Optymizmem powiało z hal
Powierzchnie magazynowe i produkcyjneZ danych agencji Colliers International wynika, że w całym roku udało się wynająć 1,8 mln mkw. magazynów. Pod względem nowych inwestycji nadal daleko nam do sytuacji z lat 2007-2009: w 2011 roku na rynek trafiło 380 tys. mkw. To i tak o 40 proc. więcej niż w roku poprzednim. Większość transakcji najmu dotyczyła powierzchni na Górnym Śląsku oraz w Warszawie i okolicach. Wskaźnik pustostanów spadał stopniowo przez trzy pierwsze kwartały, ale wzrósł nieznacznie w ciągu ostatnich trzech miesięcy. Pod koniec 2010 roku 13,8 proc. magazynów było pustych, a pod koniec 2011 - 11,4 proc. Sytuacja na innych rynkach Europy Środkowo-Wschodniej nie wygląda tak optymistycznie. W Czechach wynajęto około 800 tys. mkw., czyli o 20 proc. mniej niż w 2010 roku. Natomiast w regionie moskiewskim odnotowano w minionym roku najniższy wynik od 2005 roku pod względem aktywności deweloperów. Z danych agencji Jones Lang LaSalle wynika, że wybudowali zaledwie 486 tys. mkw.
Zapełnianie hal
Deweloperzy opublikowali swoje zeszłoroczne wyniki. Prologis ma powody do zadowolenia: ponad 1,7 mln mkw. wynajętych we wszystkich obiektach na terenie Europy Środkowo-Wschodniej (Polska, Słowacja, Czechy, Węgry i Rumunia). To o ponad 400 tys. mkw. więcej niż w 2010 roku. Większość tej powierzchni (58 proc.) wynajęto w Polsce. Umowy z nowymi najemcami dotyczyły 385 tys. mkw., kontrakty przedłużające najem - 872 tys. mkw. Umowy krótkoterminowe (np. na mniej niż 12 miesięcy) dotyczyły 454 tys. mkw. Wskaźnik pustostanów dla całego portfela Prologis na Europę Środkowo-Wschodnią wyniósł 11 proc. pod koniec 2011 roku. W Polsce Prologis wynajął łącznie 992 tys. mkw., czyli o 13 proc. więcej niż w poprzednim roku. Na koniec roku 13 proc. powierzchni w halach tego dewelopera czekało na najemców (rok wcześniej 19 proc.). Największa zeszłoroczna transakcja najmu na całym rynku to osiągnięcie Prologisa - w piotrkowskim kompleksie na kolejne lata pozostała firma Unilever, zajmując 50,3 tys. mkw. Inne znaczące, umowy najmu podpisane w 2011 roku przez Prologis to m.in. 35,5 tys. mkw. dla Solid Logistics w Prologis Park w Teresinie i 23,3 tys. mkw. dla ID Logistics w Prologis Park w Chorzowie. Miniony rok to również fuzja z AMB Property Corporation i jej skutki, w tym proces reorganizacji polegający na porządkowaniu banku ziemi.
Szyli na miarę
Ponad 160 tys. mkw. wybudowanej nowej powierzchni w Polsce i wynajęcie ponad 350 tys. mkw. w 2011 roku, z czego 254 tys. mkw. nowym klientom, to wynik Panattoni Europe. Pod koniec roku kolejne 100 tys. mkw. firma miała w fazie realizacji. Wskaźnik pustostanów w portfelu Panattoni na Europę wynosi obecnie 1 proc. Deweloper szył w minionym roku na miarę, przygotowując magazyny BTS (build-to-suit) takim klientom, jak Zelmer, Danone, Tech Data oraz Nagel Polska oraz rozbudował swoje parki w Poznaniu, Mysłowicach, Gliwicach, Gdańsku, Łodzi i Wrocławiu.
Wzrost o 104 proc. udało się wypracować firmie PointPark Properties (P3), która wynajęła 472 tys. mkw. w 10 europejskich krajach (z tego na polski rynek przypadło 75 tys. mkw.). Największe umowy, które P3 zawarła w Europie Środkowo-Wschodniej, obejmują m.in. 23 tys. mkw. dla Schnellecke Slovakia w PointPark w Bratysławie, 23 tys. mkw. dla PF Concept w PointPark w Poznaniu oraz 20,6 tys. mkw. dla firmy JMD w PointPark w Mszczonowie. Natomiast w słowackiej Trnawie deweloper zrealizował magazyn o powierzchni 15 tys. mkw. dla Audia Plastics oraz wynajął 13,3 tys. mkw. PST w kompleksie PointPark Prague D1.
Osiągnięcia Segro to wynajęcie 270 tys. mkw. w Europie Środkowej (Polska i Czechy). W tym ponad 140 tys. mkw. nowym klientom, wśród których znaleźli się: General Motors, Action, Pepsico i Adler. Firma odnowiła i przedłużyła umowy m.in. z Cerva Export Import, które nie tylko przedłużyło umowę najmu w Segro Logistics Park w Pradze, ale również wynajęło blisko 1,9 tys. mkw. w Tulipan Park w Ostrawie, dzięki czemu obiekt ma komplet najemców.
Wróżenie z fusów
Eksperci agencji Colliers International spodziewają się niewielkich zmian na polskim rynku w 2012 roku. Podaż nowych powierzchni powinna utrzymać się na poziomie z 2011 roku, a spadający wskaźnik pustostanów może się przełożyć na wyższe ceny najmu. W Czechach popyt zmniejszy się o kilkanaście procent, a wskaźnik pustostanów powinien spaść z obecnego poziomu 7-8 proc. Na Słowacji wzrośnie podaż, a zmaleje popyt. Pod Moskwą ma powstać około 500 tys. mkw. nowych powierzchni. Popyt nie zmieni się, a wskaźnik pustostanów powinien spaść do około 1 proc. W okolicach Petersburga niski poziom wskaźnika wolnych powierzchni powinien stać się bodźcem do nowych inwestycji. Popyt na Węgrzech ma pozostać na poziomie zbliżonym do obecnego, niewiele pojawi się nowych projektów, a wskaźnik pustostanów będzie wysoki.