EN

Marketing to nie wszystko

Ciekawa architektura budynku, wynajęcie powierzchni, i znani najemcy stanowią o sukcesie centrum handlowego. Wykreowanie jego marki (tzw. branding) - o czym mogli się już przekonać działający w Polsce właściciele centrów i ich zarządcy - jest nie mniej istotne, a według niektórych dużo ważniejsze. Silna marka pozwala na stworzenie unikalnej tożsamości centrum na konkurencyjnym rynku, sprawi, że stanie się ono automatycznym i jedynym wyborem klienta, podniesie wartość centrum w jego oczach oraz w oczach najemcy i inwestora. - Obecnie niemożliwe jest, by wyróżnić jeden obiekt tylko na podstawie jego handlowej oferty - podkreśla Sara O'Rorke z londyńskiej firmy Klein O'Rorke specjalizującej się m.in. w kreowaniu marki, marketingu i komunikacji. Z kolei Anne Duggan, konsultantka zajmująca się marketingiem centrów handlowych przestrzega: - Można robić wiele, aby przyciągnąć ludzi do centrum handlowego, sprawić, by spędzali tam czas i wydawali więcej pieniędzy, a jednocześnie nie wykreować znajomej i rozpoznawalnej marki. To nie gwarantuje sukcesu takiemu obiektowi.

Czas na re-branding

Nawet gdy centrum handlowe posiada już silną i ugruntowaną markę, nie oznacza to końca współpracy właścicieli centrów i ich zarządców ze specjalistami od marketingu. Są przypadki, w których warto zastanowić się nad zmianą marki, czyli re-brandingiem. Według Sary O'Rorke re-branding może okazać się pożyteczny gdy:

o celem jest utrzymanie silnej i wiodącej pozycji centrum handlowego na danym rynku oraz zwiększenie rozpoznawalności obiektu

o zmieniają się potrzeby, zachcianki i aspiracje klientów

o rośnie bezpośrednia konkurencja dla centrum

- Zdarzało mi się rozmawiać z właścicielami, którzy mówili, z naszym centrum nie dzieje się najlepiej, więc zmieńmy jego markę" - mówi Sara O'Rorke. - To jednak uproszczone rozumowanie, bo re-branding nie jest szybkim rozwiązaniem i nie polega jedynie na zmianie nazwy i stworzeniu nowej tożsamości obiektu. To kombinacja wielu działań w ramach jasno określonej strategii, a ich realizacja musi być systematyczna i konsekwentna od samego początku. Co więcej, sama zmiana nazwy bez towarzyszących jej działań, może niekorzystnie odbić się na działalności obiektu. - Wówczas klienci zaczynają myśleć, że diametralnie zmieniła się również oferta centrum. Ludzie zaś lubią to, co znają i jest im bliskie. Nieznane zniechęca - mówi Anne Duggan.

Trzymaj konsumenta!

Ale i sam re-branding może niekorzystnie wpłynąć na działalność centrum. Dzieje się tak np. gdy strategia jest źle opracowana. Brakuje też spójnej wizji i celu zmiany marki. Bywa i tak, że na re-branding jest po prostu zbyt późno lub użyte środki były niewystarczające. - Każdy właściciel, zarządca czy też handlowiec wie, że kiedy straci klienta musi poświęcić dwa razy więcej pracy, by go odzyskać. Tak więc jedną z najważniejszych kwestii w programie zmiany marki jest utrzymanie dotychczasowej bazy konsumentów, jak też pozyskanie nowych, kiedy re-branding się już zakończył - podkreśla Sara O'Rorke.

Zadania dla każdego

Znając wady, zalety oraz powody zmiany marki, zanim ten proces się rozpocznie, warto odpowiedzieć na kilka pytań, także w drodze rozmów z klientami centrum:

o jaki jest naprawdę powód zmiany marki, bo być może wymaga zredefiniowania

o co się chce w przyszłości przez to osiągnąć

o kim mają być klienci, nowego" centrum

o czy w istniejącym centrum są istotne problemy do rozwiązania, takie jak: dostępność komunikacyjna, parkingi, skład najemców, usługi dla klientów etc.

o czy centrum może być pod jakimiś względami negatywnie oceniane, np. ze względu na jego lokalizację

Istotne jest również, by każdy z uczestników procesu znał dokładnie swoją rolę. Według Sary O'Rorke do zadań właściciela należy pilnowanie, by efekt re-brandingu był spójny z celami, które mają być osiągnięte przez jego neruchomościowe portfolio w dalszej przyszłości. Zarządca centrum powinien dbać, żeby realizacja strategii zmiany marki odbywała się systematycznie w samym centrum i poza nim, zarówno w ramach działań marketingowych, jak i codziennej działalności obiektu. Zadaniem zaś specjalisty od marketingu jest dotarcie z nową marką do konsumentów.

Szycie wyłącznie na miarę

- Nie ma uniwersalnej strategii re-brandingu, którą można zastosować w każdym centrum handlowym - mówi Sara O'Rorke. - Każdy przypadek jest inny, a więc wymaga również innych rozwiązań. Bardzo często do rozwiązań tych - oprócz zmiany nazwy - należy zmiana składu najemców (tenant mix) oraz wyglądu centrum. Innowacje te winny być w odpowiedni sposób zakomunikowane przy wykorzystaniu klasycznych metod komunikacji: public relations (by wzbudzić zainteresowanie, w szczególności w trakcie trwania procesu zmiany marki), reklamę (przed re-brandingiem i po jego zakończeniu, by informować i inspirować) oraz organizację różnych wydarzeń w samym centrum. - Jednak re-branding nie może ograniczać się wyłącznie do spraw marketingu - podkreśla Sara O'Rorke. - To tylko środek do przekazywania informacji, że centrum się zmieniło. W przeciwnym razie byłoby ono jak otrzymanie pięknie opakowanej starej pary skarpetek!

Kategorie

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła? Resetuj hasło

Twoje zamówienie

Twoje dane
Utwórz hasło dostępu
Hasło pozwoli na dostęp do materiałów z dowolnego urządzenia
Dane fakturowe
Podsumowanie zamówienia
Zamówienie netto
Podatek VAT (%)
Zamówienie brutto
Posiadasz już konto? Zaloguj się
Bezpiecze płatności zapewnia