EN

Zaplanowano. Niewybudowano

Młode Miasto, Gdańsk

Gdańsk zawdzięcza swoją sławę nie tylko pięknej starówce, ale również stoczni. To tam rozgrywały się ważne dla Polski wydarzenia. Kilkanaście lat później na jej terenach miało powstać Młode Miasto - wielofunkcyjny kompleks firmy Synergia 99. Dziś chwała stoczni i projekt jej zabudowy odchodzą w zapomnienie. Piotr Wisłocki, szef warszawskiego biura firmy architektonicznej Aukett Polska, opracował projekty budynków handlowych i biurowych na zamówienie duńskiego dewelopera TK Development. W ten sposób firma przygotowywała się do przetargu na zabudowę największej działki wchodzącej w skład Młodego Miasta. - Inwestycja stoi, bo miejscy urzędnicy spóźniają się z akceptacją niektórych dokumentów - powiedział nam Piotr Wisłocki. - Poinformowano nas jednak, że plan zabudowy terenu powinien zostać zaakceptowany koło września. Wówczas Synergia 99 będzie mogła kontynuować prace nad siecią ulic i infrastrukturą komunikacyjną na swojej działce.

Modena Park, Poznań

W lutym 2002 roku pisaliśmy o projekcie Modena Park w Poznaniu. Biurowce i budynki mieszkaniowe miały powstać na działce kupionej od firmy odzieżowej Modena. Deweloperem projektu była spółka Sotofte Polska, powiązana z duńską firmą Sotoftegaard. Ostatecznie Sotofte Polska uległo likwidacji, a działka z powrotem wróciła do Modeny.

Wall Street, Wrocław

Wrocławska inwestycja biurowa Wall Street, której deweloperem i architektem jest firma ARC2 jest za to w fazie realizacji. Ryszard Machoń, szef projektu, powiedział nam, że prace budowlane rozpoczną się jeszcze w tym miesiącu. Nazwa biurowca pochodzi od ulicy Wal Strasse w przedwojennym Wrocławiu.

Dominikańska, Wrocław

Niestety, nie dojdzie do skutku planowana przez szwedzką firmę NCC budowa wielofunkcyjnego kompleksu o powierzchni 44,6 tys. mkw. przy ul. Dominikańskiej we Wrocławiu. Anders Westling, prawnik firmy NCC, powiedział nam: - Dotychczas jedynie zburzyliśmy stary budynek, który stał na działce. Teraz zamierzamy sprzedać zarówno nasz teren, jak i projekt jego zabudowy.

Szczecińskie Centrum Finansowe, Szczecin

Po dwóch latach od ogłoszenia projektu Szczecińskie Centrum Finansowe - wspólnego przedsięwzięcia firmy Von der Heyden Group oraz lokalnych władz - w dalszym ciągu nie ma widoków na jego realizację. Jak dowiedzieliśmy się w VdHG, obie strony pozostają w kontakcie, ale żadne konkretne decyzje nie zostały jeszcze podjęte. Wielofunkcyjny projekt o powierzchni 50 tys. mkw. miał być wybudowany przy pl. Solidarności.

Szczecińskie Centrum Finansowe, Szczecin

Po dwóch latach od ogłoszenia projektu Szczecińskie Centrum Finansowe - wspólnego przedsięwzięcia firmy Von der Heyden Group oraz lokalnych władz - w dalszym ciągu nie ma widoków na jego realizację. Jak dowiedzieliśmy się w VdHG, obie strony pozostają w kontakcie, ale żadne konkretne decyzje nie zostały jeszcze podjęte. Wielofunkcyjny projekt o powierzchni 50 tys. mkw. miał być wybudowany przy pl. Solidarności.

Aleja Niepodległości, Warszawa

W styczniu 2002 roku pisaliśmy o budynku biurowym, który przy Al. Niepodległości miała wybudować firma SAP Projekt. Po skontaktowaniu się z deweloperem, okazało się, że plany te są już nieaktualne. Krzysztof Grzesik, dyrektor zarządzający SAP Property (firmy powiązanej z SAP Projektem), powiedział nam, że na mokotowskiej działce powstanie budynek mieszkaniowy. Zmiana planów wymaga jednak ponownej akceptacji przez odpowiednie urzędy. Zdaniem Krzysztofa Grzesika sprawy powinny być załatwione w ciągu najbliższych kilku tygodni.

Ul. Prosta, Warszawa

Na gminnej działce przy skrzyżowaniu ulic Prostej i Towarowej zaplanowano biurowiec, o czym informowaliśmy w lecie 2002 roku. Jego budową miała się zająć spółka stworzona wspólnie przez firmę Skanska oraz lokalne władze. - Negocjowaliśmy z miastem powołanie takiego podmiotu, jednak nie mogliśmy dojść do porozumienia - powiedział nam Jarosław Gorzko ze Skanska Property Poland. - Obecnie nie mamy żadnych planów wobec tego gruntu.

Ul. Towarowa 69, Warszawa

Britannia Center to kolejny projekt opisywany w ,Eurobuildzie". Pomysł polegał na gruntownym odnowieniu istniejącego budynku o powierzchni 12 tys. mkw. i budowie nowego, większego o ok. 2,5 tys. mkw. Realizacją miała się zająć jedna ze spółek Mostostalu Warszawa (Towarowa Park). Agnieszka Kuźma-Filipek z Mostostalu poinformowała nas, że firma zrezygnowała z projektu i wystawiła go na sprzedaż.

Ul. Bonifraterska, Warszawa

- Nie rozpoczniemy prac przed znalezieniem najemców na 25 proc. powierzchni - usłyszeliśmy od Leopolda Deufla, szefa Działu Projektów z austriackiej firmy Immoconsult Leasinggesellschaft. Chodzi o budowę biurowca zaprojektowanego przez Kancelarię Inwestycyjną Property Project, przy skrzyżowaniu ulic Bonifraterskiej i Andersa. Informacja o tym projekcie o powierzchni 27 tys. mkw. pojawiła się na naszych łamach ponad dwa lata temu. Wówczas jego koszt szacowano na 70 mln euro.

Port Praski, Warszawa

42 hektarowa działka nad Wisłą (z czego 28 ha nadaje się pod zabudowę) w dalszym ciągu pozostaje własnością Elektrimu. Pomimo zainteresowania deweloperów tzw. Portem Praskim, żaden z nich nie skusił się na kupno tych terenów przeznaczonych pod wielofunkcyjną zabudowę. Jedną z firm rozważających realizację projektu nad Wisłą był Neinver Poland. Rzecznik spółki, Barbara Topolska, powiedziała nam: - Mamy świadomość, że Port jest do kupienia, ale przyglądamy się też innym działkom w Warszawie i poza nią, na których możemy wybudować centra handlowe, magazynowe czy budynki biurowe.

Kategorie

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła? Resetuj hasło

Twoje zamówienie

Twoje dane
Utwórz hasło dostępu
Hasło pozwoli na dostęp do materiałów z dowolnego urządzenia
Dane fakturowe
Podsumowanie zamówienia
Zamówienie netto
Podatek VAT (%)
Zamówienie brutto
Posiadasz już konto? Zaloguj się
Bezpiecze płatności zapewnia