EN

Metro - stacja Wilanów

Metro AG od kilku lat nie może dojść do porozumienia z władzami Wilanowa w sprawie swojej inwestycji na terenie gminy. Od 6 lat 20 hektarowa działka leży odłogiem, ale władze Wilanowa twierdzą, że nie chcą zmienić okolic Pałacu Wilanowskiego w Janki-bis.

W Wilanowie toczy się walka z czasem, bo aż trzy koncerny chcą wybudować tu swoje centra handlowe. Czy huczne ogłoszenie szczegółów inwestycji przez niemieckiego inwestora może być formą nacisku na gminę, aby ta szybciej podjęła decyzję w sprawie spornego terenu?
Karl-Josef Baum, członek Zarządu Metro AG, ogłosił pod koniec maja w Pałacu Wilanowskim, że koncern chce na swojej działce w Wilanowie postawić kompleks 6 biurowców, dwukondygnacyjną galerię handlową, zespół parkingów oraz kilka sklepów wielkopowierzchniowych, m.in. Real, Media Markt i Praktiker.
- Chcemy tu zainwestować 500 mln zł. Nie ma mowy abyśmy stawiali blaszane hale - stwierdził Baum.

Biura
Metro nie podaje dokładnych danych dotyczących części handlowej. Informuje natomiast szczegółowo o biurowej części inwestycji. - Zaprojektowany przeze mnie kompleks biurowy będzie miał powierzchnię ok. 24 tys. mkw.
W jego skład wejdą czterokondygnacyjne budynki o elewacjach  wyłożonych m.in. piaskowcem, najbardziej warszawskim z warszawskich kamieni - mówił Stefan Kuryłowicz z pracowni APA Kuryłowicz & Associates.
- W części biurowców miałaby się mieścić główna siedziba Metro AG na Europę Środkowa i Wschodnią. Reszta byłaby przeznaczona na wynajem - stwierdziła Renata Juszkiewicz, dyrektor przedstawicielstwa Metro AG na Polskę.

Albo, albo
Pomimo tego, że Metro AG dysponuje decyzją o warunkach zabudowy dla kompleksu biur, co w praktyce oznacza zgodę gminy na to, aby te obiekty powstały, nie wiadomo czy dojdzie do realizacji tej inwestycji.
Karl-Josef Baum zapytany czy Metro zainwestuje w Wilanowie jeżeli gmina nie zgodzi się na powstanie sklepów wielkopowierzchniowych, odparł: - Bez możliwości rozwoju handlu detalicznego ciężko wróżyć sukces temu przedsięwzięciu.
-  Sądzę, że w takiej sytuacji wycofamy się z inwestycji - przyznała natomiast Renata Juszkiewicz.

Czego chce gmina?
Projekt wybudowania obiektów handlowych na działce należącej do Metro AG od 1996 r., trafił do władz gminnych przed dwoma laty. Gdy prezentowano go Gminnej Komisji Zagospodarowania Przestrzennego, ta zaopiniowała go pozytywnie. Warto wspomnieć, że było to jeszcze przed zmianą ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym, która daje samorządom prawo do akceptacji lokalizacji sklepów wielkopowierzchniowych.
- Spełniliśmy wymagania władz odnośnie naszego projektu - zapewniła Renata Juszkiewicz. - Zaprojektowaliśmy niewielkie budynki, zbudujemy parking piętrowy a nie płaski, 30 proc. działki przeznaczyliśmy na tereny aktywne biologicznie. Zespół handlowo-usługowy powstanie natomiast 170 m od ul. Przyczółkowej. Będzie schowany za kompleksem biur i terenami zielonymi.

Sąsiedzi
W bezpośredniej bliskości działki należącej do Metra, na 170 ha, powstanie "Miasteczko Wilanów", zaprojektowana od podstaw elegancka dzielnica mieszkaniowa. Jej częścią ma być centrum handlowo-usługowe zbudowane przez Auchan. Guy Perry z Investment Environments, autora koncepcji architektonicznej "Miasteczka", nie wydawał się przejęty tym, że za miedzą wyrośnie konkurencja. - Obecność Metra w Wilanowie nie powinna nam przeszkadzać. Będziemy musieli znaleźć sposób, aby przekonać mieszkańców Wilanowa, że dwa centra handlowe w bezpośredniej bliskości nie będą stanowiły dla nich zagrożenia.
Zbigniew Okoński, prezes Prokom Investment, głównego inwestora ,Miasteczka Wilanów" stwierdził, że centrum zaprojektowane przez Metro niezbyt pasuje do koncepcji Miasteczka. - Myślę jednak, że ciężko będzie im sfinalizować ten projekt.

Skąd wziąć trzy miliony?
W Wilanowie centra handlowe chcą wybudować trzej inwestorzy: Metro AG, Auchan i Carrefour (patrz mapa). Działki, na których miałyby stanąć te obiekty dzieli około 2 km. Gdyby (choć to b. mało prawdopodobne) wszystkie trzy inwestycje zostały zrealizowane, mogłyby one miesięcznie obsłużyć 3 mln klientów. Skąd ich wziąć? Tyle osób mieszka w całym woj. mazowieckim. Oczywistym wydaje się fakt, że trzy centra w takiej odległości od siebie nie miałyby ekonomicznej racji bytu. Metro AG ma nadzieję, iż to właśnie jego projekt zostanie zaakceptowany przez władze Wilanowa jako pierwszy i zapewne jedyny.

Piaseczno jest gdzie indziej
- Hipermarkety mogą powstawać w Piasecznie, a nie w Wilanowie. Metro może w Wilanowie zbudować biura, ale do postawienia hipermarketu droga jest jeszcze bardzo daleka. Proces uzyskania wszystkich pozwoleń składa się z 9 etapów, Metro jest na 5, może 6 - powiedział nam nieobecny na prezentacji Metra w Pałacu Wilanowskim burmistrz gminy Michał Strulak. - Metro sporządziło niezbędny raport na temat tej inwestycji, my zleciliśmy wykonanie analizy tego raportu i po zapoznaniu się z nią wyrazimy naszą opinię. Zapytany o projekt, który przedstawił Auchan przy współpracy z INVI i Prokom Investment, i który wydawał się mieć akceptację gminy odparł, że francuska firma będzie musiała znacznie zmodyfikować swoja propozycję, aby ta została zaakceptowana. - Mieszkańcy Wilanowa w referendum wypowiedzą się, czy chcą aby w ich gminie powstawały jakiekolwiek hipermarkety.

Kategorie