EN

Zakupy w parku

Czym jest nowoczesny park handlowy? Zdaniem Paula Ayre chodzi o zespół dużych obiektów handlowych. - Poszczególne budynki połączone są jedynie wspólną fasadą lub pasażami pozwalającymi swobodnie poruszać się między nimi - tłumaczy szef polskiego biura Broadway Malyan.

Brakujące ogniwo

Anna Wysocka, szefowa Działu Nieruchomości Handlowych w CB Richard Ellis, twierdzi, że w Polsce nie ma jeszcze klasycznych parków handlowych. Potwierdza zatem tezę Paula Ayre o brakującym ogniwie wśród obiektów handlowych w naszym kraju. Jej zdaniem jest w Polsce kilka obiektów, które zasługują na miano "hybrydowych parków handlowych". - Jeżeli wokół centrum handlowego z galerią butików wyrastają nowe sklepy wielkopowierzchniowe, to cały kompleks przypomina park handlowy. Z takimi tworami mamy do czynienia np. w przypadku katowickiego centrum Trzy Stawy i podwarszawskiego Centrum Janki, obu zarządzanych przez Apsys - uważa Anna Wysocka. O budowie parków handlowych wspominała kiedyś Skanska Property Poland. Deweloper, który kojarzony jest przede wszystkim z biurowcami i apartamentowcami nie spieszy się jednak z rozpoczęciem inwestycji. Skanska Project Development Europe, firma sprawująca nadzór nad Skanska Property Poland, realizuje tzw. wielkopowierzchniowe centra handlowe w Czechach i na Węgrzech. Jak nam powiedziano w warszawskim biurze Skanskiej, polskie inwestycje są na razie w "fazie koncepcyjnej".

100 tys. mkw. na Targówku

Znacznie dalej niż w fazie koncepcyjnej jest natomiast park handlowy na warszawskim Targówku. Właśnie ruszają prace związane z budową trzeciego etapu (sklep Dicksons z elektroniką użytkową) kompleksu, którego inwestorem jest Inter Ikea Centre Polska. W pierwszych dwóch fazach powstała Ikea i Decathlon (razem ok. 30 tys. mkw.). Tylko od dobrej woli miejskich urzędników zależy, kiedy ruszy czwarta faza inwestycji. Za projekt architektoniczny, rozplanowanie przestrzenne i rozmieszczenie powierzchni handlowej odpowiada pracownia Broadway Malyan. - Zaprojektowaliśmy dwukondygnacyjne centrum wyposażenia wnętrz przeznaczone dla wielu najemców, zaplecze restauracyjne oraz pasaż handlowy, który dopełni ofertę istniejącej Ikei - wylicza Paul Ayre. - Najemcami centrum meblowego będą polscy producenci mebli i wyposażenia wnętrz - tłumaczy Wojciech Dzwonkowski z firmy Inter Ikea Centre Polska, będącej inwestorem przedsięwzięcia. Oprócz tego, na tej samej działce o powierzchni 46 ha, powstanie centrum handlu samochodami, złożone z kilku salonów, które wybuduje osobny operator. Razem z już istniejącymi sklepami Ikea i Decathlon cały park będzie miał ok. 108 tys. mkw. Warto też wspomnieć, że na sąsiednich działkach znajdują się obiekty handlowe innych deweloperów i operatorów (Carrefour, Conforama, Media Markt, Praktiker, Real). Zwiększają nie tylko atrakcyjność handlową całej okolicy, ale także konkurencję.

Atrakcje

- Większość obiektów handlowych nie grzeszy urodą, w odróżnieniu od biurowców czy hoteli, gdzie architektura jest istotnym elementem obiektu. Wiele centrów zbudowanych jest jak miasteczka na Dzikim Zachodzie: ładna fasada i proste zaplecze - uważa Paul Ayre. Zapewnia, że w przypadku parku handlowego na Targówku będzie inaczej. Tak samo twierdzi Wojciech Dzwonkowski z Inter Ikea Centre Polska, który dodaje, że jego firmie nie zależy na tworzeniu typowego "zestawu pudeł". - Na zdominowanym przez handel Targówku chcemy wyróżnić się m.in. bogatą ofertą sportowo-rekreacyjną i atrakcyjną małą architekturą. Wykorzystamy do tego m.in. trzy zbiorniki wodne, znajdujące się na terenie parku, zbudujemy także boiska sportowe. Inter Ikea Centre Polska najwyraźniej wierzy w sukces parków handlowych, ponieważ konsekwentnie wokół swoich sklepów meblowych dobudowuje kolejne obiekty. W ciągu 3 lat wrocławski park Bielany ma urosnąć o 25 tys. mkw. do ok. 90 tys. mkw. (przybędzie m.in. obiekt handlowo-usługowy o powierzchni 10 tys. mkw., restauracja i stacja benzynowa). Do jesieni 2005 r. w gdańskiej Matarni przybędzie 33 tys. mkw. Trwają prace koncepcyjne dotyczące łódzkiego parku handlowego, ze sklepami, centrum meblowym, infrastrukturą sportowo-rozrywkową, który docelowo ma mieć ok. 100 tys. mkw.

Znane marki

Ikea może sobie pozwolić na budowę parków handlowych, ponieważ dysponuje nie tylko atrakcyjnymi terenami na obrzeżach miast, ale także znaną i przyciągającą klientów marką. Bo do tego typu kompleksów przyjeżdża się właśnie dla konkretnego sklepu, a nie jak do centrów handlowych - dla całości. - Parki handlowe mogą stać się korzystnymi lokalizacjami dla handlowców, którzy płacą niższy czynsz, ze względu na lokalizację na obrzeżach miasta. Ponieważ w takich kompleksach brakuje krytych i klimatyzowanych korytarzy, najemcy ponoszą niższe opłaty za powierzchnię wspólną. To kolejny czynnik obniżający czynsz w parkach handlowych. Kompleksy takie mogą obejść się bez hipermarketów. Choć w takim przypadku przyciągną mniej klientów, będą to jednak klienci z zasobniejszym portfelem, którzy trafili do nich nastawieni na konkretne zakupy - wylicza Monika Jędrzejczak z Działu Nieruchomości Handlowych firmy Cushman & Wakefield Healey & Baker. Ona i Marek Noetzel, również z C&W H&B współpracują przy tworzeniu koncepcji parków handlowych dla Inter Ikea Centre w Polsce. Zdaniem Moniki Jędrzejczak park handlowy odzwierciedla układ miejski i dlatego jego istotną cechą jest to, co podkreśla także Paul Ayre, czyli mała architektura: ławki, oświetlenie, tereny zielone. - Park handlowy kojarzy się z ulicą handlową - opowiada Monika Jędrzejczak. Nie taką, jakie mamy w Polsce, ze sklepami o powierzchni ok. 100 mkw., lecz np. z Oxford Street w Londynie, gdzie sklepy mają nawet więcej niż 1,5 tys. mkw.

Kategorie