. Doradztwo przy kilku tego typu transakcjach ma na swoim koncie m.in. firma Knight Frank, jednak jej przedstawiciele nie chcą mówić o skali działalności w tej dziedzienie. Do aktywnej współpracy z inwestorami przymierza się także Cushman & Wakefield. Dokonaniami na tym polu może pochwalić się RedNet Property Group. – Doradzaliśmy przy zakupie ponad 600 mieszkań od takich deweloperów jak: Dom Developement, Wilanów Investments, Salwator, Nickel Development i Budimex. Plany na ten rok to zakup kolejnych 1500 mieszkań – zapowiada Łukasz Madej, dyrektor zarządzający spółki RedNet Property Consulting. Zakupy pakietowe ożywiły się dzięki m.in. nawiązaniu współpracy z Property Secrets, firmą, która skupia ponad 40 tys. osób inwestujących w nieruchomości w całej Europie.

 Raportowanie

Opracowywaniem raportów dotyczących sytuacji na rynku zajmuje się wiele firm. Dla klientów pierwsze analizy przygotował już Cushman & Wakefield, King Sturge oraz CB Richard Ellis. Stworzenie ogólnodostępnych raportów, w tym także dla mediów, mają w planach na przyszły rok. Specjalne dla klientów oraz ogólnodostępne comiesięczne i kwartalne podsumowanie rynku przygotowuje natomiast RedNet. Z kolei roczne Ober-Haus, Knight Frank i Reas Konsulting. – Jeszcze kilka lat temu Reas zajmował się głównie pracą nad raportami. Dziś analizy, które wykonujemy, to narzędzie dla naszych ekspertów, którzy doradzają deweloperom w procesie realizacji inwestycji. To nasze największe źródło przychodu. Nasi klienci to przede wszystkim deweloperzy, banki i fundusze finansujące rynek mieszkaniowy – opowiada Paweł Sztejter, partner w Reas Konsulting. – Dysponujemy bazą danych, w której zawarte są informacje m.in. o cenach, tempie sprzedaży i terminach w około 90 proc. wszystkich warszawskich inwestycji w latach 1998-2007 roku. Obecnie nasze badania oprócz Warszawy obejmują rynki pięciu miast lokalnych: Krakowa, Poznania, Trójmiasta, Łódzi i Wrocławia – dodaje Paweł Sztejter. Podkreśla także, iż Reas minitoruje preferencje nabywców nowych mieszkań. Tegoroczne, warszawskie badanie wykonał na zlecenie Reasa instytut SMG/KRC Millward Brown.

 Zastępstwo dla działu sprzedaży

Jeśli deweloper nie chce tworzyć działu sprzedaży lub poszukuje pomocy przy sprzedaży mieszkań, ma do wyboru długą listę firm, do których może się zgłosić po pomoc. Zarówno Cushman & Wakefield, CB RE oraz RedNet, jak i znane na rynku firmy jak: Ober-Haus i Knight Frank oferują tego typu usługę. – Jesteśmy w stanie przygotować kompleksową ofertę dla klienta począwszy od doradztwa przy kreowaniu odpowiedniego produktu w danej lokalizacji, poprzez przygotowanie strategii marketingowej i PR, aż do sprzedaży mieszkań – zapewnia Magdalena Zakrzewska, dyrektor Działu Mieszkaniowego w firmie Knight Frank. 

Ewa Andrzejewska

Kategorie