W skrócie
InterContinental w Warszawie
Moc przydatnych dla podróżujących biznesmenów usług oraz światowa promocja turystyczna Warszawy - to pomysły Aleksa Kloszewskiego, szefa nowootwartego, pięciogwiazdkowego Intercontinentalu na zapełnienie swojego hotelu. Będzie musiał się bardzo starać bo na gości czeka aż 326 pokoi i 75 apartamentów. Swoim gościom, a także warszawiakom InterContinental proponuje trzy restauracje (meksykańską Fridę, nowojorską Dowtown, hemingwayowską Hemisphere - urządzoną w stylu Ernesta Hewingwaya) oraz + One Bar. Na 43. oraz 44. piętrze znajduje się klub RiverView Wellness Centre, oferujący swoim członkom m.in. kąpiele w basenie położonym na wysokości zegara w pałacu Kultury i Nauki. Wspólna inwestycja UBM, Warimpexu i InterContinental Hotels Group pochłonęła 113 mln EUR. Jej efektem jest 45 piętrowy hotel o powierzchni użytkowej ok. 45 tys. mkw., położony w centrum Warszawy. Prace budowlane realizowane przez PORR trwały od kwietnia 2001 r. do listopada br. Autorem projektu architektonicznego jest Tadeusz Spychała, aranżacji wnętrz i powierzchni użytkowych dokonali wspólnie Jestico & Whiles, InterContinental Hotels Group i PORR. - Gdybyśmy dziś rozpoczynali prace nad tym hotelem zmienilibyśmy jedynie niewielkie detale. Koncepcja na pewno pozostałaby bez zmian - zapewnia Rolf Grossmayer z UBM, zaprzeczając równocześnie pogłoskom, że inwestorzy przesadzili budując hotel za ponad 110 mln EUR. - Czy będziemy mieć problemy z konkurencją jaką są inne pięciogwiazdkowe hotele w Warszawie? (w ciągu roku otwarto hotele Radisson SAS i Westin - przyp. red.) Nie sądzę. Oferujemy produkt z wyższej półki. Z konkurencją najwyraźniej liczy się jednak Oliver Horn, zastępca dyrektora hotelu. Długo wylicza usługi jakimi InterContinental ma przyciągnąć do siebie podróżujących biznesmenów. - Oszczędzamy im czas zapewniając możliwie krótki check-in i check-out, ułatwiamy pobyt w obcym mieście oferując przewodniki, pomoc w zakupach, wyręczanie w drobnych płatnościach. Wszystkie te innowacje wprowadziliśmy dzięki 50 tys. ankiet wypełnionych przez naszych gości. Z kolei Alex Kloszewski liczy na to, że liczbę gości hotelowych w Warszawie zwiększy światowa promocja tego miasta. - W przyszłym roku rusza promocja stolicy na antenie stacji CNN. Składają się na nią warszawscy hotelarze zrzeszeni w Warsaw Destination Alliance, którzy na potrzeby tej organizacji przekazują 1 EUR od każdego swojego gościa.
Hotel w Willi Brachta w Katowicach
Budowa centrum rekreacyjno-administracyjnego w dawnym budynku tzw. Willi Brachta w Katowicach dobiega końca. W wyremontowanej willi najpewniej będzie znajdował się hotel. Tuż obok kompleksu powstanie stacja benzynowa. Właścicielem budynku jest firma Węglokoks, która kupiła go w 1996 r.
Orbis: wyniki za III kwartał
W trzecim kwartale br. przychody spółki spadły do 170,4 mln PLN, ze 172,1 mln PLN w porównaniu z trzecim kwartałem 2002 r. Zysk netto wzrósł do 29,6 mln PLN, z 19,6 mln PLN w analogicznym okresie 2002 r., a zysk operacyjny w tym okresie wzrósł do 39,3 mln PLN, z 26,7 mln PLN. Narastająco po trzech kwartałach przychody spółki spadły do 441,8 mln PLN z 472,6 mln PLN w poprzednim roku, a zysk netto zwiększył do 58,7 mln PLN z 27 mln PLN w 2002 r.
Echo wybuduje dwa hotele dla Qubusa
Echo Investment podpisało umowę z norweskim operatorem hotelowym Qubus na budowę i wynajem dwóch hoteli: w Krakowie i w Kielcach. Całkowita wartość kontraktu uwzględniającego 25-letnią umowę najmu wynosi 39,4 mln EUR.
Marriott w Warszawie
John W. Marriott III, wiceprezes firmy Marriott International odwiedził pod koniec listopada najnowszy hotel sieci, warszawski The Courtyard by Marriott Warsaw International Airport. Operatorem otwartego w październiku obiektu jest THC International, spółka należąca do Tishman Hotel Corporation. Czterogwiazdkowy The Courtyard by Marriott Warsaw International Airport Hotel ma 226 pokoi gościnnych, z których każdy posiada szybki dostęp do internetu i jest specjalnie wyciszony. Do jego niewątpliwych zalet trzeba zaliczyć bliskość do sali przylotów warszawskiego lotniska Okęcie.