Mamy flautę
Raport King Sturge dotyczący nieruchomości magazynowych nie ogłasza radykalnych zmian w tym sektorze rynku. W dalszym ciągu najważniejsza jest Warszawa oraz jej okolice i wciąż rośnie stolicy konkurencja w rejonie Łodzi, Katowic czy Śląska
Według obliczeń analityków z King Sturge w Warszawie i jej okolicach jest 1,06 mln mkw. nowoczesnej powierzchni magazynowej, znajdującej się w 32 kompleksach. 820 tys. mkw. wybudowano pod koniec lat 90. i na początku 00. Reszta budynków (240 tys. mkw.) została zmodernizowana. W innych częściach kraju istnieje jedynie 180 tys. mkw. Liczba ta będzie wyższa po zakończeniu projektów realizowanych w okolicach Łodzi, Poznania, Wrocławia oraz na Śląsku, np. w centrum Polski powstają kompleksy magazynowe na zamówienie dużych sieci handlowych.
Podaż i popyt: bez większych zmian
Według analityków z King Sturge 2003 rok pod względem popytu i podaży powierzchni magazynowej w Warszawie
i okolicach, będzie podobny do poprzedniego.
Deweloperzy zapowiadają budowę ok. 80 tys. mkw. powierzchni, czyli tyle co w 2002 roku. Specjaliści spodziewają się, że najemcy podpiszą umowy na ok. 150 tys. mkw. (rok temu 153 tys. mkw.). Pośród nich powinny się również znaleźć firmy, które rozważały wynajęcie magazynów w 2002 roku, ale z różnych względów odłożyły tą decyzję na później.
Powierzchnie niewynajęte: spadający odsetek
Cieszą się właściciele parków logistycznych położonych w pobliżu Warszawy, bo odsetek powierzchni niewynajętych w ich kompleksach wynosi zaledwie 1 proc. Analizując wszystkie rodzaje nowoczesnych budynków magazynowych okazuje się, że liczba ta jest znacznie wyższa i wynosi aż 13 proc. Niemniej jednak autorzy raportu prognozują, że w regionie warszawskim odsetek powierzchni niewynajętych spadnie w tym roku do 5 proc.
Na sprzedaż: jest wybór, ale...
Chociaż kilka budynków magazynowych jest wystawionych na sprzedaż, to inwestorom trudno się porozumieć
z ich właścicielami co do ceny. Wpływa na to min. zbyt wysoka stawka czynszu.
Stopa zwrotu z obiektów magazynowych wynosi 11 proc. włączając w to koszty zakupu nieruchomości, lecz nie wliczając opodatkowania.
Tanio, ale drogo
Ceny działek pod nowe obiekty magazynowe wciąż należą do najniższych w Europie. Koszt inwestycji podnoszą jednak znacznie pieniądze wydane na materiały i prace budowlane.